Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вредни храни

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Вредни храни

    С данък "вредни храни" бисквитите ще поскъпнат с 1 лев, енергийните напитки - с 60 стотинки
    Москов иска данък "вредни храни" да влезе в сила още през 2016 г. Ако нито производителите нито потребителите не променят поведението си по отношение на вредните храни, мярката ще донесе 150 милиона лева допълнително от данъци в държавната хазна, изчисляват ведомствата.


    Преди известно време имахме разговор с Angelmr и други относно вредните храни и начините за справянето с тях. Темата стана изключително актуална със спорния "данък вредни храни", обявен наскоро.

    Както може да се предполага, обществото е разделено на два лагера - едните аплодират и псуват "боклуците, с които ни хранят"; другите протестират срещу бюрократщината и потъпкването на личните права и свободи.

    ПП Моля, да не политизирате темата.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    #2
    Взимането на пари от бедните до нищо хубаво не може да доведе, но поне да ги харчат целево. Не да потънат в някъв мътен бюджет.

    Comment


      #3
      Когато нещо ми е вкусно, не ми пука, няма да живея с орлите. Според мен, това е от ден до пладне! Едно време така се опитваха да ни откажат от шкембе чорбата, защото Европа не давала.

      Comment


        #4
        Темата, като всичко останало от сорта, касаещо България, е политическа, уви. Останалото е просто: търсят се нови начини да се одере още нещо от потъващата икономика. Което ще отиде в нечии крадливи ръчички. Същевременно ще се отчита дейност на хартия: видите ли, правителството (не става разбира се дума само за сегашното) прави това или онова в "правилната посока", т.е. накъдето духа в момента модния вятър.

        А че са вредни тези храни - да. И какво от това? Нима повечето храни така или инак не са от заместители и имитиращи продукти?
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Те ако се съсредоточат в/у стимулирането на родната хранителна вкусова промишленост и най-вече субсидират земеделието подобаващо, всичко ще си дойде на място. Попринцип на българина не се нрави нито много захар, нито много сол. Опитайте Кока-Кола в някоя друга страна и ще видите, че такава сладка гадост няма. Просто явно така се сме си свикнали. Така че трябва стимулация на българското, а не пореден данък, а и аз ако съм свикнал за релакс да си пийвам една енергийна напитка, какво ще ме спрът тея 60 ст... Ама важното е показност да има
          Куршумът е глупак, а щикът – юнак!

          Comment


            #6
            Напротив, родната кухня е много солена и мазна. Баба ми каква мусака правеше... Някой диетолог сигурно щеше да получи криза само като я види.

            Но идеята ми беше за обсъждане от техническо-икономическа гледна точка. Доколкото разбрах, подобни закони има в 6-7 европейски страни, а в две ги е имало за кратко и са премахнати, понеже са прекалено сложни за администриране.

            Аз си мисля, че правилният подход е да се поощряват добрите, а не да се наказват лошите.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #7
              Dinain написа Виж мнение
              Аз си мисля, че правилният подход е да се поощряват добрите, а не да се наказват лошите.
              И аз така мисля. Още повече че ще наказваме и невинните и виновните. Всяка храна с която се прекалява е вредна. Ако купуваш на детето си само едно пакетче вафли в месеца, това изобщо не е вредно, обаче все пак държавата ще ти вземе левчето и ще го даде на Пеевски и КТБ

              TodorJ написа Виж мнение
              Те ако се съсредоточат в/у стимулирането на родната хранителна вкусова промишленост и най-вече субсидират земеделието подобаващо, всичко ще си дойде на място.
              Дори няма нужда от субсидии. Просто трябва да разкарат мутрите които изкупуват продукцията на монополно ниски цени, и полицаите да пазят посевите от циганите. Преди време през вечер си пиехме питието с един турчин от голямо родопско село. Интелигентен пич. Дошъл в София да блъска по строежите. Семейството му отглеждало чушки. Хубави български вкусни пиперки. Земя много и работна ръка много. Обаче мутрите започнали да им изкупуват чушките за някакви смешни стотинки килограма и им забранили да ги продават на друг освен на тях. Ако нарушиш забраната, последствията за семейството нарушител били много видими и незабавни. С тия стотинки дори разходите не си покривали.

              Та за това сега в България в която расте от ориз до киви се произвежда само жито по европейски програми. За някаква минимална печалба. Така се прескачат мутрите, пък и циганите не крадат жито. Изтощава се земята, губят се традиции, по пазарите вносни чушки.

