Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Europa Universalis 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    Друго си е да имаш за съюзници малки войнствени държавици

    P.S.
    Отразявам промяната:

    Малките държави от сорта на Черна Гора май са твърде войнствени, което ми спестява обявяването на война в повечето случаи. Този път кой знае защо беше Хърватия (а покрай нея - Унгария и Бохемия). Унгария се случи полуокупирана от литовците и практически без армия, но пък крепостите изискваха много време, за да бъдат превзети.
    Last edited by messire Woland; 13-01-2008, 18:33.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #62
      За скоростта на технологиите - не случайно в Новия свят нещата са твърде бавни. Тук са модификаторите за скоростта на технологичния прогрес за всяка група:
      латинска = 100%
      източна = 90% (доколкото схванах, това е само Източна Европа + Русия)
      мюсюлмани = 80%
      индийци = 50%
      китайци = 40%
      африканци = 20%
      Новия Свят = 10%

      А да питам, ако някой има опит в това отношение - как се оправя "репутацията". Как пада е ясно - като водиш войни и заграбваш територии. Ако падне много май другите започват да ти обявяват войни по-често - което от една страна е добре - пести средства за възстановяване на стабилност, но пък от друга - почти постоянно воюваш с някого.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #63
        Репутацията всъщност се покачва Значи имаш добра репутация когато стойността и е 0.00 (като посочиш на надписчето с репутацията и излиза туул-тип), оттам нагоре всяко гадно действие ти покачва тази стойност (известна също като Bad Boy). Различните съветници, монархът и някои случайни събития/фактори ти повишават горната граница на стойността (моята беше по спомени около 20.5). Ако доближиш или не дай си боже преминеш тази граница и всички ти скачат на бой. Същите съветници, монарх, стабилност и случ. фактори ти дават някакъв коефициент, с който стойността намалява на година (да кажем 0.75) и така с течение на времето си оправяш репутацията. Всичките детайли са видими в туул-типа.
        Между другото някои благотворителни дипломатически действия също оправят репутацията - освобождаване на твои васали/държави или дори ако не се лъжа освобождаване като условие в мирен договор (което е яко, защото така освободените автоматично ти стават съюзници, от благодарност един вид )
        В мода, който играя има много повече събития, които оказват влияние на репутацията (църковни събори, ако се отзовеш на молба за помощ от някой, вътрешно-политически събития...) и най-якото е, че има случайно хвърляне на зарче - примерно +10 или - 10 репутация без причина, с което се елиминира номерът да следиш репутацията ти да е точно под границата на ББ.
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #64
          Аааа, ясно, то и аз така си помислих. Моята репутация беше 36.7 от 35, което явно е прекалено зле Вярно, имаше причина - отоманците останаха само с Константинопол, там разни дребни държавици около тях всичките се присъединиха към Царството ... Валахия остана с една провинция след две войни (нали беше съюзник на Портата), там разни бошнаци, хървати, унгарци, гърци - или изчезнаха, или останаха с по 1-2 провинции. Но накрая война ми обявиха даже и поляците. Е, да, разни там венецианци, някакви немски държавици, Бохемия и т.н. взеха да заплашват, вярно, но поне засега няма страшно. Единствено морските държави като Венеция ме притесняват, защото нямам кой знае какъв флот (главно галери всъщност). Аз поначало гледах славата - там нещата са добре (спечелих доста войни). Не знам дали се брои и конвертирането в моята вяра - там също имах успехи.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #65
            Като гледам Воланд как я кара, май трябва да обявим конкурс за най-ранно достигане на идеала - България на 3 океана
            Kerls, wollt ihr ewig leben?

            Comment


              #66
              xopxe написа
              Като гледам Воланд как я кара, май трябва да обявим конкурс за най-ранно достигане на идеала - България на 3 океана
              Не на три океана, а на три планети :mhehe:

              Comment


                #67
                Интересно ми е за колко време минава при вас една година, защото при мен чистото време е 250 секунди.Три минути на максимална скорост, без никакви паузи и намаляния на скоростта, а по принцип съм със силен компютър.
                Тази игра просто ти изсмуква времето...

                Comment


                  #68
                  TzarSamuil написа
                  Интересно ми е за колко време минава при вас една година, защото при мен чистото време е 250 секунди.Три минути на максимална скорост, без никакви паузи и намаляния на скоростта, а по принцип съм със силен компютър.
                  Тази игра просто ти изсмуква времето...
                  Една година ти се струва дълга ако е мирна - иначе на война като почнах да се гоня с турците ми се видя безкрайно.

                  Една основна забележка към тези, които сега започват да играят. Никога не водете войни по-дълго от необходимото. Например аз за първи път хванах да вгорчавам живота на братята мусулмани. Стигнах до 99% в моя полза някъде към средата на Мала Азия, но се бих още към година напред-назад и превземах допълнителни провинции. Уви, пак си бях на 99% в моя полза, но си изчерпах човешкия ресурс, а армията ми намаля два пъти. Тоест огромни човешки загуби без никаква реална полза. За това войните трябва да са максимално резултатни - атакуват се слабо защиени провинции, вземат се, вдига се процента в твоя полза, след което веднага се сключва мир преди противникът да събере сили или да са станали твърде много сражения. Така се пази и човешки ресурс, и паричен.

