Да се приеме че през V²² век а и след това единственото население в Северна България са само славяни и прабългари е меко казано несериозно.Със сигурност има и остатъци от антично население и гръкоезично население както и вероятно и групи от по късни поселения - готи,авари и други.Но пък така е изгодно за някои хора - всичко което не е доказано прабългарско е славянско.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Самоопределението на българските владетели през Средновековието (според източниците).
Collapse
X
-
Мисля си, че никой (поне тук) не приема подобно нещо - ясно е, че освен заварено население има и разни други придошли групички. Въпросът е другаде - кои от тях обитават землянки? Античното и гръкоезично население? Съмнявам се. Някакви други "варвари" - готи, авари? Те обитават ли землянки?
Проблемът (за мен) е, че кой знае защо в люшкането между "славянското море" и "нито един славянин" (та дори, "няма такива хора - славяни"), все към някакви крайности се стреми дискусията.
Comment
-
Принадлежността на населението, обитавало въпросните землянки, юрти и други жилища се установява с намерените артефакти и най-вече с откритата керамика. Присъствието към V²²/V²²² век на по-старо заварено население в Мизия засега не се потвърждава от археологически данни. Разбира се, такова население сигурно е имало. Има и откъслечни сведения в изворите. Но за броя му и за неговото териториално разпространение може само да се гадае. Когато славяните и прабългарите се установяват в Мизия, градовете са в руини. Античното градско население трябва да се е преселило в оцелелите ромейски градове на юг. А голяма част от селското население навярно е мигрирало към планините. От него обаче не се откриват следи заради скитническия начин на живот, в резултат на който не могат да се натрупат културни пластове.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
resavsky написаДай ми някакви отграничения по какво се отличава една славянска от една неславянска землянка?
П. С. Извинявайте за лиготията. Ама не се сдържах от определението славянска/неславянска землянки.Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
Ами, Ресавски, аз ти зададох въпрос, на който не си отговорил, точно в тази връзка . Както и да е, подозирам, че намерените землянки се смятат за обитавани от славяни въз основа на намерените там предмети, а не само заради самите землянки. Но пак да попитам - кое от племената или, ако искаш, народите, за които има сведения, че по това време са обитавали тези земи, е имал обичая да живее в землянки?
Comment
-
Виж Ам гъл не може да се каже категорчино този народ е живял в юрти,този в землянки,а трети в каменни къщи.Имало е различни прослойки от всеки народ които са живеели при различни условия.Точно това е проблема че в тези землянки почти не са намират никакви артефакти /нищожно количество/ най-вече примитвна керамика без ясна възможност за идентификация.Или казано с други думи не може да се определи категорично от кой народ са оставени.Не може априори тези землянки да се приемат за славянски само защото не е ясно какви точно са.Славянски до доказване на противното - горе долу така стоят нещета.
Comment
-
Аз, доколкото разбирам, принципът не е такъв - заключението е точно въз основа на оскъдна информация за бита и навиците на даден народ. И не съм съгласен, че във всеки народ по света се срещат всякакви жилища - зависи само от социалния статус. По-скоро зависи от бита, средата, която се обитава и в някаква степен и от наличните материали и култура (навици, разбирания, защото има и такива вярвания, според които не е приемливо да се живее в дупка в земята). Народ, който живее в юрти не обитава землянки, защото юртите са подвижни къщи, свързани с нуждата от движение покрай стадата. Землянките, поради същата причина, не вършат работа - не можеш да ги метнеш на гръб и след това разпънеш, където ти трябва. А хора, свикнали да живеят в юрти няма току-така да се заселят в землянки - независимо от това колко бедни или богати са. Трябва най-малкото да обитават постоянно дадено място, за да може въобще землянката да им върши работа.
Това, разбира се, е общо разсъждение - интересно е какво пишат археолозите по въпроса.
Comment
-
ОФТОПИК: - по повод споменаването на славянския език.
Този славянски език си е доста странен, ще трябва да признаеш. Сериозни граматически различия, твърдо произношение, интересна лексика (най - вече диалектна и прочистена при детурцизацията през 19-и век). Като седнеш да четеш стари народни песни и се чудиш на какъв език са написани... ама иначе е най - чистият славянски да - и думи като "благодаря" и "благовещение" са още от зараждането на езика, да ...Не 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Хъм, определено е славянски, което се доказва илюстрира лесно ("лесно" за мен, като пълен лаик в областта на лингвистиката): ако послушаш разговор на който и да е друг славянски език (или пък прочетеш текст - стига да разчиташ самата азбука), то веднага ще намериш множество думи, чието значение разбираш. С малко практика без да знаеш съответния език ще можеш да разбереш нещо от това, което се говори или пише. За сметка на това ако пробваш същото с не-славянски език, нямаш шанс да разбереш каквото и да е, без да знаеш съответния друг език. Но пак - при езиците от една и съща група, макар и не-славянски, знанието на един от тях, дава известна възможност за разбиране на останалите.
Това може да се приложи към езици, които може би са били сходни с прабългарския - да речем, монголски или унгарски. Мога от опит да ти кажа (бил съм и в двете държави), абсолютно нищо не се разбира, колкото и да се опитваш. А при все това отделни думи, вероятно запазени прабългарски, съвпадат, както и има тук-таме сходство в названия. Та мисълта ми е, че независимо от това, че е очевидно, че различните славянски езици са различни езици, се разбира, че са славянски, а не други.
Но наистина е много извън темата, а и този разговор е провеждан два-три пъти в различни теми.
Comment
-
gollum написаюртите са подвижни къщи, свързани с нуждата от движение покрай стадата. Землянките, поради същата причина, не вършат работа - не можеш да ги метнеш на гръб и след това разпънеш, където ти трябва."Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Няколко пункта по славянското в езика :
1) Кирил и Методий въвеждат, т.е. измислят много нови думи при превода на Библията, като неизползваната често у нас дума "благодаря"
2) Старобългарският език повлиява другите славянски езици, като достига макар и за кратко дори Полша (Кирил и Методйиеви ученици там, разпространяващи техния превод на Библията)
3) В старобългарския език намират място някои неславянски думи като шаръчии, кравчии и други (за техняи произход може да се отвори отделна тема)
4) След падането на България под Османско робство имаме нова вълна на влияние върху славянските езици чрез книжнина - Литовското кралство, Московска Рус.
5) След Освобождението имаме допълнително пославянчване на езика (всички подобни на османски думи са изхвърлени)
6) След 1944 имаме русизация на езика.
Подобни трансформации са минали и гръцки и румънски. Румънският изкуствено е бил латинизиран и всичката българска лексика старателно изхвърляна (въпреки, че и досега има известен процент български думи там). Сега може д асме много славяни по език след няколко трансформации, но песни като Чичовите конье и разни поговорки и пословици показват, че не винаги е било така.
Ако искате преместете това в отделна темаНе 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Darkas написаОФТОПИК: - ама иначе е най - чистият славянски да - и думи като "благодаря" и "благовещение" са още от зараждането на езика, да ...
Comment
-
pnp5q написаНо можеш да ги изкопаеш, където ти трябва. Което, ИМХО, върши работа при `сезонно` номадство покрай стадата.
Comment
Comment