Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ей от това няма да се отърве никой историк ...

    Comment


      Dinain написа
      Базил Лидъл Харт: "История на Втората световна война"
      Приятно четиво, въпреки че възхваляването на британските военни успехи на моменти предизвиква неволна усмивка
      Извинявай, ама аз по-критична книга към британците от британски автор не съм виждал.
      KG125 написа
      Ей от това няма да се отърве никой историк ...
      А ние от това няма да се отървем.
      Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

      Comment


        Най-после си намерих в оригинал "Тихия Дон" на Шолохов.
        СМЕЛОГО ПУЛЯ БОИТЬСЯ,А В ПЬЯНОГО - ХРЕН ПОПАДЕШЬ !

        Comment


          Да, определено Лидъл-Харт е във висша степен критичен към военните усилия на родината си (като за британски историк, както отбеляза Ханс ). Че е също толкова критичен и към политическите й действия.

          Comment


            Аз пък страхотно издание на "Мъртви души"

            Comment


              Попаднаха ми някои на пръв поглед интересни книжки :

              - "Добрата война", Стъдс Търкъл
              - "Из дневника на Бекерле", изд. "Христо Ботев"
              - "ЦРУ срещу СССР", Николай Яковлев

              Чели ли сте някоя от тях и какво ви е мнението? Аз понеже имам шантавия навик да чета по 7-8 книги наведнъж и наскоро ги подкарах и тия, ама бая тегави ми се струват в началото.
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                Warlord написа
                - "Добрата война", Стъдс Търкъл
                Warlord, много хубава книга. Търкъл по принцип е журналист, който се занимава с документирането на т.нар. oral history (другата му по-известна книга е за Голямата депресия), но тази за мен е изключителна. Постарал се е да интервюира хора и от всякакви прослойки, различни страни, преки и непреки участници във войната, от прости войници до генерали и политици, емигранти и военопленници и прочее и прочее.
                Само се надявам да си си я взел на английски. Българското издание е от преди 89 година и не можеш да си представиш колко здраво е орязано. :tdown
                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                Comment


                  Как е книгата за Бекерле и лесно ли се намира?

                  Comment


                    Док Холидей написа
                    Аз пък страхотно издание на "Мъртви души"
                    Велика книга!!!!

                    THE LABARUM


                    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                    ,sevogorob eht erew ysmim llA
                    .ebargtuo shtar emom eht dnA

                    Бе сгладне и честлинните комбурси
                    тарляха се и сврецваха във плите;
                    съвсем окласни бяха тук щурпите
                    и отма равапсатваха прасурси.

                    Comment


                      " Българско обичайно право "-² и ²²ч. и " Българска челядна задруга " на проф.Ст. Бобчев

                      Comment


                        Док Холидей написа
                        Как е книгата за Бекерле и лесно ли се намира?
                        Книжката май няма де е лесно да я намериш, освен ако няма някое по-ново издание. Това е от 1992, ето го и съдържанието:

                        - А.Х.Бекерле - Нацистът дипломат. Витка Тошкова
                        - Лични бележки (20 юли 1941 - 16 февр. 1943)
                        - Дневник (17 февр. 1943 - 2 септ. 1944)
                        - пояснения към бележките

                        Тази засега най-много хваща окото ("Добрата война" за съжаление е българското орязано издание ). Но мога да ти я дам като я свърша и без това още не съм ти върнал последната вече сигурно 2 години. Пиши ЛС кога да се видим.
                        (\_/)
                        (°_°)
                        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                        Comment


                          Мхм!
                          Звучи интересно.

                          Comment


                            Hans Delbruck написа
                            Извинявай, ама аз по-критична книга към британците от британски автор не съм виждал.
                            Говоря предимно за цифрите и по-точно за една таблица на силите към 1941 г. приложена в края на книгата. Може да не съм разбрал точно, но там е посочено че Хитлер има 1000 танка(?), Сталин - по-малко от 2000 танка(??) и към 2000 самолета(???). Не помня точните цифри, но са нещо подобно. В самата книга пък са посочени други цифри - 3550 танка за немците, 20 000 танка за СССР :sm186:

                            За британските успехи не се изразих правилно наистина, не ставаше дума за военни успехи. По-скоро някои лични оценки на автора за определени събития, които наистина ме накараха да се усмихна саркастично...
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Динайн, нямам представа от тази таблица, но сигурен ли си, че тя не е приложение от българският издател(направено на база някой съветски източник) или не е свързана с нещо друго - примерно частите в Полша или нещо подобно?
                              Що се отнася до оценките на автора аз все пак доколкото си спомням те съвсем не бяха ласкави към британците. Изобщо личното ми впечатление е за една доста похвална обективност на изказа(само препрочети или изчакай да стигнеш до Ел Алмейн), която не само ме изненада, но и остави приятно чувство към тази книга.
                              От същият автор съм чел и "Стратегия" или както е българският превод и честно казано ми се стори много слаба.
                              Иначе Лидъл-Харт има доста книги, но за съжаление до тези, които са ми по-интересни нямам достъп.

                              Впрочем така и така спамих тук, дали някой е чел "История на ВСВ" от Фулър? Все не намирам сили да я погледна, а може и да не е лоша.
                              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                              Comment


                                Може и да е от българския издател, но се съмнявам. Ще проверя все пак. Сега съм на Барбароса и още не съм стигнал до Ел Аламейн. Като цяло книгата е добра, разбира се, просто ударението е върху английското участие. За кампанията в Полша и Зимната война са отделени например по 5-6 страници за всяка.
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X