Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кино - филми на историческа тематика

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Michael Wittmann написа
    Това го кажи на някой жител на държава от Южна Америка... да те позаплюе
    Всъщност съм го казвал и не са ме заплювали. Виж, ако им кажеш, че за теб "американец" е равносилно на жител на САЩ почти сигурно няма да се зарадват. И те се имат за жители на Америка, което не би трябавло да ти се вижда странно . Аз, да речем, пердпочитам да използвам "сащианец", защото определено предава разликата между хората, живеещи в америка (двете Америки (или тирте, сопред интерпретацията), че и куп острови около тях) и хората, жители на САЩ.

    Michael Wittmann написа
    Особенно по начина записан в определени учебници по История
    Въобще на става въпрос за истоирята "така както е записана в учебниците". Аз съм съвсем уверен (а тази увереност знам, че се споделя и от историци, които познавам), че в учебниците по история няма място истоирята като наука.
    В конкретният случай (обсъждаме филма "9-та рота"), пък още по-малок сатва въпрос за писаната исотрия - даже точно обратното, пуснал съм линк към оценки за филма на хора, които са преживяли на собствен гръб въпросната история. Оценките на очевидците, при това несистематизирани и неанализирани са толокав далеч от описаната в един учебник история, колкото въобще нещо може да е далеч .

    Comment


      Витман, какво значи "нормален българин"? Защото на мен например сръбските филми, на които съм попадал не са ми сред любимите. А за останалите - всяко кино си има и хубави, и лоши филми. Моите лични предпочитания са към европейското и донякъде към амриканското кино. Руското е по-скоро слабо, да, имат и много хубави филми (ако се обърнем към темата, веднага се сещам за "Проверки по пътищата"), но като цяло ... просто са си слаби. И особено военните и криминални от последните години, които са под всякаква критика.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        "Нормален" в такъв смисъл, че когато види една бабка във филм тя да му напомни за неговата баба и това да е бабката от Сръбския/Руския филм, а не от Американския. Или ако в дадения филм има ученици те да му напомнят за неговите съученици. Ако в дадения филм има жилищен комплекс той да му напомни за неговия жилищен комплекс. Ако в дадения филм има полицай той да му напомни за местен "служител на закона", а не за Щатски шериф. Когато в филма има село то да му напомни за неговото село и т.н. и т.н. И всичко в филма да ти е близко и ясно по начин както примерно на един западняк никога не може да бъде. Както казах малко по нагоре из писанията ми същото важи и обратно т.е за нас - колкото и да сме интелигентни и запознати с културата им никога не можем да възприемем филма така както го възприема един истински Американец или Англичанин (ако филма е Британски да речем).
        Ruhm und Ehre der Waffen SS

        Comment


          Чак изтрепахте рибата с тая дискусия Не бях предполагал, че ще милея само за филми, където бабите са като моята баба
          За вкусове не се спори бре хора. И аз ама никак не мога да се сългася с оценката на Витман за "Ротата" - и за мен в последно време руските филми много издишат - ама все тая, щом си му харесва да си я гледа, какво толкова.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            Така е, Грей, съгласен съм - за вкусове не се спори, всеки си излага неговия и евентуално може да коментира нещо. Затова и моите забележки или по-скоро коментари бяха насочени не към вкусовете .

            Comment


              Грей постояно умишлено изопъчаваш думите ми или си леко ... Къде съм казал, че трябва да "милееш" или да предпочиташ дадени филми единствено и само заради това. За да приключиме с 9-та рота ще подчертая пак, че филма ми харесва сравнително. Да речем 4 по шестобалната система (и като се има предвид, че на мене почти всички военни филми ми харесват т.е. в много редки случай съм оставал с чуството че съм загубил х часа за нищо). Никога не съм казал, че е сред най-яките филми.
              Ruhm und Ehre der Waffen SS

