Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Симулация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Всички коментари по този аспект бяха верни.

    Ти прочее, нещо го раздаваш направо модераторската, малко по-спокойно. Аз лично бих си мълчал повечко, ако ме бяха нахранили така обилно до момента.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    Comment


      Следващата симулаця ще го раздавам Хирохито и само ще седя в двореца като истукан, и ще водят чуждите съветници да гледат последния останал жив император като в музей ха ха ха

      Но реално Воланд искаше от мен да играя определена роля - затова и се съгласих - както винаги съм казва ле съм военен стратег или тактик и съм далеч от полеви действия и планове. Но имам поглед върху властовата структура при което съм се сблъсквал и с много съвремени и не толкова примери за конфликти между върховната власт и воените командвания - примера с Аустерлиц го дадох само защото вчера изгледах първата част на новия Война и Мир (много добра екранизация) и ми е пресен. Конфликта между Сталин и неговите генерали и маршали често бе от същото естество - Властта трудно признава грешките си и упорства в тях със завидна жестокост търсейки си изкупителни жертви. Както казах това е присъщо не само за тоталитарни режими а за всеки режим със силна централна власт.

      Удара в центъра беше каприз - но не беше невъзможен според ме и при креативно мислене можеше да се постигне успех. Като невоенене не съм разработвал подробен план поради което Генщаба имаше доста поле за действие в рамките които бяха поставени.
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        Оффтопик:Казвам си мнението, нали това е идеята на постването.
        Споря само по конкретни въпроси и обвинения към мен.
        Ако смяташ, че не спазвам писани или неписани правила на форума кажи, защото иначе единственият ми критерий при писане съм си аз.

        ЕДИТ: никога не съм твърдял че съм върха на компетентността по военната тематика, но когато имам нещо да кажа го казвам.
        Kerls, wollt ihr ewig leben?

        Comment


          хайде стига с тия мъгляви разделения заповеди-задачи - в армията няма съвети и пожелания - когато командир на армия каже : дивизия едикояси да заеме град едикойси, това не е с пожелателен характер - направо си е заповед, която трябва да се изпълни.
          Тук няма нищо мърляво, странно е единствено, че все още не разбираш за какво става въпрос. Ще опитам още веднъж - "задача" означава нещо много просто - да разбереш какво се иска от теб. КАКВО. Как ще го постигнеш решаваш ти. КАК. Нали разбираш принципната разлика между тези две думи? Да управляваш директно дивизията е "КАК", да даваш задача на командира й е "КАКВО". Съвсем просто казано. Ти като командир на армия даваш задачи на подчинените ти командири. Не им казваш как да ги изпълнят, а им казваш само какво искаш от тях. Как точно да изпънят това, което ти искаш от тях е в тяхната компетентност - те затова заемат съответната позиция в йерархията.
          Именон поради тази причина на теб като командир на армия не ти трябва да правиш разузнаване на местността за всяка дивизия и да определяш как точно тя да се разположи спяром местността и да прилага силите си, изпълнявайки възложената й задача. Ти само определяш какво да се прави. За тази цел детайлността на картата е напълно достатъчна. Виж, ако искаш и да вършиш работата на командващите дивизии (че и на техните подчинени), тогава ти трябва по-подробна картата, каквато искаш.
          Сега ясно ли е?

          Да поясня още веднъж - подробностите на местността ти трябват за "КАК". Например, за да розполижш както трябва частите на дивизията или корпуса. На теб това като командир на армия не ти трябва. Затова и никакви горички и подобни - ти казваш "задачата ви е да се отбранявате еди-къде си на картата", работа на подчинените ти командири е да определят къде точно на това място е най-добре да устроят в тактическо отношение защитата (или нападението). Затова и на теб тези подробности не ти трябват.
          Last edited by gollum; 27-11-2007, 15:30. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

          Comment


            Да, именно, и този каприз на Крилов беше перфектен за ролята - така и трябваше да бъде.
            По принцип целта на симулацията беше спомената не един и два пъти в темата. Да се симулира в някаква степен (именно - в някаква - пълна симулация не ни е по силите) случилото се през май-юни 1941ва година от съветската страна на границата. Мислех, ако това е възможно, арканците да атакуват първи - в случай, че им стигне времето, за което не бях сигурен - имаха възможност да оправят нещата, но много играчи се изнервиха и му изпуснаха края. Е, това също можеше да се предвиди. Макар и не в тази степен. Мислех, че това ще се случи по време на военните действия, когато връзката щеше да снижи ефективността на военните операции. По принцип нито един от одобрените военни планове на Аркания нямаше да донесе успех, не за друго - а заради формата и "доктрината" на тяхната армия - при всички положения Аркания - дали в настъпление или в отбрана в крайна сметка щеше да загуби. Но мен ме интересуваше не това, а какво ще се случи с хората и кой как ще го възприеме. Затова настоявах за дневниците.
            Това може да послужи за бъдещи проби около ситуацията от периода - което всъщност беше и повода за възникването на този форум навремето
            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
            Проект 22.06.1941 г.
            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

