Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не не не Stiglitz милост!
    Имах мид-терм на неговия проклет учебник по макроикономика...
    Е резултата не беше задоволителен ама вероятно си е моя вината ....
    Fairness is a wonderful attribute, Major Anderson. It has nothing to do with war."
    Page 97
    "Human beings didn't evolve brains in order to lie around on lakes. Killing's the first thing we learned. And a good thing we did, or we'd be dead, and the tigers would own the earth."
    Page 241
    "I am your enemy, the first one you've ever had who was smarter than you. There is no teacher but the enemy. No one but the enemy will tell you what the enemy is going to do. No one but the enemy will ever teach you how to destroy and conquer. Only the enemy tells you where he is strong. And the rules of the game are what you can do to him and what you can stop him from doing to you. I am your enemy from now on. From now on I am your teacher."
    Page 262
    Ender's Game

    Comment


      А аз в петък си купих (или май беше четвъртък?) книга за американските и британските танкове през ВСВ, мног страници, много картинки, абе и бая пари се изръсих. Та да знаете че вече съм много отворен на темата

      Comment


        пр. 23 и други нереализирани

        как се казва

        всъщност я нямам, понеже почти всичко ми е за немската техника
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          точно така си се казва "Британските и американски танкове през ВСВ" утре ще ви кажа авторите,двама,с англо-американски имена. Доста е интересна, дори ако си спомняте преди време бях казал че голямо предимство на М4 е наличието на стабилизатор. тогава твърдях че го е имало само на късните версии. А в гнигата се казва че го има още на М3 среден и М3 лек.

          Comment


            а аз мога да ти цитирам американски източници за стабилизатора - въобще не е използван на практика.

            интересно е обаче, че немците го копират и развиват за евентуалната Е-серия.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              Аз не казвам че се използува, а че го има. и в моята книга се споменава че се е използувал рядко. голям пропуск.

              Comment


                ами ти преди го даваше като голям бонус на танка.

                А недей казва "пропуск" - щом не са го използвали, значи е имало причина. В момента нямам възможност да се ровя в документите, но си спомням че нещо не бяха доволни от представянето му.


                това ли ти е книгата:



                откъде си я взе?
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  Точно тя, а си я взех от Пловдив. Сега се чудя какви модификация на Шърман да си направя на модел, просто на него и неговите модификации е отделено най-много място, а ако се напна от шаси на М4 мога да си направя М2 среден. иначе книжката е интересна но все пак спавочник и не може да е супер изчерпателна (както аз искам) за всички машини.

                  Comment


                    аз съм си харесал разни работи за съветските танкове, но да видим. Имаше една прекрасна книга със сума ти уникални илюстрации и текст, само че е скъпичка и поне още два месеца няма да мога да я пипна :cry:
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      а тази колко върви при вас?

                      Comment


                        $14
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Е и тука толкова.

                          Comment


                            А в тая книжица има ли нещо за организацията на подразделения/съединения и идеите за използването на машините или е само за "хардуера"?
                            Инак наскоро си говорихме с Империал и общо взето сащианските танкове по доктрина не се правят за борба с чужди танкове, а повече като противопехотни/противооръдейни линейни машини. И затова почти до края се гледа с лошо око от висшето командване на каквито и да е опити да се постави в тях като основно въоръжение оръдие, оптимизирано за борба с бронирани цели (да речем, много малко се екипират с 76 мм оръдия с подобрена балистика, а идеята да се качи британското 17 pdr съвсем се отхвърля) - защото това, естествено, означава, че оръдието ще загуби от противопехотната си ефективност. Това не е съвсем пряко свързано с въпроса за стабилизатора, но все пак има значение.

                            Comment


                              В тази книжарница има почти същите неща като тази на ъгъла "Витоша" и "Алабин". За борба с танкове има къде по добри средства, по критерии стойност/ефективност, примерно на мен М18 и М36 много ми се нравят., особенно Хелката

                              Comment


                                Да, те всичките книжарници от веригата имат горе-долу едни и същи книги на разположение.

                                Именно - съществуването на тези много по-добри средства е обусловено от сухопътната доктрина на САЩ - според нея се придвижда справянето с вражеските бронетанкови сили в оперативен мащаб да се извършва чрез оперативно съсредоточаване в дълбочина на специализирани противотанкови средства. За тази цел стремежът е да се разработят много бързи иманеврени машини (поради тази причина са и сравнително леко защитени), които трябва да имат преимущество (или поне равенство) с противника по отношение на огневата маневреност и мощ (затова в крайна сметка се спират на вариант анти-танкова установка с овторена въртяща се купола). Идеята е, че тези средства ще се ссъредоточават на пътя на вражеските танкове и ще се бият с тях от засада - краткотраен обстрел, след което веднага се измъкват от зоната на ответният ефективен огън и се изтеглят на нова огнева позиция.
                                Настина, когато тези идеи се разработват, САЩ няма нито на въоръжение, нито дори като проект подходяща машина - използват се съвсем неподходящи прицепни оръдия. Но когато активно участват във войната вече са разработени съответните машини, които са високо ефективни и точно пасват на доктрината (самата тя е доста добра като идея). Вярно, има друг проблем и той е с оперативното съсредоточаване, но той е пряко следствие от избраната структурна организация на съединенията и обединенията.

                                Comment

                                Working...
                                X