Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Това, както и заради бягащите сенки, които пречат на полетите на близкото летище. Освен това отнемат земя, която в нашия случай може да се използва много по-плодотворно за разлика от пущинаците в Уайоминг, където има много големи ветрени ферми.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      Кухулин написа Виж мнение
      Аз не съм чувал за соларка, дето покрива сутрешния пик сама. Ако ти знаеш такава, ще ти повярвам. Но кажи: "да, знам такава".
      Аз не съм чувал за електроцентрала, дето покрива сутрешния пик сама. Ако ти знаеш такава, ще ти повярвам. Но кажи: "да, знам такава".

      Comment


        Слънчевата ферма в университета:





        Резюме: 19,000 панела на площ от 20,8 акра = 84 дка; инсталирана мощност = 5,87 MW; планиран годишен енергодобив = 7,860 МWh, което е 2% от потреблението на университета в Урбана (университетът има и клонове в Чикаго и Спрингфийлд).

        Разбира се, стойността на електрическата енергия от тази слънчева ферма ще е доста по-висока от тази, добивана по конвенционален начин. Да не говорим за пропуснатите ползи от заетата земя, която беше опитно поле за хибридни растения. Университетът ще плаща на компанията-собственик $1,55 млн всяка година през първите 10 години (или общо $15,5 млн), след което ще закупи фермата за още $5,3 млн. Това са само капиталните разходи, стойността на поддръжката не ми е известна.

        Те ви алтернативен източник на енергия, делът му в общата енергийна система и някои данни за цената на тази електроенергия.

        Те ви и резюме!
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          Nick написа Виж мнение
          Слънчевата ферма в университета
          Красота! А от личен опит знам че на живо е много по приятна гледка отколкото по снимките. По пътя към работа минавам покрай една ферма с подобен размер и същите панели.

          Nick написа Виж мнение
          Те ви и резюме!
          Благодаря!
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            Angelmr написа Виж мнение
            Аз не съм чувал за електроцентрала, дето покрива сутрешния пик сама.
            Ами хубаво не си чувал, но виж какво пишеш:

            Angelmr написа Виж мнение
            Топлоносителя в тези инсталации са разтопени соли, а не вода. Ако се използва по-голям резервоар с добра топлоизолация, той действа като много ефективен топлинен резервоар, който акумулира топлина през деня, а след това е въпрос на инжинерни решения по каква схема тази топлина да бъде преобразувана в електрическа енергия, дали ще я издухат за няколко часа през сутрешния пик, или ще отдават по малко през целия ден.
            Ако беше толкова "ефективен топлинен резервоар", сигурно щеше да си чувал

            Comment


              Така де, въпрос на инженерни решения. Само че досега няма ефективно решение за преобразуване на нискотемпературни топлоносители (а по-точно с ниска ΔТ°) в електроенергия. Ако имаше, щяхме да ползваме разликата в температурата между повърхностните и дълбочинните слоеве на океана - вечен двигател (почти)!
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                Ще ни трябва една голяяяяма термодвойка :-)
                Сънят е слаб заместител на кофеина!

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  Ами хубаво не си чувал, но виж какво пишеш:


                  Мисля че не схвана нито идеята, нито намека. Така че ще ти опиша с прости думи. Нито една електроцентрала не може САМА да се справи със пиковото потребление. За разлика от фотоволтаиците обаче, които произвеждат максимума от енергията си по време, когато потреблението е на минимум и не произвеждат нищо, или почти нищо когато потреблението е на максимум и нищо не можеш да направиш по въпроса, при термосоларните централи енергията се съхранява под формата на топлина в топлинни резервоари използващи разтопени соли и се отдава към мрежата когато е необходима, а не когато грее слънцето или духа вятъра.

                  Ако беше толкова "ефективен топлинен резервоар", сигурно щеше да си чувал
                  Чувал съм, просто не мислех, че чак толкова малко се интересуваш от темата и ТИ нищо не си чувал по въпроса. Мислех че е нещо което се знае от обикновена обща култура, извинявай.
                  Ако търсиш пример за действаща такава централа ето ти един:



                  Ето ти и един проект за сахара:





                  Не твърдя че това е някаква супер-извънземна технология чудо, решаваща енергийните проблеми на човечеството. В момента все още технологията е доста сурова и има своите недостатъци. Но при нея е решен един от най-големите проблеми на фотоволтаиците: липсата на контролируемост на предаваната към мрежата електроенергия, което води до драстично повишаване на разходите за поддръжка на енергийната мрежа като цяло и до появата на микро пикове и микро сривове в енергопроизводството, появяващи се когато директно свързаните към мрежата ВЕИ надвишат един определен процент.


