Последните няколко поста в темата са пълно отклонение, затова и ги премахнах. Да пишем по същество. Гурки или не, няма особено значение на това ниво на обобщение, на което се разглежда темата. Сиреч, бойният дух или способностите на някоя национална група не ни занимават особено в тази тема.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Хипотетивка- Германия+СССР срещу Великобритания+САЩ
Collapse
X
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеколкото до останалите индийци, на никой не му пука на чия страна са им симпатиите, ня тях им е обещана независимост в замяна ан участието им, което ще да ги е мотивирало достатъчно
А и в Индия съществуват редица групи борещи се за независимост. В резултат на това са почти регулярните въстания. Наприме сипайското от 1915 г. Така, че доминоните - оставете ги настрана. Те са предмет на отделен анализ, както Япония, Испания или Вишиска Франция.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
Прав си, Одзава, за момента доминионите не са толкова важни, да ги оставим за "десерт". Така или иначе, "обречени" са да добият независимост след войната, при определени обстоятелства това може да стане дори през нея. Особено ако продължи по-дълго.
По-важно е да се обрисува общата стратегическа ситуация и възможностите й. Нахвърляхме доста щрихи върху листа, но по-далеч от скица засега не сме стигнали.
Comment
-
Odzava написа Виж мнениеТака, че доминоните - оставете ги настрана.
Колкото до скиците, дори без цветове по тях е очевадно че шаносвете на ЕС срещу НАТо с анулеви или никакви. Разните второстепенни играчи могат само да забавят или ускорят края, но не повече.
И това независимо дали Ромел бил водил на полувремето.
Comment
-
Kramer, колко кръста "Виктория" са раздадени в ТР няма никаква връзка с темата! Не случайно предупредих малко по-горе - да пишем по същество. Имам чувството, че няколко поста по-долу някой ще вземе да обсъжда тактиката на ниво взвод в сражението Х.
Колкото до скиците, дори без цветове по тях е очевадно че шаносвете на ЕС срещу НАТо с анулеви или никакви.
Това ни води към "патово решение", т.е. прекратяване на войната при някакви компромисни условия или пък постепенно отслабване на интензивността.
Според мен, горното е решението с най-висока степен на вероятност, но, естествено, всичко е възможно (не изключвам, че някой може да опише много малко вероятен сценарий на победа на ЕАП). В подобни дела икономическото съотношение и гео-политическите позиции са едва половината от уравнението. Другата половина са човешки решения и случайности. И двете могат да променят много и да доведат до друг резултат. Но ако се опираме само на съотношенията на силите и стратегическите позиции, то ЕАП не може да завладее АЛ, нито пък АЛ е в състояние изцяло да завладее ЕАП. Което означава, че безусловната капитулация, както в ТРь е много малко вероятна и по-скоро ще има някакъв тип примирие на компромисни условия. За да се постигне резултат сходен с този от ТР трябва и дипломатическо решение, т.е. привличане на един от съюзниците на своя страна. Като това дава решение по-скоро срещу ЕАП, отколкото срещу АЛ. Смислените кандидати са двама - Германия и СССР. Честно казано, възможен ми се вижда само втория.
Comment
-
gollum написа Виж мнениеНо ако се опираме само на съотношенията на силите и стратегическите позиции, то ЕАП не може да завладее АЛ, нито пък АЛ е в състояние изцяло да завладее ЕАП. .
[цензура]Last edited by gollum; 02-05-2010, 15:32.
Comment
-
Предупредих вече - обсъждането на ордените и героизма няма място в тази тема. За обидите - засега само цензурирам, но скоро ще посегна и към другата възможност.
Крамер, британската империя залязва така или иначе и то по вътрешни а не само по външни причини. И без ВСВ най-вероятно нямаше да изкара повече от 20-30 години. Когато няма воля и хора, които да искат да се занимават с това рано или късно се налага да се "освободят" заеманите територии. Нещо, което британците правят като цяло добре и без ексцеси, което е рядкост сред колониалните империи. "Залезът" е предопределен вече с изхода от ПСВ. Въпрос на случай и обстоятелства е как точно ще се стигне до него.
Съюз с Германия през ВСВ не им гарантира нищо, защото не е във властта на последната да помогне или попречи на запазването на колониите. Докато подобен съюз, който означава да се подпомогне немска хегемония на континента е в разрез с британските интереси, нещо, което Чърчил осъзнава добре.
Но този въпрос излиза изцяло извън темата. Стартовите условия изключват разглеждане на такъв въпрос, няма и как да се появят условия за него.
Comment
-
Според мен, в разглеждането изпускате най-важният фактор - човека. Историята изобилства със случаи, когато нещо невъзможно за една армия е правено от друга. Британците са мислили, че Сингапур е невъзможно да бъде атакуван по суша, щото джунглата е голяма и страшна, ама японците са били на друго мнение. Логистиката може да е била "невъзможна', но това не ги е спряло.
