Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Vera Mutavchieva

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Абе за сега съм чел само 80 странички от тази кака и вече съм предубеден А между другото някой чел ли е "Рали" :?:
    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

    Comment


      #32
      Това не беше ли от Стефан Дичев?

      Comment


        #33
        Ми мисля че да но не съм особено сигурен чел съм е като малък а сега не мога да си е изрова от библиотеката...Оф у нас и долу в гаража имам толкова книжлета че не знам дори какво имам и какво не...
        ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

        Comment


          #34
          Здравейте! Точно така,романа е на Стефан Дичев.В интерес на истината,този роман е за юноши-по определението на самия автор.По него имаше направен даже и български филм,който съм гледал и хич не е лош.Ама е правен много отдавна.Ако някой реши,може да прочете романите на Димитър Мантов.Писал е за Хан Крум,Калоян и Иван -Асен²².Романа за Калоян(така се казва и самата книга) е много интересен,добре са описани битките при Варна и Одрин.А Слав Христов Караславов има още един много хубав роман-"Солунските братя",за Кирил и Методий и написването на българската азбука.Но, самия роман е доста дебел и се чете по трудно.
          "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

          Comment


            #35
            Абе у нас по 1 време се подвизаваха трите части на Самуил и смятам да ги попрегледам ако ги намеря.Някой ако е чел книгата да даде мнение ако обича
            ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

            Comment


              #36
              Талев, любовта е водещото чувство, горките пленнички, веднага левент-нашенски им се мята, нещо като плажа в Бургас...

              Comment


                #37
                Любопитни факти

                Сенкевич е връх в създаването на художествен исторически роман.
                Дядо Вазов с 'Под игото",Захари Стоянов и Димитър Талев са моите фаворити в родната историческа проза.
                Струва ми се,че леко пренебрегвате "големия брат"
                В руската класика има супер творби-любима там ми е "Тихия Дон".Изключително обемна и по съдържание.Направо епос със своя обхват,съдържателност и драма.Прелива от история в натюр.Това е книгата,даваща учудващо много информация за Октомврийската революция и контрареволюцията.Толкова е добра,че е пробила през жестоката цензура.Ако я четете,спестете си уводните обяснения в началото(не са на Шолохов,а на комунистическата критика),които ви "поясняват,защо авторът е подведен на места...".По-ново издание не съм виждал.
                "Архипелаг ГУЛАГ" на Александър Солженицин е впечатлителна книга.Чете се бавно,тежка(буквално и преносно),изискваща време и отдаване.
                "Търпение и време, време и търпение..."
                Кутузов

                Comment


                  #38
                  Браво Евъргриин!"Тихият Дон " наистина е велика книга!Когато я прочетох за първи път не можех да повярвам ,че книгата е написана по времето на комунизма-Шолохов направо си симпатизира на казаците,без да се интересува дали са бели или червени.Като заговори за руската класика,бих искал да обърна внимание на един роман написан от Василий Шукшин-"Дойдох свобода да ви дам"-за възстанието на Стенка Разин-много е интересен и в него има много неизвестни факти за историята на Русия от този период.А ако се интересуваш от Солженицин прочети "Ракова болница"-темата е подобна,но е описана по-художествено.Според мен като художествена стойност тя е по-добра от "Архипелага".
                  "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                  Comment


                    #39
                    Някой да ми препоръча СЕРИОЗЕН български исторически роман(по възможност за средновековието) :?:
                    ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                    Comment


                      #40
                      Чел ли си историко-философските романи на Емилиян Станев?

                      __________________________________________________ __________

                      И една поправка - толкова време седи темата с грешно заглавие - името на авторката е Вера Мутафчиева а не Мутавчиева.

                      Comment


                        #41
                        ---

                        Моят лична класация на български автори на исторически романи:

                        1. Свобода Бъчварова - нейната поредица "Земя за прицел" е може би най-доброто, която някога съм чел.
                        2. Антон Дончев - "Време разделно", "Сказание за хан Аспарух, княз Слав и жреца Терес" и т.н. - за разлика от някои наши "класици", неговите книги са и исторически точни, доколкото може да има такива за нашата почти неизвестна история.
                        3. Димитър Талев - "Железният светилник" - "Гласовете Ви чувам".
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          #42
                          Абе забравих да благодаря на ALCIVIAD че от него започна всичко че той ми даде първата книга на Мутафчиева а тя беше " Случаят Джем " та от там започнах да се интересувам от осмаската история,също така и на Parabelum за " История на Османската империя " на Ахмед Садулов. Обаче ALCIVIAD е виновникът за всичко останало Дааа... Иво, Джем си беше велика книга от бг. автор също и " Летописи на смутното време" пак много яка книга 8) . Не съм чел много исторически книги от бг писатели но има добри автори.

                          Тук на снимката сме: аз със дънкената риза, ALCIVIAD със синята фанелка, SHAKSPIRE със блузата на черно-бели раета и още един наш приятел от Провадия
                          снимката е от преди 3-4 години
                          Ех...какво време беше...
                          Най- ярките звезди на род османски
                          корони носят и седят на трона царски,
                          покорни са на заповедите господни
                          делата им добри и благородни.
                          И да воюва за правата вяра
                          на бащин трон султан се възцарява.

                          из " Корона на историите " на Ходжа Садеддин

                          Comment


                            #43
                            Erich Von Manstein написа
                            Чел ли си историко-философските романи на Емилиян Станев?

                            __________________________________________________ __________

                            И една поправка - толкова време седи темата с грешно заглавие - името на авторката е Вера Мутафчиева а не Мутавчиева.
                            Na drago surze bih popravil zaglavieto i to na kiriliza ,no ne znam kak
                            уважавай смелите,те са солта на земята

                            Comment


                              #44
                              Отиваш на първа страница на поста с който стартираш темата и вдясно горе ще видиш "Промeни". Натискаш и кирилизираш заглавието на темата както и поправяш на Мутафчиева.

                              Comment

                              Working...
                              X