Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Абе то че е глупост, сигурно. Но пак си е интересно за около 5 секунди.
    -"War is much too serious a matter to be entrusted to the military." - Clemencau

    Comment


      СМЯХ В ЗАЛАТА

      rambler написа
      Едва го издържах. Чел съм "Алхимикът" и " Край река /забравих й името/ седнах и заплаках" - по-добрият вариант беше да хване два плаката с лозунги и да си разхожда из улиците. Ярък представител на чалгата в литературата.

      Хаха, кое по точно те навява на мислите че можеш да проавяваш претенции за мнение на истински литературен критик без да си обяснил защо или на какво се базира гради и оформя това мнение?. Съгласем съм с това твърдение че не внася нищо ново в литературният живот ами това са добре прикрити и синтезирани стари принципи. Съгласен съм и с това че все пак тези принципи макар и общочовешки истини имат леко депресиращ ефект върху хора неспособни да приемат че света е нещо повече от собственото им битие. Съгласем съм и с това че авторът печели много международни награди с "Алхимикът" която всъщност е наи силната книга от поредицата. Както и да е просто ми обясни или се опитаи да формулираш свястна критика към романа за да може да дискутираме нещо а да не даваме оценки от първа инстанция сякаш сме как се казваше "хванали господ за шлифера"???

      Comment


        да, аз имам претенциите, че съм хванал господ за ШИФЪРА, защото алхимикът и шлифера на леонардо са дреха, кожух, в който е облечено съзнанието на едни и същи потребители.
        алхимикът не представлява никакво предизвикателство в оборването. не мисля, че има идея да се занимаваме с това. ако си много настоятелен ще ти напиша нещо и гледай да не ми се сърдиш много.

        Comment


          Самият автор признава, че според него Алхимикът е най-слабата му книга. Защо се харесва най-много прави си изводите сам/а...

          Comment


            Alexmania, Rambler от много време не влиза вече в този форум и това е единствената причина, поради която не е защитил мнението си (като гледам критиката, а и конкретният въпрос, не би го затруднило особено да го стори ). Та затова ще си позволя и аз да добавя няколко думи по темата.
            От въпросният автор съм чел няколко книжици (това е точната дума за такъв род резултати на упражняването на умението да се нижат думи в изречения) и впечатлението ми е, че писането му е средна работа, впрочем достатъчно простичко и постно, за да не затруднява възприемането и същевремено, не дай си боже, да отправя към нещо по-дълбоко, съдържанието на въпросните романчета бяха едни банални истини, които могат да бъдат откровение за човек, намиращ се в началото на смисления си живот, който би могъл да бъде и интелектуално приключение, т.е. за човек почти неизкушен от срещи с размишления и въпроси около същността на битието. Та без съмнение този автор си има своето място и роля. Едно време имаше един хубав термин, "детско-юношеска литература", в която впрочем този автор влиза не откъм приключенско-познавателната страна, а по-скоро от морално-дидактичната, с опасност да стане и леко досаден в зле прикритите поучения. То с една дума, плоски и почти едноизмерни притчообразни романи за хора, които нямат интереси да навлизат в света на литературата по
            - далеч от прага или хайде, за де не прекаляваме, по-далеч отколкото протегната им ръка може да докопа нещо от най-близката лавица, защото май навлизането между прашните рафтове ги плаши, а и вероятно ги смущава фактът, че не са намерили ключа за включване на осветлението.
            Вярвам че без да навлизам в лепкавия и зловреден свят на литературната критика съм успял да изразя своето мнение за този автор (а доколкото си спомням мнението на Рамблер тогава се покриваше с моето).

            Comment


              това беше хубаво, gollum
              не, че не знаеш
              )

              Comment


                "Октавиан Август" на Александър Кравчук

                Comment


                  Не е съвсем тук мястото, ама няма смисъл да отварям нова тема.

                  Някой да има представа как може да се сдобия с "Фонтамара" на Игнацио Силоне?
                  Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                  Comment


                    Мненията за Коелю(а покрай него и за книгите му) са прехвърлени във вече съществуващата тема Паулу Коелю
                    Форумен Правилник

                    Comment


                      да, ама не всички

                      Comment


                        В момента съм на мнооого свястната и страшно приятно написана "Queen Victoria's little wars" на Byron Farwell (За което още веднъж благодаря на Грей :nworthy: ) и покрай описанията на някои епизоди в Индия, отново се хванах да си препрочитам "Ким" - една от най-хубавите книги на Киплинг въобще.
                        Recalibrating my lack of faith in humanity...

                        https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                        Comment


                          Все още на инките. Но след това - "Intelligence at war" на Джон Кийгън и "Strategy: The Indirect Approach" на Лидъл Харт.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            имах два дни възможност да не се занимавам с учебници и прегледах някои от нещата на айзенщайн. и параграф 22 и хенри милър )))
                            и двата дни свършиха.

                            Comment


                              "Мравките" на Вербер

                              Тоя французин е ненормален, честно. В добрия смисъл, разбира се.

                              Comment


                                "Мравките" на Вербер
                                Това не беше ли роман, развиващ се в мравуняк? С дворцови интриги, любовни триъгълници и т.н.?
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X