Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Има един косвен елемент, който не е изследван достатъчно според мен. Това е монетосеченото в България през втората половина на 14 век. Известно е, че тегловната стойност и съдържанието на сребро в монетите от 60-те години на 14 век непрекъснато намалява, докато на края съвсем се срива при Иван Шишман. От друга страна при археологически разкопки се намират доста често големи монетни находки от сребърните издания Иван Александър с Михаил Асен, която е най-популярната българска средновековна монета. Според мен последното говори за поетапно сриване на пазара и крайна несигурност, която се е чувствала в България към края на 60-те години. Дали обаче това е резултат от голяма чудна епидемия, която е разстроила дълбоко българската икономика или това е следствие от османските завоевания и загубата на територии и население от военните действия за сега е трудно да се каже.

    Comment


      Stan написа Виж мнение
      Професоре, не е лошо човек да внимава като обвинява другите че се продават. Със същия успех, някой може да каже, че и вие сте се продали за 30 лири и развявате знамето на пантюркизма с твърденията, че прабългарите са тюрки.
      А сега конкретно по въпроса - за колапса говори не акад. Христов, а проф. Хр. Гандев. Той изчислява че османците са избили 1 500 000 българи. На какъв боб е гледал за да достигне до това число така и не ясно. Ясно е обаче, че при второ си издаване на книгата, проф. Гандев намаля избитите от 1 500 000 на 750 000 души. Ако имаше трето издание, вероятно щеше да ги намали на 350 000 с приложен поименен списък. Та тезата на проф. Гандев, още навремето не е била приета, а към днешно време е просто една историографска подробност, която и да не се знае, не е фатално.
      Ако ще се правят аналогии не в научен, а в идеолого-политически план, трябва съвсем определено да се каже, че моята теория за прабългарите не е пантюркизъм, а панболгаризъм.

      Поради тази причина и самата теория не подкрепя или развива пантюркизма, а го подкопава и срива отвътре, т.е. тя го компрометира като цяло.

      Ето защо мене не ме обичат в тюркските форуми и не ме цитират онези турски главно изследователи, които работят по прабългарите.

      За сметка на това обаче по откровено-отявлени пантюркистки сайтове може да се попадне на статиите на много претенциозно-виден български историк, когото пантюркистите цитират с най-голямо удоволствие.

      Оценката ви за проф. Гандев е обектно-неадекватна най-напред и преди всичко като изходна фактология, да не кажем, че изобщо не сте разбрал за какво точно става дума:

      Д-Р БОЖИДАР ДИМИТРОВ
      В началото на 70-те години на миналия век едно изследване на проф. Христо Гандев, публикувано в монография, разбуни историческата гилдия и предизвика яростна дискусия за верността на получените данни. Какво беше открил проф.Гандев? Въз основа на турските данъчни регистри от ХV век, които за първи път описват всички български домакинства, той беше изчислил, че населението на България в началото на турската инвазия е било около 1.5 милиона души. Толкова е било тогава населението на най-големите днес европейски нации - английската, немската, френската. В края на ХV век, когато турското нахлуване завършва, населението на България е намаляло на 300 000 души. Останалите 1 200 000 заедно с естествения прираст са станали жертва на турските кланета, депортации в Мала Азия или емиграции в Източна и Западна Европа с последваща асимилация.
      Случилото се с българската нация през ХV век проф.Гандев определи като "биологически колапс на българската народност". Противниците му бяха най-много срещу този термин. Но дискусията потвърди правотата му - преобладаващият брой участници доказаха верността на данните.
      На прикачения файл е част от въпросното изследване на проф. Гандев.
      Учете се и от него как се прави наука с чувство за дълг и отговорност пред Род и Родина, ви препоръчвам пък аз, без да смятам, че изпадам в глупаво-смешна патетика!

