Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хипотетична война между Турция и България през 2024 г. (военна игра)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Преекспонира се според мен десанта, пре условие, че на основното сухопътно направление противникът ще има абсолютното превъзходство.

    Comment


      #77
      Kramer написа Виж мнение
      Преекспонира се според мен десанта, пре условие, че на основното сухопътно направление противникът ще има абсолютното превъзходство.
      И на това ще му намерим колая, само да се сформира игра и някой да се нагърби да я води, че неговата работа ще е тежка. Иначе въпроса е само да използваме грамотно всички възможности предлагани от терена, за да забавяме противника и да му нанасяме максимални загуби докато се е заседял. Още по-добре за нас ако се увлече в началото и сметне, че заради превъзходството може да понесе повечко загуби. Даже вече съм намислил каква ще е тактиката за ползване на тежките ракетно-артилерийски бригади(мисля изцяло да ги въоръжа с допотопни системи от 50те и 80те, може да се каже, че съм им измислил щатно разписание ) и взаимодействието им с авиацията.

      Двата Кьолна(те били Пр. 120) са нещо от типа на руската Пр. 50(предишния Дръзки) и са изцяло артилерийски кораб. Ако още не са ги нарязали(както са направили с американските десантни кораби от 50те миналата година) вероятно скоро ще ги нарежат.


      Иначе десанта ще е важен именно заради терена по границата и евентуално за да затвори Бургас и Варна за доставки от север (разнообразен "скрап", верижен, колесен и крилат главно)
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #78
        Аз ще ти затворя Варна и Бургас само с морските си сили Дори и да трябва половината ми флот да възпира гръцкия (добре де, това с гръцкия не съм го проучил, може и да не е толкова лесно). Проблемът е обаче, че дори и да унищожа мостовете над Дунав, ще ми е изключително трудно - направо невъзможно - да спра пътищата през Сърбия. А дву- или тридневно (примерно) забавяне на доставките от Русия по заобиколния път през Украйна, Румъния и Сърбия няма да е фатално.

        Comment


          #79
          Десантът ще е доста важен според мен. Така като гледам нещата, съотношението на южната граница ще е класическото 3:1 в полза на турците - 180-хилядна атакуваща армия срещу 50-60 хилядна отбраняваща се армия. С добра подготовка на терена и позициите (споменатите минни полета, бункери, засади и пр.), турската армия би могла да бъде забавена или даже спряна за известно време (едва ли повече от 2-3 седмици обаче). За това време всяка от страните би могла да мобилизира запасняци и опълчение, увеличавайки силите си с още 20-30%, но потенциалът на Турция е несравним. Ето защо именно десантът може да се окаже сламката, която да пречупи бойния дух на отбраната. Всички сили ще бъдат хвърлени на южната граница. Ако междувременно Турция успее да завладее плацдарм и да стовари 10-15 хиляди души на брега, според мен всяко българско правителство би разбрало, че войната е загубена и би капитулирало.





          Last edited by Dinain; 28-01-2012, 20:55.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            #80
            В други условия и времена, Шаркьой не ни е счупил. Даже сме ги върнали обратно по корабите, но това е било 110-115 години по-рано. Те не са те, а и ние вече... не сме ние.
            Десант -южно от заливите около Созопол ще е бавен за развитие - почти няма на къде. Северно от Бургас, ще е труден за подръжка. Къде, собствено, ще се стоварват юнаците? В Слънчев бряг - веднага има риск да стане Грозни около Кубан и някои дискотеки Май, на Иракли трябва да слязат, а от там вече да се движат по компас до Шумен. Другият вариант - при Атия. Парадоксално, направо в нашата база. Има бункери там, обаче, както и около Черноморец.

