Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бъдещото могъщество на Китай

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Бъдещото могъщество на Китай

    Бъэдещото политическо, икономическо, цивилизационно и не знам си кво още могъщество на Китай......постоянно и навсякъде се говори за това....ама никой не казва защо, се смята така. Хайде сега всички, които смятат така да си кажат мнението и аргументите...аз лично заемам малко по-странична позиция то тази обичайна, но искам първо да чуя някаква подробно аргументация затова....така най-малкото бих могъл да евентуално да видя неща, за които не съм или съм се замислял много малко, дори може би да видя, че греша...

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    #2
    Някои беше казал " Незабравяите , че Китаи е една голяма страна населана само с китаици "

    Самата География на Китаи е уникална , на юг грницата с Непал и Индия ( Тибет) , Пустините ма Запад и Север , правят Китаи една еднородна етнически и религиозно стабилна ( много малка възможност за етнически и религиозни конфликти , и етнически намеси от вънка ) страна.

    Китаи е Инкономически Независим ( в страната има Всички суровини , несъм сигурен но само петрол им липсва )
    липсата на този петрол може и да служи за регулиране на икономиката на Китаи

    според мен и Индия има огромен потенциал ( според статистиките до няколко години Индия ще изпревари Китаи по-население )

    Comment


      #3
      Като за начало - защо Бъдещо?
      То направо ще си е Сегашно.
      А Китай все пак е с население 1,6 милиарда (и то това са преброените,
      знаете ли кой ще иде по пустините да брои разни селяни ... по
      неофициални данни се смята че вече гонят 2 млрд.)
      Политически няма как да не е стабилна, при положение че си имат
      тамън едно правителство и закони - колкото искаш.
      Бях вече споменала някъде, че спазването им се следи доста строго.
      (По разкази на пребиваващ в Китай, задържан за нещо си (явно дребно, щом още си е цял и невредим) му е бил представен подробен опис на това къде е спал, къде е ял, къде е ..... гледал небето и така....)
      Рамщайн също е прав в твърденията си, въпреки че не виждам Индия ското да мине 2 милиарда...
      За Китай мога много много да си говоря, но мисля че толкова за момента по въпроса би ви било достатъчно.
      "Нима, Създателю,
      съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
      мигар аз самият съм те молил
      от мрака да ме извлечеш?"

      Comment


        #4
        Какво е Китай - просто една държава или - цяла вселена? :shrug:

        :nworthy:
        Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

        Comment


          #5
          ISTORIK написа
          Какво е Китай - просто една държава или - цяла вселена? :shrug:

          :nworthy:
          Че не е просто една държава, тва е ясно. Иначе що щях да пускам такава тема....ама пък чак "цяла вселена"- тва според мен е субективно и донякъде пристрастно! Съгласен съм, че са голяма работа, ама хайде да не ставаме по-китайци от Мао! :twisted:

          Като за начало - защо Бъдещо?
          То направо ще си е Сегашно.
          А Китай все пак е с население 1,6 милиарда (и то това са преброените,
          знаете ли кой ще иде по пустините да брои разни селяни ... по
          неофициални данни се смята че вече гонят 2 млрд.)
          Тва за голямото население не винаги е предимство- самите те си го възприемат като точно обратното, след като има закони за намаляване на раждаемостта. От друга страна огромната част от това население е неграмотно( то нема и как да не, щото все пак имат над 10 000 йероглифа, при все и напоследък да се използва латиницата) и следователно лесно манипулирано, огромна евтина работна ръка...., което е предимството в случая. Но на фона на това все пак ние не виждаме, според мен, в никакъв случай, поне на този етап, световно лидерство, затова и съм го формулирал "бъдещо"

          THE LABARUM


          sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
          ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
          ,sevogorob eht erew ysmim llA
          .ebargtuo shtar emom eht dnA

          Бе сгладне и честлинните комбурси
          тарляха се и сврецваха във плите;
          съвсем окласни бяха тук щурпите
          и отма равапсатваха прасурси.

          Comment


            #6
            Според мен ние да си гледаме повече в нашия двор , а Китаи е ясно , че бъдещето му е към космоса
            М/у другото освен в Китаи , китаици има по-целия свят и по-целия свят те са единни
            ?ако имаш нещо по-конкретно впредвид , го формулираи по ясно?

            Comment


              #7
              Една корекцийка на една глупост, дето съм казал по-горе. Нека я поправя:

              Китайската писменост съществува от преди 4000 години. Те нямат отделна азбука както нас, а използват 50 000 йероглифи, всеки един от които има самостоятелно значение. По-голямата част от китайците научават само около 5000 йероглифа, една десета от всичките 50 000.
              За твърденията ми, ще ги разгърна тука утре, щото сега вече ми се спи...Лека нощ!

