Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Lonely Planet

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Приемаме, че сме начело на страната в такъв момент. Трябва да минем на пълно самозадоволяване. Но идеята е все пак да не изпадаме до ниво 19 век.

    Ситуацията е извънредна – значи извънредно положение.

    Първи проблем – гориво. В България петрол практически няма, държавния резерв не е безкраен. Забрана за използване на автомобили освен за изключително важни нужди.

    Ток има – има и АЕЦ, има и въглища. Значи гръбнак на транспорта – електрифицираните ЖП линии. Горивото трябва да се пази за селскостопанската техника, за да може да се отгледат една – две реколти, докато се стабилизира положението.

    Веднага – стратегическа задача – разработка на газгенераторни двигатели. Където е възможно – парни машини. Необходимо е да се оборудват поне няколко кораба с такива. Там където е възможно следва за пътнически цели да се оборудват междуградски тролейбусни линии. Вероятно и камиони на принцип на тролейбус.


    Програма за колониализация. Това, че земята е празна, не означава, че ще остане празна. Просто ще се засели от българи.


    Задача номер едно за първите години – изхранване на населението. Ще се наложи значителна част от градското население да бъде мобилизирано за селскостопански бригади, дърводобив и строеж на пътища и жп линии. Всячески следва да се стимулира и дори мащабно да се организира планинско скотовъдство.

    Вероятно ще трябва да се организират колонизационни групи, които постепенно да усвояват районите с богати ресурси, както и да организират транспортна връзка с цивилизацията.

    Стратегически мощности, които са останали.

    АЕЦ Козлодуй, Марица Изток, всички останали ТЕЦ и ВЕЦ. Ще трябва всячески да се стимулира употребата на местни мощности ВЕЦ и вятърни турбини, дори и да са с ниско КПД.

    Девня – химическата промишленост, включително най-важното – торове.

    Фармацията – София и Дупница.

    Металургията – цветната е ясна – МДК, Челопеч, КЦМ, черната не е толкова ясна. И Кремиковци и Перник могат да функционират, но не ми е ясно откъде ще идва суровина. Има ли в България сериозни находища на желязо? Впрочем поне първоначално може да се кара на скрап.

    Коксът сигурно също ще е проблем. Има ли някакъв начин да се развие металургията на база на електричество, без да се ползва природен газ.

    Производството на велосипеди /Монтана, Ловеч също става стратегическо/.

    Засега това, по-нататък ще се сетя за още.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #32
      Добре, но може да се окаже, че за провеждането на подобна разумна програма, повече хора в страната ще имат по-голямо доверие на персонала на британското посолство, с основен мениджър -културното аташе на германското, отколкото на което и да е избрано правителство или самоналожил се водач? Парадокс?!

      Comment


        #33
        Що бе, чуден начин за сплотяване на нацията. Сериозни размирици може да станат само ако се появи сериозен проблем с изхранването.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #34
          Бе в тоя тип планиране проблем ще са частните интереси. Баровците сега ще ги пращаш в полето на стратегически велосипеди. Освен ако не отмениш системата и да има само един баровец.

          Comment


            #35
            Без диктатура няма да мине. Може и да е относително мека, а може и твърда.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #36
              Разбирам, но според мен, едно 5-6000 чуждестранни западни мениджъри и персонал в София ще ни наложат по-бързо своята диктатура. Макар че ние имаме организация и структури, те ще създадат по-бързо свои и в свой интерес. Екстремна обстановка, но Англия си е на англичаните, това би трябвало да е логиката на от готвача на Шератън до тази на полския производител на тухли или американския директор на колцентър. Ще се разберат и ще се борят с борчетата. Ще е войничка.

              Comment


                #37
                А, Даниц, няма да им е лесно. Забравяш, че по условие правителството е сегашното, т.е - Бойко. Лошо за англичанчетата, лошо.

                Comment


                  #38
                  Никакъв шанс. Толкова, колкото на венецианците или на генуезците да овладеят Византия. Българите не са индианци, че един западняк да управлява хиляда българи. Определено не ги смятаме за богове.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #39
                    Поради неопределеност, е необходимо да разгледаме такава възможност. Нещо, което правителствата ни отдавна са отвикнали да правят. Поемането на отговорност и лидерство са им непознати територии.

                    Comment


                      #40
                      Ток има – има и АЕЦ
                      Хъм, не знам колко време може да кара електроцентралата с горивото, което има в наличност. Някой има ли идея? Защото след това повече няма да може да се ползва. Остават въглищата, от тях има находища и би трябвало да са достатъчно. Въпросът е колко специалисти и мощности има, за да се произвеждат запасни части, за да се поддържат тези мощности и може ли това да стане автаркично само на базата на неща, намиращи се към момента в България (включително специалисти)? Аз малко се съмнявам.
                      Може да се тръгне към парни машини и това, както посочих по-долу, е единственият нормален път пред промишлеността. Въпросът е, че това ноу-хау ще трябва да се възстановява първо, защото се съмнявам, че има достатъчно хора, които са наясно как да се направи и обслужва ефективна парна машина в момента. Разбира се, библиотеки има, въпросът е дали ще има ресурс да се поддържат непродуктивни в селско-стопански смисъл хора, за да се занимават само с това. Това е възможно само ако се запази централното управление, иначе не виждам как ще стане.
                      В каква степен споменатите заводи - химическа и друга промишленост, - могат да карат на суровина, която се добива в България? Ами ли запасни части тук, могат ли да се произвеждат и най-вече, може ли да се произведат нови машини за замяна на излизащите от строя поради остаряване? Ако не, то е ясно, че в един момент ще остане без тези производства, т.е. земеделието ще се върне назад (то така или иначе без гориво ще го направи, но без изкуствени торове ще е още по-зле).
                      Ще трябва да се възстановяват изцяло селското стопанство и скотовъдството - също не е лесна задача.
                      А градовете, очевидно, ще трябва да се изоставят в по-голямата си част (няма как да се изхранват), което ще постави известен проблем с настаняването - населението така или иначе трябва да се изведе към обработваемите земи и пасищата и да ги обслужва. Но първо място така или иначе ще има много за усвояване в самата страна, така че проблемът с външната колонизация едва ли ще е много съществен.
                      Добивната промишленост - най-вече въглища и метали, - колко време ще може да кара с наличното гориво и машини? Очевидно е, че в даден момент ще трябва изцяло да се върне към въглищата и парата като основна двигателна сила.

