Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Алтернативно начало

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    messire Woland написа
    "Руснаците са известни страхливци."
    Харесва ли ти това изречение, Елемаг? Смятай това за предупреждение.
    И аз съм на мнение че преди Мюнхенската спогодба, Чехите определено са имали шанс, а да се каже че един народ е съставен само от страхливци (чувал съм това определение за евреите, но ОПРЕДЕЛЕНО не съм съгласен, си е малко крайно).
    Когато дадохме въздушен коридор на Щатите през 99-а съм чувал обвинения срещу нашия народ и смятам че ако Чешкото правителство действа страхливо в дадената ситуация (което си е така, според мен), то народът не носи отговорност за това. А руснаците защо ги намесихме не разбрах :1087:

    Comment


      #17
      Пропуснах да спомена, че освен Германия, Полша също поставя ултиматум на Чехословакия. Елемаг, защо не направиш сравнение на чехословашката армия с немските + полските войски.
      Мисля, че и Унгария спретва нещо заплашително към Чехословакия.
      По твоята логика е трябвало Бенеш да издаде заповед 227 и Чехословакия да загуби мъжкото население на възраст от 18 до 40 години (или убити от немско-полско-унгарските войски или разстреляни от чехословашкото НКВД).

      Comment


        #18
        Има едно изказване на Чърчил по въпроса, че поляците също възползвайки се от положението, в което изпада Чехословакия, си откъсват парче земя. По това време нищо не предвещава какво ги чака поляците около година по-късно.
        Възможностите на Чехословакия да се бори с Германия, особено след като е изоставена от Англия и Франция, са доста малки. Тя има наистина лоша конфигурация на границите (Австрия е в немски ръце вече), а планинския терен може и да е добър за отбрана, а може и не чак толкова - той затруднява маневрите. Освен това в областите, в които на чехите им предстои да приемат удара от страна на немската граница живеят твърде много немци. А границата откъм Австрия просто няма да могат да я защитят при това положение. За границата откъм Полша пък няма какво да говорим.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #19
          Matrosov написа
          Пропуснах да спомена, че освен Германия, Полша също поставя ултиматум на Чехословакия. Елемаг, защо не направиш сравнение на чехословашката армия с немските + полските войски.
          Мисля, че и Унгария спретва нещо заплашително към Чехословакия.
          По твоята логика е трябвало Бенеш да издаде заповед 227 и Чехословакия да загуби мъжкото население на възраст от 18 до 40 години (или убити от немско-полско-унгарските войски или разстреляни от чехословашкото НКВД).
          Мисля че една заповед за започва не на военни действия би свършила работа. Ако по стечение на обстоятелствата Третия райх не беше започнал война с СССР то не само мъжко население между 18 до 25 години ще загине а и цялото останало и не само мъжко население. И като гледам съотношението на силите то и голяма част от мъжкото население на гореспоменатите държави ще остави костите си.
          Сибир заради убежденията си означава, според форумните правила, че лично към теб Елемаг, ще се подходи според твоите тоталитарни убеждения
          За първи път чувам че укоряването на измяната било тоталитарно убеждение.
          НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

