Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпреки все повечето статии и клипчета, които се появяват и твърдят, че ГМО не са вредни, аз все още съм скептичен. Това, че FDA го е одобрила, не значи много. Репутацията, с която тази организация се е сдобила през годините, е най-малкото спорна. Случвало се е да одобрява съмнителни просукти, както и да не одобрява такива, които без проблем се ползват в други страни.

    Специално за сьомгата - пише, че единствената промяна в нея е, че са вкарали някакъв хормон на растежа, която я кара да расте два пъти по-бързо, което значело ниска цена, повече консумация и... повече печалби?! Честно, печалбите ли са най-важните, че се изтъкват като причина?

    Аргументът, с който производителите продължават да не искат да слагат етикети на ГМО храните и да ги обозначават като такива, също е, меко казано, изсмукан от пръстите. Ама хората не искали да ги купуват ако на тях пишело, че са ГМО... ами ако наистина са безвредни и с непроменени вкусови качества, лека-полека хората ще се нагодят и ще започнат да ги купуват. Това да не предоставяш данни за храната, само и само хората да я купуват, си е абсолютно отчаян ход и нелоялна търговска практика, с която да си пробуташ храната на всяка цена.

    Някой по-запознат с ГМО може да се изкаже по-компетентно от мен, но това е моето мнение.

    Comment


      Гиго написа Виж мнение
      Някой по-запознат с ГМО може да се изкаже по-компетентно от мен, но това е моето мнение.
      Не съм запознат с ГМО, но съм говорил с професори и изследователи от нашия университет, които се занимават с това. Накратко - засега ГМО няма алтернатива. Тоест алтернатива има: над един милиард и половина човеци трябва да изчезнат, защото "органичното" селско стопанство не може да изхрани всички хора, населяващи в момента Земята. Някой наема ли се да поеме отговорност за тази алтернатива и да посочи кои именно ще трябва да си отидат, за да могат останалите да консумират "чиста" храна?
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        Nick написа Виж мнение
        Някой наема ли се да поеме отговорност за тази алтернатива и да посочи кои именно ще трябва да си отидат, за да могат останалите да консумират "чиста" храна?
        Такива ще се намерят много (желаещи да посочат)...ама никой няма да им разреши....

        Comment


          Nick написа Виж мнение
          Не съм запознат с ГМО, но съм говорил с професори и изследователи от нашия университет, които се занимават с това. Накратко - засега ГМО няма алтернатива. Тоест алтернатива има: над един милиард и половина човеци трябва да изчезнат, защото "органичното" селско стопанство не може да изхрани всички хора, населяващи в момента Земята. Някой наема ли се да поеме отговорност за тази алтернатива и да посочи кои именно ще трябва да си отидат, за да могат останалите да консумират "чиста" храна?
          Да, аз също го знам така. Единственото нещо в случая е да има все пак някакъв контрол над производството и методите. Тоест, понеже последствията преди да са се случили не могат да се контролират, поне това, което се докаже като вредно - да се промени. И т.н.
          Органичното селско стопанство е по-скоро вече за бутикова храна. Или най-вероятно това ще стане в недалечно бъдеще.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Рано или късно ще трябва да се реши кои да изчезнат, тук ГМО няма да помогне. По-точно, може да бъде само времено решение. Колкото повече увеличаваме обема на производството, толкова по-дълбоко влизаме във фосфорното блато:



            Общо взето, проблема е същия като с нефта и урана - въпрос на няколко десетилетия.

            Comment




              Discover the magic of the internet at Imgur, a community powered entertainment destination. Lift your spirits with funny jokes, trending memes, entertaining gifs, inspiring stories, viral videos, and so much more from users.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Ние сме някакво островче на спокойствието.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  Само в Шотландия е по-спокойно

                  Comment


                    Южна Румъния обаче е яко запълнена.

                    Comment


                      Картата дава доста различна перспектива от стандартната жалейка "Европа изчезва, жените не раждат и т.н.". Но може и да е малко подвеждащо - Египет и Германия са с почти еднакво население, но разпределението му е различно и тук изглеждат много различно.
                      Но Румъния изглежда много населена наистина, а България не.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Amazon написа Виж мнение
                        И друго хубаво ми хрумна в цялата работа. Както споменах единствената съществена разлика от ТЕЦ е липсата на котел. Нищо не пречи да забучат няколко котела, които да служат като резервна мощност при претоварване и да помагат през нощта. Може и да не са на въглища, че там трябва и допълнително оборудване, обаче няколко мазутни горелки и резервоари, свързват се котлите директно към водната система и економайзерите и си свиркат.
                        Кухулин написа Виж мнение
                        Да де, ама тия котли струват пари и е грехота да стоят като резервна мощност. То това е проблема на слънчевата енергия - трябва да се интегрира по подходящ начин в енергосистемата. Желателно към мощна атомна енергосистема

                        Иначе да, ако имаш кинти, можеш да се поглезиш с малко екология.
                        Няма смисъл. Топлоносителя в тези инсталации са разтопени соли, а не вода. Ако се използва по-голям резервоар с добра топлоизолация, той действа като много ефективен топлинен резервоар, който акумулира топлина през деня, а след това е въпрос на инжинерни решения по каква схема тази топлина да бъде преобразувана в електрическа енергия, дали ще я издухат за няколко часа през сутрешния пик, или ще отдават по малко през целия ден.

