Така не става - ако иска да участва ще се обърне лично към мен и аз ще му разясня нещата. А не като му пусна ЛС с обяснение да изчезва и да се жалва на теб (какъвто явно е случаят, защото последното ми послание към него така и остана без отговор, а научавам от теб, че "съм му бил отказал", което не е вярно). В крайна сметка има цели дав канала за връзка с мен - да използва който от тях иска. То така или инак ако играе ще трябва да си комуникира с мен.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Общи въпроси около играта
Collapse
X
-
Доколкото схванах от правилата техниката ще е базирана и строена от т.нар. "конструктивни" точки. Последните имат ли някаква аналогия с мерните единици или са безразмерни условни величини?
казано по друг начин 20 000 т. 100 мм броня и 8-203 мм оръдия как ще изглежда превърнато в конструктивни точки.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
Няма да са точно "конструктивни точки". С други думи, ще използвам значително по-простичка абстрактна система, именно защото играта е стартегическа и не отдавам предпочитание на техническата достоверност (особено пък в детайлите), а на функционалността.
Накратко: ако да речем конструираш линкор имаш на разположение според "големината" му да речем 50 точки. Можеш да ги разпределяш между следните категории:
УЯЗВИМОСТ
* противоторпедна защита (ПТЗ)
* противобомбена защита (ПБЗ)
* противоснарядна защита (ПСЗ)
ОФАНЗИВНА ЕФЕКТИВНОСТ
* срещу главни кораби (ОГК) - т.е., линкори, крайцери, самолетоносачи, мирни кораби;
* срещу малки кораби (ОМК) - т.е., есминци и надолу.
* срещу подводници (ППО)
* срещу самолети (ПВО)
НАБЛЮДЕНИЕ/РАЗУЗНАВАНЕ
* подводно
* повърхност
* въздушно
ОПЕРАТИВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ
* тактическа скорост (ТкС) - показател, който има значение за разрешаванвето на тактическата ситуация.
* оперативна скорост (ОпС) - брой морски хексове, които корабът може да измине за един ход
* оперативен обсег (ОпО) - този показател е комплексен и всънщост се определя от разпределението на вътрешното пространство, образно казано. Т.е., колко "точки" ще бъдат отделени за гориво, като разходът на гориво се определя от класа на кораба.
Т.е., общо десет категории. Всяка точка зададена на определена категория "носи" добавка към базовата стойност на тази категория, като стойностите зависят от състоянието на технологиите. Общото количество достъпни за разпределяне "точки" зависи от големината на кораба. Всяка употребена/добавена точка (корабите могат да се "натоварват" наднормено с определен брой точки) увеличава цената на постройката и поддържането на кораба.
Самото сражение е съвсем простичко: доктрината определя подготовката на екипажа, която модифицира потенциала на кораба в отбрана/атака. Конкретните заповеди определят тактическата ситуация (например, "бий се на всяка цена", "проучи врага и отстъпи", "търси и атакувай неговите главни кораби" и т.н.), като в зависимост от нея всеки кораб избира цел в противнковата флота.
Като идеята на изброените защитни, дефанзивни и офанзивни характеристики е следната: всеки кораб има боен потенциал, който се определя от неговия клас и големина. При сражение бойният потенциал се умножава на съответния според сражението показател.
Показателите за "наблюдение" определят какъв обсег корабът може да контролира - т.е., уверено да разпознава цели. Обсегът е в брой хексове.
Пример 1
Ако предположим, че в морето се срещат два линкора, условно на оранжевите и зелените и техните параметри са следните:
1. линкор на зелените
ПТЗ: 2.25
ПБЗ: 2.89
ПСЗ: 3.50
ОГК: 0.50
ОМК: 0.45
ППО: 0.05
ПВО: 0.18
ТкС: 10
ОпС: 6
ОпО: 30 (т.е., може да измине 30 хекса с горивото, което има)
Боен потенциал: 200
2. линкор на оранжевите
ПТЗ: 2.28
ПБЗ: 2.90
ПСЗ: 3.40
ОГК: 0.52
ОМК: 0.45
ППО: 0.05
ПВО: 0.25
ТкС: 12
ОпС: 7
ОпО: 50
Боен потенциал: 200
а) Да речем, че ситуацията е следната:
Зеленият линкор има заповед да унищожи врага, а оранжевия - да унищожава търговски флот, а при среща с равностоен (като клас) противник да се отклони от сражение. Доколкото тактическата скорост на оранжевия е по-висока, той при всички положения ще може "да се измъкне" от зеления, т.е., сражение няма да има, а зеления ще "заеме" съответния хекс.