            Comment


              #81
              1-Вие давате 4 години за подготовка на армия,а това е напълно достатъчно.Американците за 12 седмици правят морски пехотинец,защо ние да не можем.За 4 години през казармите могат да минат всички мъже и жени на възраст от 20 до 30 години,а това ти прави към 1 милион войска и това при положение,че ЕС го няма.Както всеки знае при нападение срещу окопан противник съотношението на силите атакуващ-защитник трябва да е 3:1,а ако противника е много добре окопан дори 5:1 и пак няма гаранция за победа,особено като се вземе в предвид и терена.
              2-А както е тръгнало в Европа за създаване на обща армия,след нея обща полиция,железници и т,н.С което ще се спестят милиарди е най-логичното,както се казва да завършим нещата както са почнали,да вървим към СЕЩ.Защото Европа разбра от 20ти век,че или ще е обединена,без граници и ще има тясно партньорство между всички държави,или ще си спретваме война на всеки 30тина години.Ако вземем икономиките на всички членки на ЕС ще видим,че това е най-големият БВП в света.Така че ако стане както аз го мисля война няма да има,защото Турция няма да е сериозен съперник,виж ако се включи и Арабската лига може да стане интересно.
              Last edited by martomart; 29-01-2012, 13:52.

              Comment


                #82
                За да стане военна игра, трябва някой да играе и двете страни - северните и южните. Въобще фантастически сценарии дотук с нашата отбрана. Какво ще е въоръжението на България почти никой не е предложил, а и може ли да бъде друго освен това което можем сами да произведем - имаме лицензии за ЗСУ 23-2, АК 47, БПМ 23 или 2С 1 Гвоздика и В1.10 Тунджа. Можем да купуваме съветски евтинии от остатъците на бившите съветски републики и китайски лицензионни евтинии. Да но кой ще ги пропусне да дойдат в България, напрежението между двете страни в предвоенния период важи както за южните така и за северните. Естествено е, че те ще предприемат необходимите адекватни мерки и няма да пропуснат през проливите военни доставки. Прочетох, че има идеи с техника от 50-60 години на миналия век да поразим противника, той и Садам Хюсеин се опита на два пъти ама не стана. Войната тогава беше спечелена във въздуха - няколкодневна въздушна акция за подавяне на ПВО и едва след това СВ подкрепени от щурмува изтребителна авиация и хеликоптери тръгна.ПВО има смисъл ако е адекватна със своите възможности на въможностите на противника. Как виждате със ЗСУ23-2 или със Шилка да противодействате на F16, които евентуалният противник сам произвежда и ще е основният многоцелеви самолет на противника. С какво ще противодестваме на F 22 F30. Как без С 300 или С400 ще го принудите да се замисли да използва масово авияция след като няма достатъчно средства за възспиране на далеките дистанции , после средните, после малките и накрая свръхмалките дистанции до противника.
                Много от колегите във форума разсъждават като генералите от БА и се готвят за военни акции от типа на ВСВ . Да но от първата Пустинна буря този тип война остана в историята.
                Виждам такъв сценарий във военната игра - в първите два часа масова въздушна атака включая ракетна над нашите територии - АЕЦ Козлодуй и Белене /която до тогава ще проработи / са взривени страшно радиоактивно заразяване и страшен хаос в нашите територи - неконтролирани маси бегълци към Румъния и Сърбия. След колко часа ще последва капитулация и ще се намеси ли Партньор и съюзник вече е без значение. Да не забравяме че задачата на БА е защита на НАСЕЛЕНИЕТО, СУВЕРЕНИТЕТА на второ място иТЕРИТОРИАЛНАТА ЦЯЛОСТ вече на трето. Да не говорим, че не можем да си посигурим тила откъм Румъния и Сърбия.
                Моля уважаемите колеги да ми простят тона с който писах, разбираемо е, че ме боли и е обидно за мен осъзнавайки беззащитноста на моята родина. Служил съм в БНА , във ОПР боли ме и за БА .
                Готов съм да участвам във тази игра и имам предложение дайте да играем сериозно , ако е нужно започнете наново, а после да й дадем такава гластност, че политици и генерали да ги засърби под гърба!!!
                С уважение към всички съфорумци!!!
                За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                Comment


