Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Външна политика на България в периода 680-927 год.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    А какво е общото между спасяването на нацията и търсенето на историческата истина?
    Императоре стига моля те въпроси за кокошката и яйцето.Отговорът е книга Битие1:23/Библия,първа глава ,23 стих/.

    Изкарвайки ни куци,грозни, кривокраки ,с дръпнати очички,паднали от Марс ,във всеки един момент могат да ни бият дузпата откъдето сме дошли....
    Със всичко мога да се съглася ,но ,че България е между Дунав и Стара планина -не,ей това го учи всяко българско дете!
    Хайде ,сега моля те потърси за Спишкия манастир в дн. Словакия.
    В други страни като Мала Азия завоеванията са довели по-скоро до асимилации и смяна на културния модел, което за развитието на историята е доста по-важно от гените.
    Съгласен съм само при едно положение ,че ми докажеш ,че кюрдите са паднали от Марс,днес макар и мюсюлмани ,кюрдите са същите хети от преди 3000г.Ако кажеш ,че са планински турци ,явно имам си работа с някой човек от МИТ.

    Comment


      #47
      Изкарвайки ни куци,грозни, кривокраки ,с дръпнати очички,паднали от Марс ,във всеки един момент могат да ни бият дузпата откъдето сме дошли....
      Глупости!

      Със всичко мога да се съглася ,но ,че България е между Дунав и Стара планина -не,ей това го учи всяко българско дете!
      Аз не знам някой да учи такова нещо. Южната граница на България е доста по-на юг от Стара планина.

      Съгласен съм само при едно положение ,че ми докажеш ,че кюрдите са паднали от Марс,днес макар и мюсюлмани ,кюрдите са същите хети от преди 3000г.Ако кажеш ,че са планински турци ,явно имам си работа с някой човек от МИТ.
      Мала Азия е била населявана от доста други народи, освен от кюрдите. Основно от гърци и от елинизирани древни малоазийски народи като лидийци, карийци, фриги, ликийци, витини, пафлагонци, исаври, кападокийци и т.н. , както и от арменци. Не знам защо си хареса точно кюрдите и реши да ги изведеш точно от хетите. Кюрдите са по-близо до иранците. А и по времето на хетите в Мала Азия са живели и други племена. Например каскейци, хати или лувийци.
      Last edited by Thorn; 11-02-2008, 01:28. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #48
        Писах ти ,че всички служби са пряко свързани с всяко едно научно откритие.
        Българския раззузнавач X открива Ситовския надпис,ако той го е изчукал ,ок,няма проблем ,обаче след като го е открил ,никой друг не може да го унищожи!!!
        Ето за това говоря.
        Извори,интерполации,горене на книги,убийства на историци,горене на клада всичко това го има в историята.
        Искате истинска история.Добре.3 въпроса.
        1.Кой народ както кан Крум и крал/цар/ Калоян пие от черепа на врага си???-траки и скити
        2.Кой народ е познат с Мадарски конник и Тракийския Херо-Българския и тракоскитския
        3.Кой народ е обявяван от 4 до 20 век за схизматичен???-3 схизми и чия ерес е лепната безсрамно на един народ-българската.
        Амин.

        Аз не знам някой да учи такова нещо. Южната граница на България е доста по-на юг от Стара планина
        680г. територия на българската държава,понеже каган Йосиф казал ,че в-н-т-р избягали през Днепър,по Днестър до Онглос се определя от Златарски и до днес-р.Искър,Дунав,Черно Море.
        Last edited by RIZAR; 11-02-2008, 01:42. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

        Comment


          #49
          1.Кой народ както кан Крум и крал/цар/ Калоян пие от черепа на врага си???-траки и скити
          Калоян е заравял пленниците живи в рова на Варна, но не съм чел да е пил вино от нечий череп. Иначе черепи чаши са били известни и на печенегите /например от главата на Светослав/, зулусите /някакъв английски генерал/, тибетците, лорд Байрон, хунну, лангобардите /главата на някакъв гепидски крал послужила за причина за смъртта на Албоин/ и т. н.
          Ей тук по-подробно - http://en.wikipedia.org/wiki/Skull_cups
          2.Кой народ е познат с Мадарски конник и Тракийския Херо-Българския и тракоскитския
          С мадарски конник - вероятно прабългарите. С тракийския херос - траките. Сходен иконографски мотив, подобни има и при други народи.