              А ако се загубят традициите в зеленчукопроизводството няма възстановяване. В Русия за това отглеждат само жито. Не е само заради климата, а защото друго не могат. Та чак корейци и китайци ще внасят в Сибир, че да отглеждат нещо.
              Last edited by Amazon; 21-10-2015, 23:12.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #8
                Dinain написа Виж мнение
                Напротив, родната кухня е много солена и мазна.
                Така е, аз съм й отвикнал от известно време... примерно нормалната баничка ми е много тежка вече.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  #9
                  Dinain написа
                  Напротив, родната кухня е много солена и мазна. Баба ми каква мусака правеше... Някой диетолог сигурно щеше да получи криза само като я види.

                  Но идеята ми беше за обсъждане от техническо-икономическа гледна точка. Доколкото разбрах, подобни закони има в 6-7 европейски страни, а в две ги е имало за кратко и са премахнати, понеже са прекалено сложни за администриране.

                  Аз си мисля, че правилният подход е да се поощряват добрите, а не да се наказват лошите.
                  За соленото и мазното съм 100% съгласен. Моите наблюдения са, че повечето нашенци, които познавам, слагат сол и на без това вече доста солена храна.

                  От техническо-икономическа гледна точка: няма да проработи. Не е възможно. Тук някъде вече бяхме обсъждали веригата (или съм го чел другаде): детските канали, предавания и филмчета, са претъпкани с реклами на вредни храни. Вървят по няколко линии, като например Макдоналдс, където освен свързаните с любими детски филмчета реклами, има и голямо изкушение за всяко дете до 5-6 годишна възраст: играчка. Отделно от това, покрай всеки по-голям филм, има кроасани, всякакви измишльотини, пръчици направени почти само от изкуствени мазнини и разни гадости и т.н., отделно всякакви сокчета. А ако детето свиква с тези неща. И свикне ли, ще продължи навиците и по-нататък, когато порасне. Неизбежно е.

                  Отделно от всички тия работи, храната, която все още се рекламира най-много и директно във всеки филм, това е пицата. Не би имало нищо лошо, ако ставаше дума наистина за оригиналната храна. Обаче край всяко учебно заведение има побългарени варианти, които са невероятно гнусни като съставки. Там се слага най-евтиното, които може да се намери на пазара (страната и хората като цяло са бедни, което служи като оправдание), докарва му се някакъв почти приемлив вид и върви.

                  Imperial написа
                  Така е, аз съм й отвикнал от известно време... примерно нормалната баничка ми е много тежка вече.
                  Нормалната баничка не съществува вече, общо взето. Сега вътре има заместители на брашното, заместители на мазнините (заместител на олиото и нещо като маргарин), а като тия неща са нискокачествени заместители, резултатът е гнусно-опасен.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #10
                    Ефектът върху консумацията ще е същият, като надутите цени на цигарите - практически никакъв. Просто начин да одерат любителите на такива храни. И много интересно, едно "кисело мляко" направено от малко сухо мляко с неизвестен произход, нишесте и палмово масло с какво е по-полезно от някакво безалкохолно пълно с всевъзможни Е-та, или пилешко месо от бройлер наблъскано със съмнително фуражи и химия с какво е по-полезно от сланината?
                    Ако са толкова загрижени - да вкарат закон за чистотата на храните. В салама да има само месо от прясно заклани животни, в доматеното пюре - само домати, в киселото мляко само прясно мляко, в хляба - само брашно. Всичко което има добавка - нишесте, соя, рога и копита, сухо мляко, палмово масло, да бъде обложено с допълнителен данък, така че практически да не може да има на пазара кренверши от по 3 лв. килото. Така хем ще се повиши качеството на хранителните стоки, хем ще се стимулира селското стопанство, тъй като производителите на храни щат не щат, ще трябва да слагат истински суровини, а не сурогати.
                    Така хем

                    Comment


                      #11
                      Dinain написа Виж мнение
                      Аз си мисля, че правилният подход е да се поощряват добрите, а не да се наказват лошите.
                      Да де, ама като поощряваш добрите, даваш кинти. Като наказваш лошоте - прибираш

                      Comment


                        #12
                        Stan написа Виж мнение
                        Ефектът върху консумацията ще е същият, като надутите цени на цигарите - практически никакъв. Просто начин да одерат .......каквото успеят
                        Нищоправещата армия от чиновници е отчаяна , идват празници ,трябват бонуси ,а чувала изтупан до скъсване .

                        Comment


                          #13
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Да де, ама като поощряваш добрите, даваш кинти. Като наказваш лошоте - прибираш
                          Това е проблемът в тази схема.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #14
                            Кухулин написа Виж мнение
                            Да де, ама като поощряваш добрите, даваш кинти. Като наказваш лошоте - прибираш
                            Да но пък можеш да ги даваш на свои хора.

                            Comment


                              #15
                              А, да, щото като вземеш кинтите от бабата, дето си маже филии с маргарин, все едно не можеш да ги дадеш на свои хора

                              Comment

                              Working...
                              X