Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вредни храни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Dinain написа Виж мнение
    Напротив, родната кухня е много солена и мазна. Баба ми каква мусака правеше... Някой диетолог сигурно щеше да получи криза само като я види.
    Мазна не е равно на вредна. А вредата от солта според мен малко се преувеличава, на фона на едни други компоненти в храните.

    Но идеята ми беше за обсъждане от техническо-икономическа гледна точка. Доколкото разбрах, подобни закони има в 6-7 европейски страни, а в две ги е имало за кратко и са премахнати, понеже са прекалено сложни за администриране.

    Аз си мисля, че правилният подход е да се поощряват добрите, а не да се наказват лошите.
    Аз лично не споделям нито ентусиазма, нито пълното отричане на идеята. Има възможност да се постигне положителен ефект от подобна идея, но не и чрез грубото вкарване на нови данъци. Така както чувам че го замислят ми се вижда рядко глупава идея. И според мен положителния стимул би имал повече ефект, но не трябва да отхвърляме и отрицателните стимули. Макар че точно такъв данък нещо не го виждам, по-скоро съм привърженик на по-строгото законодателство изискващо повече лабораторен контрол на крайните храни, извършван по повече показатели.

    Comment


      #17
      Кухнята на българина с мазните храни от времената на баба и дядо е била предназначена да дава енергия на хора, работещи тежка физическа работа. Така че не е било особен проблем да изгориш мазнината, а и тя е естествена бариера срещу високите градуси алкохол.
      Сега в момента като хората налитат на ГМо да не е по-добре?
      П.В.

      Comment


        #18
        То и със солта е същото. Ако вадиш по два литра пот на ден, много интересно как ще караш без сол.

        Comment


          #19
          De Ruyeter написа Виж мнение
          Кухнята на българина с мазните храни от времената на баба и дядо е била предназначена да дава енергия на хора, работещи тежка физическа работа. Така че не е било особен проблем да изгориш мазнината, а и тя е естествена бариера срещу високите градуси алкохол.
          Има и други бонуси за които повечето хора не си дават сметка. Освен незаменими аминокиселини, има и незаменими мастни киселини, които човешкия организъм използва но не може да синтезира.


          Сега в момента като хората налитат на ГМо да не е по-добре?
          Тук обаче идва въпроса, кое точно е лошото на ГМО? Не искам нито да нападам нито да защитавам идеята за ГМО, но много ме дразни това отношение към всичко ГМО. То е все едно да обявиш че всички цветя се използват за производство на наркотици, защото си чул че от някакво цвете се правил хероин.
          Същото важи и за консервантите и Е-тата за които толкова реват по форумите от типа на бгмама. Някои от тях са поставени под съмнение, но повече откъм дозировка от колкото като приемливост в храната (нитритите например), но това не означава че всички Е-та са вредни, напротив, след като са разрешени за влагане в храни, значи са правени изследвания доказващи безопасността им, или са естествени компоненти от храната ни от хилядолетия.
          С тези храни проблема е друг. Високопреработените храни обикновено са с голямо съдържание на вода, като така често те лъжат че ядеш храна, а хапваш основно вода. Другите възможни проблеми са свързани с възможността за пристрастяване към дадени вкусове и свръхконсумация далеч над здравословните граници. Но този проблем е почти неизследван, твърде малко се знае за него и още по-малко се говори по медиите. Журналистите и някои доктори предпочитат да хвърлят вината на храните като ги наричат вредни. А самия проблем е много по-комплексен и лежащ повече в областта на психологията от колкото на вредата от храните.

          Comment


            #20
            Кухулин написа Виж мнение
            То и със солта е същото. Ако вадиш по два литра пот на ден, много интересно как ще караш без сол.
            meh, два литра аз след тренировка съм бил до 3 кила по-лек отколкото преди неа+съм пил към две кила по време на самата транировка.

            Ама не, къде по-лесно е да се обяви нещо за вредно и да за измисля поредната безумна диета за хора/човечки дето просто ги мързи малко да поспортуват.

            Comment


              #21
              Да бе, примерно казвам. Иначе аз това лято засичах от София до морето на 43 градуса жега горе-долу 10 литра на 200 км въртене. Сол, магнезий, какво ли не заминава. Трябва да се льока като свиня

              Comment


                #22
                Кухулин написа Виж мнение
                Да бе, примерно казвам. Иначе аз това лято засичах от София до морето на 43 градуса жега горе-долу 10 литра на 200 км въртене. Сол, магнезий, какво ли не заминава. Трябва да се льока като свиня
                Цинк, най-много заминава цинка, а при мъжете е особено важен.