      KIZIL DELI: Проф. Добрев, ако се върнеш една идея назад в темата, която е взела 22 страници, може и да установиш, че Гандев и неговата абсурдна теория са разисквани в най-дребни детайли. Ако трябва да сме точни май точно той е човекът продал се за малко повече от 30 сребърника, но как да е, факът, че не можеш да се сетиш дори за името на автора идва да покаже, че темата е твърде далеч от компетентността ти, та преди да отправяш тежки обвинения в измяна и продажничество към когото и да било добре е да се запознаеш поне в основни линии с материята на дискусията.
      Аз не съм пропускал нищо, но ти изглежда си пропуснал да се осведомиш, че съм работил почти три години в Ориенталския Отдел като научен сътрудник и като негов ръководител!
      Огромната по обем работа далеч не е критерии за качество! Всеки е свободен да вярва на каквото си иска, това е част от добрата страна на съвременното общество, а по мое мнение опитът на Гандев да прави демография, подкрепен от мощна пропагандна машина донася само вреди. Фактът, че обсъждаме едно калпаво изследване почти половин век след като е публикувано трябва да ти говори достатъчно що за задача е имало и постигнало ли е целта си.
      ...а да разказвам за събитията, лицата и процесите, които са обект на изследването възможно най-обективно.
      ...че е сериозно образован еродит.
      Представите ти за наука, много меко казано, са повече от фриволни и преди да ми демонстрираш невъзпитанието си, гледай да понаучиш малко правописа.
      Attached Files
      Last edited by ; 05-03-2012, 14:13.

      Comment


        проф. Добрев написа Виж мнение
        Учете се и от него как се прави наука с чувство за дълг и отговорност пред Род и Родина, ви препоръчвам пък аз, без да смятам, че изпадам в глупаво-смешна патетика!
        проф. Добрев, никога не съм се съмнявал, че научните работници (с ударено а) така я правите науката, но аз съм свикнал да мисля за историята, като за нещо, което бивало да се прави максимално безпристрастно на базата на възможно най-обширен и достоверен изворов материал. Когато пиша, единственото чувство за дълг, което изпитвам е към потенциалните ми читатели и се старая да не ги лъжа или да им пробутвам идиотски клишета и лозунги, а да разказвам за събитията, лицата и процесите, които са обект на изследването възможно най-обективно. Та в този смисъл благодаря за съвета, но си го задръж

        Не вярвам, че има смисъл да те убеждавам в каквото и да било, защото както личи ти си човек с чуство за дълг към Родината и от висотата на тази си позиция се ползваш със свободата да раздава присъди за историография, която очевидно едва познаваш. Т.е. май няма за какво да си говорим двамата

        П.П. Каквито и да са недостатъците на писанията на Гандев едва ли някой може да отрече, че е сериозно образован еродит. Да ми пускаш какво бил казал тоя тъпан Божо за него е проява на лош вкус към паметта на човека, чиито писания препоръчваш!

        Comment


          Професоре, проблемът на тезата "Гандев" е именно във фактологията. Гандев приема, че т.нар. "мезри" означават обезлюдени селища, като обезлюдяването е станало в хода на османското завоевание. Обаче, след като вие сте работили с османски регистри, би трябвало да знаете, че мезра не значи точно това, а освен това има и мезри с турски имена (по-точно с имена от мюсюлманската именна традиция) и те няма как да са български села, чието население е било избито от турците през втората половина на 14 в. Другият проблем на тезата "Гандев" е че той взима едни не особено сигурни данни за населението на Видинското царство от 60-те г. на 14 в. и ги умножава процентно по цялата българска територия, след това приблизително изчислява броя на населението през 15 в. и разликата между "изчислената" от него численост за 14 в. и 15 в. я обяснява именно с избиването. Обаче всеки който има съвсем повърхностни наблюдения върху демографията, без значение за кой период, знае, че е съвсем нормално различните области да са с различна гъстота. За пример ако вземем гъстотата на населението в област София град и я умножим процентно за цяла България, ще излезне, че в България днес трябва да живеят между 100 и 150 милиона души, или ако вземем гъстотата за Видинска област и направим същото упражнение, ще излезе, че в България живеят около 1 000 000 души. Това е най-добрият пример на колко погрешна фактологическа база е построена тезата "Гандев". Другата и грешка, че априорно приема сведението на францисканските монаси, че във Видинското царство са живеели 600 000 души. Разбира се това сведение за момента не се потвърждава от нито един друг пряк или косвен източник. Близко до акъла, че в писмото, в което те се хвалят колко души са покатоличили (1/3 от тези 600 000 души) най-вероятно доста са надписали бройката. Специално в изследването на Гандев въобще не е взето под внимание, че през 14 в., още преди да стъпи първият османски крак в българските земи, тук са съществували огромни безлюдни области, особено в равнините. Разбира се по времето на Гандев тези данни все още не са били известни, но днес това са азбучни истини, които всеки, който иска да се занимава с историческа демография трябва да знае.
          Това, че Б.Д. говори глупости е добре известен факт, който той по всякакав начин се старае да докаже всеки път щом си отвори устата. В тази връзка и не случайно Б.Д. не казва кои именно са "преобладаващият брой участници доказаха верността на данните", защото такива мисля че няма.