              THE LABARUM


              sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
              ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
              ,sevogorob eht erew ysmim llA
              .ebargtuo shtar emom eht dnA

              Бе сгладне и честлинните комбурси
              тарляха се и сврецваха във плите;
              съвсем окласни бяха тук щурпите
              и отма равапсатваха прасурси.

              Comment


                #8
                В един китайски словен речник броят на йероглифите достига "скромната" цифра от 65 000.

                Колкото до идеята, че Китай е вселена, препрочети темата за събуждането на Китай!
                Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                Comment


                  #9
                  Значи нека да обобщиме дотука- Китай е:
                  -икономически независим, подсигурен откъм природни ресурси;
                  -огромен човешки ресурс;
                  - изключителна голяма вътрешна стабилност -
                  много малка възможност за етнически и религиозни конфликти , и етнически намеси от вънка
                  и освен това също -

                  Политически няма как да не е стабилна, при положение че си имат
                  тамън едно правителство и закони - колкото искаш.
                  Бях вече споменала някъде, че спазването им се следи доста строго.
                  Това ли са основните аргументи за могъществото на Китай? Или има още, които да добавите??

                  THE LABARUM


                  sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                  ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                  ,sevogorob eht erew ysmim llA
                  .ebargtuo shtar emom eht dnA

                  Бе сгладне и честлинните комбурси
                  тарляха се и сврецваха във плите;
                  съвсем окласни бяха тук щурпите
                  и отма равапсатваха прасурси.

                  Comment


                    #10
                    има още примерно , някои от кито едва ли ще ги разберем официално

                    Comment


                      #11
                      Китай има достатъчно впечатляваща
                      хилядна история, през които се е градил
                      като една самостоятелна и независима страна.

                      Не виждам как точно бихме могли да определим от къде точно
                      идва 'могъществото' на една страна ...
                      "Нима, Създателю,
                      съм искал от пръстта човек да ме изваеш,
                      мигар аз самият съм те молил
                      от мрака да ме извлечеш?"

                      Comment


                        #12
                        VladDracul написа
                        Като за начало - защо Бъдещо?
                        То направо ще си е Сегашно.
                        А Китай все пак е с население 1,6 милиарда (и то това са преброените,
                        знаете ли кой ще иде по пустините да брои разни селяни ... по
                        неофициални данни се смята че вече гонят 2 млрд.)
                        Политически няма как да не е стабилна, при положение че си имат
                        тамън едно правителство и закони - колкото искаш.
                        Бях вече споменала някъде, че спазването им се следи доста строго.
                        (По разкази на пребиваващ в Китай, задържан за нещо си (явно дребно, щом още си е цял и невредим) му е бил представен подробен опис на това къде е спал, къде е ял, къде е ..... гледал небето и така....)
                        Рамщайн също е прав в твърденията си, въпреки че не виждам Индия ското да мине 2 милиарда...
                        За Китай мога много много да си говоря, но мисля че толкова за момента по въпроса би ви било достатъчно.
                        Но дай поне по-смислено 'щото с това могъщество на 700 млн. (гонят...) непреброени селяни, дето произвеждат по около 0.0000001 USD на час не успяваш да ме убедиш, че са много напред. И ние (и в Русия) си имахме едно правителство дето знаеше неприятно много неща за нас, ма официално се махна. Важното е, че имаше/има лош период на нестабилност. Основният коз на властта в Китай е бързото развитие и ако не беше то досега да са си заминали. Индия и аз не я виждам оттука, от стола си, да мине два млн., но хората казват, че по-бързо нараствало населението на Индия, пък дали въобще ще мине Китай и/или 2 млн. знае само оня, дето се е родил днес.
                        По моя преценка съм обективен.