                Мазните храни от едно време не трябва и не може да се асоциират с вредност. Родната кухня става вредна след масовото навлизане на рафинираното слънчогледово олио. Преди това баба и дядо са ползвали краве масло, сметана и баш животинска мас. От изброените няма нито едно вредно. Напротив, мазнините са изключително ефективен източник на енергия, който за разлика от въглехидратите няма нужда се употреби веднага. Много грешно е да се свързват мазнините от храната с мазнините по тялото, както и със серумния холестерол, просто нямат нищо общо.

                Дали е правилен подхода на здравния министър. Според мен е грешна стъпка в правилната посока. Като един любител на сладкото, няма как да отрека, че захарта и по-лошият и еквивалент в лицето на глюкозо-фруктозния сироп (HGFS) са си токсични за черния дроб, увеличават лошия холестерол (да, те са един от основните причинители след стреса) и буквално разбъркват функцията на панкреаса и инсулиновата чувствителност на клетките.

                В много от западните продукти се използват далеч по-неприятни мазнини като палмово масло...

                Темата е дълга и широка. Проблемът е, че със забрани не се получава нищо, а и събраните пари няма да отидат за полезни дейности. Поне това да беше утешаващото в случая.

                ПП: Аз лично нямам проблеми със закона, защото си хапвам шоколад над 45% какао
                Там, където ентусиазмът среща желязото.

                Comment


                  #23
                  Gaden Gogi написа Виж мнение
                  meh, два литра аз след тренировка съм бил до 3 кила по-лек отколкото преди неа+съм пил към две кила по време на самата транировка.

                  Ама не, къде по-лесно е да се обяви нещо за вредно и да за измисля поредната безумна диета за хора/човечки дето просто ги мързи малко да поспортуват.
                  Спортът няма как да те спаси, ако постоянно слагаш в машината си некачествено гориво. Най-много да забави процесите или да ги неутрализира частично, но с една малка част.

                  Дозата прави отровата. Ако 20-30% от храната е некачествена, но компенсираш с качествена храна, спорт и като цяло други активности през деня, тогава ще се получи и без да се ограничаваш на 100%.

                  Проблемът е, че в случая храната и тренировката са една част от общото цяло. Други много важни елементи са прекараното време в седнало положение, облъчване с изкуствена светлина, набавяне на витамин D от слънчето, стрес от работа, качество и количество на съня...
                  Там, където ентусиазмът среща желязото.

                  Comment


                    #24
                    Deso написа Виж мнение
                    Родната кухня става вредна след масовото навлизане на рафинираното слънчогледово олио. Преди това баба и дядо са ползвали краве масло, сметана и баш животинска мас. ........шоколад над 45% какао
                    Точно поради горното на мене ми готвят с гъша мас, малко скъпа излиза защото трябва да се метна от Шопландия до Брезово за нея, ама пък поне знам какво си хапвам.
                    Шоколад >70%

                    Comment


                      #25
                      Кухулин написа Виж мнение
                      Иначе аз това лято засичах от София до морето на 43 градуса жега
                      Моят климатроник лятото е на 23...ама вкусове разни

                      Comment


                        #26
                        Gaden Gogi написа Виж мнение
                        Моят климатроник лятото е на 23...ама вкусове разни
                        Мани, по едно време компютъра показа 50+ и изгасна Та го пръскахме после с вода

                        Comment


                          #27
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Мани, по едно време компютъра показа 50+ и изгасна Та го пръскахме после с вода
                          Ако това е темп. на процесора, трябва да държи поне до 70.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            #28
                            Е не знам, китаеца трябва да питаме Но готиното е, че като го напръскахме, тръгна без проблем. Нито настройки беше изгубил, нито нищо

                            Comment


                              #29
                              Мнение: Въвеждането на новия данък „вредни храни“ си е чист социализъм
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                #30
                                Dinain написа Виж мнение
                                Мнение: Въвеждането на новия данък „вредни храни“ си е чист социализъм
                                http://clubz.bg/29385-vyvejdaneto_na...ist_socializym
                                Напълно съгласен (със заглавието на статията към линка). То всеки що годе можещ да мисли човек ще потвърди, че такъв прийом е безумие... А какви са начините да не се въведе този данък?!? Ако евросъюзът е спуснал норматив за такъв закон и мерки към нас - това не означава ли, че ще трябват многолюдна бройка добросъвестни граждани, седящи и работещи в министерските структури, които да усвоят пари в името на реализацията на тази здравословна мярка?...

                                Това ще рефлектира върху ред стоки и цените в сумати заведения.... То всъщност тЕва не е ли вид прикрита инфлация?
                                Анархист-Диктатор

                                Comment

                                Working...
                                X