          Comment


            Stan написа Виж мнение
            Професоре, проблемът на тезата "Гандев" е именно във фактологията. Гандев приема, че т.нар. "мезри"...
            Това, че Б.Д. говори глупости е добре известен факт, който той по всякакав начин се старае да докаже всеки път щом си отвори устата. В тази връзка и не случайно Б.Д. не казва кои именно са "преобладаващият брой участници доказаха верността на данните", защото такива мисля че няма.
            Всичко това е въпрос на методология и методика и без всякакво съмнение проф. Гандев е бил наясно и с него.

            Само че историографията не е математика, където се работи с коефициент на допускане, и затова при тази методика - такива резултати.

            При това няма начин той да не е ползвал консултациите поне на проф. Цветкова и на проф. Страшимир Димитров.

            Но цитирайте тогава изследването на следващ историк, който на основата на една по-съвършена методология е коригирал методиката и е достигнал съответно до по-други резултати, ако изобщо може да има такова?!

            И не ми обяснявайте кой какъв е, ами кажете защо фалшифицирахте цифрите?

            Comment


              проф. Добрев написа Виж мнение


              При това няма начин той да не е ползвал консултациите поне на проф. Цветкова и на проф. Страшимир Димитров.

              Ползвал е той няма начин, тъкмо Стр. Димитров е най-яростният критик на Гандев

              проф. Добрев, обвиненията във фалшификация на цифри започват да прескачат границата на добрия тон, особено при положение, че собствено нямаш нищо за казване! Ако искаш да пишеш и да браниш абсурдността на Гандевата теория в тази тема, моля, но вземи, ако обичаш първо прочети какво се е изписало до момента. Няма сто пъти да пишем едни и същи неща, защото ти сега си решил да се включиш.

              Comment


                Професоре, Вие въобще четохте ли темата досега или я карате наизуст? Защото като гледам какви ги пишете, изпитвам сериозни съмнения.....
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  Бе тия "азбучни истини" на Стан малко-много ме съмняват. Как може да се защити подобаващо бомбастично твърдение от сорта на:
                  още преди да стъпи първият османски крак в българските земи, тук са съществували огромни безлюдни области, особено в равнините.
                  ?
                  Аз не бих се ангажирал с подобно изказване, освен ако не става въпрос за Африка, за коя и да е част на света. Опитът е доказал, че разни такива "сензационни" твърдения, изказани с категоричен тон, рядко имат нещо общо с истината и обикновено се получава нещо твърде грозно... Между другото при обезлюдяването на Добруджа каква е логиката да търсим там пра-гагаузите; не е ли по-логично да са се появили в някой по-населен район? Или пък просто археологията да не е успяла да долови точно демографските процеси по тези краища?