                  #83
                  Kont написа Виж мнение
                  ...Прочетох, че има идеи с техника от 50-60 години на миналия век да поразим противника, той и Садам Хюсеин се опита на два пъти ама не стана. Войната тогава беше спечелена във въздуха - няколкодневна въздушна акция за подавяне на ПВО и едва след това СВ подкрепени от щурмува изтребителна авиация и хеликоптери тръгна...
                  Аз лично смятам, че сравнението не е коректно по няколко причини:
                  1. Българската армия не е като Иракската.
                  2. Турската армия не е като Американската...
                  3. Театърът на военни действия не може да се сравнява - гори, планини, дерета.... и пустиня.
                  4. Да си припомним разликите при войната в Югославия и Ирак.

                  Kont написа Виж мнение
                  ... Да не забравяме че задачата на БА е защита на НАСЕЛЕНИЕТО, СУВЕРЕНИТЕТА на второ място иТЕРИТОРИАЛНАТА ЦЯЛОСТ вече на трето. Да не говорим, че не можем да си посигурим тила откъм Румъния и Сърбия.
                  Запазването на ТЕРИТОРИАЛНАТА ЦЯЛОСТ е най-важната предпоставка за защита на НАСЕЛЕНИЕТО и СУВЕРЕНИТЕТА, или не? Как ще се осигури защита когато нямаш контрол върху територията си?

                  Comment


                    #84
                    Сун Дзъ, Конте, предлагам този род въпроси да се обсъждат по-скоро в другата тема (вече дадох връзка към нея), която служи като рамка за тази. Все пак са по-общи и се отнасят до оформянето на играта, не до самата игра. Политически са.
                    Що се отнася до сравняването на войни и армии - това, струва ми се, също излиза извън темата. Ако тръгнем в тази посока ще избягаме още по-далеч от това, което се търси, т.е. точни и ясни параметри, от които да се изгради рамката й и да се започне и проведе самата игра. Т.е. точни количества техника, въоръжения, хора.
                    Ако се стигне до игра (мога да се навия да изчислявам хода на бойните действия: вероятно ще имам тук-таме нужда от помощ по някои съвременни въоръжения, защото съм ориентиран повече към по-древните периоди), то всяка от страните ще се води от отбор. Но преди това трябва да се изчисти напълно рамката на играта, т.е. всеки от отборите с какви ресурси ще разполага.
                    Самата игра графично ще се води чрез google earth (или google maps) - и двете дават добра представа за терена и позволяват да се изчисляват разстояния. БОйните действия ще се смятат от простичък калкулатор (еднакъв и за двете страни, за да няма спорове), като най-вероятно минималната единица ще е батальонна бойна група за сухопътните сили / отделни самолети за авиацията / отделни кораби. Ще има и ясно дефиниран времеви интервал (мисля че най-добре ще е да поставим ограничение от 30 дни - ако войната се проточи повече, със сигурност ще се намесят всякакви външни сили за да я прекратят). Ходовете може би ще е добре да са на 8 часа (т.е. три за денонощие). Играчи вероятно ще трябват поне 4-6 за българския отбор и поне още толкова за турския.

                    към martomart
                    Не случайно написах, че изхождайки от сегашното положение (по-точно, продължението му с още 8 години в бъдещето), няма как да се възстанови в особено голям обем наборната армия само за четири години. Не говорим за компютърна игра с абстрактно население и територия .
                    Коментарите/критиката накратко:
                    Американците за 12 седмици правят морски пехотинец,защо ние да не можем.
                    За толкова може да се даде базова подготовка на стрелец-автоматчик и то без достатъчна тренировка. И то само при положение, че подготвящият се бъде изцяло освободен от всякакви други задължения (което е трудно и не е желателно в пълен обем) и разполагате с чудесна техническа база, инфраструктура и добре подготвени инструктори, да не говорим, че става въпрос за доброволци, а не насила вкарани в армията наборници.