                  Nick написа Виж мнение
                  Така де, въпрос на инженерни решения. Само че досега няма ефективно решение за преобразуване на нискотемпературни топлоносители (а по-точно с ниска ΔТ°) в електроенергия. Ако имаше, щяхме да ползваме разликата в температурата между повърхностните и дълбочинните слоеве на океана - вечен двигател (почти)!
                  Е това си е класическа задача от термодинамиката от втори курс. Няма как да имаме високо КПД при ниска температурна разлика. За това и термосоларните централи се правят с мащабни концентратори и работят при температури от няколкостотин градуса по целзий, а минималната температура на топлинните им резервоари е 200-300°С.

                  Comment


                    Angelmr написа Виж мнение
                    Е това си е класическа задача от термодинамиката от втори курс.
                    Ехее... много отдавна беше това. Тогава и учехме и Топлоенергетика - какво, аджеба, става в термичните електроцентрали. Сичко забравиф...
                    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                    Comment


                      Nick написа Виж мнение
                      Ехее... много отдавна беше това. Тогава и учехме и Топлоенергетика - какво, аджеба, става в термичните електроцентрали. Сичко забравиф...
                      Имах предвид зависимостта на КПД на топлинната машина от температурната разлика. И аз ги позабравих поне 90% от нещата, но от тази формула се извеждаше един от законите на термодинамиката, след няколко преобразувания.

                      Comment


                        Angelmr написа Виж мнение
                        Имах предвид зависимостта на КПД на топлинната машина от температурната разлика.
                        То това се учеше още в гимназията, цикъла на Карно и КПД като функция на ΔТ°, макар и без строга теоретична обосновка, а по-скоро като постулат.

                        ПП. А двигателят на Стърлинг какво чудо е само! Отдавна се каня да си купя модел на тази машина, но не ми е останало време (и пари).
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          Angelmr написа Виж мнение
                          Чувал съм, просто не мислех, че чак толкова малко се интересуваш от темата и ТИ нищо не си чувал по въпроса. Мислех че е нещо което се знае от обикновена обща култура, извинявай.
                          Ако търсиш пример за действаща такава централа ето ти един:



                          Ето ти и един проект за сахара:



                          http://www.thenational.ae/business/i...western-sahara
                          Не ми давай линкове, дай ми данни за ефективността на акумулаторите. Колко мегавата генерират в седем сутринта. С твоята висока обща култура сигурно няма да е проблем

                          Comment


                            Кухулин написа Виж мнение
                            Не ми давай линкове, дай ми данни за ефективността на акумулаторите. Колко мегавата генерират в седем сутринта. С твоята висока обща култура сигурно няма да е проблем
                            Нещо тролинга ли ти се е бъгнал не знам, но пообърка терминологията. Акумулаторите не генерират енергия, те само я акумулират. А колко акумулират зависи от конкретните технически решения. В природата са известни случаи за топлинни акумулатори запазващи хиляди градуси температура в продължение на милиарди години. Конкретно при топлинните акумулатори, ограниченията са много малки. Колкото по-големи ги направиш, толкова по-ниски са топлинните загуби. А колко енергия се генерира зависи от площта на огледалата и какъв процент от светлината разсейват. За разлика от фотоволтаиците, където между 7 и 14% от електромагнитната енергия се превръща в електрическа, при топлинните процеси, почти цялата енергия се превръща в топлина. Естествено винаги има и малко разсейване. Но ако екстраполираме домашните системи, над 90% от слънчевата енергия паднала върху огледалата ще бъде събрана в акумулаторите под формата на топлина.
                            До колкото разбирам, при испанската централа, която е относително малка, само 20 мегавата, топлинните резервоари имат капацитет за 15 часа работа на турбината. Не намерих информация в брошурата за колко време се запълва капацитета им напълно, но от общи съображения, времето за запълване трябва да е по-малко от слънчевите часове в един летен ден. През зимата естествено енергийното производство драстично се редуцира. Ако имах свободно време щях да сметна по площта на огледалата и теоретическата ефективност на преобразувателите, в миналото съм го правил за други подобни централи, но честно казано напоследък не ми е до такива неща.

                            Comment


                              Angelmr написа Виж мнение
                              В природата са известни случаи за топлинни акумулатори запазващи хиляди градуси температура в продължение на милиарди години. Конкретно при топлинните акумулатори, ограниченията са много малки. Колкото по-големи ги направиш, толкова по-ниски са топлинните загуби.
                              Ограниченията са свързани с пари бе, човек. ПАРИ. Колкото по-големи ги направиш, толкова по-трудно ще ги помпаш - един път се изваждаш за голям акумулатор, втори път се изваждаш за излишни топлинни мощности. На природата и е лесно, щото първо ги помпа без пари и второ не ги използва за електроснабдяване.

                              Angelmr написа Виж мнение
                              До колкото разбирам, при испанската централа, която е относително малка, само 20 мегавата, топлинните резервоари имат капацитет за 15 часа работа на турбината.
                              Турбината може да работи на 30%, може да работи на 100%. Имай предвид, че при парните турбини КПД силно пада с натоварването. А освен това, КПД на топлинните машини пада с температурната разлика (споменатия цикъл на Карно).

