Съобщение

Collapse
No announcement yet.

СЛАВЯНСКА ТЕЗА

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    _magotin_ написа Виж мнение
    ... ПП За ведите се съгласих, за момент ми се изплъзнаха от паметта...
    Обаче не съм сигурен колко време след съставянето си са записани
    Всеки случай никъде не намерих инфо, а за тяхната писменост не знам много, да не кажа нищо

    Comment


      случайно прелитащ написа Виж мнение
      Обаче не съм сигурен колко време след съставянето си са записани
      Всеки случай никъде не намерих инфо, а за тяхната писменост не знам много, да не кажа нищо
      Мисля, че най-старите запазени преписи са от 11 век, в Уикипедията също цитират тази дата. Ако те интересува, ще ти пратя цялата книга на английски.

      Comment


        На английски ... ами, не, благодаря, цялата я има на руски, а лошото на българското издание е, че точно Ригаведа е фрагментарна.
        Другите веди са много объркани, не знам - дали някой ром може да направи интерпретация

        Comment


          случайно прелитащ написа Виж мнение
          На английски ... ами, не, благодаря, цялата я има на руски, а лошото на българското издание е, че точно Ригаведа е фрагментарна.
          Другите веди са много объркани, не знам - дали някой ром може да направи интерпретация
          Големият проблем на българските издания въобще е, че
          а/ се работи фрагментарно, дори по отношение на византийските извори
          б/ се превежда не от оригинала, а от преводи, тоест се получава един поизкривен вариант.

          Големият принос на Голийски е, че преведе от арменски доста извори, които тук обикновено са известни в български превод от руския превод...

          Comment


            _magotin_ написа Виж мнение
            А, значи знаеш раннославянски езици...Впечатляващо, впечтляващо, а по-вероятно - НЕВЯРНО.
            Колкото до партски, old persian, никой не знае този език, тъй като той е мъртъв. Това обаче не пречи той да се реконструира успешно на база на известните многобройни паметници, в т.ч. билингви, триезични надписи и други такива неща.
            E, и за кво спомена партски, като нищо не му отбираш? Казва ти се по повод едно вмятане как стоят нещата. Отговорът на Хана е ясен. Ти пък се включваш ей тъй - да кажеш "чуш" на магарето. Нещо за славяните или и те ще излязат прабългари?

            Comment


              SRH написа Виж мнение
              E, и за кво спомена партски, като нищо не му отбираш? Казва ти се по повод едно вмятане как стоят нещата. Отговорът на Хана е ясен. Ти пък се включваш ей тъй - да кажеш "чуш" на магарето. Нещо за славяните или и те ще излязат прабългари?
              Разбирам достатъчно английски, руски, френски, за да чета книги, и когато говорим за АЗ, първо лице единствено число, си спомням какво съм чел. И други работи за проникването на ирански думи в праславянския езиков фонд си спомням, ама темата не е за това. Когато се цели обективен анализ на въпрос като този за АЗ, е манипулативно ако се премълчи, че не само в славянските езици има такова нещо, но и в други езици, при това езици, разпространени в евентуалните прародини на българите.

              Comment


                pnp5q написа Виж мнение
                Впрочем, кой да е старославянски текст включва ли нещо отпреди `аз, буки, веди`?
                Например, поляците са ползвали "а, бе, це", а не "аз, буки, веди".
                Но защо трябва да търсим корена на една дума в собствения си език, щом като можем да го намерим на няколко хиляди километра, в далечна Средна Азия. Но търсете, щом ви харесва! Може и да откриете нещо.
                Аз пък ще продължа да търся корени на запад от Английския канал.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  Като се поровичках , сега за ведите ,ми попадна една статийка от проф . Дечо Дечев от 1923год. ,озаглавена -''BEDY DIVINITE THRACO-PHRYGIENNE'' ,С. ,1923год.

                  Comment


                    _magotin_ написа Виж мнение
                    Разбирам достатъчно английски, руски, френски, за да чета книги, и когато говорим за АЗ, първо лице единствено число, си спомням какво съм чел. И други работи за проникването на ирански думи в праславянския езиков фонд си спомням, ама темата не е за това. Когато се цели обективен анализ на въпрос като този за АЗ, е манипулативно ако се премълчи, че не само в славянските езици има такова нещо, но и в други езици, при това езици, разпространени в евентуалните прародини на българите.
                    Ясно е, че има връзка между славянските езици и индо-иранските, понеже те произлизат от общ прото индо-европейски език. Групите в centum ие езиците са пет и имат доста подгрупи. Покажете в кои езици има "аз"? Щото аз сега ви давам как се пише на грузински "аз съм добре" - მე კარგად А както се вижда, това което си дал като езици, които владееш никак не доказват "аз" в индо-иранските. Дори два от трите с в satem ие езици.

                    Comment


                      SRH написа Виж мнение
                      Ясно е, че има връзка между славянските езици и индо-иранските, понеже те произлизат от общ прото индо-европейски език. Групите в centum ие езиците са пет и имат доста подгрупи. Покажете в кои езици има "аз"? Щото аз сега ви давам как се пише на грузински "аз съм добре" - მე კარგად А както се вижда, това което си дал като езици, които владееш никак не доказват "аз" в индо-иранските. Дори два от трите с в satem ие езици.
                      Хубаво е, че си дал грузинския. А по повод на владеенето, на тези езици аз чета работите на известни лингвисти по повод на интересуващите ни езици. Капиш?

                      Comment


                        _magotin_ написа Виж мнение
                        Хубаво е, че си дал грузинския. А по повод на владеенето, на тези езици аз чета работите на известни лингвисти по повод на интересуващите ни езици. Капиш?
                        А сега на базата на това, че явно има "аз" в грузинския, нещо променя ли се? Влизат ли в ИЕ група? Или в трудовете пише, че се изследват числителните?

                        Comment


                          SRH написа Виж мнение
                          А сега на базата на това, че явно има "аз" в грузинския, нещо променя ли се? Влизат ли в ИЕ група? Или в трудовете пише, че се изследват числителните?
                          Ти кажи, нали разбираш грузински. Я да те проверя колко разбираш, какво е "Армазки"?

                          Comment


                            Тази тема съвсем се оплете в кълчища. Май почна като ироничен опит за изясняване на теорията, че древните пра/българи са от славянски произход, която доколкото си спомням е популяризирана от Юрий Венелин, после се напълни с глупости за това какви са антите и накрая пак го изби на иранщини. Да я заключвам ли?


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Има няколко не много съдържателни поста, но общо взето според мен се оформи като най-смислената от тези, които напоследък претендират, че откриват произхода на прабългарите. С уточнението, че "Славянска теза" се промени в "славянско влияние и частично славянизиране на прабългарите преди 680г., т.е. "Славяно-сарматскобългарска теза."

                              Не се дочуват крясъци, тропане по масата и софистични увъртания, което тълкувам като "мълчанието е знак за съгласие". Удивителна тема за произход, наистина.

                              Comment


                                _magotin_ написа Виж мнение
                                А, значи знаеш раннославянски езици...Впечатляващо, впечтляващо, а по-вероятно - НЕВЯРНО.
                                Копия от дипломи ли искаш или ще снизходиш да ме препиташ, о велики и всезнаещи?

                                аз в балтийските езици
                                азъ в праславянския

                                Така като чета излиза, че прабългарите са прибалти: аз - ас.

                                pnp5q написа Виж мнение
                                Гледам в речника на Фасмер, че имат проблеми с обяснението на и на а- и на -з. ?
                                Не ти разбрах въпроса, какви проблеми имаш предвид?

                                Comment

                                Working...
                                X