б) Ако и двата линкора имат заповед да приемат боя, то тогава нещата ще се развият така:
Зелен Линкор има показатели:
700 живот (боен потенциал * ПСЗ)
100 атака (боен потенциал * ОГК)
Оранжевият линкор има показатели:
680 живот (боен потенциал * ПСЗ)
104 атака (боен потенциал * ОГК)
СЪответно боят се смята така:
1-ва фаза:
Зел.Л-р
БП: 200
700 живот (боен потенциал * ПСЗ)
100 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,70% вреда (т.е., 29 точки боен потенциал)
Орн.Л-р
БП: 200
680 живот (боен потенциал * ПСЗ)
104 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,86% вреда (т.е., 30 точки боен потенциал);
2-ра фаза:
Зел.Л-р
БП: 170
595 живот (боен потенциал * ПСЗ)
85 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,63% вреда (т.е., 25 точки боен потенциал)
Орн.Л-р
БП: 171
581 живот (боен потенциал * ПСЗ)
89 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,96% вреда (т.е., 25 точки боен потенциал);
3-та фаза:
Зел.Л-р
БП: 145
507 живот (боен потенциал * ПСЗ)
72 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,51% вреда (т.е., 21 точки боен потенциал)
Орн.Л-р
БП: 146
496 живот (боен потенциал * ПСЗ)
76 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,99% вреда (т.е., 22 точки боен потенциал);
4-та фаза:
Зел.Л-р
БП: 123
430 живот (боен потенциал * ПСЗ)
61 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 14,35% вреда (т.е., 18 точки боен потенциал)
Орн.Л-р
БП: 125
425 живот (боен потенциал * ПСЗ)
65 атака (боен потенциал * ОГК)
нанася на противника си 15,12% вреда (т.е., 19 точки боен потенциал);
5-та фаза:
Зел.Л-р
БП: 104
Орн.Л-р
БП: 107
Към този момент със сигурност ще започне да действат морални съображения и най-вероятно двата кораба ще прекратят боя (загубили са почти 50% от началната си сила).
Comment
-
Хм имам спомен че точно ти (пък и други) бленувахте за 3-4 показателя, аз ти казвах че няма да стане така и като гледам си реализирал точно моето предложение. А щеше да стане доста по-добре ако беше използуван "конструкторът", точно в този вид щеше да изведе резултатът а заедно с бойният генератор щеше да се получи точно описаната от тебе ситуация..с тази малка разлика че това не е сухопътна битка че да могат да отстъпят когато им кефне.
Comment
-
Е, аз и тогава писах за същото - не повече от 2-3 показателя които да се използват в битка. Т.е., независимо от реалния им брой само 2-3 да имат значение при конкретното изчисляване на битката. Точно това ти предлагах тогава (даже и така го бях написал, ако правилно си спомням). Защото тази ми разработка всъщност е за тактическата игра и е от преди месеци.
Може би не си ме разбрал добре.
А не се съгласих тогава (няма да го направя и сега) на твоя конструктор дори и да дава подобен резултат (което не си спомням да правеше), не за друго, а защото за да го използваш е необходимо да имаш съответните технически и военноморски познания. Докато при моя вариант това въобще не е необходимо - работи се с абстрактни коефициенти. Пък и ще ми е по-лесно да обръщам цената в абстрактните ресурси, които използвам .
Comment
-
Ок, естествено, че са еднакви за всички.
А инак - знам, че скоростта зависи от състоянието, но ще прекаля с детайлите. Може би ще я обвържа с процента повреда твърдо. Впорчем, така и ще направя - всички показатели ще са обвързани с процента на загуба от началния боен потенциал.
А и при този вариант (който собстевно направих за тактическата ми игра - там има още две-три подробности) битките ще са сложни за изчисление, но поне всяка единица реално ще участва само с по една двойка (или тройка) показатели.
Comment
Comment