Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    messire Woland написа Виж мнение
    http://www.videoclip.bg/watch/904
    Цветът на магията (2008) - част 1. Да
    Воланд, от същите има и Дядо Прас, пак се е получило приятно.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      Пилот написа Виж мнение
      Воланд, от същите има и Дядо Прас, пак се е получило приятно.
      "Дядо Прас" го гледах, просто това ми е убегнало някак
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Наръчник на филмовия сноб



        4. Научете няколко заглавия на легендарния датски майстор Карл Теодор Драйер и ги пускайте като бомби над Дрезден при всеки удобен случай.

        Напълно възможно е да участвате в тричасов разговор за Драйер с още пет човека, но никой от вас никога да не е гледал негов филм.
        ....
        Колкото по-неадекватна режисура, невдъхновена операторска работа и калпав сценарий има един бълграски филм, толкова по-смел удар срещу системата е той. Всеки, пълен с декламаторски изпълнения и аматьорски грешки, аудио-визуален "джънк" е шамар за Холивуд.
        Очеркът е много добър!
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          boyankolev написа Виж мнение
          На същото мнение, по-горе не можах да се изразя добре, че идея си нямам колко е историчен...

          Някъде мернах, че имат планове за втори сезон, някой ако има информация да сподели?
          Ревю на сериала (първи сезон): http://foreignpolicy.com/2014/12/24/...tural-clunker/



          Oказва се, че сериалът е с бюджет $90 млн., вторият най-скъп сериал след "Игра на тронове". Може би поради това някои хора го сравнявали с "Игра на тронове" и оставали разочаровани...? На мен не беше хрумнало.

          Изгледах първия сезон. Актьорската игра не ми направи впечатление да е лоша, кастът е много сполучлив и разнообразен - особен плюс според мен е, че Марко Поло се играе от истински италиански актьор, а не някой зализан от Ориндж каунти, което можеше да бъде. Има страхотни костюми и декори, ръкопашни хватки, батални сцени, дворцови интриги, насилие и секс - сигурно затова сравнението с "Игра на тронове", но за мен е нелепо да се прави такова.

          Каквото не им харесва на хората, явно е прекалената фриволност на сценаристите - има доста фентъзи елементи, фатални жени-нинджи, оргии, хашашини, сляп кунг-фу майстор, влиянието на Марко Поло в монголския двор като цяло е прекалено голямо, за да е достоверно и т.н.

          За историчността, аз съм съвсем бос по този период и места, но се поинтересувах - Кублай (Кубилай) хан наистина е водил една гражданска война срещу по-малкия си брат Арик и го побеждава (но го помилва). Само дето това се случва около 10 години преди Марко Поло да пристигне в Китай. После води друга гражданска война срещу свои роднини-претенденти за трона (принц Кайду от рода Огедей), и това явно се задава във втория сезон (ако го има). Междувременно унищожава китайската династия Синг, която се управлява от стара императрица и невръстен император (както в сериала), като превзема ключовия град Xiangyang (?). За зъл наместник-узурпатор Жи Сидао не откривам историческа основа, още по-малко за убиването на императрицата с оръдие.

          Самото превземане на Xiangyang не става с няколко отделни рейда, както е показано в сериала, а с епична 6-годишна обсада от 100-хилядна монголска армия. Градът с 200-хилядно население, е отбраняван от 8000 китайски войници. Китайците се приготвили за дълга обсада и натрупали огромно количество запаси, затова изкарали толкова време. Xiangyang бил защитен от три страни с планини, а от третата - от река Хан. Допълнително гористията терен и система от полеви укрепления не позволявали на монголците да използват страховитата си конница. На открито китайците като правило били лесно разгромявани, затова разчитали на фортификация и изобретателност. Например разширили реката до 150 метра, за да не могат монголците да използват катапултите си, които били с обсег 100 метра.

