Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Има, има. По тоя въпрос сгреших, между другото, иначе щях да изкарам 7/10.
    Кой език имал най-много "носители" в света - мислех английския, то се оказа китайски (мандарин). Порових из нета и установих, че има огромни разлики (в пъти) в различните статистики - общо взето е на око.
    (внимание - не става дума за "роден език", а колко човека го говорят - примерно сега работя във фирма с 500 души, абсолютно всички говорят английски, но за никого не е роден; мандарин не знам някой да знае )

    Та според една статистика, гледам - английски в света говорели 360 млн. души (което е пълен абсурд, очевидно броят само родния език и пак само САЩ+Британия са с повече население)
    Според друга - 1 млрд. (това вече очевидно го включва като чужд език, но е съвсем на окомер). И всякакви по средата - 400, 500, 600 млн. ...
    Мандаринът наистина е на първо място с ок. 1,1-1,2 мрлд. говорящи. Но с тези темпове на учене английският може спокойно да го мине след още 10-20 години.
    Мисля официално е най-изучавания език - някъде 300 млн. души в света го изучават.

    Френския с някакви си 140 млн. говорящи хич не го бутай.

    For many centuries, France was the official language of culture, and erudition.
    Но спики енглезе зер гуд?

    The latest projection is that French will be spoken by 750 million people by 2050.
    A study by investment bank Natixis even suggests that by that time, French could be the most-spoken language in the world, ahead of English and even Mandarin.
    Дума да няма! Гъби, редбул, водка и хашиш...
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Не знам какво толкова ви впечатлява английския език.
      Въобще не ме впечатлява - рано или късно ще изгуби позициите си, както всички "общи" езици по-рано, просто ми е ясно защо е написано така.

      Динаине, има разлика между това да говориш и още един език в работата си и това да ти е основния език, който използваш. Този въпрос го познах защото така и предполагах, че ще е. За сметка на това, обърках всичките, които питаха за някакви малки езици/народности (просто не ги знам), вкюлчително и баскския, за него хем съм чел това преди време, но съм го забравил.

      Comment


        Dinain написа Виж мнение
        внимание - не става дума за "роден език"
        Що пък да не става

        Comment


          gollum написа Виж мнение
          Въобще не ме впечатлява - рано или късно ще изгуби позициите си
          Това нещо е процес. Не "ще изгуби", а "ги губи".

          Comment


            Естествено, че има разлика, но аз наблюдавам как навлиза все повече в езика на младите и не виждам никакви признаци на губене на позиции нито причини за такова нещо, ами точно обратното. Когато цял ден казваш неща от рода на "асайнвам тоя пърмишън сет на юзерите" или "пушвам нотификацията", вътрешнофирмената кореспонденция в международните фирми отдавна е изцяло на английски, а българския го използваш в кварталната бакалия, интересно кое ще ти е "основния" език след 20-30-50 г. ... И даже имам възможност да го наблюдавам не само за българския. Испанците много обичат да си измислят думи като "eventee" и "авайлабле" (available), за израелците да не става дума - в чужбина всяка втора дума е поангличанчена. И най-интересното - вече много хора не могат да си свършат работата без да използват английски, дотолкова са свикнали. Вкл. на родния им език им е непревично и се запъват.
            По-скоро очаквам замирането и изчезването на локални езици като български. Глобализацията ще доведе до това.

            Кухулин написа Виж мнение
            Това нещо е процес. Не "ще изгуби", а "ги губи".
            След няколко години китайците като ги удари демографската криза, ще видиш едно губене на позиции.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              Да, дотолкова съм наясно, знам, че е процес. Но пак, причината това да е посланието на теста се съмнявам да е тази . Както и да е.

              Динаине, навлизането на думи от друг език си е нещо нормално, не по-различно е било и преди сто и кусур години (и се забелязва ясно). Не мисля, че това може да доведе до "изчезване" на местните езици. Влияние - да, несъмнено. Въпросът е в каква степен английският е международен език, т.е. език на онези, принадлежащи на различни култури. И къде е така. Мисля си, че е логично с развитието на други големи културни общности нещата да се променят. Нещо повече, неизбежно е, случвало се е и преди с други езици, които са заемали същата роля.

              Comment


                Dinain написа Виж мнение
                След няколко години китайците като ги удари демографската криза, ще видиш едно губене на позиции.
                Ако ги удари суперяка криза и ако в Южна Америка падне някакъв бая голям метеорит, английския може да дръпне наново. Но с разни локални моментни кризи едва ли ще се случи.

                Comment


                  Никой друг език не е заемал такава роля и навсякъде е така, в смисъл английският е лингва франка.
                  Офисите ни в Индия и Китай също си комуникират на английски, естествено. Ако някой чака индийците да научат китайски или обратно, ще има да чака. Просто такава обвързаност и глобалност никога не е имало досега, не е имало технологията.
                  За никакво сравнение с френски преди векове не може да става дума, когато чужди езици въобще са говорили само шепа благородници, търговци и пътешественици. Ситуацията в страни като България вече е, че без английски общо взето не можеш да си намериш свястна работа. Какво ще е след 20, 30 или 50 г. мога само да предположа - това ще е работен език, а на локалния ще си говориш вкъщи с родителите и на пазара.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    В южните райони на Щатите, някъде се говори и английски.
                    Сънят е слаб заместител на кофеина!

                    Comment


                      Апропо, видяхте ли новината за името на Чехия?
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        Не знам какво толкова ви впечатлява английския език. Не че много го е закъсал, но няма как да стъпи на китайския, примерно. Вероятно хинди и испанския също го дърпат, а може би и арабския.

                        ПП Гугъла даже и френския бута, заради негрите
                        Да де ама ако го броиш на принципа "колко маймуни говорят на него" а ако го броиш като "на какъв език говорят хората с които си струва да говориш". Дреме му на наякой че милиард+ цигани говрят хинди, всеки от тях с който си струва да говориш говори английски

                        Comment


                          Ще е голям резил ако разваления английски измести майчините езици

                          Comment


                            Gaden Gogi написа Виж мнение
                            Да де ама ако го броиш на принципа "колко маймуни говорят на него"
                            Е... за добро или лошо, така се брои. По-точно - колко маймуни са се научили от майките си да говорят на него.

                            Gaden Gogi написа Виж мнение
                            Дреме му на наякой че милиард+ цигани говрят хинди, всеки от тях с който си струва да говориш говори английски
                            На лингвистиката и дреме, то от нея тръгна цялата дандания. Иначе критерии всякакви могат да се измислят - език, цвят на очите, пари в банките... Всеки има различни разбирания с кой си струва да говори и с кой не си струва

                            Comment


                              А най - разпространеният език в Космоса е руски.На 50% от популацията там им е роден, а всички останали го говорят малко или много

                              Comment


                                Кухулин написа Виж мнение
                                Иначе критерии всякакви могат да се измислят
                                Данданията тръгна от руската комплексарщина
                                Иначе китаец- комуникираш си с него, човекът не само не очаква да му знаеш езика но дори си е измислил има благозвучно за западният човек, така 'щото последният да не се затормозва

                                Comment

                                Working...
                                X