          Comment


            #20
            Елемаг, съзнателната ти провокативност из форума за пореден път ме изумява (в отрицателен смисъл разбира се). Малко ми е трудно да повярвам, че не съзнаваш ефекта от нещата, които пишеш - струва ми се, че този ефект е по-скоро нарочно търсен и за това си има съответните психологически обяснения. Но тъй като не съм ти психиатър смятам да спра дотук с общите приказки...
            Конкретно за военнопленниците пратени в Гулаг - твърдиш, че си чел доста за ВСВ - в една война, където мащабите са такива, че се обезличава вече не отделният човек, а цели съединения - полкове и дивизии, та в една такава война ти имаш ли представа как и в какви ситуации се стигало до там, че да попаднеш в плен...замислял ли си се за това в колко от случаите един такъв акт е продукт на собствената ти воля, за да могат да те държат отговорен за нея...или смяташ, че в такава ситуация всички трябва масово да се хвърлим с телата си пред веригите и амбразурите на танковете, за да покажем, че сме готови да умрем за родината? Знаеш ли, едно от нещата, които научих в армията е че въобще, ама въобще НЕ ВЪЗНАМЕРЯВАМ ДА УМИРАМ ЗА РОДИНАТА... но определено бих рискувал живота си заради нея.
            Много хора са съзнавали тази разлика, предпочитали пленничеството, предпочитали са надеждата, надеждата за живот, бягство, надеждата и да продължат да бъдат войници ако искаш. Имало е такива, които са успявали да избягат, ставали са партизани и ПАК след войната са попадали в лагер, заради факта, че са били военнопленници...
            Въобще на теб известно ли ти е за какво и как се е попадало в Гулаг? Запознат ли си със тогавашния наказателен кодекс на СССР и с институцията на обвинителя в тогавашното съветско "право"...?
            На едно място (не си спомням дали тук или в друг форум) прочетох един твой "бисер", където пишеш, че невинните в тези лагери всъщност били малцинство, останалите са виновни...виновни според Наказателния кодекс на СССР? - ти въобще съзнаваш ли как и за какво е можело да те изкарат виновен според този кодекс? Или май не, ти не си задаваш въпроси..ти си от тези дето знаят всички отговори предварително...

            Колкото до глупостите за чехите, които си написал (а те са именно глупости не се съмнявай в това) не смятам да ги коментирам ...поне не с теб. Само ще кажа следното - обиждаш неоснователно, нетактично и невъзпитано. Ами ако има хора с чешка кръв из форума, ако аз имам чешка кръв? В случая аз нямам чешка кръв, но знаеш ли...имам чичо по майчина линия, един от водачите на т.нар. Септемврийско "въстание" (на негов име има ж.к. в български град между другото), След 1925 емигрира в СССР, завършва военна академия, става преподавател във военна академия (с не лоши теоретични разработки при това). По спомените на много хора е бил изключително харизматична личност, лидер сред българските политемигранти, помагал е на доста от новодошлите комунисти, приятел с много от лидерите на политемигрантите от другите нации...докато един прекрасен ден на 1938, когато се връща от почивка в Крим с жена си, на входа на кооперацията му го чакат две бабанки с черни костюми, качват го в една кола и от тогава досега нищо не се знае за него...нямало е и "процес" дори.
            Така че когато ти чета глупостите по повод Гулаг, се сещам за него...и напълно подкрепям предупреждението на Woland към теб.
            Recalibrating my lack of faith in humanity...

            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

            Comment


              #21
              Елемаг,
              Ако си забелязъл, ми е интересно как ще оцениш сравняването на чехословашките въоражени сили с немските+полските+унгарските въоражени сили. Нали започна да обясняваш как са имали числено превъзходство. Или може би аз не мога да чета български. Или нещо се опитваш да смениш темата май.
              Колкото до заповедите. Просто чети повече и по-подходяща литература отколкото сталиниските лъжи за войната. За твое сведение чехословашки части напредват към Виена, но са отблъснати обратно. Също така на север се опитват да прикрият границата, но не успяват да създадат непрекъснат фронт и немците им минават в тил, като използват добрата шосейна мрежа. (о, каква изненада! как така не са могли да защитят тази не толкова дълга граница).
              Не виждам нищо за Авиа B-534? Какво ли е да се сравни с М-109? Нали години наред ни тъпчеха главите с догмите за остарелите типове съветски танкове и самолети. Можеш доста добре да се изявиш по схемата.