            Comment


              Голъме, в армиите навсякъде по света задачите на по-нисшестоящите се задават чрез заповеди. така че израза давам задача на дивизия 21332 да ...и давам заповед: дивизия 243453 да ... са напълно еднакви смислово и и двете оставят начина на извършването на дейстието на компетентността на получаващия задачата/заповедта.
              повече няма да споря на темата - дано просто недобрия ми начин на изказване е бил в основата на нещата.

              Относно терена при една военна симулация дори при такова ниво на задачите/заповедите смятам че има отношение, но за конкретната симулация наистина никакво значение не е имал, защото тя дори не се е нуждаела от конкретен механизъм(макар, че такъв може да има) за решаване на сраженията, а е достатъчна ориентировъчна преценка от водещия.

              Едит: Ако знаехме каква е доктрината на Томания навярно никой нямаше да се заеме с нападателни планове. Аз лично се надявах да срещна еднаква доктрина у противника - мислех си, че целта на симулацията е да се пробва една офанзива на голям мащаб при доктрина, различна от блицкрийг-в голямо заблуждение съм бил.
              Last edited by xopxe; 27-11-2007, 16:03.
              Kerls, wollt ihr ewig leben?

              Comment


                messire Woland написа
                По принцип нито един от одобрените военни планове на Аркания нямаше да донесе успех, не за друго - а заради формата и "доктрината" на тяхната армия
                Точно така, затова и писах тия обстойни опровержения, може би трябва да ги пусна - не че съм последна инстанция, но смятам че като цяло се ориентирах по-добре от останалите във възможностите на Арканската армия.
                albireo написа
                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                Comment


                  Голъме, в армиите навсякъде по света задачите на по-нисшестоящите се задават чрез заповеди. така че израза давам задача на дивизия 21332 да ...и давам заповед: дивизия 243453 да ... са напълно еднакви смислово
                  Това не е точно така (макар че нещата поначало се различават от армия до армия, но не за това иде реч тук). Въпросът е, че задачата е част от заповедта, а не цялата заповед и няма съвпадение между двете, т.е. задачата не изчерпва заповедта. Задачата е това, което трябва да се направи, заповедта е самото командно действие, което дава задачата, но може да уточнява и това как тя да се изпълни (както се е случвало многократно в реалността, често с фатални последици), а и задължително уточнява и много други неща, освен задачата - срокове за изпълнение и съгласуване, евентуално - срокове за подготовка (какъв тип подготовка) и други участници в същото действие (ако е планирано като съвместно). Това са все неща от компетенцията на позицията, която заемаш в играта. Това, което не е да се уточнява позицията на всеки полк в дивизията или пък как ще се използват вътрешните й резерви.
                  Ако се върнем към конкретния спор, обаче, т.е. спрямо играта, това, което ти искаш е не само да даваш задача в заповедта си, но и да уточняваш как точно тя ще се изпълни. Или поне само от това може да е продиктувано желанието ти на твоята карта на командир на армия (или още повече, на НГЩ), да искаш да бъдат отбелязани подробности, които присъстват само в картите на командири на дивизии и полкове (например, къде до някои град има горичка или друга подобна местна особеност). Т.е. да даваш заповед (какъвто пример си дал) "дивизия еди-коя си да заеме горичката до еди-кой си град" е идиотщина. Подобна заповед съдържа ненужна конкретика, а същевременно не уточнява задачата на въпросната дивизия.