          3.Кой народ е обявяван от 4 до 20 век за схизматичен???-3 схизми и чия ерес е лепната безсрамно на един народ-българската.
          Амин.
          Ами доста народи. От гледна точка на Католическата църква всички източно-православни са били схизматици - не само българите, но най-вече гърците, както и различните източни християнски деноминации - асирийци, арменци, грузинци, копти, маронити /до унията им с Рим/, несториани и т.н. Ако намекваш за българите - те са схизматици за западните църкви до ден днешен, а за гръцката - само за периода от 1870 до 1953 /там някъде/. Иначе еретици безброй, кажи коя ерес имаш предвид, да ти кажа къде е била разпространена.

          680г. територия на българската държава,понеже каган Йосиф казал ,че в-н-т-р избягали през Днепър,по Днестър до Онглос се определя от Златарски и до днес-р.Искър,Дунав,Черно Море.
          - първо не Дунав е граница -северната граница се определя или по Новакова бразда или по билото на Карпатите.

          Второ - това, че южната граница е била по Стара планина се определя не от писмото на Йосиф, а например от сведенията на Теофан за северите и от факта, че областта Загоре е дадена на Тервел от Юстиниан, следователно преди това не е била в състава на държавата. За годината 680 - вероятно правиш някаква грешка.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #50
            Наскоро един умрял българин подарил замък намиращ се в Австрия на България.Откриват книга на Волтер ,който пише за Калоян.Може и да не е истина четох го във вестник труд.
            Разбира се Йосиф не беше още открит от Златарски,аз ти посочих границите които ги дава Златарски в нач. на века ,по тях е и Ньоския диктат,да оставили са ни малко oт Тракия.
            Съгласен съм с границите които даваш по Теофан.Рашо Рашев ги плещи едни за тия бразди ,рововете запомнете не на всякъде са граници,те са евентуално нещо като зашитно съоражение,зад която минава цялото населние,ако се сещаш Никифор не е успял да припари към Никулцел,както и Копроним/посеркото/.
            Годината е мътна и кървава, да 681 е,грешката е моя.
            Явно не можем да говорим по философия на историята искаш само дати,извори,ТТД.
            Нещо заприличва на форума от танковете ,искам стратегически анализ на историята на религиите от 4 век. насам арианството ,превърнато в богомилство на траките и готите /1 схизма/,10век. на папа Формоза му режат ръката с която благославял еретиците/българите/,19 век .елините ни обвиняват в етнофилетизъм.Анализ-по всички философски -исторически модели-
            Прав си Шпенглер,Тойнби и Гумильов се въртят около една методология,давай другите има позитивистична ,релатевизтична,интегрално хуманистическа,марксистко-ленининстка,томиска ,неотомиска -хиляди.
            Аз съм например застъпник на Августинския модел.
            Както виждаш игра на школи ,ако ти кажа,че Тойнби атакува рационалистическите възгледи за историята с помощта на Хегел ,който пък е ученик на Кант ,когото в крайна сметка Тойнби критикува,пак ще ме пратиш за зелен хайвер.А пък наште новопръкнали се ''автохтонци'' застъпват теософската методология и философия в историята.
            Постановката която дава D'Arcey,M.C.,че всяка теологическа школа има 3 основни принципа:
            1.Есхатология
            2.Божието царство е трансцедетно
            3.провиденциализъм
            е крайно опростенческа ,и за това има нужда от някои корекции-
            "края не е безсмислен",това го признават и М.Д'Арси,и Бердяев
            Царството Божие вътре във вас е -и
            победата макар да е предопределена ,е личностна за всеки един човек и зависи от желанието на неговата свободна воля.има победители ,има и победени.
            Така,че теориите за цикличността ми изглеждат като Дъновите метаморфози-бог-еманация-кристал-разстение-животно-човек-бог.
            В крайна сметка " траките са българи" не е най-важното за мен.
            Гепидите са в скитския ареал,споменават се често с траки,готи и сармати, а да и с българи,а пък печенегите са баджанаците на българите.Откъдето е жената ,оттам е и родата.

            Comment


              #51
              RIZAR написа
              ....

              :1087: :1087:

              .
              ..И кажи ми ти страннико,
              чувал ли си звук,
              по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

              Comment


                #52
                Първият пост по темата (на Пилот) ми прилича на ябълката на Ерида, хвърлена на сватбата на Тетис с Пелей.

                А този пост, като изключим многобройните фактологични и пр. несъответствия, показва, че каквото и да учат учениците за Българското Средновековие, умеят добре да правят обобщения . Напоследък бях позагубил надежди в това отношение.

                Comment


                  #53
                  Торн има изрично сведение на Акрополит че Калоян е направил от черепа на Балдуин чаша.Доста от историците смятат че е налице смесване с Крум и Никифор.Акорополит обаче е почти съвременник на събитията и твърде добре информиран автор за да допусне такава груба грешка.

                  Comment


                    #54
                    Откриват книга на Волтер ,който пише за Калоян.Може и да не е истина четох го във вестник труд.

