Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Vera Mutavchieva

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Кирилица - ПРОЧЕТИ! ВАЖНО!

    В по-невръстна възраст много се кефех на Вера Мутафчиева. Бях влюбен в романа и "Рицарят". После обаче порастнах и ми се отвориха очите. Освен емоционалната си стойност романите на Вера са доста слаби, особено откъм "историческия" елемент. Как ви звучи, например, че рижарите умират самотни в бронираните си черупки, и това към 1205 г ? :lol: :lol:
    Не оръжията,а хората убиват. И да не забравямe, че войната е нещо наистина ужасно!

    Comment


      #17
      ---

      На Грейвс са много готини - Велизарий, Златното руно, Аз, Клавдий, Анри Троая сега поизлезоха но за Иван Грозни и Петър са доста съдържателтни, Толстой също има за Петър , но на мен не ми хареса.
      И третата на Сенкевич, Пан Володьовски не е слаба ... А кво ще кажете за Шогун?
      Вера Мутавчиева наистина не е добър писател, Фани попова-Мутафова, май също, талев май е най-силен, имам предвид Самуил, има доста яка завръзка... имаме и една Яна Язова, писала е за бенковски и за Александър Велики, ама то за него кой ли не е писал?
      Ей щях да забравя Морис Дрюон и Гор Видал? И Леон Фойхтвангер, и Умберто Еко...

      Comment


        #18
        Е, Сенкевич си е Сенкевич - книгите му са хубави, особено прочетени на една определена възраст. Но пък за мен Мутафчиева също е доста добра - вярно, че романът й "Рицарят" е слабоват (но той не е нищо повече от така наречените "юношески четива". Но пък "Летопис на смутното време" е много добра книга и не бих имал някакви особени исторически забележки към нея.

        Comment


          #19
          Вера Мутавчиева наистина не е добър писател, Фани попова-Мутафова, май също, , ? q se poqsni za6to.kakvo ne ti haresva? romanite na Vera Mutavchieva sa ne za vseki .v smisul ne na vseki 6te dopadne neiniq na4in na pisane
          уважавай смелите,те са солта на земята

          Comment


            #20
            На мен силно впечатление ми направи "Глиненият ангел" на Петър Делян. Разкзва за смутното време, след смъртта на Симеон Велики и възкачването на престола на Петър I. Самата стуктура на разказа е подобна на тази на "Време разделно". Отново има "двойно" авторство, като от една страна разказва дякът Козма, а от друга са "поместени" скрижалите на намерения мъртъв колобър Стефан Българин. (тъй ли беше всъщност, вече не помня, чел съм я отдавна)
            Страхотна книга, по моето скромно и силно субективно мнение!

            Comment


              #21
              Съгласен съм с капитан фон Дениц(моля да ме извини ако грешно съм написал името )Повечето от авторите имат супер романи-Гор Видал със "Сътворението" и "Юлиан Отстъпник",Анри Троя- също,въпреки,че неговите са по-скоро романизирани биографии,но тези на Иван Грозни и Петър Първи ми харесаха много, а тази за "Екатерина Велика" не чак толкова.Алексей Толстой-Петър ²-харесва ми,но трилогията му "Ходене по мъките" май е по-добра.Морис Дрюон-поредицата за френските крале беше готина.А защо не си спомним за Дядо Вазов-"Под Игото" според мен поне е страхотен роман,с удоволствие съм си го препрочитал няколко пъти!Не зам дали някой от вас е чел "Фаворитът"на един руски писател,на когото в момента не мога да си спомня името,но ще се сетя-книгата е в два тома и е за фаворита на Екатерина Велика,княз ПотЬомкин.На мен много ми хареса.Що се отнася до Антон Дончев-книгите му ме кефят."Време разделно" е силен не с факта на убииствата,а с подбудите които стоят зад тях.Но аз мисля ,че от неговите романи най-силно впечатление ми е направил "Сказание за хан Аспарух,княз Слав и Жреца Терес".Абе хубави исторически романи има много,може ли да ги изброи и даги изчете човек всичките! А сетих се и за Яна Язова-"Шипка" е готин роман.Ами тези на Стефан Дичев?
              "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

              Comment


                #22
                Сетих се името на руския писател-Валентин Пикул.Има още един хубав роман ,който съм чел от него-"Крайцерите"-за руско-японската война.
                "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                Comment


                  #23
                  Крайцерът "Юлисис" (Одисей) - библиотека "ОКЕАН".
                  :tup: :tup: :tup:
                  ..И кажи ми ти страннико,
                  чувал ли си звук,
                  по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                  Comment


