Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сега набарах "Залмоксис" на Димитър Попов да видим за какво става дума.След това съм заредил някакво книжле за тангризма и разни находки по Балканския п-в от средновековието.
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      ---

      Аз пък набарах от градската библиотека дневника на граф Чано, "Последните дни на Хитлер" от небеизвестния Хю Тревър Роупър и "Пророчествата на Тутанкамон" от Морис Котерел.

      Comment


        Чано, супер, чети внимателно, него и Чърчил го цитира, дневника е използван на нюрнбергския процес

        Comment


          ---

          Мине се не мине някой ред и се оплаква, че Италия била унижена заради това, било и отнето онова. Да не говорим как това е по-скоро биография на Дучето - той днес казал това, в какво настроение бил, плюят Рибентроп - въобще все забавни неща Е аз само я попрегледах, защото се чудя кое да започна - изборът е труден

          Comment


            Македонци ...

            Хе, някой пада ли си по Рабле и "Гаргантюа и Пантагрюел"? Много забавна творба, настолна книга за всеки епикуреец 8)
            "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

            И други затворници
            нека четат пред вратите
            нашата памет остъклена
            с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


            Comment


              Аз съм чел първите три книги. Те двата тома нали се деляха на пет-шест книги общо? Имаше една глава дето прислужниците измисляха прякори на "буталцето" на Пантагрюел или нещо подобно. Смазвах се да се смея. Беше много весело

              ***

              Похвалих ли ви се че намерих снимка на прочутия Генерал и герай от от "Швейк" - Финк фон Финкенщайн? Феновете на Хашек ще ме разберат

              Comment


                Преглеждам мемоарите на Катуков и попадам на ред бисери, а за този не можах да се сдържа, да не го пуликувам тука:

                На окраине Пальцино к танку Евтушенко, отчаянно жестикулируя, подбежал подросток.
                — В чем дело? — спросил Евтушенко, заглушив мотор и открыв люк.
                Сбиваясь и торопясь, мальчишка рассказал, что в одной из изб собралось много немецких «начальников». Евтушенко посадил мальчика в танк, чтобы тот показал дорогу. Незаметно подъехав к указанному дому, Евтушенко выпустил несколько снарядов. Изба рухнула, погребя немецких офицеров.
                29 октября наша бригада наконец получила приказ штаба фронта — выйти в район станции Чисмена, восточнее Волоколамска, в полосу обороны 16-й армии К. К. Рокоссовского, в подчинение которого мы и передавались.


                Малко пояснения:
                - танковата бригада на Катуков е в резерв, а не на бойната линия.
                - каква е била тая 'група немски офицери', дето е стояла в избата, без да има охрана отвънка
                Явно момчето или се е объркало и вътре е имало да речем съветски войници или е имало някому зъб и си е отмъстило чрез тия пичове. А те без да питат ударили и продължили нататък. Хубавци ...
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  В момента чета "Играта на лисиците" на Ладислас Фараго става дума за АБВЕРА и нейното разузнаване преди и по-време на ВСВ за сега много ми харесва и научих работи които не знаех. Абе последните две седмици съм се отдал на книги на разузнаването, още малко и съм готов агент за завербуване 8)
                  Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                  Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                  Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                  Comment


                    ---

                    Зачетох се в "Июнь — декабрь сорок первого: Рассказ-хроника", на Ортенберг Давид Иосифович.
                    Редактор на «Красная звезда».
                    22.06.: "И вот, уже сверстанная в две колонки, она — у меня на
                    столе. В ней речь — о многовековой борьбе нашего народа с немецкими агрессорами: в XIII веке — на Чудском озере, в XV веке — под Танненбергом, в XVI веке — в Ливонии. Биты русскими войсками немецкие легионы из наполеоновской армии в 1812 году. Биты кайзеровские войска в первую мировую войну. Биты они же под Нарвой и Псковом в феврале 1918 года...

                    ... ... ...

                    На следующий день заходит ко мне человек среднего роста, светлоглазый, с золотистой шевелюрой. Это и был Василий Лебедев-Кумач. Принесенное им стихотворение начиналось так:

                    Вставай, страна огромная,
                    Вставай на смертный бой
                    С фашистской силой темною,
                    С проклятою ордой!

                    Пусть ярость благородная
                    Вскипает, как волна,
                    Идет война народная,
                    Священная война! "


                    25 июня

                    На всех фронтах завязались ожесточенные бои. Пограничные отряды и полевые войска прикрытия сражаются героически.
                    ...
                    Держали полосы неподписанными к печати почти до утра, ожидая вестей от наших фронтовых корреспондентов. На узле связи Генштаба неотлучно дежурил мой заместитель Григорий Шифрин, но под утро он возвратился с пустыми руками и доложил уныло:

                    — Ничего нет. Даже генштабисты не могут добиться бесперебойного поступления необходимой им информации из войск.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      прочетете "Небесните Шпиони ето това е книгастара но по хубава от нея не съм 4ел за авияциония шпионаж

                      Comment


                        Сега съм награбил новите броеве на "клуб Оръжие" и "Командос" както и едно вербовъчно списание на Чуждестранния легион само дето френския малко...
                        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                        Comment


                          Сега чета книгата на Уорд Прайс-"Познавам тези диктатори".Става въпрос за Хитлер и Мусолини.Книгата за пръв път е издадена в България през 1941 година.А това издание,което чета е от 1992.
                          Книгата е страхотна/макар и писана от англичанин/ и за разлика от повечето лъжливите книжленца на тази тема,може да претендира за обективност

                          Comment


                            Книга, издадена през 1941, да претендира за обективност? :stupid:
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              чета "Прокълнатите войници" на Сергей Чуев, ужас и безумие, ама ще разказвам по-подробно.
                              бригадата на Комински дето потушили варшавското въстание, били толкова луди, че застреляли двама германци за учийство в окупираните територии, а калмикската съпротива и нещо невероятно, къв десант е правил бранденбург 44 в степта, ум да ти зайде, ама трудно може да вярва човек на тия истории, малко са като от списание, предполагам, че и доста КГБ архив има де...

                              Comment


                                Оф аз от две седмици мъча "Сказание за времето на Самуила" ама нещо ме мързи пък и книгата не е нищо особено на фона на "Време разделно" и "Сказание за хан Аспарух,княз Слав и жреца Терес".
                                ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                                Comment

                                Working...
                                X