                  Относно терена при една военна симулация дори при такова ниво на задачите/заповедите смятам че има отношение
                  ДА, има отношение и то е показано. Отношението е дотолкова, доколкото ти трябва да имаш представа най-общо за характера на местността, за да прецениш дали подчинените ти сили е добре там да дадат бой или на друго място и най-вече - какви ще са логистичните им възможности да се снабдяват и придвижват. Но не ти трябва да знаеш подробностите на местността в желаните от теб подробности, т.е. да знаеш дали щяло да може някоя част да заеме добра тактическа позиция или не. Това е изцяло извън твоята роля. ТИ даваш задачата и се предполага, че изпълнителите ще я изпълнят в пределите на компетентността си, съобразявайки се с местните особености на местността. Последното не се симулира, защото не е необходимо - то се преценява абстрактно от водещия. Ти като командир на армия нямаш контрол над това нещо.
                  Това бе същността на целия спор - дали на картата трябва да са изобразени подробности, които не участват в преценката на съответната роля. Може, колкото за по-добро влизане в ролята, но функционално не е необходимо, защото те няма да се използват. Естествено, Воланд би могъл да поиска да бъдат включени именно за да наблюдава как някой генерал се опитва от щаба си да командва всеки взвод. Но и така е ясно какво ще се получи в такъв случай и не се струва цялото усилие за да се получи очевиден резултат.

                  Comment


                    Нека и аз се включа в дискусията. Аз мислех, че участвам във военна (а не военно политическа) симулация. Т.е. оперативно тактическа военна игра. Виобще и не съм мислил, че деиствията ще бъдат саботирана на най-висше ниво. Княже Сталин е уволнявал своите НачЩабове, както и Хитлер, но докато мисли кой да назначи винаги е имало ВРИД такива и информацията надолу не е прекъсвала. Недопустимо е да не се ръководят армиите и ГА. Загубени армии в мирно време в СССР не е имало, не е имало и дивизии такива (щот не се знае какво му е щукнало на командира, може и към Москва да е тръгнал). Затова мислч, че въобще нямаше симулация или по-точно правилата бяха такива, че не-хепи енда за Аркания бе заложен още преди това.
                    Сега малко по тактико-техническите проблеми:
                    Писах на месира по-тях.
                    1. Мисля, че е много лесно да се дадат разстоянията между съседните градове в километри. Мисля, че е ненужно да се дзверим с линийка по картата с размери А4 и да смятаме. Забавянията може да си ги правят посредниците и водещия.
                    2. Добре е да се укаже (мисля, че някой го спомена по-горе) дължините на походните строеве на различните подразделения, по различните настилки, както дължината на боен фронт поне на две нива.
                    Сега за задълженията на командармите. Съгласен съм, че не им е работа да се бъркат на КомДив-те и това не повишава, а понижава организацията. Но структорирайте армията по друг начин, нека има отделни подразделения. Ако се беше стигнало до война, не мога да пратя цял корпус на разузнаване нали. Нека бъде нещо подобно на 1СК, 1ОК, 1 о(тделна) КавД, 2оТПолк-а, 3оАПолк-а разузнавателен баталион. Разбирам, че това усложнява водещите, но е далеч по-реално.
                    Сега за картата, аз също ч знам наизуст особено в моя участък. Не мисля, че е добра, блатата са много, няма достатъчно мостове над реките. Горите пък (не го знам плана Хорхе) са много мъчно проходими, а в голяма гора винаги има пътища, по които може да мине СК, който е без механизация. Няма никаква възможност за оперативен простор на сблъсък на повече от две армии (или има? така и не рзбрахме ). Та засега това.

                    Comment


                      Свободното място наистина е малко, още по-малко са сравнтително чистите оперативни коридори. Но такова беше заданието в общи линии. За оперативна игра, според мен, е подходяща малко по-различна организация на пространството и, както отбелязах, стандартизирани дивизии (т.е. такива, при които се работи с един обобщен показател за сила).

                      Comment


                        mitaca написа
                        Нека и аз се включа в дискусията. Аз мислех, че участвам във военна (а не военно политическа) симулация. Т.е. оперативно тактическа военна игра. Виобще и не съм мислил, че деиствията ще бъдат саботирана на най-висше ниво. Княже Сталин е уволнявал своите НачЩабове, както и Хитлер, но докато мисли кой да назначи винаги е имало ВРИД такива и информацията надолу не е прекъсвала. Недопустимо е да не се ръководят армиите и ГА. Загубени армии в мирно време в СССР не е имало, не е имало и дивизии такива (щот не се знае какво му е щукнало на командира, може и към Москва да е тръгнал). Затова мислч, че въобще нямаше симулация или по-точно правилата бяха такива, че не-хепи енда за Аркания бе заложен още преди това.
                        Е то реално при смяната на ГенЩабиста веднага бе назначен нов. При смяната бе и заповядано да се спре всякакво действие по план Зора. Както преди смяната на Симонов бе заповед да се стационира войската и да не се влиза в стълкновения.

