Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Интересно филмчето, добро е ...

    Comment


      "Една година в тайгата" - документален на Вернер Херцог - особено подходящ за сезона :>
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        The Raid 2 (2014)
        Ratings: 9.6/10 from 1,780 users



        Comment


          Кухулин, нищо изненадващо, виж разбивката на гласовете. Това е чест резултат за подобен род специфична ситуация (фенщина, очаквания, филма за определена категория зрители, които си се оценява от тях). Не мисля ,че е какъвто и да е показател за качество (още повече, че сигурно не липсват и такива, които са давали оценка без да са гледали филма, като автора на второто ревю).

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            Това е чест резултат за подобен род специфична ситуация
            Е колко да е чест? Аз за такова единодушие след фестивал не се сещам.

            Comment


              Ще ми е трудно да посоча конкретни примери, защото не съм си ги записвал (а оценката с времето се е променила, та нямам моментното състояние), но поне няколко пъти съм попадал на такава ситуация. Обикновено след пускането по кината, оценката се променя и пада някъде в границата на 7-8 (ако "лентата" е що-годе качествена в нишата си/добре направена). Да не говорим, че нещо не е съвсем наред с данните, както се вижда от разбивката. Но поне десетина пъти съм попадал на такива "стряскащи" оценки в пределите на 9,5 и нагоре. И то понякога за филми, на които не бих дал и 5,0 (е, обикновено с времето, както писах, оценката се "свлича" до под 8,0). Чиста фенщина поне на 50%, а може и повече.

              ПП Едното ревю е писано от човек, който не е гледал филма (сам си го пише), обаче очаква, че ще е супер на базата на трейлъра и затова е дал максимална оценка. Можем само да гадаем колко други са постъпили по същия начин, но без да си правят труда да пишат текстова "оценка". Т.е. не съм сигурен, че тази оценка е на базата на реално гледане на фестивала. Да не говорим, че имам известни съмнения (но те са си общи) доколко въпросната група (от която преобладават оценките) въобще е в състояние масово да прецени качество на филм, ама това си е вече в моята глава, та можеш да не го отчиташ.

              Comment


                Оценките падат, няма спор. Но 9.6 от 2000 души за чуждоезичен пълнометражен филм ми се струва крайно висока стойност. Това не е сериал, не е Здрач, не е Батман... Нищо чудно в крайна сметка да се задържи около 8. Ще видим.

                Comment


                  Тези към 1700 и нещо ме съмняват - виж разбивката, реално покрива малко под 1300 души. След това, защо "чуждоезичен" (т.е., ясно защо, но мисълта ми е, че не е много ясно от хора с какъв основен език/националност идва тази оценка (те следят само US/non US, първите са някъде малко над 200 души от гласувалите)). За сравнение можеш да видиш другите две оценки, които се движат в рамките на около 8,0 или малко под него.
                  Иначе си прав - човек може да разбере само като гледа съответния филм. На мен мисълта ми беше, че като цяло рядко следя общата оценка, защото трудно може да се приеме за критерий за качество (попадал съм на много добри филми с оценка около 6,0 и дори надолу, както и на пълни боклуци с оценки над 7,0 и дори около 8,0). Аз обикновено преценявам на базата на няколко писмени ревюта, от които поне можеш да прецениш що за човек е (горе-долу) оценяващия, та да си направиш извод на какво се дължи мнението му.

                  Comment


                    gollum написа Виж мнение
                    Тези към 1700 и нещо ме съмняват - виж разбивката, реално покрива малко под 1300 души.
                    Не те разбирам. При мен гласовете са:

                    1494 83.8% 10
                    136 7.6% 9
                    31 1.7% 8
                    14 0.8% 7
                    8 0.4% 6
                    7 0.4% 5
                    2 0.1% 4
                    4 0.2% 3
                    7 0.4% 2
                    79 4.4% 1