          Градът бил защитен с висока двойна стена, така че пробивайки външната, противникът се оказвал в капан и бил избиван с обстрел от всички страни. Допълнително крепостната стена била защитена с някакви мрежи, които спирали камъните от катапултите, така че първият опит на монголците да сринат стените бил неуспешен. Междувременно китайците опитват на няколко пъти да пробият обсадата отвън, докато накрая 3000-ен отряд успява да влезе и да вкара продоволствие. Но това се оказва еднократно. Монголците завардват всички пътища към града и в края на краищата изграждат цяла система от фортове, предотвратяващи всякави опити някой да влезе или излезе. В речната обсада участват и каменни платформи с арбалетчици и кораби, също така и двете страни използват примитивни огнестрелни оръжия (Fire lance - нямам представа как е на български) или барутни гранати, изстрелвани с катапулти (thundercrash bombs, Zhen Tian Lei). Направо Илиада!

          Накрая Кубилай довел инженери от Персия, които да му построят мега-катапулти. Марко Поло твърдял, че той показал на хана как да построи катапултите, но той трябва да е пристигнал в Китай след обсадата или в самия й край (историците дори не са наясно с това, като предположенията са, че е достигнал Китай с баща си и чичо си някъде между 1271 и 1275 г.; обсадата на Xiangyang е от 1267 до 14.03.1273 г.). Мега-требушетите (Trebuchet) изстрелвали 300 кг скала на 500 метра разстояния и съборили стените, решавайки изхода на битката. Монголците нахлули и направили голямо клане.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Dinain написа Виж мнение
            Очеркът е много добър!
            Много добро Само са пропуснали да споменат Педро Алмодовар.

            А колкото до Марко Поло, загледах първият епизод преди две седмици, но не ме грабна. Сега след твоето ревю мисля да му дам още един шанс.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Истинското екшън кино умря
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                I'll be back
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment




                  The Interview (2014)

                  - I hate Kim. He is a terrible leader.
                  - See?
                  - Okay. She can help us kill him.
                  - What? No, no, no killing.
                  - Kim must die.
                  - That's the American way.

                  Много забавна простотийка.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Филми за Христос
                    Първият информационен сайт за независимо кино, кинофестивали, награди, анализи на филми, портрети на звезди и кинорежисьори.

                    Има доста сполучливи ленти. Мисля на първо време да гледам "Разследването", навремето бях впечатлен.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment


                      Dinain написа Виж мнение
                      Ревю на сериала (първи сезон): http://foreignpolicy.com/2014/12/24/...tural-clunker/



                      Oказва се, че сериалът е с бюджет $90 млн., вторият най-скъп сериал след "Игра на тронове". Може би поради това някои хора го сравнявали с "Игра на тронове" и оставали разочаровани...? На мен не беше хрумнало.

                      Изгледах първия сезон. Актьорската игра не ми направи впечатление да е лоша, кастът е много сполучлив и разнообразен - особен плюс според мен е, че Марко Поло се играе от истински италиански актьор, а не някой зализан от Ориндж каунти, което можеше да бъде. Има страхотни костюми и декори, ръкопашни хватки, батални сцени, дворцови интриги, насилие и секс - сигурно затова сравнението с "Игра на тронове", но за мен е нелепо да се прави такова.

                      Каквото не им харесва на хората, явно е прекалената фриволност на сценаристите - има доста фентъзи елементи, фатални жени-нинджи, оргии, хашашини, сляп кунг-фу майстор, влиянието на Марко Поло в монголския двор като цяло е прекалено голямо, за да е достоверно и т.н.

                      За историчността, аз съм съвсем бос по този период и места, но се поинтересувах - Кублай (Кубилай) хан наистина е водил една гражданска война срещу по-малкия си брат Арик и го побеждава (но го помилва). Само дето това се случва около 10 години преди Марко Поло да пристигне в Китай. После води друга гражданска война срещу свои роднини-претенденти за трона (принц Кайду от рода Огедей), и това явно се задава във втория сезон (ако го има). Междувременно унищожава китайската династия Синг, която се управлява от стара императрица и невръстен император (както в сериала), като превзема ключовия град Xiangyang (?). За зъл наместник-узурпатор Жи Сидао не откривам историческа основа, още по-малко за убиването на императрицата с оръдие.

