Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добри филми (не на военна или историческа тематика)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не знам, гледах го минала та година - не ми хареса особено. Т.е. не беше чак зле, но като цяло - не ми допадна. Работата не е в актьорите (които са си супер, Такеши Канеширо както почти винаги е на висота, останалите - също), просто самата история не ме убеди кой знае колко (да подчертая, аз доста харесвам азиатско кино, т.е. не е, че не приемам техните клишета и особености). Ако го сравнявам с пълнометражния "Шерлок" (на Гай Ричи), който като оставим зрелището и актьорите си е голяма боза - този не е нещо повече. Може би ако я нямаше цялата задължителна за китайските филми кунг-фу бутаница, щеше да е с две-три класи по-добър.

    ПП Да речем, преди два-три месеца гледах един друг филм с Канеширо - "Acuracy of death", който без да е нещо кой знае какво е много приятен.
    Иначе сигурно си ги заслужава - те в imdb на какво ли не дават толкова .

    Comment


      О, ще го потърся. Впрочем, под `нещо повече` имах предвид не `по-хубав`, а `различен`. То и в рецензията, която оформи очакванията ми, пишеше, че доста се различава от обичайните филми с дракони в заглавието. Имаше над какво да се замисли човек, а най-вече ми хареса визуално - в първите кадри имаше нещо от изгледа на Графството, в битовите сцени - нещо от старите холандски майстори /за пръв път виждам, например, китайка с домашно боне - не знам колко е реалистично, но пък хартиената фабрика изглеждаше добре реконструирана/ - навсякъде личеше внимание към детайла. И понеже тая вечер бях на вълна `китайски детектив`, да спомена и втория филм, който също ми хареса визуално /даже сцена в стила на нямото кино бяха вмъкнали/ - Куршумът изчезва. Интересно, че и в него - макар под друга форма - се повдига въпроса дали закона трябва да върховенства на всяка цена. Чудя се дали в този тренд има нещо повече от морално-философски подправки към сюжета.
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        Този не съм го гледал и като приключа с нещата, които ми отнемат свободното време, може да му хвърля един поглед (принципно си падам по филми точно за този период, особено ако са добре направени). Да речем, миналата година гледах два такива, които общо взето ми допаднаха (може би защото там играе друг много добър (според мен) китайски актьор, иначе общо взето шпионски истории): "Lust, caution" (хареса ми) и "Silent war" (не е кой знае какво, но става).
        Като отворихме дума за "исторически" - не знам дали си падаш по японския кинематограф - четири филма (споменавал съм ги вече в темата), които много ми допаднаха - всичките все развиващи се в "зората" на Мейджи и съсредоточени върху ниската самурайска прослойка - ако не си ги гледала, препоръчвам ги, много са простички и изчистени в добрия смисъл на думата (и да не си помислиш, че като става въпрос за "самурайски", то те са "бойни" - напротив, и в четирите историята е основното) - и като история, и визуално - "The twilight samurai", "The hidden blade", "Love and honor", "When the last sword is drawn".

        Що се отнася до визуалното - да, добро е, там азиатците като цяло са силни (макар, да си призная, все още не съм попадал на нещо като "Тигър и дракон" или "Герой" (особено) - двете части на "Битката за червените скали" също бяха пипнати визуално (там Канеширо също е много добър, между другото - кажи-речи уникален случай на японец, който играе основно в китайски и хонкогски филми (щото знае прилично мандарин, но не само)). Но те си имат доста богати традиции в това отношение, които възпроизвеждат успешно. Иначе такъв тип филми си ги правят на конвейер, обаче повечето не са нещо особено.

        Иначе азиатско кино, което наистина ме кефи - веднага се сещам за режисьора Kar Wai Wong (нямам идея как точно се транскрибира името на български, та да не го объркам) - досега не съм попадал на слаб негов филм. Ако си ги пропуснала, мисля че си струва да ги гледаш - много са добри. Това си е кино, а не просто зрелище. По миналата седмица си гледах отново "Ashes of time" (иначе - "In the mood for love" (споменавал съм го тук, един от най-хубавите му филми), "Chunking express" (също е много добър), "Fallen angels" (не е лош - горе-долу в тематиката, от която започнахме,макар и не съвсем ) - абе каквото съм му гледал - добро е.

        ПП Сега се сетих за друг филм - този път корейски, пак го гледах миналата година - римейк на "Добрия, лошия и грозния", общо взето, разположен в Манджурия през 30-те години (подходящ сетинг, между другото), който не е нищо особено ("ийстърн" - веднага си спомних за "Бялото слънце на пустинята"), обаче е доста смешен на моменти.


        ПП2 всеки от споменатите филми се намира без проблем на места като "Замунда", затова не съм си давал труда да давам връзки.