                    За 4 години през казармите могат да минат всички мъже и жени на възраст от 20 до 30 години,а това ти прави към 1 милион войска и това при положение,че ЕС го няма.
                    Това просто физически не е възможно. Ще напиша защо въз основа на сегашните данни, макар че тези след 8 години ще се отличават малко то тях (ще сме малко по-малко, младите хора ще са също малко по-малко). В момента в тази възрастова категория (маже и жени 20 до 29 години) влизат около 980 000 души. За да ги обучиш за четири години дори до базово ниво (3-месечен курс) ще означава да обучаваш 61 125 души в рамките на всеки курс. Помисли си, каква инфраструктура ще е необходима за това, колко ще струва, но най-вече колко инструктори ще са необходими? Това на базата на около 20 и няколко хиляди реални военнослужещи, от които една не малка част са редови войници, т.е. не стават за инструктори и то при положение, че тази армия си има собствени задачи.
                    Т.е. дори и да отхвърлим всички останали съображения настрана, няма как да се започне с такова количество, просто защото няма да има нито къде, нито от кого, нито как да се обучава (няма и разработени планове). Само построяването на необходимата инфраструктура, създаването на плановете и преподготовката и преструктурирането на сега съществуващата армия по тази задача ще отнеме минимум година-две. И това при изцяло благоприятна прогноза, т.е. минимум корупция, отклоняване на средства и прочее - максимум ефективност. Което просто няма как да се случи.
                    Едва ли ще е възможно да се започне с повече от 10 000 души в рамките на първите два тримесечни курса, като максималния възможен темп на нарастване едва ли надхвърля 10% за всеки следващ курс. Т.е. максимум около 360 000 души за четири години.
                    Да не говорим, че ще има сериозни политически и икономически проблеми за едно такова решение. На какъв принцип ще се въведе тази повторна наборна армия? Как така ще обеме не наборната възраст (18 години), а целия спектър от 20-29 години (или примерно, 18-29)? Как ще се определя кои точно ще подлежат на наборна служба, а кои ще бъдат отсрочени (заради недостатъчния капацитет). На какъв принцип ще е службата при жените? Как въобще си представяш подобно нещо да мине на политическо ниво - кой ще е партията самоубийца, която ще се опита да го прокара през парламента? А последиците за икономическия живот на страната?
                    Според мен, единствената възможност е да се въведе постепенно наборна мобилизационна армия, като вероятно минимум 2-3 години ще са необходими като преходен период за преструктуриране на съществуващата армия към новия тип (който има съвсем различни кадрови изисквания, различна структура и прочее), като в рамките на този период може постепенно да започне приемане на набори, но само от съответните възрастови категории, които към дадения момент подлежат на служба, т.е. максимум 18-годишните (т.е. около 35 000 младежи (ясно е, че някаква част от тях ще бъдат освобождавани по медицински или други причини, за други няма да има "места" в началото, т.е. по-вероятно е от това количество реално да постъпват по около 28 - 30 000 души годишно). И ще има максимум 2 години преди войната, през които най-вероятно са възможни само четири "набора" (защото 12-седмичен курс не върши никаква реална работа, освен като подготвителен - по-скоро ще е последван от още поне 3-6 месеца реална служба; съответно, може да има по два "набора" годишно, които частично да се препокриват).
                    Т.е. в най-добрия случай ще има резерв от около 60 - 80 000 души максимум.
                    Има и втори, по-важен момент. Споменах, че подготовката на пехотинец-редник (автоматчик) е възможна за 3 месеца. Въпросът е, че този човек не действа сам по себе си, т.е. той е част от отделение, това отделение трябва да действа в рамките на взвод. Той, от своя страна, да бъде част от рота, а последната - от батальон. Постигането на това взаимодействие изисква време и учения (т.е. пари и специалисти). Минимумът вероятно е поне 9 месеца за да има някаква сработеност до ротно / батальонно ниво (някаква - не достатъчна). И то ако се работи наистина здраво и се наблегне на военното обучение, а не странични дейности. И има достатъчно пари, защото всичко това е скъпо.
                    След това идва вторият момент. Подготовката на специалист-редник е още по-скъпа и изисква допълнително време над базовото. Особено ако говорим за оператор на достатъчно сложна техника или въоръжение.
                    После идва и следващия. В една съвременна армия трябват подофицери, офицери, командири, висши офицери. Всеки от тях трябва да е специалист в своята област и да има реален опит на длъжността си. Дори само обучението им изисква време (за подофицер - поне 6 месеца над базовото обучение за редник и поне още толкова служба в новото качество; за офицер ниско ниво ще трябват поне 2 години; нагоре - поне още толкова за всяка ниво; създаването на качествен командир или щабен работник изисква много време (поне 10 години)).
                    Въоръжените сили не са прост сбор от единички .