                      Самото превземане на Xiangyang не става с няколко отделни рейда, както е показано в сериала, а с епична 6-годишна обсада от 100-хилядна монголска армия. Градът с 200-хилядно население, е отбраняван от 8000 китайски войници. Китайците се приготвили за дълга обсада и натрупали огромно количество запаси, затова изкарали толкова време. Xiangyang бил защитен от три страни с планини, а от третата - от река Хан. Допълнително гористията терен и система от полеви укрепления не позволявали на монголците да използват страховитата си конница. На открито китайците като правило били лесно разгромявани, затова разчитали на фортификация и изобретателност. Например разширили реката до 150 метра, за да не могат монголците да използват катапултите си, които били с обсег 100 метра.

                      Градът бил защитен с висока двойна стена, така че пробивайки външната, противникът се оказвал в капан и бил избиван с обстрел от всички страни. Допълнително крепостната стена била защитена с някакви мрежи, които спирали камъните от катапултите, така че първият опит на монголците да сринат стените бил неуспешен. Междувременно китайците опитват на няколко пъти да пробият обсадата отвън, докато накрая 3000-ен отряд успява да влезе и да вкара продоволствие. Но това се оказва еднократно. Монголците завардват всички пътища към града и в края на краищата изграждат цяла система от фортове, предотвратяващи всякави опити някой да влезе или излезе. В речната обсада участват и каменни платформи с арбалетчици и кораби, също така и двете страни използват примитивни огнестрелни оръжия (Fire lance - нямам представа как е на български) или барутни гранати, изстрелвани с катапулти (thundercrash bombs, Zhen Tian Lei). Направо Илиада!

                      Накрая Кубилай довел инженери от Персия, които да му построят мега-катапулти. Марко Поло твърдял, че той показал на хана как да построи катапултите, но той трябва да е пристигнал в Китай след обсадата или в самия й край (историците дори не са наясно с това, като предположенията са, че е достигнал Китай с баща си и чичо си някъде между 1271 и 1275 г.; обсадата на Xiangyang е от 1267 до 14.03.1273 г.). Мега-требушетите (Trebuchet) изстрелвали 300 кг скала на 500 метра разстояния и съборили стените, решавайки изхода на битката. Монголците нахлули и направили голямо клане.


                      иначе благодаря за обобщението, тия детайли накрая бяха интересни.

                      Сериалът си струва дори само заради последния епизод. Самият Марко е малко безличен и се проявява по-сериозно чак в последните 2 епизода. Иначе останалите образи са солидни за екранното време, което имат. Кубилай е доста добър.

                      И ми хареса повече от Троновете, от които гледах само първия сезон и нямах особен интерес да гледам повече.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        И ми хареса повече от Троновете, от които гледах само първия сезон и нямах особен интерес да гледам повече.
                        При мен беше същото. Ще взема да хвърля едно око на този сериал за Марко Поло след като го препоръчвате.

                        Comment


                          И аз го гледах по препоръката на Динайн и съм много доволен. Със всяка серия става по-приятен. Не ми харесва повече от Троновете, радвам се че и двата сериала ги има. Различни са.
                          А заради последният епизод си купих модел на требучет(уж за учебен проект за децата). Онзи ден започнах да го сглобявам и сега съм с превързана ръка, след като се замозаклах с швейцарско ножче, докато се опитвах да резединя неправилно залепена от мен греда
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Въй

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              И аз го гледах по препоръката на Динайн и съм много доволен. Със всяка серия става по-приятен. Не ми харесва повече от Троновете, радвам се че и двата сериала ги има. Различни са.
                              А заради последният епизод си купих модел на требучет(уж за учебен проект за децата). Онзи ден започнах да го сглобявам и сега съм с превързана ръка, след като се замозаклах с швейцарско ножче, докато се опитвах да резединя неправилно залепена от мен греда
                              Ай-ай-ай, трудова злополука, може ли така? Трябва да се внимава, ако трябва професионален съвет да дам , иначе идеята модел за децата е много добра.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Amazon написа Виж мнение
                                И аз го гледах по препоръката на Динайн и съм много доволен. Със всяка серия става по-приятен. Не ми харесва повече от Троновете, радвам се че и двата сериала ги има. Различни са.
                                А заради последният епизод си купих модел на требучет(уж за учебен проект за децата). Онзи ден започнах да го сглобявам и сега съм с превързана ръка, след като се замозаклах с швейцарско ножче, докато се опитвах да резединя неправилно залепена от мен греда
                                Добре че не си работил с Ka-Bar-a, сега щяхме да те оплакваме
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X