                  Ако Гандев използва за своя основа само и единствено съобщенията на францисканските мисионери за Видинското царство, това определено може да е подвеждащо именно поради причините, изтъкнати от Стан. Печалното в случая е, че просто няма други извори, които да ни съобщават някакви цифри относно числеността на българите непосредствено преди османското завоюване. Не виждам и каквато и да е модерна методология, която да се справи "безспорно" с този проблем. Единственото, което остава, е да се "борим" с него, допускайки приблизителни стойности и то не по нещо друго, а по аналогия. "Категоричните" данни ме карат единствено да се смея, друго е, когато опрем до османските данъчни регистри, които са далеч по-надежден източник от всичко останало. Но хипотезата за "отдръпването" на българите от градовете и от равнинните области при османското завладяване има своите силни страни, които до този момент не са отречени (за мен) по никакъв достатъчно правдоподобен начин. Виж това за "масовото избиване" едва ли е вярно, защото няма сведения за чак такъв геноцид, ето пример за бомбастично твърдение, което обаче няма смисъл да бъде отричано пак с подобни "хипотези-бомби-приемани за безспорни факти". Единственият смисъл би бил продажбата на няколко книжки повече, което е доста "евтино" на фона на историографския идеал (или поне този на Тукидид). Все пак историята повече от всички други науки се нуждае от висок морал...
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Ги когато лисата на артефакти след средата на 13 в. се подпре с ранни османски регистри, които показват колонизация на турско малоазийско население точно на местата, където изглежда животът е спрял към 13 в. (в това отношение Горна Тракия е идеален пример) мисля, че можем да пльоснем аргумент на масата с бая категоричност. Да не говорим, че има и наративни източници, които да дават допълнителни сведения. Това разбира се е по-простата работа, да докажеш, че еди-коя си област е много слабо населена или обезлюдена не е чак такава драма. Проблемът идва, ако искаш данни за броя на хората на местата където ги има. Както казваш за късносредновековния период е сложна работа, горе-долу е такава и за османския преди 16 в., няма плътно покритие на България от регистри преди тази дата. Така, че пак отиваме в догадките. А иначе, ако е имало отдръпване на население към планините това вероятно е станало далеч преди османците. Онези християнски села в равните, които са останали там си влизат в османския период и са много яки, най-често войнушки села.

                    Comment


                      Специално за Добруджа още веднъж ще повторя, защото явно някой определено или неиска да чуе или просто е скаран с географията на района. Та Добруджа е една доста обширна територия - около 23 000 кв. км., образно казано малко по-малка от Р. Македония. Демографската история на областта през средновековието е вече пределно ясна. Всъщност тя е била ясна още през 90-те г. на 20 в., когато са публикувани първите цялостни изследвания. Малко по-късно са публикувани и абсолютно всички средновековни обекти на територията на Варненска, Русенска, Добричка, Силистренска, Шуменска, Разградска и Търговишка. Абсолютно всички известни до момента села, крепости, некрополи, манастири, колективни находки - общо над 1000 обекта, не само в Южна Добруджа, но и Лудогорието, Варненско, Русенски Лом, Шуменско и Тузлъка. Сдъвката и смляна информация, възможно най-доброто - който иска просто си отваря сборника и една карта на района, чете и нанася. А най-лесно е просто да прочете няколко страници от многократно споменатата книга на Г. Атанасов - там ясно е посочено кои области са обитавани през 14 в. и кои не. Така че за демографията на Добруджа спор в момента в науката няма. Само за тези дето много бързо забравят, ще повторя за пореден път - през 14 в. единствената територия на Добруджа, която е населена е крайбрежието на Черно море и крайбрежието на Дунав.

                      За щастие, вече разполагаме и с достатъчно ясни данни за Тракийската равнина и картината тук е аналогична. Вътрешността на равнината през 14 в. е изключително слабо населена (за разлика от 11-12 в.), а перифериите й и съответно планините - гъсто населени. За разлика от Североизточна България, данните за Тракия все още не са събрани на едно място, но пък има огромен брой публикации, особено през последните 20 години - море от информация.

                      Easy, cowboy , запази си тона и епитетите за някое друго място - бел. мод.
                      Last edited by Guy de Mont Ferrand; 05-03-2012, 23:48.