                    Както всеки знае при нападение срещу окопан противник съотношението на силите атакуващ-защитник трябва да е 3:1,а ако противника е много добре окопан дори 5:1
                    Няма подобно нещо, освен може би в компютърните игри . Уставното съотношение на силите за настъпателна операция изисква трикратно превъзходство в сили и средства над отбраняващата се страна. Но:

                    1) в реалните войни има не един и два примера, при които успешно са провеждани офанзивни операции при по-малко съотношение. Причината за това се крие във факта, че има значение реалната бойна ефективност, а не чистото количествено съотношение.

                    2) има значение само по себе си не общото съотношение, а реалното тактическо такова. Пример:
                    Грубо казано: имаме нападаща страна, която има 8 ПД и отбраняваща се, която има 4 ПД, т.-е. общото съотношение на силите е 2 към 1, а не уставното 3 към 1. Фронтът е 120 км. Всяка ПД е по 18 000 души.
                    Отбраняващата се страна заделя равни отбранителни сектори (по 30 км), това ще ми даде средно 600 души на километър фронт. Нападащата страна избира само две направления на атака, всяко с ширина 20 км, където съсредоточава по 3 ПД, а останалите 2 ПД разпределя равномерно по останалите сектори. Това им дава средно по 450 души на километър отбранителен фронт, но 2 700 души на километър фронт в рамките на офанзивния сектор.
                    Т.е. въпреки че общото съотношение на силите (без тактическото разпределение) дава 600 души/км за отбраняващата се страна спрямо 1 200 души/км за нападащата, т.е. недостатъчно съотношение от 2 към 1, в реалността нападащата страна разполага с 2 700 д/км спрямо 600 д/км, т.е. 4,5 превъзходство, което според уставите е достатъчно.
                    Откъде идва тази разлика? От това, че едната страна се отбранява, т.е. оставя инициативата на другата.
                    При това, в реалността тактически може да се настъпва на много по-тесен фронт (до 10 км в тези условия), което ще даде още по-голямо локално превъзходство.
                    Естествено, при един реален пример имаме не само фронт, но и терен, но имаме и много повече допълнителни параметри. Въпросът е, че само по себе си общото съотношение на силите не е кой знае колко съществено, същото важи и за разни формули от типа на 1 към 3.

                    Що се отнася до втората точка, тя напълно излиза от характера на темата, т.е. няма място тук. Темата почива на тесен и конкретен сценарий. Да не говорим, че в тази времева рамка просто няма как да се стигне до описаното "обединяване" на Европа (отделно оставям съмненията си доколко въобще ще се стигне до това - те са за нарочна тема).

                    Да обобщя: минаването към наборна армия ще даде известно намаляване на възможностите на въоръжените сили за определен период от време (години), като ще даде положителен ефект чак след време. А достигането на пълния капацитет, т.е. поемане на всички наборници от даден набор ще иска определено време - вероятно ще глътне четирите години.
                    Last edited by gollum; 30-01-2012, 11:37.