        ПП3 Между другото, като говорим за азиатски детективски филми, имаше някакъв опит за екранизация на историите на Ван Хюлик, обаче доста неуспешен. И пак в тази връзка, като малък съм гледал един (може би беше в две части) японски детективски филм - заглавието го бяха превели нещо като "Сигурна смърт", беше нещо от "Мейджи" или малко преди това, като си спомням, че и "детективите" и престъпниците имаха бая странни методи. Обаче така и не мога да го намеря -искаше ми се да пробвам как ще ми дойде на вкус сега. Навремето като хлапе го бях харесал много.

        Comment


          О, да. Аз като видях, че в първия играе Хироуки Санада, ги изгледах - само четвъртия не намерих, но в някаква рецензия (която сега не мога да открия :-/), като четвърти в групичката филми в периода Бакумацу беше отбелязан един, който ме разтърси. Не смеех да го препоръчам, защото сигурно ще е доста неприятен за мъже - показва проблемите, които създава хомосексуална връзка в затворена въоръжена група със строга йерархия /полицейско поделение/. За щастие, маниерът е реалистичен, без да е гадно натуралистичен (има само една постелна сцена). А накрая има един кадър, който концентрира целия филм в едно - той е, който ме потресе.
          Та ако някой се престраши - Табу.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            При мен се случи така, че това бе първия филм, който гледах от тези бе "Табу" (при това, бая отдавна), но стигнах до него по друг път. Тогава се бях запалил много по Китано и гледах както режисьорските му филми (все още сред любимите ми са неговите "Фойерверки" и "Сонатина"), така и някои от "страничните" му актьорски участия (там той играе съществена роля, а символизма на последната сцена е негово дело). Добър филм, поне на мен ми хареса. И не бих казал, че бе неприятен или нещо подобно - в крайна сметка, тези неща са си били част от онези времена, а и отношението като цяло не е било характерното за Европа (липсата на християнство се отразява). Последната сцена наистина бе много добра и символична.
            Между другото, шинсенгуми не са баш полицаи, малко по-сложно е. По-скоро са си нещо като набързо създаден клан (с две отделни направления), а структурата е по-близка до мафия или някакъв тип революционно съзаклятие (макар че с оглед на това кой печели, по-скоро сигурно биха го нарекли "контра-революционно"). Май и самата тема - поне в историческия период, не е била кой знае какво реално табу, включително в самурайската среда. Как да е, това е отделна тема.
            Между другото, в "When the last sword is drawn" пак става въпрос за същата организация, дори историческия персонаж Хиджиката, игран от Китано се появява (но актьорът е друг - също доста добър)). Историята е доста добра, хубаво е разказана - простичко, но добре, без особени излишъци. Въобще, и петте филма са много различни от тези, с които бях свикнал преди това (Куросава). Има го "Замундата" вече (навремето го нямаше, та съм го теглил от Пиратския залив).

            Comment


              Les Miserables (2012)





              Голям Саша, спечели ме

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Les Miserables (2012)
                22nd Fighter Wing 2013

                Луди

                Comment


                  Един филм, който показва колко развито стадно чувство имаме и колко сме близо до фашизацията. Според мен филма е не просто добър.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment


                    Да, много хубав филм, особено за юноши. Мисля че бях чел някъде, че в някои училища в Германия са го включили в програмата на обучение.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Не съм го гледал, но щом казвате, ще му хвърля едно око.

                      Comment


                        Comment


                          Soylent green - анти-утопия - парниковия ефект изсушава всичко, Земята е пренаселена (и в частност - Ню Йорк), някои хора работят мебел, а един детектив разследва убийство на богаташ от върхушката. И за протокола - сие действие се вихри в чинна демокрация.
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            "Хобитът" всъщност съвсем не е лошо филмче. Интересно е съвпадението между това, че филмът е сниман в Нова Зеландия и фактът, че там действително са се срещали най-големите орли на планетата (изчезнали заедно с гигантската моа след идването на маорите) . Вдъхновяваща историйка, на мен винаги ми е била по-любима от "Властелина на пръстените"
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              И на мен историята ми хареса преди години, когато четох книгата - някак си малко по-ведра и не толкова мрачна ми се стори. И филмчето го е уловило това, ама със всичките тия ненужни ефекти всичко ти е като нарисувано и просто няма как да го вземеш насериозно. Поне на мен някои неща ми се сториха попресилени.

                              Comment


                                Да, филма не е лош, специално първата му част е много добра, има не лоши моменти в средата, обаче втората част (а ла мотаене из Мория) бе прогресивно все по-зле - поне за мен. С малко изключения. Прекалено бе много сериозно с ефектите и "приключенията" и крайното усещане за мен бе като в някаква екшън-ориентирана компютърна игра. Историйката си е простичка приказка и цялата трансформация на Билбо бе много странна във филма (за разлика от приказката). Погледнато като цяло - става.

                                Comment

                                Working...
                                X