                      Comment


                        KIZIL DELI написа Виж мнение
                        Ползвал е той няма начин, тъкмо Стр. Димитров е най-яростният критик на Гандев.
                        Би ли цитирал съответната статия или страница от монография на проф. Страшимир Димитров, за да мога и аз да видя и преценя в какво точно се състоят различията между тях?
                        проф. Добрев, обвиненията във фалшификация на цифри...
                        С подобна най-долнопробна клевета може да ми излиза само човек, уви, който е много специфично ампутиран!

                        Ами върни се назад по постовете и виж дали наистина не се касае за най-банално-елементарна фалшификация и манипулация на изходните данни!!!

                        Проблемът идва, ако искаш данни за броя на хората на местата където ги има. Както казваш за късносредновековния период е сложна работа, горе-долу е такава и за османския преди 16 в., няма плътно покритие на България от регистри преди тази дата.
                        Защо трябва да си губя времето за глупости като тази, когато ние българите имаме най-богатия и подробен в Света османотурски архив за Балканите и аз лично буквално съм треперал над всяко листче от него да не се загуби, а да се класира и опише най-стриктно-старателно, поне докато съм бил там.

                        че има и наративни източници, които да дават допълнителни сведения.
                        И кои са тези наративни източници от това време, които превъзхождат всячески османските регистри, особено пък джизие-регистрите?
                        При все това си мисля, че на хората, на които Господ, Родината или Партията им шепне как най-правилно трябва да се пише историята, няма смисъл да предлагаш каквато и да е аргументация за каквото и да било, те знаят истината.
                        Е, тука вече много изпростя, без извинение!!!
                        Онези християнски села в равните, които са останали там си влизат в османския период и са много яки, най-често войнушки села.
                        Поредната ти простотия, защото лично аз съм разчитал, превеждал и публикувал документ за 4 войнугански села от Сливенско, които някак си много набързо и лесно приемат Исляма!?
                        Last edited by ; 05-03-2012, 17:22.

                        Comment


                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          Да не говорим, че има и наративни източници, които да дават допълнителни сведения.

                          Това разбира се е по-простата работа, да докажеш, че еди-коя си област е много слабо населена или обезлюдена не е чак такава драма.
                          Има разбира се. Аз веднага се сещам за един извор от средата на 13 в., в който се казва че районът на Макри ливада е бил безлюден


                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          А иначе, ако е имало отдръпване на население към планините това вероятно е станало далеч преди османците. Онези християнски села в равните, които са останали там си влизат в османския период и са много яки, най-често войнушки села.
                          Специално Родопите през 13-14 в. може да се каже че са доста гъсто населени

                          Comment


                            проф. Добрев написа Виж мнение
                            Би ли цитирал съответната статия или страница от монография на проф. Страшимир Димитров, за да мога и аз да видя и преценя в какво точно се състоят различията между тях?

                            С подобна най-долнопробна клевета може да ми излиза само човек, уви, който е много специфично ампутиран!

                            Ами върни се назад по постовете и виж дали наистина не се касае за най-банално-елементарна фалшификация и манипулация на изходните данни!!!
                            Ако те мързи да четеш назад по-добре не пиши в темата - Стр. Димитров. Мезрите и демографския колапс на българската народност през ХVв. – Векове, 1973, 6, 50 – 65, ето ти четиво, ако се върнеш ще го видиш. При все това си мисля, че на хората, на които Господ, Родината или Партията им шепне как най-правилно трябва да се пише историята, няма смисъл да предлагаш каквато и да е аргументация за каквото и да било, те знаят истината.

                            Comment


                              проф. Добрев написа Виж мнение

                              Поредната ти простотия, защото лично аз съм разчитал, превеждал и публикувал документ за 4 войнугански села от Сливенско, които някак си много набързо приемат Исляма!?
                              Би ли ни казал кои са тези села?

                              Comment


                                Stan написа Виж мнение
                                Би ли ни казал кои са тези села?
                                Много хубав, сигурен и силен документ, защото е докладна от управител на една от султанските конюшни до султана.

                                Но нали и ти си много ерудиран в тази проблематика, намери си го в тогавашните издания, дано да си бил роден тогава!
                                Last edited by ; 06-03-2012, 00:21.

                                Comment

                                Working...
                                X