                    Житейски принцип: не вярвай на неща писани в българската преса.
                    Граматически принцип: имената на вестници се изписват с главна буква и се поставят в кавички.

                    Сега по същество - книгата на Волтер не е открита по простата причина, че никога не е била крита. Това е една от най-известните творби на Волтер, а именно новелата "Кандид за Оптимизма" от 1759. В нея Волтер пише не за Калоян, а за българската войска и техния цар(не се споменава никакво име) които се бият срещу арабите. В случая царят на българите е прикрит намек за Фридрих Велики и алюзия за неговите, на Фридрих, хомосексуални забежки. Причината именно българите да бъдат използвани е игра да думи с френската "bougre", на английски "bugger", която се вярва произлиза от "Bulgare" защото "в един период в миналото в западна Европа българите са били асоциирани със секта(богомилите) и заради това са били обвинени в извършването на действия които тогава са били считани за перверзни" (Robert, 'Dictionnaire etymologique'). И оттук е връзката: българите - перверзни, Фридрих - хомосексуалист. Повечето коментатори смятат, че в случая Волтер представя образа на войнствения Фридрих от Прусия(който инициира Седемгодишната война) и го трансформира във фиктивен български цар.
                    Горното обяснение на това какво е имал предвид Волтер е на проф. Роджър Пиърсън(Prof. Roger Pearson) който превежда Волтер на английски.

                    С уважение,

                    п.с. етимологичния речник наистина свързва произхода на английската "bugger" с българи и сексуалните навици на българска секта от 11в.(явно богомилите в западна Европа).
                    The online etymology dictionary (etymonline) is the internet's go-to source for quick and reliable accounts of the origin and history of English words, phrases, and idioms. It is professional enough to satisfy academic standards, but accessible enough to be used by anyone.
                    "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

                    Comment


                      #55
                      "Кандид" между другото е доста добра новела , а там войната за Вестфалия се водеше между българите (прусаците) и аварите (французите). Rizar, ето ти още едно доказателство за германската теза :lol:
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        #56
                        resavsky написа
                        Торн има изрично сведение на Акрополит че Калоян е направил от черепа на Балдуин чаша.Доста от историците смятат че е налице смесване с Крум и Никифор.Акорополит обаче е почти съвременник на събитията и твърде добре информиран автор за да допусне такава груба грешка.
                        Снощи го видях, но в някакво писание на Дориан еди-кой си и реших да проверя. За съжаление на Vostlit.info има само откъсче от Акрополит и се отказах повече да търся.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #57
                          Дориан, но не Грей, а Александров.
                          Мислех си, че познавам "Историята" на Акрополит и че там няма такова твърдение, но д-р Д.Александров е способен на невероятни исторически иновации :aaa:
                          Може да е чел някой "пълен" препис, не знам.

                          Comment


                            #58
                            "… Самият им император Балдуин бил пленен от тях и бил откаран вързан при царя на българите Йоан (Калоян). Той, както казват, отсякъл главата му и по варварски обичай я превърнал в съд за пиене, като я очистил отвътре и я украсил от всички страни отвън…" (15,13).
                            Това е точният цитат на Акрополит.Дориан Александров е известен с най-меко казано богатото си въображение но в случая има някаква изворова база.

                            Comment


                              #59
                              :1087: :1087: :1087:

                              Comment


                                #60
                                "Понеже италийците не знаели това, те били надвити и победени от скитите, така че самият император Балдуин бил пленен от тях и докаран в окови при царя на българите Йоан. Неговата глава, както казват, подир убиването му, служела на варварина за чаша, след като била очистена цялата и вътрешност и наоколо била покрита с украса." (ГИБИ V²²²: 155).:wo-oh:
                                А дали тук нямаме смесване на Никифор с Балдуин?:sm186:
                                Или пък омразата на гърците към Скилойоан е била толкова силна, че са си съчинявали разни истории за него.:sm186:
                                Във всеки случай, Георги Акрополит използва израза "както казват". Т. е. възможно е и да става дума за някакви непотвърдени слухове може би.:sm186:
                                А може и това да е самата истина.:sm186: :wo-oh: :aaa:
                                Щеше да е добре, ако тази информация беше потвърдена и от други източници.:sm186:

                                RIZAR написа
                                ...
                                Честно казано, като чета мненията ти, така се обърквам, че в крайна сметка не мога да разбера какво всъщност твърдиш.
                                Но проблемът може и да е в мен самия.:1087:

                                P. S. Мненията на bozman поне са забавни и могат да оправят на човек настроението.
                                Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 11-02-2008, 12:20. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                                Comment

                                Working...
                                X