Стрез / или по точно Стрезо/ му е братовчед - вероятно брат на Борил .Името Алексей Слав е абсолютно точно - засвидетелствано е в негова грамота от 1220 г.Между другото там е единственото споменаване на неговото лично име "Алексей" - навсякъде е представян като Слав което очевидно е негово фамилно име.Още по интересно е че в едно писмо неговият тъст латинският император Анри го определя като "нашият грък".Някои изследователи са склонни да тълкуват този израз като косвено доказателство за евентуален гръцки произход на неговата майка.Дали пък цар Петър не е имал брак с визнатийска аристократка?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Алексий Слав
Collapse
X
-
resavsky написаДеспот Алексей Слав според мен е син на цар Петър
1.Защо Алексий Слав нито веднъж не е упоменат в изворите преди 1208г. - да си син на цар не е нещо което може да се скрие?
2. Ако Алексий Слав е син на цар Петър защо тоъ не го поставя редом със себе си при събитията след убийството на Иван ² Асен? Ако тогава е бил твърде млад то защо не знаем нищо за него през Калояновото царуване?
3. Как да си обясним факта че, през цялото Борилово царуване Алексий Слав не прави сериозен опит да го свали от власт, ако е бил наистина син на Петър то резонно е да се предположи въэзможноста да има някаква подкрепа в Търново. Нищо подобно няма-единствената му грижа е да разширява своите си владения(изключвам 1211г. когато съвместно със Солунското кралство воюва срещу Борил) но това не са действия насочени към царската корона на бъгарите.
4. Дори след като Иван Асен ²² си връща короната на баща си той не прави нищо за да изтъкне своето "старшинство" като наследник на по-възрастния от двамата братя.
Всичко това навежда на мисълта че дори да е бил син на Петър в което дълбоко се съмнявам то в най добрия случай е незаконнороден което обезсмисля всякакви претенции за царската корона!
resavsky написаСтрез / или по точно Стрезо/ му е братовчед - вероятно брат на Борил .Името Алексей Слав е абсолютно точно - засвидетелствано е в негова грамота от 1220 г.Между другото там е единственото споменаване на неговото лично име "Алексей" - навсякъде е представян като Слав което очевидно е негово фамилно име.Още по интересно е че в едно писмо неговият тъст латинският император Анри го определя като "нашият грък".Някои изследователи са склонни да тълкуват този израз като косвено доказателство за евентуален гръцки произход на неговата майка.Дали пък цар Петър не е имал брак с визнатийска аристократка?
Що се отнася за това че Анри нарекъл зет си "грък" така обикновено каолиците наричат православните, няма много за чудене и догадки!
Comment
-
1.А защо не знаем нищо за Иван Асен до 1208 г.?Не знаем нищо и за Борил който очевидно е бил твърде влиятелна личност и вероятно близък сътрудник на Калоян.
2.Напълно възможно е Алексей Слав да е не бил пълнолетен къв 1196/7 г. което прави логично неспоменавето му в тези събития.
3.Очевидо Борил е имал много по силни позиции в Търново и това прави невъзможно коронясването на Алексей Слав.Има достатъчно данни че Алексей Слав има аспирации към короната в Търново.Същият очевидно е търсил подкрепа от своя тъст - император Анри който му е обещал да го направи "крал на Голяма Влахия".Желанието е едно а реалността съвсем друга.
4.По същите причини като т.3.Просто Алекесй Слав е имал ограничени възможности.А и сътрудничеството му с латинци и епирци вероятно го е компрометирало в широки кръгове от българскито общество.
Comment
-
@tonev: Да, Есклас е начинът, по който французите са си "препеяли" името Алексий.
@resavsky: Защо да е очевидно, че Слав е фамилно име? Има и двойни лични имена. На мен например винаги ми е било интересно кога Асен спира да бъде лично име и става фамилно...
@thorn: Имало е регентства, когато царят е непълнолетен. Например при Коломан Асен ² и Михаил Асен.
Comment
-
Истината е че знаем малко за всички. Единствената което отличава Иван Асен ²² отБорил, Алексий Слав, Стрез е че никой не оспорва прозхода му - той е синът на стария Асен, всичко друго е без значение за съвременниците му. Като капак, изважда кэсмет да остане в историята като най-значимия владетел на Второто царство! Друг е въпроса дали България е била толкова могъща тогава, колкото си мислим. Само 5г. след Иван Асен ²² от величието на уж могъщата му държава остава само спомен...