              Comment


                Да, наистина не се спори, правилно. Но лично на мен ми се вижда странно да се каже, че американските филми са кофти, най-вече заради това, че са американски. Наистина странно ми се види. А дори само като си помисля, колко много изключително добри актьори са именно американци ... Джак Никълсън, Робърт Дениро, Ал Пачино, за актрисите да не говорим, там е още по-така
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Камерер ами все още никой в тази тема не е изразил подобно мнение ама няма значение.. за всяка манджа е важна мерудията.
                  Ruhm und Ehre der Waffen SS

                  Comment


                    Витмане, те самите ти думи предразполагат към изопачаване, за това така .
                    Иначе Камерер, знаеш че никак не е странно - някои харесват Левски, други ЦСКА, ма защо нито едните, нито другите не могат да обяснят адекватно Важното е да си фен на някой, иначе си никой самият ти
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      Не ми се прави на интересен защото не си. Ти щом и толкова елементарно нещо като това защо даден човек е фен на ЦСКА не можеш да разбереш ако вобще може да има такъв въпрос... какво да говорим


                      * Модератор ако иска да затрие последните ненужни по темата постове този и горния на Грей или направо клъц барабар с безмисленото изказване на Камерер. Знам, че не е правилно но просто не можех да му остана длъжен.
                      Ruhm und Ehre der Waffen SS

                      Comment


                        Що бе, какво им е на мненията? Мен например ми стана интересно защо точно човек трябва да е фен именно на ЦСКА, наистина не го разбирам тоя момент и ще се радвам да го обясниш на елементарен като за мен език.
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          уф храненето е изкуство.
                          Тук никой не храни както трябва.
                          Кофти храненето е вредно за четене.

                          Comment


                            Витмане, на мен лично ми е ясно че идваш със сериозен идеологичен багаж в тая дискусия. Щом ти е толкова трудно да разбереш "западняците" и техните филми, в който няма бабички, панелки и туршии, ами какво да кажа - трябва да си разшириш хоризонтите. Но поне разбери, че е малко глупаво да отричаш едни филми, защото били "американски".

                            По един засегнат въпрос - дали са засегнати причините за война - веднага се сещам за "Железния кръст" и "Подводницата" (Das Boot), както и за "Апокалипсис" и "Взвод" - във последните два поне мотивацията на войниците е добре засегната. Ама "9-та рота" с нейната "красива война" е меко казано... неубедителна.

                            Още нещо: като говорим за реализъм, щом ще преувеличаваме, най-малкото е непочтено спрямо участниците и зрителите да се представя филма като "истинска случка". В реалността загиват 9 от 40 и няколко войници в ротата, а във филма остава жив един единствен, доколкото си спомням. Ами прекалено е за моя вкус. Друг момент е загубата на радиовръзка още в началото на битката, което само по себе си подсказва че реалната битка е протекла по съвсем различен начин. Само да спомена, че годината е 1988-а, а не 1918-а. По това време във всяка що-годе модерна армия има по едно радио поне на взвод, плюс поне една лична радиостанция на ротния командир и заместника му. Тоест в една рота(дори толкова малка) изнесена на толкова изолирана позиция трябва да има минимум 2-3 радиостанции. Които естествено няма да са на едно място, за да не могат да бъдат унищожени с един удар както е представено във филма. Само че е по-лесно режисьорът да представи как пада една мина и хоп - нямаме връзка. Иначе как ще обясни че не е извикана помощ или въздушна поддръжка? За такъв реализъм говорим...
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              Добре все тая, писна ми и без това да се обеснявам и думите ми да се изопачават или да се приемат буквално или да се изтръгват само определени изречения нямащи нищо общо самипосебеси с това което искам да кажа. Още повече Грей да си пише произволни работи в темата и никой да не му казва нищо..
                              Ruhm und Ehre der Waffen SS

                              Comment


                                Ок де, повече няма да се обаждам, взимам си поука
                                XV mile the sea brode is
                                From Turkey to the Ile of Rodez...

                                Comment

                                Working...
                                X