Съжалявам, вместо ВБЦ, съм написал ПБЦ. Става вапрос за устройство на държавния апарат през централизирания период на ВБЦ!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Структура на държавното управление през ПБЦ и ВБЦ
Collapse
X
-
Даркан,подобно твърдение за голям брой титли показващи стройна и добре подредена структура вече съм срещал на този форум и смятам за напълно неоснователно. Първо защото не знаем функцията на тези титли дали отбелязват родствена, подчинена или почетна инсигнация на носителя им. Ако всички тези титли са част от държавен управленски апарат, то това по-скоро говори за хаос и голяма степен на децентрализация, защото повечето функции на властта са разчити между множствонай-разнообразни чиновници. Не можем да сме сигурни и дали няколко титли не се отнасят за едно и също служебно лице (тоест вариации на титли на една и съща длъжност). Според мен от количеството титли едва ли може да се прави извод за добре или стройно подреден държавен апарат. аз по-скоро залагам на това че повечето от тези титли са с чисто военно предназначение и не винаги отбелязват положнието на човека във чисто-административна среда (както генерал граф Суворов е бил пращан да мирува на село , когато не е нужен за военни цели, а мнозина князе са били по-ниско в йерархията от разни барони и графове - примера естествено не е съвсем адекватен, ползвам госамо за онагледаване на това което имам пред вид).Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
Князе, това е само един косвен белег, не е гаранция за по - добра организация, в това съм съгласен. Важното е съгласуваността му с другите косвени белези, т.е. като съберем достатъчно голямо множество косвени улики за организираност, можем да кажем с някаква вероятност, че държавата е имала добра организация.Не 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаОфффф! Ама много голямо ОФФФФ!:kill_myse
Добреееее! Ще се пробвам. На върха на пирамидата е Кана (хана според други, а според мен Къньас-а, а според други канассубиги или (аре и това) каган), под него са кавхана (помощник но не и съвладетел), ич-оргу-боила (или според някои чъгубиля). Следват К(х)анартегин или Канартикин - престолонаследник и/или съвладетел. После идват около..... 40 (четиридесет минимум) титли, но се смята, че таркан има съдийски функции, и във всеки град има такъв както и във всяка крепост (бори-таркан). Колобрите се смятат за духовенство. Боилите допълват министерски съвет (т.е. към Къньаза, кавхана, ичургубоилата и канартикина има между 3 и 9 боила, според източниците или 6 или 12( ИМХО между 6 и 12)). В началото административната, съдийската и военната власт са били едно (и затова имаме само таркани), после са разделени тарканите получаватсъдийската и административната, а комитите военната. За багаини и багатури си има отделна тема. В момента в който Къньаз Борис отделя администрацията от войската слева бунт, който лесно е париран (т. нар. бунта на боилите), което би следвало да значи, че реформата е правилна и по-точно успешна. Подробности! Друг път.
Comment
-
Не забравяй, че е имало и кувент - някаква форма на народно събрание. Предполага се, че именно кувентът е правил т.нар. "импийчмънт" с летален край на кановете, не оправдали доверието на народаНе 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
щото във ВБЦ вероятно системата е коирана от широко известната византийска с някои притурки и съкражение - намного по-интересно е непознатото - тоест системата на ПБЦДемокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
не е най-вероятно, модел на подражаване на византия (нещ нормално за една млада държва тепърво изграждаща своята култура) започва да прониква ощ преди покръстването. Приемането на христанството от Византия още повече тласка това подражание.Самият факт че българските царе имат такова влечение към придобиване на титли от византийската титулатура е доста показателен. Вероятно под насложениявизантийски модел да са останали белези на старата система.Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
През 1185-1186 г. е възстановена държавата България след прекъсване на нейното самостоятелно съществуване за ок. 167 г. Не са възстановени обаче повечето от старите институции, рангове и титли, ползвани по времето на Първата Българска държава. Оцеляват само някои от тях - цар, жупан, боляри.
Почти всички институции са изградени изцяло наново, по ромейски образец. От ромеите съответно са възприети редица титли, рангове, длъжности.
Ромейската терминология преобладава и при провинциалния чиновнически апарат. С течение на годините обаче, като следствие от самостоятелното съществуване на българската държава, започват да се появяват и български термини, а доста от гръцките длъжности са преведени на български. На места се чувства и известно сръбско влияние.
1. Царят (Цясар) е притежател на върховната власт. Тя му е дадена от бога и обичайно се предава по наследство. Той е притежател на върховната военна, законодателна и съдебна власт. Властта му се простира и над църковните дела. Царят се разпорежда самовластно с територията на царството. Той назначава из средите на болярството всички органи на централното управление в Търново, в т. ч. голяма част от изброените по-долу. Така назначените хора вероятно влизат в състава на Болярския съвет.