                        Comment


                          #13
                          Във всяка комунистическа държава има един положителен елемент, който критиците забравят, а комунистите не умеят да "изолират" от останалата свинщина - силата на държавните органи. Лишена от тотаността си другите дивотии, насочена към правилните приоритети тя може да върши отлична работа.
                          Да се активизира този елемент като начало на прехода от идиотския червен режим към модерността е един от възможните правилни пътища и точно това се случи в Китай.
                          Това според мене е първият фактор за бързото му развитие.
                          Следват:
                          - огромни население и територии;
                          - древна, ама наистина древна култура, което има огромно, ама огромно консолидуращо значение - освободена от комунистическата варварщина, тя е толкова мощен мотивационен фактор, че направо "шумът му се чува" чак дотук;
                          - специфична консервативна психология - семейни, консервативни и исторически обусловени ценности, трудолюбие, упоритост, търпение, примирение с тежестите.
                          - свобода на частната собственост, активна политика за всевъзможно производство и тотален износ на какво ли не;

                          Слабостите:
                          - липсва японския стремеж към съвършенство, психологията на търпението е с два знака, както при нас - допускат се компромиси с качество и т.н. и т.н.; коминустическото изпростяване на населението сучило се до 80-тте си е разрушителен момент, който не може да бъде преодолян;
                          - липсва ТЕХНОЛОГИЧНО ниво - може да наводнят света с джапанки и детски играчки, но във високите технологии засега..... са на никъде, а те , а не токова трупането на пари от нефт /арабите/ или джапанки и телевизори /Китай/ са важните за истинската мощ;
                          - комунистическия остатък във властта -
                          а/ изразен в психиката на всепозволеност, което понякога лишава политиката от гъвкавост и я прави груба, нелицеприятна и по правило неефективна /поведението спрямо Тайван и Япония, публичните екзекуции, рушенето на някои важни китайски културни паметници в името на икономически проекти, които са решими и по друг начин/
                          и
                          б/ съдържащ в себе си латентент и крайно естествен конфликт между интересите на върхушката и частните субекти, т.е. народа. Когато политическия елит е умен, той съумява да балансира, когато или ако обаче не е, а това по правило става , тогава той ще използва безкомпромисния си и безогледен властови ресурс за решаване на някои конфликт, а това е началото на края на икономическото развитие и в крайна сметка на мощта /такава случка вече се случи, когато, при спор за земя в една провинция между фермери и, забележете, свързани с властта предприемачи, последните пратиха банди да избиват водачите на фермерите без иначе щедро раздаващата смъртни присъди власт да се намеси ..../

                          С други думи - трябва му на Китай у или ще му потрябва известна демократизация но насочване на силата на държавата само към защита на собствеността, за да продължи да се развива както досега /а той го прави впечатляващо засега, да им завиди човек на ежедневните новости, на коитп са свидетели!/. Ако успее - 21 век е негов. Ако не - и ако властта му стане фактор не за стабилност, а за стагнация, поредното зацикляне на поредния колос ще е налице.

                          lzl написа
                          ...Индия ....
                          Каквото и да е населението й и колкото и богати хора да се въдят там, Индия според мен няма да направи нищо - 99% от населението й е тотално и неспасяемо маргинализирано.
                          Last edited by ; 25-12-2005, 18:15. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                          Comment


                            #14
                            - липсва ТЕХНОЛОГИЧНО ниво - може да наводнят света с джапанки и детски играчки, но във високите технологии засега..... са на никъде, а те , а не токова трупането на пари от нефт /арабите/ или джапанки и телевизори /Китай/ са важните за истинската мощ;
                            Дълбоко си в грешка - чисто производствено огромна част от технологичната продукция е или вече там, или се мести натам. В другото наваксват със зверски темпове. Някъде имаше един много хубав пост точно за компютъната индустрия.

                            А иначе темата както я водите е много приятна кръчмарска раздумка, само дето е малко скучновата, щото липсват най-съществените елементи, бирата и кебапчетата

                            ПП:
                            Каквото и да е населението й и колкото и богати хора да се въдят там, Индия според мен няма да направи нищо - 99% от населението й е тотално и неспасяемо маргинализирано.
                            И на какви обективни наблюдения базираш това си мнение? Хора, не схващате ли, че е смехотворно да се хвърлят наляво и надясно твърдения, за които нямаме ама никаква база. А Далечния изток е точно една такава зона, дето всичко, което знаем, е от източниците "Чух в кръчмата" и "Гледах в един екшън". Досега май нямаме на форумите някой истински запознат с тамошните култури, освен Историка, а пък икономическите познания май са още по-никакви. Тогава от какъв зор си смучете от пръстите и говорите наизуст?
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              #15
                              Рано е за технологичен пробив в Китай. Изнасят се производства, вярно, но износа на производства още не е направил никоя държава истински, стратегически могъща. Сама трябва да си развие високите неща.

                              Не разбирам - ако не ти се разговаря, недей.

                              Ако твърдиш нещо различно, например, че милионите спящи по улиците в Калкута всъщност са акционери в Майкрософт и нощем играят на борсите, докажи го.

                              Comment

                              Working...
                              X