Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Черномен 1371 г. - алтернативата ако братята Мърнявчеви победят

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    tonev написа
    дали е даже и васал? или направо си е дребен феодал...
    Васал е, васал е...Не от най-примерните "данъкоплатци" ама все пак е васал. Поне така твърдят изворите, че Луи д'Анжу го пуснал да се върне от заточение в царството си след като положил васална клетва към него. А чак пък "дребен феодал" не е, има и по-дребни .
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      #47
      Малко офтопик

      Как е името на Вукашин в славянските извори - Вукашин, Влькашин или Вълкашин?
      Предварително Ви благодаря.

      Comment


        #48
        В славянските извори не зная, но в съвремието си мисля, че зависи от това кой го произнася - на сръбски е "Вукашин", на български "Вълкашин".

        "Влъкашин" мисля е остаряла форма (остаряла за съвременния БГ език - вълк/влък ) и нищо чудно в оригинал да е звучало именно така.

        Comment


          #49
          Sulla написа
          В славянските извори не зная, но в съвремието си мисля, че зависи от това кой го произнася - на сръбски е "Вукашин", на български "Вълкашин".

          "Влъкашин" мисля е остаряла форма (остаряла за съвременния БГ език - вълк/влък ) и нищо чудно в оригинал да е звучало именно така.

          Ако оригиналното произношение на името му е Влъкашин, не означава ли това, че е българин? Сърбите не могат да го произнесат.
          Не 7, а 77 пъти по 7...

          http://www.mathematicalanthropology.org/

          Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

          Comment


            #50
            Е, при такова тълкование - да. Но това са само мои преположения. По-добре да се изкаже и някой, който има информация за оригиналното изписване на името в изворите.

            Но си мисля, че дори и там влияние ще оказва произходът на съответния извор (български, сръбски и т.н.).

            Comment


              #51
              Аз го намирам само като Вукашин. Но има едно интересно сведение от 1754 на черногорския владика Василие Негош, според когото тоой е "од нациje бугарске кнез"


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #52
                Що ли не ме учудва това сведение? Защо въобще се поставя под съмнение народността на Вълкашин? Естествено, че на различните езици звучи различно.
                Е, за първия човек нищо не казвам, то е ясно какъв е!

                Comment


                  #53
                  случайно прелитащ написа
                  Що ли не ме учудва това сведение? Защо въобще се поставя под съмнение народността на Вълкашин? Естествено, че на различните езици звучи различно.
                  Чакайте люде, аз не питах за народността, а за оригиналното изписване на името в изворите - все пак някои от нас работят с извори. Как се произнася името Вукашин/Вълкашин не е аргумент за народността. Пример от съвременния български език вълк, ябълка, жълт и други от съчетанието "ъл/лъ" се произнасят като "у" в западни български диалекти - вук, ябука, жут и т. н., напр. Трънски, Кюстендилски, Кумановски и др.
                  Въобще не повдигам въпроса за народността на Вукашин, Углеша и Крали Марко.

                  Comment


                    #54
                    прави срби
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      #55
                      Makedonikus написа
                      Чакайте люде, аз не питах за народността, а за оригиналното изписване на името в изворите - все пак някои от нас работят с извори. Как се произнася името Вукашин/Вълкашин не е аргумент за народността. Пример от съвременния български език вълк, ябълка, жълт и други от съчетанието "ъл/лъ" се произнасят като "у" в западни български диалекти - вук, ябука, жут и т. н., напр. Трънски, Кюстендилски, Кумановски и др.
                      Въобще не повдигам въпроса за народността на Вукашин, Углеша и Крали Марко.

                      В кюстендилския диалект жълт не е жут , а жът


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #56
                        Родовите имения на Мърнявчеви са в Херцеговина по течението на р.Нератва така че със същия успех могат да бъдат определени и като босненски феодали.Всъщност за втората половина на 14 век народността е последното нещо което има значение.Например обкръженито на Стефан Душан по никакъв начин не може да се каже че е изцяло сръбско.Има доста българи,босненци,византийци.

                        Comment


                          #57
                          Има запазен негов печат, на който пише точно: "Влькашинь благоверни краль". През Х²V в. сърбите може да са произнасяли кое както си искат, но са пишели на правилен среднобългарски, само че неизменно с малки ерове.

                          П.П. Що ми пропуснахте прекрасния сценарий, бе
                          Луд на шарено се радва - цивилен блог

                          Comment


                            #58
                            gregorianus написа
                            П.П. Що ми пропуснахте прекрасния сценарий, бе
                            Според мен прекалено много надценяваш Лазар и в двата варианта, които си предложил. Та той, както отбелязах по-горе, дори не е титулярен сръбски крал като Вълкашин, Марко или босненеца Твърдко, а най-обикновено князче, изплувало на гребена на вълната благодарение на обстоятелствата, възникнали именно след злощастния край на битката при Черномен и смъртта на бездетния син на Душан и Елена цар Урош V.
                            A strong toun Rodez hit is,
                            The Castell is strong and fair I wis...


                            блог за средновековна балканска история

                            Comment


                              #59
                              Guy de Mont Ferrand написа
                              прави срби
                              В отминалото предаване на доцент Пламен павлов нарекоха мърнявчевичи хървати понеже били от херцеговина.Какво мислите по въпроса сърби ли са или хървати. :sm186:

                              Comment


                                #60
                                Въпросът ти е некоректен. Дори сега разликата е само в религията и в самосъзнанието. Тогава също.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X