Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на Асеневци

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    T.Jonchev написа Виж мнение
    Мисля, че е достатъчно добре известно, че Тесалия е наричана "Велика Влахия". От това едва ли може да се правят изводи за етническа принадлежност. Същото е и за Хриз, а и за останалите участници в събитията, наричани у Хониат "власи".
    Това е добре известен факт,но Хониат познава въпросната област ,като „Българските окръзи около Серес”, а Охрид нарича "главния град на българите”.Следователно той се придържа към официалното делена на теми,като това е тема България,очевидно е, че "влах" в случая е етноним, а не топоним.Ето един показателен пасаж от П.Мутафчиев."Хониат укорява византийското правителство, задето то поради небрежното си отнасяне към българите оставило незащитена такава една важна крепост, каквато е бил Просек.Тия думи Никита казва по повод на вземането на Просек от Хриз. Но „небрежността”, в които той обвинява византийците, не се отнася до Хриз, а до населението от околностите на Вардар, дето се намирал Просек. За Никита Хриз не е „българин”, а „влах”."!!!
    Но пък ми хрумна интересната идея,да не би пък Асеневци наистина да имат корени от Велика Влахия.Аргументите са,че те търсят непрекъснато развите на държавата в тази посока,а също и използването на чудото със св Димитър Солунски, светец който по никакъв начин преди това не е свързван с българската държавност,мисля.

    Comment


      MOHAXA написа Виж мнение
      Но пък ми хрумна интересната идея,да не би пък Асеневци наистина да имат корени от Велика Влахия.
      Много интересна теза, струва си да се поразмисли. Не е ли превъртана в историографията, би било странно?
      В подкрепа на вече казаното недвусмислено, мога да добавя, че османските документи от по-късно време изобилстват от власи (ефляк - мн.ч. ефлякан) по тия места, чийто етнически произход е вън от съмнение. Та власи там си е имало и е продължило да има и в по-късно време.

      Comment


        Така е !

        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Много интересна теза, струва си да се поразмисли. Не е ли превъртана в историографията, би било странно?
        В подкрепа на вече казаното недвусмислено, мога да добавя, че османските документи от по-късно време изобилстват от власи (ефляк - мн.ч. ефлякан) по тия места, чийто етнически произход е вън от съмнение. Та власи там си е имало и е продължило да има и в по-късно време.



        Точно така , а интересното е ,че те(власите в Македония) сами себе си наричат "мачедони", т.е. македонци!?!?!?!

        Comment


          SSmart написа Виж мнение
          Точно така , а интересното е ,че те(власите в Македония) сами себе си наричат "мачедони", т.е. македонци!?!?!?!
          И нищо чудно да имат право...възможно е древните македони да се романизират след като Македония става римска провинция.
          Това, като ОТ. А по темата, макар и не точно във връзка с Асеневци имам следния въпрос: Защо след като повечето сте съгласни, че власите са били тук през цялото време няма никакви следи от тях в топонимията за разлика от славянската топонимия в Румъния? Не че се заяждам за да ви разваля кефа - просто ми е чудно Изобщо има ли следи - археологически, лингвистични или други които със сигурност могат да се свържат с власите? Иначе за изворите е ясно - сведения има, особено от 10в. нататък..
          VIRTVTIS FORTVNA COMES

          Comment


            Романски топоними ли търсиш - ами например Огоста, Цибрица, Лом - съответно Аугуста, Цибър, Алмус.

            П.п. Всъщност хидронимите спадат ли към топонимите.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Спадат, да и в този смисъл се броят, но това не са ли все топоними от римско време? Аз имах предвид романски топоними за които е сигурно, че са от по-късно...а и тези някак се позиционират в дунавския лимес, което ми е подозрително имайки предвид сведенията за поминъка на власите
              Иначе и сега има власи там, но се твърди че са дошли от Влашко:
              Last edited by Рисъ; 02-03-2010, 23:02.
              VIRTVTIS FORTVNA COMES

              Comment


                "За съжаление, не е посочен източника, където Борил се споменава като Борил Асен"
                Изворът е грамота на унгарския крал Бела IV до негов феодал, който е участвал в потушаването на бунта във Видин при управлението на цар Борил. Там Борил е посочен като Борулус Асанус( грамотата е на латински, не открих никъде линк)

                Comment


                  По повод на остатъци от латинския - има и думи с латинси произход: комин, босилек и др. Предполога се, че славянското население, чийто език е формирал българския, ги е заело от местно романоезично население.