                  П.П. Воланд, след като заслужи скромната титла Спасител на Отечеството, пусни някоя снимка с територията на България - опряхме ли на Червено море?
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    #69
                    Репутацията стига неблагоприятни стоности когато - отказваш да помогнеш на съюзник, нападаш някого без казус бели, нападаш някого в период на Примирие, нападяш някого с когото имаш съюз/право на прохд/търговска спогодба. Крайната степен на падение е да те обявят за безчестна паплач - тогава напоразия цулия свят почва да ти пуска Warning /предупреждения/ а съседите те нападат на поразия и от веднъж - през период от 15 дена Така при първата ми игра с Русия изведнъж се оказах въвлечен от воле в 11 войни.

                    Втората игра мина по-добре - съюзник - само Полша! Тя постоянно ме вика да бием Турци и азан и аз редовно с радост откликвам. В своя защита искам да кажа че при всяка война освобождавам България, която след 6 месеца напада Турция и отново престава да съществува (мда именно България напада Турция, а не обратното). Малките страни на поразия педлагат съюзи - отказвам. Тъй като освободените от мен малки държавици по принцип започват съществуването си в съюз с мен - при първия повик на рат - отказвам (рипутацията се качва съвсем незначително и я туширам със съветник или друго благородно дело - даряване кръв на аристократичните деца сираци, като педи това съм я източил от бунтуващите се селяни).
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      #70
                      Както установих след като си направих няколко опита - репутацията пада значително (с 3-6 пункта) и когато някоя война завършва със заграбване на територии в твоя полза. Макар че то какъв друг смисъл би имало от войната тук?
                      Карта ще гледам да публикувам вечерта, иначе - след като войните с отоманците завършиха, те са си на една провинция (Константинопол), техния съюзник Караман вече го няма, там са християни-православни, както и на около 1/3 от превзетите отомански провинции. Сръбските, босненските и хърватските провинции в по-голямата си част са присъединени към Царството. Валахия е само с централната си провинция, Унгария е останала с две несвързани помежду си провинции, от Кримския Хаганат (или каквито бяха ония мюсюлмани там) чопнах три провинции също. След като Полша и Литва ми обявиха война (когато положението с репутацията ми беше най-зле) войната потръгна добре за мен и само за някакви си две години приключих и с тях, като от поляците си взех 3 провинции, а от литовците - 2. Със съответното влошаване на репутацията. Да, с Кипър и с Испания също имаше война, те ме нападнаха, но си платиха - Кипър стана мой, а с испанците сключихме мир без грабежи
                      За репутацията се погрижих чрез съветници - има такива, които много помагат в това отношение.

                      За войните - в никакъв случай не нападайте силни вражески провинции, освен ако нямате по-могъща от тях армия - по-добре превземайте слаби и след това дори и да не сте стигнали 100%, пак можете да си вземете някое и друго нещо при сключването на мира. Последната война с Полша ми приключи при 39% за мен и пак си взех три от петте окупирани от мен провинции. А поляците все още си имаха голяма армия, но явно не им се щеше да се бият.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        #71
                        княз Крылов написа
                        Крайната степен на падение е да те обявят за безчестна паплач
                        Аз на Europa Universalis 2 веднъж стигнах и ниво "по-лош от безчестна паплач" (worse than dishonourable scum) :kill_myse . Честно да ви кажа и аз не вярвах, че има по-долно ниво от споменатото от Княза, ама нейсе - изглежда съм задълбал дъното .
                        Last edited by Sulla; 15-01-2008, 15:05.

                        Comment


                          #72
                          А, то лесно се слиза надолу - ако си решил да градиш империя по пътя на завоеванията много бързо успяваш да натрупаш отрицателна репутация.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            #73
                            Ами долу-горе така се и получи :twisted: . Първите 50-60 години се упражнявах основно в две неща - войни и грабежи, грабежи и войни. Просто нямаше начин светът да не ме намрази .
                            Last edited by Sulla; 15-01-2008, 15:06.

                            Comment


                              #74
                              Не винаги когато взимаш провинции война пада репутацията - важното е да не ламтиш. Пада когато съюзниците ти не взимат нищо от започнатата от тях война бтв съм забелязал. Затова гледам да помогна на Поляка да вземе някоя провинцийка и да си я задържи след войната - така даже репутацията ми се дига (като желан съюзник явно). Освен това не лакомея и взимам не повече от 2-3 провинцийки, а понякога и само 1 колкото да заобля границите. И всичко поголовно е християнизирано
                              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                              请您死在地狱般的阵痛
                              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                              きさまはしんでくださいませんか
                              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                              Comment


                                #75
                                Ей, княже, ти колкото освобождаваш България толкова и заграбваш от остатъците от волжката - т.е. Казан

                                А Сула как ми припомни с това "Worse than dishonorable scum" добрите стари дни на двойката когато Франция стигна до Краков през 1601-ва още. Много е хубаво като си с лоша репутация, не губиш стабилност от обявяване на война, щото другите ти я обявяват преди да се гътнат под формата на нови френски провинции
                                Kerls, wollt ihr ewig leben?

                                Comment

                                Working...
                                X