                    Males 1289 9.6
                    Females 114 9.2
                    Aged under 18 116 9.6
                    Males under 18 111 9.5
                    Females under 18 5 9.9
                    Aged 18-29 881 9.6
                    Males Aged 18-29 814 9.5
                    Females Aged 18-29 67 9.8
                    Aged 30-44 184 9.5
                    Males Aged 30-44 171 9.6
                    Females Aged 30-44 13 6.9
                    Aged 45+ 36 8.6
                    Males Aged 45+ 32 8.8
                    Females Aged 45+ 4 8.0
                    Top 1000 voters 9 6.5
                    US users 116 8.1
                    Non-US users 1287 9.8

                    IMDb users 1782 9.6
                    Колкото до оценките - много ясно, разминават се с обективното състояние на нещата. Но като цяло, от всички рейтинги IMDB е най-близо до него.

                    Comment


                      Хмм, аз повече наблягам на rotten tomatoes.

                      Comment


                        Zalmoxis написа Виж мнение
                        Хмм, аз повече наблягам на rotten tomatoes.
                        На пръв поглед да, но всъщност: IMDb срещу Rotten Tomatoes

                        А в конкретния случай имаме 93% / 99%, което си е същата предпремиерна боза
                        After surviving a bloody fight with powerful gangsters, rookie Jakarta cop Rama (Iko Uwais) thinks he can resume a normal life. However, his exploits during that fateful incident have attracted the attention of criminals even more deadly than the last. His family at risk, Rama has no choice but to go under cover. He gets himself thrown in prison, where he befriends the son of a prominent crime kingpin. Rama must lay his own life on the line to finally destroy the criminal empire.

                        Comment


                          Не че има значение, но общо гласували 1782, от които 1289 са мъже, а 114 - жени. Какви ли са останалите 379? Ако гледаме по място, то 1287 извън САЩ и 116 от САЩ - остават пак 379 инопланетяни (е, поне става ясно защо не са се определели по пол ). Дори да погледнеш разбивката по оценки, пак излизат 1 772, т.е. 10 не са дали оценки, но се включват в "далите оценка" . Това са подробности, разбира се, но загатват за някаква обърканост в статистиката.
                          Както и да е, фестивална работа: нормално на фестивална прожекция ще попаднат предимно фенове (плюс някакво пренебрежимо количество случайни зрители, които ще дадат и различните оценки), които искат да гледат точно този филм. Да не говорим, че трябва да са хора, които след това ще вляза тв imdb и ще дадат оценка, което пак предполага определена "ангажираност" с филма (случайните зрители едва ли биха си направили труда да сторят подобно нещо). Така че оценката вероятно отразява мнението на фенската база и то на определена част от нея (по-активна).
                          Когато филма излезе на екран и престои определено време, оценката се балансира с по-нормално преценяващите (е, пак си има фенове, които слагат оценки 10 на общо основание (както и такива, които слагат 1 по обратни причини)).

                          ПП между другото, точно на този блог имаше едни разбивки за рейтингите в imdb в този смисъл.

                          Comment


                            Някои хора не са се определили по съответния признак, затова така се получава. Иначе съм съгласен, прав си.

                            Comment


                              Индонезия не е малка държава. Това е гласуване по националистични причини. Вижте оценката за "Мисия Лондон" в imdb:
                              http://www.imdb.com/title/tt1127702/
                              Ratings: 7.6/10 from 4,636 users

                              Сега, нали е ясна работата? Филма може да бъде харесан/разбран и да е смешен само и единствено за българин (евентуално сърбин, македонец, руснак). Ако филма беше американска комедия, рейтинга му би бил максимум 5 и то заради приличните(сравнително) актьори (англичани и българи).

                              Просто за този филм са гласували хиляди българи/балканци (и са дали максимална оценка) заради няколко много силни момента.
                              За всеки друг филма е пълна боза (то се вижда и от ревютата).
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                Ето, Мисия Лондон е хубав пример - при цялата национална мотивация началния кик е 9.0 от 2000 гласа.

                                Comment

                                Working...
                                X