              Comment


                #22

                Също така на север се опитват да прикрият границата, но не успяват да създадат непрекъснат фронт и немците им минават в тил, като използват добрата шосейна мрежа. (о, каква изненада! как така не са могли да защитят тази не толкова дълга граница).
                Това е защото не са се и опитвали сериозно да защитят земята си. Колко сражения има? Немците влизат като на парад. И нито един град не е укрепен. Изобщо какво да говорим те даже не са се готвили за защита.
                Не виждам нищо за Авиа B-534? Какво ли е да се сравни с М-109?
                А ти за Авия В-135 чувал ли си?
                albireo
                НЕ ВЪЗНАМЕРЯВАМ ДА УМИРАМ ЗА РОДИНАТА...
                Виж в това не се и съмнявам.
                НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                Comment


                  #23
                  "...не са се и опитвали сериозно да защитят земята си."
                  А на "Не се сърди човече" не искаш ли да поиграем. Когато човек защитава позицията си е редно да използва факти и документи, а не собственото си субективно мнение.
                  Почвам да се съмнявам във възрастта ти... В такъв случай най-подходящо би било да те попитам защо немцците стигат до Москва - може би защото руснаците не са се опитвали СЕРИОЗНО да защитят земята си? Или пък защо Чехословакия, за разлика от СССР няма проблеми с баланса между половете. Може би само защото, СЕРИОЗНО се занимават със секс, за разлика от руските мъже...
                  Елемаг, все още чакам да ми направиш детайлно сравнение с технически характеристики между немската и чешката армия. Да разбирам ли, че опитите ти да не отговориш на този въпрос са признак на безсилие или незнание? Защити си тезата!
                  Между другото към 1938 година чехите и словаците са били 10 млн. души. Много ще ми бъде интересно да покажеш НЯКАКВИ ФАКТИ ИЛИ ДОКУМЕНТИ в защита на твърдението, че са имали армия от 2 млн. души. Всъщност няма нужда - знам отговора - били са толкова защото СЕРИОЗНО са направили мобилизацията.

                  Comment


                    #24

                    В такъв случай най-подходящо би било да те попитам защо немцците стигат до Москва - може би защото руснаците не са се опитвали СЕРИОЗНО да защитят земята си?
                    С колко загуби немците стигат до Москва а с колко сражения? Съмнявам че има човек който може да изброи и един процент от тях. А колко сражение дава чехословашка армия срещу немците? И какви загуби им нанася? Няма по-сигурен индикатор за готовноста за защита от битките и жертвите. Дори и чеченците дадоха повече сражения преди да ги смажат. А съотношението тук е далеч благоприятно за чехословашката армия!
                    НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                    Comment


                      #25
                      Колко чехословашки граждани загинаха във войната? А колко руснаци?
                      Може би руснаците са дали толкова жертви защото са искали да покажат колко СЕРИОЗНО могат да се защитават.
                      Хайде стига с детинщините! Напиши нещо смислено с цифри, с документи да защитиш тезата си!
                      Ако си забравил каква е глупост си написал да ти припомня- чехите са страхливци, защото имайки числено превъзходство са капитулирали пред немците.
                      Също може би трябва да ти припомня, че на 5.09. СССР обявява война на България и България капитулира без бой. Какво следва за теб и за твоите роднини от това?
                      ХАЙДЕ ЗАЩИТИ СИ НАЙ_ПОСЛЕ ТВЪРДЕНИЕТО!

                      Comment


                        #26

                        Колко чехословашки граждани загинаха във войната? А колко руснаци?
                        Ако не бяха загинали руснаци и други от народите на СССР сега нямаше да има чешки народ. За тяхната свобода загинаха други.
                        Също може би трябва да ти припомня, че на 5.09. СССР обявява война на България и България капитулира без бой.
                        Капитулира правителството защото народа си беше русофилски настроен и посрещна Съветските войски като братя. Ако имахме прогерманиски настроения сред народа кървавата война беше неизбежна.
                        цензурирано
                        Воланд
                        Last edited by messire Woland; 28-03-2005, 17:50.
                        НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                        Comment


                          #27
                          Интересното в случая е че когато Чехословакия е загивала без бой, руснаците не са си мръднали пръста да защитят братския Чешки народ...