Comment
-
Tи тези ***** сериозно ли ги мислиш? В случай че да те поздравявам с тази песничка, може да я пеете на солдатите като им посочиш идващите бомбери, та те да джъмпват и да им прегризват крилете.
When I say jump, you say how high
I ain’t never seen nobody, how they get so high
Like a bird, like a plane
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнение... тоталното превъзходство на НАТО над ЕС?
По отношение за пазарът - да, Евразия към 1940 г. е икономически самодостатъчна. Иначе защо Британия ще пази с невероятно напрежение на силите комуникациите си до Индия, а САЩ до Австралия? В Евразия има и население и ресурси и промишленост да противостои на НАТО.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
Odzava написа Виж мнениеВ Евразия има и население и ресурси и промишленост да противостои на НАТО.
Иначе просто за протокола- авиацията съвсем не е
далеч по-малко енергоемък от строежът на кораби
Колкот до самодостатъчноста- НАТО си пази комуникациите защото ги има, ЕС по дефиниция не можа да ги има, с или без вероятно или невероятно напрежение на силите...или се опитваш д акажеш че САЩ са зависили по някакъв начин от австралия?
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеТочно това до сега биде разгкедано и беше констатирано че няма тези ресурси..ако говорим за успешно противопоставяне....иначе ми се върти спомен как един човек преди години доказваше как промишлени мощности не можело свободно да се конвертират.
Иначе просто за протокола- авиацията съвсем не е
Ососбенно ако говорим за "нормална"авициоя, със съответното оборудване на самолетите и двигатели с високи параметри, а такива в ЕС може само Германия да произвежда, при това в количества коитоне са съвсем достатъчни. А варианта който НАТО прилагат (лицензно производство ан Мерлин в щатите) е неприложим за ЕС защото СССР няма нужната технологична база да произвежда такива двигатели,
Колкот до самодостатъчноста- НАТО си пази комуникациите защото ги има, ЕС по дефиниция не можа да ги има, с или без вероятно или невероятно напрежение на силите...или се опитваш д акажеш че САЩ са зависили по някакъв начин от австралия?
И, да - САЩ зависят от Австралия. Това е територията, която им осигурява безпрепятствен достъп до Индийския океан. Т. е. удобен достъп без околосветско плаване по линията Сан-франциско - Кейп таун - Калкута. Примерно казано.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
На думи всичко е ясно и просто, но дайте малко да разгледаме какво се е получило на практика.
Съюзниците правят два десанта в Европа - Италия и Нормандия.
В Италия е тотално спрян. А в Нормандия е бил под въпрос първите часове и го спасява само нерешителността на Хитлер.
Да не говорим, че срещу двата десанта са се били не най-боеспособните части.
Ха сега си представете десанта в Нормандия, като срещу него са разположени дивизиите от Източният фронт.
Малко вероятно е да се закрепи изобщо на брега.
Да не говорим за въможната подкрепа с войски от СССР.
НАТО (странна абривиатура) бил имал тотално превъзходство.
Ок!
Няма да споря!
Но дали щеше да съществува изобщо?!
Както знаем от историята - най-големият благодетел на съюзниците и в частност Англия, се явява самият Хитлер. Именно той не дава танковите дивизии да ударят десанта навреме, вярващ силно, че десанта е само прикритие. Същият насочава самолетите срещу градовете на Англия, в момента когато авиациата и е била буквално на ръба.
Ако за момент си представим, че горният няма намерение да воюва с СССР и е насочил всичките си сили против мъгливият остров, нещата можеха да изглеждат различно.
Ще замижаме за момент и ще сложим някакъв мозък в главата му. Та същият този мозък, ще му подскаже, че флот се прави трудно, но самолетите не чак толкова. И че танкове няма да му трябват в такива количества - война по суша почти няма да се води.
Ако се сети, че и Сталин има бомбардировачи, задачата на английските пилоти става трудна.
Вървейки по своят първоначален план - срива радарите, срива летищата и получава беззъба Великобритания. Да, тя има флот, но той стои далеч от обсега на хрърчилата.
Какво ще прави САЩ в това време. Ще мисли.
Там отдавна са приели старата английска максима, че нямат приятели -имат интереси.
А какви могат да са интересите им. Да десантират срещу подготвена отбрана на армия победила за две седмици Франция? Която на всичкото отгоре е подкрепена от солиден военен гръб?
И то при ширещото се сред американците мнение - "Това е Европейска война - да си я водят те"
Не знам!
По скоро Англия ще бъде жертвана, а победители те ще си разделят колониите и.Сънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
Comment