                              Сега си представи, че следобед сме напомпали акумулатора, слънцето се скрива и почваме да точим. Точим за вечерния пик - температурата спада. Точим за нощната консумация - температурата спада. Топлоизолацията не е перфектна - температурата спада. И какво става? Идва сутрешния пик и почваме да генерираме на максимална мощност? Това да не е ТЕЦ - муай кюмюр и пей сърце. Колко трябва да е голям тоя акумулатор, за да поддържа за сутрешния пик температура, близка до максималната? Колко кинти ще струва?

                              Е затова пика се покрива от ВЕЦ и ТЕЦ, а не от соларки.

                              Comment


                                Кухулин написа Виж мнение
                                Ограниченията са свързани с пари бе, човек. ПАРИ. Колкото по-големи ги направиш, толкова по-трудно ще ги помпаш - един път се изваждаш за голям акумулатор, втори път се изваждаш за излишни топлинни мощности. На природата и е лесно, щото първо ги помпа без пари и второ не ги използва за електроснабдяване.
                                За разлика от фотоволтаиците, където цената варира от порядъка на милиони за мегават, топлинния акумулатори поредставлява нискотехнологичен резервоар с топлинна изолация. Ти в дома си имаш поне един топлинен акумулатор. Сам виждаш че технологията е масова и достъпна дори за домашна употреба. СПокойно можеш да заложиш повечко резерви точно с тази евтина технология. И ще е по-евтино от колкото да въртиш турбината на празен ход на някой ТЕЦ, което същои гори въглища или газ, за да поддържаш резерва нужен ако облак закрие някой голям фотоволтаичен парк.


                                Турбината може да работи на 30%, може да работи на 100%. Имай предвид, че при парните турбини КПД силно пада с натоварването. А освен това, КПД на топлинните машини пада с температурната разлика (споменатия цикъл на Карно).
                                Това е така, но проблема е идентичен с тецовете на фосилни горива.

                                Сега си представи, че следобед сме напомпали акумулатора, слънцето се скрива и почваме да точим. Точим за вечерния пик - температурата спада. Точим за нощната консумация - температурата спада. Топлоизолацията не е перфектна - температурата спада. И какво става? Идва сутрешния пик и почваме да генерираме на максимална мощност? Това да не е ТЕЦ - муай кюмюр и пей сърце. Колко трябва да е голям тоя акумулатор, за да поддържа за сутрешния пик температура, близка до максималната? Колко кинти ще струва?

                                Е затова пика се покрива от ВЕЦ и ТЕЦ, а не от соларки.
                                Ти сега си представи следната ситуация, която е ежедневие в България. Пускаш си бойлера на нощната тарифа, след това го изключваш сутринта и вечерта имаш вода да се изкупят поне двама. Евтиния домашен бойлер, а не акумулатора на течни соли.
                                Мисля че силно подценяваш възможностите на технологията. Акумулатора с адекватна топлоизолация (нещо евтино между другото) и с повечеко работен обем (а не с 80-те литра на домашния бойлер) няма да загуби забележимо количество топлинна енергия. Най-много части от процента от максималния си капацитет на денонощие.
                                Другото нещо което недооценяваш е изобретателността на проектантите. Топлинния резервоар не е бойлер в който директно се връща студената течност идваща от топлобменниците на турбините. Работната температура НЕ СЕ ПРОМЕНЯ. Много лесно е постижимо чрез използването на ДВА резервоара един за топъл и един за студен топлоносител (или един резервоар с плаваща топлоизолацицонна преграда, ако е по-евтино. Следователно и КПД на топлинната машина си стои същото, независимо колко процента от капацитета на акумулатора са изчерпани. Така че сутринта си работи по същия начин по който работи и вечерта, стига да коментираме лятото с достатъчно слънцегреене.

                                Е затова пика се покрива от ВЕЦ и ТЕЦ, а не от соларки.
                                Всъщност основната причина е друга. В умерените ширини, където се намират икономически развитите региони, около 40% от светлинния поток се намира под формата на разсеяна светлина, която не може да бъде утилизирана от концентраторите. А и интензитета като цяло е значително по-нисък. Соларните централи използващи концентратори могат да бъдат използвани ефективно практически само в пустините. Предполагам дори испанския проект е леко поразтягане на технологията. Но пък пустините са доволно отдалечени от основните консуматори на енергия, което увеличава загубите. Другата критична причина е драстичната разлика между зима и лято. За това за през зимата се инсталират запасни горелки на природен газ на испанската централа. Но постепенно ще се нароят и такива централи, не се безпокой. Въпроса е да не се очаква това да е някаква супер технология-чудо, която да реши световните проблеми. За мен просто е един нов елемент който има своите предимства и недостатъци.
                                Last edited by Angelmr; 25-11-2015, 11:27.

                                Comment

                                Working...
                                X