                          Comment


                            #28
                            Руските войски няма как да стигнат до там. А нито Полша, нито Румъния имат намерение да ги пускат. Даже румънците имаха някакво изявление тогава, в смисъл, че дори и да бъдат нападнати от Германия, пак не желаят помощ от руснаците. А по отношение на чехите - ако те приемат руска помощ при очевидното нежелание на Франция и Англия, нещата може даже и по лоши да станат.
                            По отношение на военните възможности на СССР тогава - току-що са минали чистките и армията им е на границата на небитието, а оценката на РККА от страна на другите държави е изключително негативна.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #29
                              messire Woland написа
                              Руските войски няма как да стигнат до там. А нито Полша, нито Румъния имат намерение да ги пускат. Даже румънците имаха някакво изявление тогава, в смисъл, че дори и да бъдат нападнати от Германия, пак не желаят помощ от руснаците. А по отношение на чехите - ако те приемат руска помощ при очевидното нежелание на Франция и Англия, нещата може даже и по лоши да станат.
                              По отношение на военните възможности на СССР тогава - току-що са минали чистките и армията им е на границата на небитието, а оценката на РККА от страна на другите държави е изключително негативна.
                              знам бе човек
                              Идеята е. че за "Армията - Освободителка" невъзможни неща няма
                              А то ако се позамисли човек...

                              Comment


                                #30
                                Stagon написа
                                Интересното в случая е че когато Чехословакия е загивала без бой, руснаците не са си мръднали пръста да защитят братския Чешки народ...
                                Естествено че са си мръднали пръста за разлика западните Чехословашки "съюзници" (които сега са наши "съюзници" така че си прави сметка какво ни очаква):
                                В начале сентября 1938 г. посол Майский сообщил Черчиллю, что в случае нападения Германии на Чехословакию СССР применит силу. Десятого сентября Геринг обратился к ревущей толпе Нюрнбергского партайтага: «Малый сегмент Европы оскорбляет человеческую расу... Эта жалкая раса пигмеев (чехословаки) угнетает культурный народ, а за ними прячется Москва и вечная маска еврейского дьявола». 21 сентября в Женеве Литвинов дал положительный ответ на вопрос чехов, могут ли они рассчитывать на поддержку СССР в случае германского нападения. Советская мобилизация (согласно мемуарам маршала Захарова) началась 21 сентября. 10 дивизий во главе с маршалом Тимошенко разместились вдоль польской границы. Французы были уведомлены (об этом стало известно в 1958 г.) о ходе успешной мобилизации советских войск.
                                И още:
                                Оставался Советский Союз. То был решающий час для Европы. Агрессор на марше мог быть остановлен преобладающими силами своих потенциальных жертв. Хватит ли у них решимости? Народный комиссар иностранных дел Литвинов 21 сентября в Женеве публично объявил, что Советский Союз будет верен договору с Чехословакией. Вызванный Бенешом посол СССР повторил обещание Литвинова. Правда, по условиям пакта СССР оказывает помощь, если это делает и Франция. Но советская сторона дала понять, что это условие не является для нее абсолютным, она готова прийти на помощь в случае просьбы чехословацкого правительства.
                                Ето един пример какво преставлява чехословашка позиция:
                                Посол Чехословакии Ян Масарик обратился к Чемберлену и Саймону с вопросом, приглашены ли в Мюнхен представители его страны. Нет, Гитлер этого не потерпит. «Джентльмены, — заявил Масарик, — если вы жертвуете моей страной ради сохранения мира в мире, я буду первый аплодировать вам. Но если этого не получится, пусть бог спасет ваши души».
                                http://militera.lib.ru/h/utkin3/index.html
                                НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                                Comment

                                Working...
                                X