                    Comment


                      #85
                      Е то в нашия случай минаването на някакъв вид наборна армия(може да е и реално, а не "теоретично" военно обучение в училищата - въпрос на организация), още доста преди да започнат да се скапват двустранните отношения е неизбежно, защото се предполага че са се разпаднали всички налични системи за колективна сигурност(съществуващо и добре работещо НАТО например прави сценария невъзможен), които правят възможно поддържането на по-малка професионална армия в момента

                      Как виждате със ЗСУ23-2 или със Шилка да противодействате на F16, които евентуалният противник сам произвежда и ще е основният многоцелеви самолет на противника. С какво ще противодестваме на F 22 F30. Как без С 300 или С400 ще го принудите да се замисли да използва масово авияция след като няма достатъчно средства за възспиране на далеките дистанции , после средните, после малките и накрая свръхмалките дистанции до противника.
                      Доколкото имам някаква представа от "производството", за да произведе турския завод и бурмичка е необходимо разрешение от Локхийд Мартин(след като те глътнаха Дженерал Дайнамикс), нещо повече турците преди доста време загубиха египетски конкурс за 112 самолета така да се каже "служебно"(щото не получиха разрешението на фирмата майка да участват), та без разрешението могат само да правят регламентни работи по техните си машини. А F22 да заповяда - основното му средство за борба с наземни цели още се намира на етап изпитания(и е 113 кг бомба, ако случайно заради мъглата или горещото време или някакъв друг фактор затрудняващ подсветката не уцелиш вентилационната шахта на бункера, най-много да го одраскаш) и да С300 си има мястото, но по-скоро в обектовата ПВО, където могат да се предприемат нужните мерки за защита на комплеса от евентуални SEAD(supression of enemy air defence - или вкратце подавяне на ПВО) мисии и където би имало смисъл от далечно "спиране". А виж грамотното ползване на дъртички наземни системи за ПВО(даже не ЗСУ-23-4, а ЗУ-23-2 покачена на камион и примерно 9К35, Оса, или даже С-125 покатерена на танково шаси), грамотното взаимодействие на войсковото ПВО с наличните изтребители и някои други грамотно приложени мерки за които има простички средства с които разполага всеки един танков екипаж в БА и в настоящия момент спокойно биха могли драстично да свалят ефективността на противниковата авиация и да я принудят много да внимава какви ги върши. А за гореупоменатите допълнителни мерки не е нужно да се ползват и технически средства - туба лесно запалим и горящ дълго материал(ако щеш може даже да е отработено хидравлично масло) и стари парцали също биха свършили работа, защото дори турските F4Е 2020 разполагащи с Litening ще си имат сериозни проблеми с подсветката в такива условия а слизайки под 3000 метра ще рискуват да получат зенитна ракета или облак от 23х250. А какво ли би се случило ако(или по-скоро когато), поста за артилерийско разузнаване и коригиране на огъня(цифром и словом 2 МТЛБ, едното от които носи и артилерийския радар - впрочем даже не е необходимо да си закупуваме специализирана машина, може да обединим усилията на един завод във Варна и на един в Червен Бряг) на ракетно-артилерийската бригада подаде координатите на десанта или на настъпващия противник по суша на командния пункт на бригадата и дъртичките артилерийски системи от 1955 година влязат в употреба и започнат да изразходват ОФ43 по противника, а други едни дъртички системи от 70те в състава на ракетния дивизион на бригадата стоварят 2-3 тона(4-6 ракети при дивизион от 6 ПУ и 6 ТЗМ) върху близкия тил(то най-добре ще е в такъв случай да успеем да открием бригадния щаб на противника и да пратим бойното управление в небитието но ще си е чист късмет) на настъпващия по суша противник преди да се оттеглят към следващия склад или на нова стартова позиция предполагам зависи от това каква точно война се е нагласил да води противника. Всеки случай ако се е нагласил за разходка в парка(бърза победоносна война) предполагам случките няма да са розови.
                      И всичко това в район в който действа постоянен изтребителен патрул с възможност до 5 минути да бъде усилен с цялата дежурна ескадрила, а до 15 и с целия полк(три ескадрили) следващ определена тактика, като примерно следване на особеностите на релефа максимално дълго и ако е възможно принуждаване на противника да води маневрен бой така, че да бъде лишен от предимства като възможността да ползва AIM-120 или принуждаването на превъзхождащ противник да те преследва на малка височина над терена и в зоната на действие на войсковото ПВО(рисков подход наистина) вероятно нещата съвсем ще погрознеят. А прибавяйки към това и тактика ала Хамас предлагана от колегите(примерно малки локални рейдчета на групички от 68ма или от Морския отделен диверсионно разузнавателен отряд) с цел разстройване на комуникациите на противника(оставяне на някой радиосмутител родно производство някъде), ликвидиране на някой щаб или на някой ГСМ склад или пък на някоя предна оперативна база на авиацията нещата може да опрат и до известен интерес от гръцка страна да се възползват от ситуацията и кой знае, може би и до планиране на съвместно настъпление по посока Одрин .
                      Огромното предизвикателство в тоя случай ще е да не позволяваме нашите комуникации да страдат(ще са ключови за доброто управление) и частите по границата да удържат първия удар, а ако същевременно си поиграем добре със славянския си произход може да си спечелим и разни много неочаквани съюзници (представям си какво би натворила група сръбски четници с турското цивилно население ако и се отдаде шанс).
                      И разбира се в целия сценарий жандармерията ще има много работа да лови противникови комадоси понеже напъването да ни разстройват системата за управление на войските ще е част от усилията им да излязат от такава ситуация
                      Last edited by Sailor_Malan; 30-01-2012, 13:50.
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #86
                        Та освен топовете от царско време да извадим и Флак 88 от музея, да? Явно в комбинация с димни сигнали са много ефективни срещу модерна реактивна авиация.
                        Пък това как с твоите 30 самолета ще принудиш противника да води маневрен бой с неговите 400 - Списаревски шапка ти сваля....
                        Чеки, не съм свършил. Последно, с оглед разпадането на НАТО, или най-малко излизането на Турция от него, или решението да се предприеме акт на агресия срещу негова членка (Бг) включително със, но не обезателно, посредством ядрено оръжие, за да се случи въобще тукобсъжданият сценарий, мисля че последното съображение на турците ще е какво са разрешили Локхийд Мартин и какво не