2. Севастократор е най-висше рангово отличие. То е давано на близки роднини на царя - братя, братовчеди. Обичайно севастократорите получават права да управляват отделни области в държавата, където притежават обширни поземлени владения. По този начин те съвместяват административно-управленски функции и функции на феодални владетели.
3. Деспот се появява като титла по-късно и тя измества севастократора от първата позиция. Деспотите също управляват отделни области като полунезависими владетели, а понякога се откъсват от централната власт и стават напълно независими владетели.
4. Болярски съвет (синклит, сенат). Навярно в него влизат т. нар. велики боляри и патриархът. Синклитът се събира във връзка с обсъждане на важни въпроси от вътрешната и външната политика на страната.
5. Великият логотет е пръв министър и помощник на царя.
6. Протовестиарият играе ролята на финансов министър.
7. Великият воевода замества царя при командването на армията.
8. Протостраторът, според Д. Ангелов, най-вероятно отговаря за снабдяването на армията. Твърде възможно е обаче, това да е всъщност гръцкият аналог на велик воевода.
7. Протокелиотът (протокилийник) изпълнява ролята на царски адютант и отговаря за сигурността на царя.
9. Епикерният (пинкернис, велик виночерпец, чашник) е царски виночерпец и отговаря за организирането на пиршествата в двореца.
10. Столникът е близък по своите задължения до чашника. Той се грижи за царската трапеза.
11. Великият примикюр отговаря за протокола в двореца.
13. Ключарят, постелникът и вестиарият се срещат по-късно във Влахия. Вероятно такива длъжности е имало преди това и в България. Те отговарят за личната охрана на царя, за гардероба и пр.
14. Тайник вероятно е превод на гръцкото мистикос, който е частен секретар на императора.
15. Дук (кефалия). Българското царство се дели на административни единици, които се наричат хори. Всяка хора се управлява от дук, който е пряко назначаван от царя и живее в главния град на хората.
16. Севаст. Мнозина смятат, че всъщност управителите на хорите са били севастите. В някои грамоти севастите са изброени на по-предно място от дуковете, което дава основание за подобно допускане.
17. Катепан (жупан). Хорите се делят на по-малки административни единици - катепаникиони (жупи). Начело на всяка жупа стои жупан (катепан).
18. Практорите, десеткарите, перпераките, ватасите, топщикалите, аподохаторите и др. са под пряката власт на дука, или катепана. Това са служители с разнообразни финансови задължения. Те отговарят за събирането на натуралните и паричните данъци и бдят за изпълнението на държавните ангарии. Десеткарите събират натуралните данъци. Към тях спадат винарите (събирачи на виното), житари (събирачи на данъка върху зърното), сенари (събирачи на данъка върху сеното), свиниите, овчиите и др. Перпераките събират данъка перпера. Аподохаторът отговаря за складовете със събраните натурални данъци. Ангариите се организират от митат. Специално за ангариите по строежа на мостове, пътища и крепости отговаря т. нар. градар. За извънредни събирания на храни, извън натуралните данъци, отговаря повар (готвач).
19. Страторите (началници на конницата), сардарите, алагаторите и комесите с коне (вер. коместабулус) изпълняват военни длъжности, свързани с конницата.
20. Съдии има във всяка област. Те разглеждат съдебни дела от различно естество.
21. Кефалия. Той играе ролята на градоначалник и отговаря за благоустройството, поддържането на крепостните стени, продоволствието и пр.
22. Кастрофилаксите изпълняват ролята на военни управители (коменданти), които командват гарнизона в града.
23. Данъчни чиновници има във всеки град. Като органи на централната власт те са пряко подчинени на владетеля.
24. Кнезовете стоят начело на селските общини. Те играят ролята на кметове и е твърде възможно да са били избирани измежду местните жители. Навярно селските общини са имали известна автономия. Те обаче са били под контрола на централната власт или на някой местен светски или църковен феодал.
25. Примикюрите най-вероятно изпълняват някакви финансови функции в селските общини.
26. В различни грамоти се споменават още редица длъжности - апокрисиари (царски пратеници), писачи, готвачи, градинари, бирници, началници на ескадрони, находници (пратеници) и др.
27. Крагуяри (соколари) и псари (кучкари) се грижат за ловните птици и животни на царя.
(Д. Ангелов 1982: 254-262; Ст. Станилов 2003: 155-161)Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 07-04-2008, 11:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
Comment