Накрая се оказва, че местните са прокопали канала, а от китайците са оцеляли 1/10-та... Идеята е следната - Китай настоява и плаща за подобен проект, защото това му се струва изгодно и го получава "на всяка цена".
А пък да се вложат огромни суми и средства за прокопаване на канал на другия край на света, без какъвто и да е смисъл и полза... защо? Дори и да приемем, че даден владетел е луднал по темата, то това както започва, така и ще отмре с него - няма да има развитие и последствия. Както си е в ТР. Не мисля, че е случайно, както обратното, не мисля, че Географските открития в Европейския им вариант са случайни. Напротив, това е резултат от самоволна инициатива, предимно отдолу, на хиляди хора. Рано или късно някой от тях щеше да успее. Да речем, Колумб с нищо не е уникален - ако беше умрял без да успее или се беше изгубил в океана, няколко години или десетилетия по-късно друг щеше да стори същото, така както само случайностите пречат това да стане няколко години или десетилетия по-рано с други участници. Стремежът го има, технологията кажи-речи също, отава някой от многото пробващи се да успее.
Докато Китай е един и колкото и да е странно, неговата цивилизационна сфера въпреки че е сравнявана с римската, въобще не се развива като нея. Може би защото ги няма "нашествията на варварите" и разделението на множество самостоятелно развиващи се и конкуриращи се, но все пак свързани политически субекти, знам ли. Но самият Китай не е в такава степен "морска държава", а тези, които все пак са (Япония, да речем, държавите на Корейския полуостров също имат условия, надолу също има някои, пак от неговата цивилизационна сфера с добри условия), се затварят и нямат интерес от "открития", от търсене на нещо различно. Самодостатъчни са, за разлика от "Стария свят", който макар и да е също такава затворена вселена, е разбъркан от религиозните войни и има големи групи хора с интереси да търсят ново място за живеене (да разширят границите), има и универсалистка експанзионистична религия (по тази линия по-скоро трябва да гледаме исляма, между другото), има и необходимите технологии.
Този Суетски канал за Китайската империя от онова време е умряла работа - все едно сега да решат да строят гигантски мост който да свързва, да речем, Антарктида с Южна Америка - защо? За какво ще им е.
Така Китай се оказва в средата на конфликт, който не разбира, но в който е принуден да се включи, ако иска да присъства в региона.
Този тип мислене - глобално-политическото, се създава много по-късно и не е присъщо за "Сина на небето" . В този смисъл Китайската империя прилича на онези империи от Америките. Не виждам как ще се появи през ХV век. Ха, че то трудно може да се появи през Х²Х, когато все още китайците се залъгват, че те са "всичко", а каквото имат "европейците" е откраднато от Китай .
За мен тезата първо има чисто логичност-технологичен проблем (малко вероятно е да се получи, дори и да опитат), но има по-сериозен културно-цивилизационен проблем - дори не биха опитали, защото няма да намерят смисъл в това. Отделен човек - може. Но когато той умре, с него си отива и всичко постигнато. Както е в онези времена (както е понякога и днес).
ПП Между другото, като гледаме проблема с болестите има едно много важно изобретение, което коренно променя ситуацията при далечни пътешествия - консервираната храна. Естествено, прогресът в медицината също има значение, но това, което реално променя нещата е консервираната храна.
Comment