Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз вчера почнах една книга (всъщност, най-сетне й дойде реда): "Космическая Ера: прогнозы на 2001 год", която е превод на американската "Space age in fiscal year 2001", посветена на научен симпозиум, проведен през 1966 г. Май ще се окаже, че е като да погледнеш от обратната страна на телескопа, с който гледат ония учени от далечната 1966 г.
    Също започнах едно заглавие, което ми прати Империал: Рябышев С.А. "Логика и «Ледокол»".
    Май и двете книги ще са доста интересни
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      Аз пък зачитам The Face of Battle на John Keegan, който доколкото мога да преценя заслужено го наричат най-добрият британски военен историк. Книгата критикува много от теченията във военната история и най-вече неправилното и необективно пресъздаване на това как изглежда една битка от погледа на войника, като за тази цел разглежда три от най-важните от британска гледна точка сражения в историята - Айзенкур 1415, Ватерло 1815 и Сома 1916. Особено интересни са описанията на сблъсъците на различните родове войски.

      Също наскоро прочетох от него A History of Warfare, която се явява фактически история на културната база на войната, авторът успешно доказва, че военната сфера на всяко общество е неразделна част от културата му и проследява развитието на войната паралелно с развитието на различните култури.
      Last edited by Imperial; 28-12-2004, 09:39.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        Империал, а тези книжки имаш ли ги в електронен вариант?

        Comment


          Aз пък чета нещо наричащо се "Адмирал Нимиц" писано от Елмар Б. Портър в руски превод.

          Ако книжките за които пита голум ги има в електронен вариант, може ли някой да даде линк?
          Can't talk! Got to Shoot!

          Comment


            Не ми е известно да ги има.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              И аз не съм ги виждал по нета. А иначе Кийган многооо го хвалят и има защо де. Аз Хисторито тамън си я поръчах, Фейса я изчетох, определено е интересна.
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                Питам не за друго, ами защото тук не съм попадал на негова книжка. А щом е толкова добър си струва да се прочете. Е, ще чакаме и на нашата улица да грейне книжното слънчице .

                Comment


                  аз преди седмица си купих на руски и в момента приключвам "Орден "Мертвая голова"" Хайнц Хене, това е историята на СС. Не знам каква е достоверноста на книгата, но доста ми хареса че авторът без да омаловажава престъпленията на въпросната организация не е написал книга само в черни и бели краски и освен това е доста информативна, поне за мене. Заслужава да се прочете

                  Comment


                    По принцип чета няколко книги - фрагментарно - поне една на правна тематика; "Взлет и падение ²²² Рейха" на У. Ширър; "Възход и падение. История на Германия.1914-1945" на В. Спиридонов; "Български изтребители" на Д. Недялков; "Моето столетие" на Г. Грас и "Древен Египет" на Р. Дейвид.

                    Comment


                      Я кажи как ти се струва книгата на Грас. Аз си купих Тенекиения барабан и Рачешката но нямам кога да ги чета. В момента чета любимия ми Бекет и Джак Керуак. Когато приключа - имам списък от 40 книги които задълижтелно трябва да изчета защото са ми преинтересни. Сред тях са Хелър Джойс Милър Бъроуз Йонеско Константин Павлов ей такива неща. Сериозно се интересувам от литературата на 20 век.

                      Comment


                        О, досега не съм срещал лоша книга на Грас. "Тенекиеният барабан" е чудесен (жалко обаче, че не са издали и другите два романа от трилогията), "Моето столетие" е много добра, същото важи и за "Рачешката" (тя добре илюстрира един проблем, който имаме на форума ).

                        Comment


                          Имам проблем с намирането на няколко книги и току виж сте ми помогнали! Значи има едно осемдесетарско издание на три романа на Грас от които помня заглавията на два - "Котка и мишка" и "Месна упойка". Книгата е с мека бяла корица и приятно дебела. Вероятно е на "Народна култура". Те са правили такива издания - няколко романа на на един автор наблъскани в един том - примери - Труман Капоти, Ивлин Уо, Хайнрих Бьол. Ако се сетите супер.

                          Другото - който е видял някъде книга на Чарлс Буковски да казва веднага.

                          Comment


                            Glenn Miller написа
                            "Древен Египет" на Р. Дейвид.
                            Туй откъде си го взел ако мога да запитам? Нещо повече може ли да кажеш за книгата издателство цена откъде си я купил?

                            Благодаря предварително.

                            Comment


                              Уви, не съм срещал подобна книжка... освен ако не става въпрос за една на Зимел, ама не си спомням точно ,ще трябва да се разтърся. Инак на Грас има издадено още "Вещерът" - една малка книжка с меки корици (имам я, но уви е в издание с дефекти - обърнати страници, които не се четат).

                              Comment


                                "Моето столетие" на Грас е хроника на германския ХХ век - сто разказа - по един за всяка година на века. Всеки разказ предава спецификата на всяка една година чрез действащите лица - действителни или мними. Т. напр. в разказите "1914", "1915", "1916", "1917" , "1918" писателите Ремарк и Юнгер разказват спомените си от войната на среща в Цюрих през 60-те. Повествованието се води от името на млада швейцарска историчка, която работи по темата за Голямата вайна по проект на концерна "Ерликон". Ще Ви цитирам само един пасаж от разказа "1918":
                                "...Двамата господа ми се откриха в друга светлина: като някогашни внимателни наблюдатели на въздушни битки. Ремарк си припомни за облозите, които са сключвали в окоприте или в тила:
                                - Залогът беше порция пастет или пък пет цигари, независимо дали наш "Фокер" или пък английски едноместен "Спейд" полетеше надолу с димна опашка. Като бройка ние, естественоо, бяхме по-зле. Към края на един наш самолет се падаха рпет английски или американски.
                                Ютгер се съгласи.
                                - Общото им материално превъзходство беше потискащо, особено във въздуха. Въпреки това аз с определена завист наблюдавах нашите момчета на техните триплощници. Въздушните сражения се водеха винаги рицарски. Шапка долу, като видиш как една-едничка машина, идваща сякаш от самото слънце, се спуска и си избира противник от вражеското ято. Как беше точно девизът на ескадрилата на Рихтхофен ? А, сетих се: "Железни, но луди !" И правеха чест на това свое мото ! Хладнокръвни, ала абсолютни джентълмени. Едно четиво, което прочее се заслужава, драги ми Ремарк, е "Червеният изтребител", макар че към края на тези свои изключително живописни спомени господин баронът е принуден да признане, веселата, бодряшка война е приключила най-късно през 1916. На земята - само кал и бомбени ями. Всичко станало много сериозно и напрегнато. И все пак, те храбро стискали зъби до самия край, когато и той бил върнат отново на земята. Това държане доказа исвоето превъзходство в същата мяра и долу. по-издръжлива се оказа само неживата материя. Непобедени в битка ! - така се казваше тогава. Ала в гърба ни удариха бунтове. И ако река да преброя собствените си рани - най-малко четиринайсет попадения, пет от куршуми, две от картеч, една от шрапнел, четири ги пиши по сметката на ръчните гранати, а две получих от разни рикошети, с входните и изходните рани общо кажи го двайсет - аз пак ще стигна до заключението : струваше си !"

                                Comment

                                Working...
                                X