Хана написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
СЛАВЯНСКА ТЕЗА
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Darkas написа Виж мнениеДай един линк да се запозная с тезата ти.
"Теза" е иранският произход на името Аспарух, както и тюркският произход на името Омуртаг. Днес вече е "доказано", че и двете етимологии не са верни.
С помощта на методиката, взета на заем от добревистиката, която разбрах, че специализираш от известно време насам, вече е ясно като бял ден, че и двете имена са всъщност англосаксонски и имат своите аналози сред германските лични имена. Така например, името Есперих (Аспарух) се среща във формите Йеспер, Каспър и др. под. В края на името е прибавен характерният за германските антропоними суфикс -рих (-рик). Срв. германските имена Теодорих, Аларих, Маларик, Еурик и др. Името Омуртаг пък е образувано от ирландското име О'Мур и немската дума tag, означаваща "ден", а името на тогова се превежда "Денят на О'Мур".
Отново от английската лексика се извежда и титлата "канасубиги", носена от същия Омуртаг.
Знаем, че гореспоменатият Аспарух се е заселил на о-в Певки. На собствения му език, този остров се е наричал Онгъл. Аналогията с името на българската прародина Англия е очевидна, а това, че прабългарите предпочитат да живеят на острови, едва ли е случайно. Не е случайно и притежаването на мощен флот от Омуртаг.
А защо сте се хванали за думата аз, а не виждате очевидната аналогия на думите брат и сестра с англ. brother и sister, както и тази, на син и дъщеря с англ. son и daughter?
Ами Мадара? "Безспорно", името е англосаксонско и идва от англ. дума mother, означаваща "майка". Изглежда, че в своя култов център прабългарите са почитали богинята майка. От там и съвременното име на близкото селище.
Безспорен англосаксонски произход има и българското народностно име. То също се извежда "убедително" от английския език. Образувано е от думите bulk и aryan, и се превежда "огромен ариец". От историята на ВСВ отлично знаем кои са били най-големите арийци. Знаем и кои са били "прусаците на Балканите".
Близкото родство между прабългарите и англичаните се потвърждава и от факта, че англичаните, единствени в целия свят, могат да произнасят без проблем "уникалния" български звук "Ъ", което пък от своя страна, прави въпросния звук да не изглежда чак толкова уникален.Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 26-07-2008, 03:49.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
_magotin_ написа Виж мнениеАнглийският език също е индоевропейски и съвпадението на думи между него и други индоевропейски езици е нещо съвършено нормално.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Обяснявам още по-елементарно: местоимението Азъ и падежните му форми меня, мьне и т.н. се среща в ранните версии на всички славянски езици. Следователно то не е прабългарско, а славянско и може да доказва връзки на праславянския с други езици, а не на езика на прабългарите. Но пък за праславянския е твърдо установено, че е индоевропейски език.
Comment
-
Шумерски - Турски /тюркски/
ада - ата баща
ама -ама,аба,апа,ана майка
амар -мара ,бала,пал дете
тум -тума поколение,дете ,в шумерския има смисъл и на донасяне
тир -живот - тири ,тирик жив ,живот
тир -стрела -тирик ---оръжие ,снаряд образува и думи със значение "остро , "пронизвам" ,"нанизвам"
и още 60 паралела
Е ,какво сега да пускам "Шумерска хипотеза ли???"
Мога да пусна сравнения на български с келтски , с готски и със славянски паралели ,само ще се убедим в едно -лингвистиката я оставете на по-късен етап за разглеждане ,засега не ни води до никъде.
Comment
-
Хана написа Виж мнениеТи споменаваш партски, ти казвай и доказвай. Ако можеш.
В разрез с широко разпространената напоследък мода аз боравя само с езици, които знам. Ако всички правеха като мен, в темите щеше да се говори предимно за съвременен български и нищо повече.
Колкото до партски, old persian, никой не знае този език, тъй като той е мъртъв. Това обаче не пречи той да се реконструира успешно на база на известните многобройни паметници, в т.ч. билингви, триезични надписи и други такива неща.
Comment
-
Петър Голийски се опитва да направи процентно съотношение религиозните и митологични представи на българите :
Хм ,доста труден анализ ,но затова пък пионерското му начинание ,може да послужи ,за по нататъшни изследвания в тази насока ,так според него имаме:
1.Древни всеобщщи мотиви -28,1 %
2.Индийски /в голямата си част ,обаче са предимно арийски -от Исландия до Индия/- 25%
3.Близкоизточни /предмно месопотамски/ - 18%
4. Ирански -15%
5.Сибирски и централноазиатски - 12,5%
Comment
-
RIZAR написа Виж мнениеПетър Голийски се опитва да направи процентно съотношение религиозните и митологични представи на българите :Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
Хана написа Виж мнениеМестоимението Азъ ... Отворете който и да е старославянски текст.
Речника на Фасмер"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
pnp5q написа Виж мнениеГледам в речника на Фасмер, че имат проблеми с обяснението на и на а- и на -з. /Пряк аналог - авестийски - азъм/. Впрочем, кой да е старославянски текст включва ли нещо отпреди `аз, буки, веди`?
Comment
-
_magotin_ написа Виж мнение... Най-старият паметник на индоевропейския древен език е "Авеста", съставена според специалистите в най-ранната си част още в Х²V век пр.Хр.Last edited by случайно прелитащ; 26-07-2008, 02:22.
Comment
-
случайно прелитащ написа Виж мнениеЗа "Авеста" не знам, но за най-стари книжни източници се водят Ведите - индийски свещени книги, писани от арийските пришълци в Индия, и то Ригаведа (химни) - най-старата от тях, писана още в началото на XX хил.пр.н.е.
ПП За ведите се съгласих, за момент ми се изплъзнаха от паметта...
Comment
Comment