                        Реално новините за бомбардировката стигнаха до мен през вестника на Даниц и в заповедите ми е включен и разстрелът на виновният Да си признае кой е

                        Както казах - в най-горния етаж нямаше хаос - горе се провеждаше организирано и промислено интервю за нов ГенЩаб - явно през това време някой на долните нива е решил да проявява само инициатива и еднолично е започнал война с Томания
                        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                        请您死在地狱般的阵痛
                        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                        きさまはしんでくださいませんか
                        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                        Comment


                          Случвало се е да остават без командири, за ден-два, не е фатално. Командирите на генщаба са се сменяли изключително често. Тия неща, дето се случиха са се случвали и в реалността. Няма изненади от тази страна.
                          За движението - виж техническия файл, там пише коя дивизия за колко време заема пътя/жп линиите и с каква скорост се движи. Така че това си го имаш.
                          За разстоянието между градовете - да, мога да сметна и да ги дам. Обаче има проблем - след това ще затъна в обяснения с играчите защо еди-коя си дивизия се е движила до там 48, а не 47 часа. Затова и нещата са приблизителни, защото и реалността е приблизителна. Съвсем точна е единствено в компютърните игри единствено.
                          За частите - разделението би било вредно - ти даваш заповед да се разузнае, но не казваш кой батальон да го проведе. Не ти и трябва. Само задаваш къде и кога. А разделянето на множество по-малки подразделения би стопирало играта моментални и не един, а сто водещи да имаше - пак нямаше да се получат нещата - въпрос на елементарни изчисления ... просто информацията нараства с порядъци. Затова и се спрях на армии като мащаб. Ако се опиташ да командваш това по полкове няма да имам време да го чета, камо ли да го привеждам в движение. Представи си тези над 70 писма да са с такива подробности ... според теб кога ще ги чета? А и няма смисъл - това е нещо, което е ненужно и вредно. Все едно шофьорът да не ръководи автомобила от мястото на водача, а да се намести под предния капак и да се опита да влезе в ролята на двигателя - глупаво и неефективно.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            Крилов, само една забележка относно "опознаването на шефа, преди обикването" - играта бе заложена така, че време, а и предпоставки за опознаване нямаше. Така че аз отчитам липсата на предварителна информация за недостатък в симулацията, такава каквато Воланд я беше замислил. Мисля, споменах го и онази силно емоционална вечер, дето дори весниците писаха за нея - играта беше всъщност ролева.
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              Ами Грей както казах - ако беше пратил възражения спрямо плана на ръководството поне - нещата може би нямаше да се развият така - ти реши просто да игнорираш Партията, но Партията не те игнорира - за стила на управлението имаше достатъчно информация - най-малкото подбиса на Главнокомандващия и стила на изразяване бе напълно ясен

                              По поръчение на Върховния съвет на партията нареждам
                              следното:

                              1. Началник на група Тета да се преназначи като началник на
                              група Епсилон. Така Рабинович оглавявайки централната група
                              Епсилон, да започне офанзивата срещу границите на Томания с
                              цел да изтласка вражеските войски от Ествил и Орвае и да ги
                              удържи до пристигането на група Зета под командването на
                              командил Зогу. В последствие тези два града да се използват
                              като база за пробив във вътрешността на Томания.

                              2. Останалите групи да се превижат гъм границата където да
                              се организира масивна защита срещу контраудар от страна на
                              томанийските войски. За всеки чужд воин стъпил на родна
                              земя, ще ви държа отговорен ЛИЧНО!

                              3. Ако за нуждите на кампанията се изискват допълнителни
                              ресурси, очаквам да получа точния Ви отчет и заявки.

                              4. Също така искам подробен отчет за хода на кампанията
                              всеки понеделник и четвъртък.

                              Славата и съдбата на Аркания е в ръцете Ви!

                              ГенСек на Върховния съвет на Партията,
                              генералисимус на Арканийската Славна Армия,
                              носител на ордена на Арканийското Знаме ² разряд
                              Кавалер на ордена на Св.Будаламенто
                              Предстедател на Президиума на Аркания
                              и носител на званието "Баща на Аркания"
                              Гигашвили фон Франкенхайм
                              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                              请您死在地狱般的阵痛
                              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                              きさまはしんでくださいませんか
                              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                              Comment


                                Хехе, това ми напомня една реплика към албирео по повод името ти - чудех се дали от вожда на другата страна не се казва Мегаадолф или Суперхитлер :mhehe:
                                albireo написа
                                ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                                Comment

                                Working...
                                X