                        Всъщност споменахме ли вероятността по това време Турция да има ядрено оръжие? С оглед развитията в източната й съседка и политиката й на "половин завъртане с отверката", не можем да изключим тази възможност.

                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #87
                          Dinain написа Виж мнение
                          Всъщност споменахме ли вероятността по това време Турция да има ядрено оръжие? С оглед развитията в източната й съседка и политиката й на "половин завъртане с отверката", не можем да изключим тази възможност.

                          Е, това при всички положения обезмисля играта.

                          Comment


                            #88
                            А възможно ли е, и има ли смисъл, от български контра десант? Морски, на юг от Ийнеада, и/или въздушен в Малък Самоков?

                            Comment


                              #89
                              Междудругото, ако се върнем към началото на темата, бих предложил друг "повод за войната". Предлагам да оставим Македония настрана (защото това би означавало не само влизане на българска войски в БРЮМ, но и може би война на два фронта срещу Албания) - всичко това би объркало всякакви сметки и цифри.

                              Приемете, нещо много по-реално.
                              Например, че в Черно море неочаквано се открива огромно находище на газ, примерно с големината на "Левитан", който откриха преди година в крайбрежните води на Израел. За жалост, това находище е на 42 паралел, на границата между България и Турция. За нас това е невероятен шанс, не само да станем енергийно независими, но и да се превърнем в износител на природна суровина и изобщо - да отскочим много напред. България е на крачка от това да стане рязко богата, благодарение на своите природни богатства.