                        Amazon написа Виж мнение
                        Ако имаме читава АЕЦ на мен поне ми се губи смисъла от слънчева електроцентрала. Тя става за там където не можеш да си позволиш да сложиш АЕЦ.
                        При АЕЦ проблема е много близък до този на фотоволтаиците, макар и с обратен знак. Там нямаме пиково отдаване на мощност само в определен момент на денонощието, а постоянно отдаване независимо от нуждите на консуматорите. А точно този проблем се парира от използването на акумулираща система подобна на топлинните акумултори на соларните топлоелектроцентрали. В този смисъл соларните ТЕЦ или ВЕЦ много добре се комбинират с АЕЦ. Едното не може без другото, поне при сегашното ниво на технологиите.

                        Comment


                          Гиго написа Виж мнение
                          Въпреки все повечето статии и клипчета, които се появяват и твърдят, че ГМО не са вредни, аз все още съм скептичен. Това, че FDA го е одобрила, не значи много. Репутацията, с която тази организация се е сдобила през годините, е най-малкото спорна. Случвало се е да одобрява съмнителни просукти, както и да не одобрява такива, които без проблем се ползват в други страни.

                          Специално за сьомгата - пише, че единствената промяна в нея е, че са вкарали някакъв хормон на растежа, която я кара да расте два пъти по-бързо, което значело ниска цена, повече консумация и... повече печалби?! Честно, печалбите ли са най-важните, че се изтъкват като причина?

                          Аргументът, с който производителите продължават да не искат да слагат етикети на ГМО храните и да ги обозначават като такива, също е, меко казано, изсмукан от пръстите. Ама хората не искали да ги купуват ако на тях пишело, че са ГМО... ами ако наистина са безвредни и с непроменени вкусови качества, лека-полека хората ще се нагодят и ще започнат да ги купуват. Това да не предоставяш данни за храната, само и само хората да я купуват, си е абсолютно отчаян ход и нелоялна търговска практика, с която да си пробуташ храната на всяка цена.

                          Някой по-запознат с ГМО може да се изкаже по-компетентно от мен, но това е моето мнение.
                          Има много варианти на ГМО, не е коректно да се генерализира. Рискове има, като с всяка нова технология. Със сигурност има много съмнителни ГМО продукти. Но не е коректно заради няколко проблема да се демонизира самата идея за ГМО.

                          Comment


                            Angelmr написа Виж мнение
                            по-голям резервоар с добра топлоизолация, той действа като много ефективен топлинен резервоар, който акумулира топлина през деня.
                            В университета имаме и "слънчева ферма", и топлинен акумулатор (последният беше мой обект). Слънчевата ферма е ясна. Топлинният акумулатор е по-точно акумулатор на студ , защото съдържа 6,5 млн галона вода, охладена до 4°С. Водата се акумулира през нощта по ниската тарифа (хладилните установки са с електрически двигатели), а се изразходва през деня за централната климатична система в кампуса. Освен това служи за разервно охлаждане на суперкомпютъра в случай, че отпадне напрежението. Може да охлажда суперкомпютъра в продължение на три дни.

                            Обаче опитите да бъдат построени ветрени генератори бидоха отклонени няколко пъти - по екологични причини!
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              Angelmr написа Виж мнение
                              Няма смисъл. Топлоносителя в тези инсталации са разтопени соли, а не вода. Ако се използва по-голям резервоар с добра топлоизолация, той действа като много ефективен топлинен резервоар, който акумулира топлина през деня, а след това е въпрос на инжинерни решения по каква схема тази топлина да бъде преобразувана в електрическа енергия, дали ще я издухат за няколко часа през сутрешния пик, или ще отдават по малко през целия ден.
                              Аз не съм чувал за соларка, дето покрива сутрешния пик сама. Ако ти знаеш такава, ще ти повярвам. Но кажи: "да, знам такава".

                              Comment


                                Nick написа Виж мнение
                                Обаче опитите да бъдат построени ветрени генератори бидоха отклонени няколко пъти - по екологични причини!
                                .
                                заради шума и заради трепанитептички, всичко това защото турбините в хоризонтална ос се въртят бързо > трябва да се правят с вертикална, там скороста е на порядък по ниска и е равномерна за цялото крило + вагон и малка тежека други плюзове.

                                Comment

                                Working...
                                X