                      Comment


                        #41
                        Проблемът с външната колонизация е много съществен. Ще трябва да се колонизират бързо места, които имат ресурси и да се организира обмен между колониите и центъра, поне докато си стъпят на крака. Просто трябва да се направи възможното за да се екплоатират поне ключови находища на полезни изкопаеми, разположени в близост да водни пътища. Т. е. първостепенно значение - Донбас и Рур. Те трябва да са покрай реки, защото без пристанища в момента ще е трудно да се организира морски, камо ли океански транспорт. Освен това на реките могат да се строят вецове.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #42
                          Излиза, че най-ключов ресурс стават въглищата и дървата, които дават възможност да се запази поне някакъв относително модерен транспорт, основан на парни машини /може би турбини/ и газгенераторни двигатели. На база канибализъм проблем с резервните части за транспорта дълго време няма да има.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #43
                            Да, идеално, но основен е пак конституционния момент. Ако се организираме по американски модел, със свободна инициатива и борсова санкция, нещата ще потръгнат, надявам се. Пространствата и ресурсите ще бъдат наши. Следващото поколение ще бъде супер самоуверено. Ако го ударим на силово решение и нареждания, ще има война и разпад в рамките на много къси срокове.

                            Comment


                              #44
                              В момента, в който колониите станат относително самостоятелни, те ще станат независими. Но това няма да е през първите 30-40 години.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #45
                                setebos написа Виж мнение
                                хипотетивка.:
                                Представете си, че на 01.12.2009 ( в стил Кларк или С.М. Стърлинг ): всичкото човечество извън границите на БГ изчезва ( по някакъв "космичен" и "квантов" начин - deux ex machina ) и извън-българската планетата се завръща в pristine state все едно никога не е обитавана? Какви истории развива остатъчния такъв homo sapience субстрат - с всичката налична техника, демография, етно-демография, трендове на растеж, свързаност със света, политическа и икономическа култура, държавно устройство и пр. ... ?
                                Да добавя и моите пет лева към темата.
                                Основното е, че няма как да избегнем изпадане към състоянието ни от XIX век. Защо:
                                - Липса на гориво, което не може да бъде набавено в обозримо бъдеще.
                                - Липса на гориво за АЕЦ. Остават само наличните ВЕЦ и ТЕЦ на въглища.
                                - Тотално отпадане на съвременните комуникации. Единственото, което ще остане, са по-старите телефонни централи, но за нови кабели ще трябва мед. Вярно, имаме някакви оловни мини в южна България, но те бяха затворени, а покрай тях излиза май и някакво мизерно количество мед. Но за това не съм сигурен. Без мед и алуминий обаче нещата отиват накъмто XVIII век вече.
                                - Компютрите заминават директно. Нямаме нито мощности за производство, нито кадрите, които биха могли да ги изградят. Информационна ера без компютри няма как да има, връщаме се към индустриалната, за което пък нямаме заводи ... и т.н.
                                - Няма транспорт. Освен проблемите с горивото, ще трябва да се изградят някакви заводи за транспортни средства, което също е проблематично.
                                - Желязото. Не съм сигурен с този проблем как ще се оправим. А е важен.
                                - Храната. България не може да се изхранва сама. Гладът разбира се ще върне интереса към селото и фермерството, но това няма да спаси ситуацията.
                                - И може би най-важното - липса на административен капацитет. Няма кой да организира нещата, т.е. нямаме необходимите хора, които биха могли да изградят нужната организация. Това, което ще се получи на практика, ще бъде много неприятен вариант на феодализъм. Достатъчно е само да си представим какво биха направили сегашните, предишните, или следващите управляващи. Неприятна перспектива.
                                - Финансовата ни система мигновено ще рухне. Тя ще трябва да бъде преработена, но някакси не си представям кой би имал необходимите познания, власт и решителност, да го направи.
                                И т.н.
                                Какви ще са непосредствените следствия:
                                - Малки групички ще се отправят извън контрола на страната и ще преживяват криво-ляво, върнали се в номадския стил на живот, извън границите на страната. В последствие с тях ще има немалки проблеми.
                                - В градовете ще настане първо глад, а след това - тотален хаос.
                                - Основният транспорт бързо ще стане каруцата с коня.
                                - Болестите. Ние произвеждаме малко лекарства, а след началото на кризата, броят им ще намалее още. Ще се върнат стари и забравени болести, демографското положение ще се влоши рязко.
                                - Тенденцията на застаряване на нацията ще ни изправи пред много неприятен морален избор, който никой няма да разреши и това ще доведе до още по-големи проблеми с изхранването.
                                - Нарастването на асоциалните групи, което и сега е бързо, ще се повиши още, а контролът над тях ще е невъзможен.

                                Най-вероятно, след около 20-25 години ще изпаднем постепенно на нивото, на което сме били през Средновековието, с местни феодали, висока смъртност, хаос и бандитизъм. Предвид липсата на външни фактори, няма да има какво да ни извади лесно от това състояние.
                                Или с други думи - тотална катастрофа.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X