                  Comment


                    Thorn написа Виж мнение
                    Sir Gray - Темата се зароди поради подмятането:

                    и



                    Калоян в писмо до папата намеква за такава връзка.
                    Асеневци смятам са с "българовлахо-кумански"/"българовлахо- печенешки" корен

                    За първата част: "власи" и "българи" май не могат да бъдат толкова лесно "отделени" в този период..Не знам защо изключваме явлението "двуезичие" от "разследванията", след като то документирано съществува в Източна Европа в средновековието (вижте например Кашгари какво пише в речника си за една четвърт от тюркоезичните чиито език е изледвал),

                    По-втората част:
                    Защо (+)кумански, или печенежки произход
                    1. Новите "помешчици" (благородници) в аграрните общества, в Средновековието се формират от това военизирано население, което идва от степите (на вълни); в Европа такова военизирано население, което формира управляващата класа (или се влива директно в нея) с произход от : тюрките, монголите, норманите.. В Азия това са - основно тунгусоманджурите и монголите, а също и тюрките *името "Китай" идва в българския език от руския език там в навлезнало от езика на някой от кипчакоезичните кумани, татари, които така наричат държавата на киданите, това място което са завладели братята кидани.
                    Асеневци са от тази класа хора, благородници, от упразвлявашата прослойка-знае се че имат пари,власт и възможности.
                    2 (но не по ред). Името Асен:
                    Асѣнъ, име на царе от ВБД. Това име е сигурно куманско и е еднакво с тюркските ЛИ Esän, Esän Buqa, Esän Qaja, Esän Tegin, Esän Temür ~ esän “здрав, невредим” (Древнотюркский словарь, с. 183). Широката гласна [ä] се предава на старобългарски с широката ятова гласна. Името няма общо с българското ясен, което в старобългарски гласи ıаснъ."

                    Comment


                      Според мен произхода е влахо-кумански но с българско самосъзнание ако мога така да се изразя в смисъл не на етническа принадлежност, а нещо като ромейското такова -т.е. в смисъл на официален език и държавност. Ясно е , че влашката и куманската аристокрация особенно отсам Дунава през тоя период не са могли да минат без български език и източно християнство.Името Асен, че не е българско нито християнско е ясно. Претенциите и заглавичкванията с Рим за уж римски потомци и въобще можем да отдадем на домашния влашки език. Аз поне не знам Борис в кореспонденциите си с папата да е зачеквал този въпрос.Колкото до името Калоян то по ми се вижда близко до влашкото Калин. Ръста не може да е някакъв критерии в индивидуален план -статистически хората са живели до 40 и са били хърбави и ниски но реалистически е имало и такива доживяващи до над 80,а други са високи по 2 метра, пък трети са били яки за по 3-ма - както знаем статистически хората имат по един тестис и един яйчник
                      Това, че Калоян се жени за куманка може и да се дължи на факта, че е целял да привлече за съюзници некръстените кумани но не мога да бъда категоричен.

                      Comment


                        Някои каже някакъв бисер и всички са съгласни после,много ме радвате

                        Comment


                          Рисъ написа Виж мнение
                          Спадат, да и в този смисъл се броят, но това не са ли все топоними от римско време? Аз имах предвид романски топоними за които е сигурно, че са от по-късно...а и тези някак се позиционират в дунавския лимес, което ми е подозрително имайки предвид сведенията за поминъка на власите
                          Иначе и сега има власи там, но се твърди че са дошли от Влашко:
                          http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...B1%D1%8A%D1%80
                          По-скорошни топоними едва ли трябва да има при положение, че никога не са били мнозинство отсам Дунава след нахлуването на славяните и българите. По-скоро трябва да се търсят някакви строго местни като Вакарел или Пасарел т.е. където евентуално е имало някакво струпване на изключително мнозинство власи. По същата причина нямаме и цигански топоними сега но това не значи, че няма и е нямало цигани.

                          Comment


                            Относно произхода на Асенвци някой споменавал ли е в тази тема до сега че в официалната историография е приета версията на Василка Тръпкова Заимова, която доказва недвусмислено тяхното царско потекло.Но какво точно твърдеше тя? За съжаление говоря по стари спомени и не мога да кажа нищо повече...
                            Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

                            Comment


                              Хана написа Виж мнение
                              По повод на остатъци от латинския - има и думи с латинси произход: комин, босилек и др. Предполога се, че славянското население, чийто език е формирал българския, ги е заело от местно романоезично население.
                              Думата комин на полски означава същото, което и на български. Това значи ли, че поляците са я заели от някакво местно романоезично население ? Римската империя ( Рим и Константинопол ) май никога не са е простирала до пределите на Полша.

                              Comment


                                ИЗВИНЯВАЙТЕ ЗА ГОЛЕМИТЕ БУКВИ, НО НАСОЧВАМ ВНИМАНИЕТО КЪМ НЕЩО ВАЖНО - По времето на Асеневци под \"власи\" се е разбирало \"кумани\". Това обяснява и куманската връзка. Много добре беше обяснено в една книжка за произхода на гагаузите, ако не се лъжа. МОЛЯ, който има повече инфо, че по онова време ВЛАХ = КУМАНИН, КИПЧАК, да сподели повече.
                                За сведение - както е открил един авторитетен румънски историк - династията на Басарабите (Бесарабите) е направена също от куманин - БАСАРАБ/БЕСАРАБ.
                                Омнилогия.

                                Comment

                                Working...
                                X