                    #24
                    На мен лично Мутафчиева и Мутафова са едни от любимите ми писатели /заедно с Талев/. Но аз не търся само изчистените исторически факти. Относно Сказанието за Самуил - имам го, но имам и трите тома на Талев за същия владетел и определно ги смятам за по-добри. По принцип не харесвам Антон Дончев.
                    Искам да чуя мнението ви за четирилогията на Мутафова - "Солунския чудотворец", "Дъщерята на Калояна", "ИВан Асен ²²", "Последния асеновец /боянския майстор/". За мен това са четири невероятни книги, но държа да чуя и мнението на някой по строг критик, защото аз винаги търся положителните страни на книгите и понякога не забелязвам отрицателните.
                    Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш...

                    Comment


                      #25
                      А, забравих. "Аз, Клавдий" я четох в шести клас, защото много уважавах учителя си по история и той я препоръча. Спомням си, че ми нареса много, но сега почти не си спомням подробностите. Фон Данитц, "Велизарий" от същия калибър ли е или не толкова хубава? Трябва да си ги потърся и двете.
                      Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш...

                      Comment


                        #26
                        Зсравейте!Д`за,романите на Мутафова наистина като книги ,на мен много михаресаха когато ги четох,и сеге отвреме на време чета някой от тях.Ако ти харесват има един хубав сборник с раскази от същата авторка ,казва се "Седмият грях"-прочети го ,ако разбира се не си го направил до сега.Що се отнася до "Велизарии"-също е много интересна книга,но лично на мен "Аз Клавдий" по си ми харесва.
                        "Прави каквото трябва,да става каквото ще!"

                        Comment


                          #27
                          Я, Секретарката ми се появи .Здравейте Лейди как сте?



                          Относно четирилогията за Асеневци, това са книги които са добра основа ако някой тръгне да се занимава с История от малък. Четат се лесно.
                          "Седмият Грях" е хубав сборник с исторически разкази.
                          На всички препоръчвам "И се възвисиха Асеневци" на Слав Хр. Караславов. Отаначало книгата тръгва трудно, но после става хубава.
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #28
                            ---

                            Като говорите за Грейвз не забравяйте и "Златното руно".

                            d`za, според мен не е трябвало да четеш "Аз, Клавдий" в шести клас. Доста е рано за такава книга. Човек си разваля удоволствието и си съставя грешно мнение за една книга ако не я прочете в подходящия момент или дори и малко по-късно.

                            Така си мисля аз.

                            Comment


                              #29
                              Parabellum написа
                              Я, Секретарката ми се появи .Здравейте Лейди как сте?



                              Относно четирилогията за Асеневци, това са книги които са добра основа ако някой тръгне да се занимава с История от малък. Четат се лесно.
                              "Седмият Грях" е хубав сборник с исторически разкази.
                              На всички препоръчвам "И се възвисиха Асеневци" на Слав Хр. Караславов. Отаначало книгата тръгва трудно, но после става хубава.
                              Как няма да се появя! Почне ли да се говори за книги /особено за такива, които съм чела/ няма начин да не изникна от някъде .
                              Относно "И се възвисих Асеневци", щом казваш, ще я прочета. Имам я вкъщи и винаги като я почна, не мога да изкарам повече от 50 страници. По принцип трудното начало не ми пречи, особено като са ми препоръчали книгата, така че ще я прочета в най-скоро време. За "Седмия грях" ще е малко по-трудно да си я намеря. В нашата скапана градска библиотека, няма нищо свястно на историческа тематика. А доколкото знам в Пловив не дават да се изнася книга от библиотеката, ако не си роден там /в Пловдив де, не в библиотеката.../
                              Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш...

                              Comment


                                #30
                                Erich Von Manstein написа
                                Като говорите за Грейвз не забравяйте и "Златното руно".

                                d`za, според мен не е трябвало да четеш "Аз, Клавдий" в шести клас. Доста е рано за такава книга. Човек си разваля удоволствието и си съставя грешно мнение за една книга ако не я прочете в подходящия момент или дори и малко по-късно.

                                Така си мисля аз.
                                Може и да си прав, но тогава ми хареса и точно затова смятам да я прочета пак. Освен това си има и добри страни да четеш такива книги по-малък. Например като си прочел "Аз, Клавдий" в шести клас, а "Тримата мускетари" в седми клас вече си чел по два пъти всички части, някак си по-късно е много трудно някоя книга да те изплаши с големината си
                                Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш...

                                Comment

                                Working...
                                X