                              Но... Анкара не е на това мнение, тя оспорва правото ни само ние да експлоатираме находището. И именно поради тази причина, прозаичната борба за ресурси, започва войната.

                              Можем да приемем, че крайната цел на войната не е да се окупира територията на цяла България, или да капитулира правителството в София, а просто да се измести границата между двете държави на север и граничната река да не е е Резовската, а Ропотамо. Цялото находище остава в "турски икономически води".
                              Ако приемем, че това е формалната причина за внезапно появилата се враждебност към София от страна на Анкара, то това може да обясни и значението на военните действия именно по крайбрежието, заедно с тези десанти.

                              Comment


                                #90
                                И откъде ще го вземе Турция това ядрено оръжие? От Капалъ Чарши ли? Щото тая с разработването няма да и се размине току така еле пък ако тръгне да излиза от НАТО. И защо точно с 30 самолета ще сме? 4 години нещата ще се скапват и ние ще си бъркаме в носа ли? В един момент масово ще започнат да се затварят един куп фирми, банки и т.н. у нас, процеса вероятно ще трае няколко години и ДАНС, НРС и тъй нататък ще чоплят семки и няма да се сетят, че нещо се готви и да информират правителството и президента и последните дори да ги информират ще се чешат умно 4-5 години и никой няма да се сети поне да си купи много скрап в добро състояние и да прекара част от него през съкратен капитален ремонт? То бива да ги приемаме за идиоти българските политици и генерали, бива ама това вече е крайно прекалено.
                                Щото 30 самолета можем да изкараме и в момента без съществено напъване и с частична мобилизация. Флак 36 уви и в музея няма, за това се предлагат 36-48 ей такива


                                Moже даже да си купим това и да си го копираме, правили сме доста по-сложни неща масово.

                                Всичко останало вече си го имаме, трябват само малко повече Т-72(ако спазарим АБ или Б след капитален ремон или с голям остатъчен ресурс - прекрасно), 2С1(това можем и да си го произведем и ще бъде инвестиция в местната икономика в слабо развити региони като Търговище и Червен Бряг) и БМП-30(то пък си е наша разработка) - имаме и функционираща система за подготовка на кадри и инфраструктура за поддръжка на тия машини, нещо повече към 2020 ще имаме и достатъчно инструктори(включително и такива с боен опит), десетина СНАР-10, още около 170-200 самолета(скъпа, но не непосилна част ако се купуват машини, които не са чисто нови или са на "политическа цена" - или F-16 oт Аризона или нещичко от Липецк - за предпочитане - има система за подготовка на кадри, инфраструктура, инструктори, запаси от ГСМ, резервни части и въоръжение - т.е. няма да снасяме за това) и сме готови. Е и 20 ПУ Искандер и 60 ракети за тях няма да откажем (Истанбул би престанал да съществува а не е нужно да слизат на юг от Стара Планина за целта) ама те са по-скоро екстра(впрочем за тях можем да си поръчаме и ядрени глави и да си ги оставим да отговорно пазене в руски склад, като ще се замеряме с фантасмагории ).


                                Смисъл от български десант е рано да се каже на тоя етап дали има. Зависи от развитието на нещата. В някакъв момент би могло евентуално и да има смисъл от малък локален такъв - кога и къде ще видим ако почне игра някога.
                                Тъй то.
                                Много ви поздрави
                                Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.


                                Чак до "По пет на нож!" надали ще го докараме(впрочем те тогава пак са били много повече от нас и по-добре екипирани но са яли много ама много бой), но че одринчани ще се крият в бомбоубежища, ще се крият, и че няма да им се дадем - няма. А виж ако си опечем добре нещата и задържим първия удар може и да се срещнат лице в лице с 9та и 13та бронетанкови подкрепящи гръцката механизирана пехота.
                                Като се започне игра - обадете се.
                                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                                Comment

                                Working...
                                X