Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз пък снощи започнах Резун.По точно "Денят М".
    "На рилеца герой
    титан калимански,
    герой от Булаир
    с гърди от желязо
    и воля от гранит."

    Comment


      с каква цел?
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        Е, какво толкова - няма нищо лошо в това да се чете Резун (при това, човекът пише добре) с образователна цел. Само трябва да се има предвид, че неговите книги спадат по-скоро към художествената литература или в най-добрия случай - към фантастичната алтернативна история (от рода на "Вариант БИС" на Анисимов). Специално подчертавам, защото знаем какъв е подходът на РЕзун към фактите .

        Comment


          Да, да фантастика, но НЕнаучна фантасика.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            Хаха..Божидар Димитров май я повтаряше тази реплика.
            "На рилеца герой
            титан калимански,
            герой от Булаир
            с гърди от желязо
            и воля от гранит."

            Comment


              Аз пък снощи си припомнях два романа тясно свързани с египетската история - "Фараон" на Прус е "Синухе Египтянина" на Валтари. В последно време доста често си задавам въпроса хубаво ли е да се четат такива книги които представят Египет като някаква романтична страна на кротки селяни, удивитлено талантливи творци, справедливи фараони и т.н. (добре че "Синухе египтянина" не такава книга) Нима при тях не е имало продажни и алчни за власт жреци (даже огромна част от тях били такива) само си спомнете какво се случило с Рамзес Х². Въобще доста изкривяват представата но от друга страна именно такива книги ме насочиха към египетската история още в невръстна детска възраст :lol:

              Ако пък напротив - ви се четат романтични истории които напомнят на "Дързост и красота" преди 3000 години то горещо ви препъчвам всичко от Кристиан Жак.

              Comment


                Аз зачетох "Войните на Античния свят: Македонският гамбит" от К. Королев много приятно написана и увлекателна книжка за ония времена. Голяма част от авторовите коментари към събитията са дадени като тълкувания, а не като твърди съждения от рода "това е така", което прави книгата още по-ценна за мен.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  НАправо ви завиждам. Аз пък четох учебници 4-5 дни и други гадости. Някой да знае от къде мога да си сваля бисера на историческата реконструкция, титаничния труд "Вариант БИС" ? Направо ме запалихте. макар след "Ледоразбивача" да се бях заклел да не губя и сек. от свободното си време за ГЛУПОСТИ, все пак ми се чете хумор в момента.
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    Аз го разглеждах на хартиен носител, не знам дали го има някъде в Нет-а. Но общо взето не си струва да дадеш 8 лв. за тази книга, още повече, ако вече си се запознал със съдържанието й .

                    Comment


                      Аз пък в последно време (в по-скучните часове) чета "Волоколамското шосе" Книжката не ми харесва ама трябва са знам за какво става въпрос. Поредната пропагандна

                      Comment


                        Преполовил съм стратегията на Лидъл-Харт. Много интересно...
                        Fairness is a wonderful attribute, Major Anderson. It has nothing to do with war."
                        Page 97
                        "Human beings didn't evolve brains in order to lie around on lakes. Killing's the first thing we learned. And a good thing we did, or we'd be dead, and the tigers would own the earth."
                        Page 241
                        "I am your enemy, the first one you've ever had who was smarter than you. There is no teacher but the enemy. No one but the enemy will tell you what the enemy is going to do. No one but the enemy will ever teach you how to destroy and conquer. Only the enemy tells you where he is strong. And the rules of the game are what you can do to him and what you can stop him from doing to you. I am your enemy from now on. From now on I am your teacher."
                        Page 262
                        Ender's Game

                        Comment


                          Ааа, недей така за тази книга - "Волколамското шосе" е много добра книга и то като военна психология (или педагогика, да речем). Като изхвърлиш пропагандата, разбира се. Да не говорим, че много неща в нея са си достоверни, защото наистина се основава на спомените на въпросния Момиш-Ули - и тях ги има, макар и в друга книжка. Интересна е от гледна точка на съветската тактика от онова време, както и за мисленето на нисшите командири и офицери.

                          Comment


                            faso написа
                            Преполовил съм стратегията на Лидъл-Харт. Много интересно...
                            мда, изключително интересна е книгата
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              gollum прав си че книгата е добра но съм сигурен че спомените на Момиш-Ули са по-изчистени от гледна точка на подмазване пропаганда и т.н. Ти чел ли си ги?

                              Comment


                                А, тук не си прав - не струват. Чел съм ги много отдавна - те са едно съвсем тънко книжле. Бек е свършил огромна работа над тях и не се учудвай на пропагандата в книгата - без нея никога не би видяла бял свят. Но военната реалност е описана изключително правдиво, бих казал, че много малко книги за войната достигат подобна дълбочина. Книгата е много добра, просто някои неща трябва да се пропускат, а другаде да се чете между редовете.

                                Comment

                                Working...
                                X