Не е ли това по-интересна тема за дебат?
Comment
-
Багатуре никой не може да стане велик владетел само затова че е имал късмет.Иван Асен ²² е имал своите качества/ признавам си че не съм му най -големия апологет/ както и своите грешки.Друг е въпросът е че неговата политика е преекспонирана за сметка на неговия предшественик Борил и неговите наследници.Кризата настъпила в българската държава след неговата смърт едва ли може да се отдава само на Иван Асен ²².По скоро е набице крайно неблагоприято стечение на външнополитическите фактори - татарска инвазия /вероятно включваща превземане на столицата Търново/ и засилване мощта на Никея.Всичко това плюс малолетен цар в Търново и неособено лоялна аристокрация от предмино гръцки произход в южната част на държавата / може би най - сериозната грешка на Иван Асен ²² е запазването на позициите и/.Иначе нямам нищо против сериозен дебат и за Алексей Слав и за Борил / за мене крайно подценявана личност с пренебрегнати заслуги/.И то не толкова като спорове относно техвия произход колкото като оценка на делата им.
Comment
-
Когато казах, че е имал късмет не съм казал, че е бездарен! Да се възползваш от възможностите е "висш пилотаж" в дипломацията. Иван Асен ²² не е безгрешен и аз напълно споделям посочените от теб неблагоприятни фактори стоварили се над България след неговата кончина. Няма спор, че не винаги Иван Асен ²² е проявявал последователност при преследване на "голямата цел"друг е въпроса дали е била реалистична). За вътрешната му политика не знаем почти нищо и ти правилно посочи голямятя слабост - прекалената толерантност към гръцкия елемант в държавата, да не говорим за половинчатия статут на Солун-истинска лудост е да не се опиташ да го присъединиш изцяло!
С удовалствие ще разговарям по повдигнатите от теб въпроси! Ако искаш да набележим въпроси и стъпка по стъпка да ги разискваме, включително за ролята на Борил и Слав.
Comment
-
resavsky написаСтрез / или по точно Стрезо/ му е братовчед - вероятно брат на Борил .Името Алексей Слав е абсолютно точно - засвидетелствано е в негова грамота от 1220 г.Между другото там е единственото споменаване на неговото лично име "Алексей" - навсякъде е представян като Слав което очевидно е негово фамилно име.Още по интересно е че в едно писмо неговият тъст латинският император Анри го определя като "нашият грък".Някои изследователи са склонни да тълкуват този израз като косвено доказателство за евентуален гръцки произход на неговата майка.Дали пък цар Петър не е имал брак с визнатийска аристократка?
Resavsky, името "Алексий" се появява сякаш по наследство...знам, че е приумица, но обърни внимание на факта, че предшественикът владял Родопите е Иванко. Той също не се казвал Алексий, а му било дадено от император Алексий III.
Аз следя с интерес развоя на темата защото всичко свързано с Родопите ме интересува....с една дума, гледам като "коте кървавица"
Тъй като не цитирате историческите текстове - поразрових се в моите бележки и открих тези:
Георгий Акрополит разказва за забягването на Стрез в Сърбия/в Просек и братовчедът Слав в Цепина:
"Планината Родопи, която се нарича и Ахридос и нейните крепости, а също и Мелник владеел Слав, който бил роднина на цар Асен и бил почетен с деспотство от константинополският император Ерик/Анри, брат на пленения от цар Калоян император Балдуин и наследник на трона/, за чиято дъщеря, родена от наложница, той се бил оженил.Този Слав като завладял силната и почти непревземаема за всички противници крепост Мелник, станал самодържец и не се подчинявал на никой от околните владетели. "
Ето и събитията според Анри Дьо Валансиен след 31 юли 1208 г.:
" След всичко това този Слав дойде при императора и го намери седнал в палатката си, заобиколен от своите най-големи барони. Слав влезе в палатката при всички барони, които бяха там: падна пред краката на императора, целуна ги и след това и ръката. Мирът бе сключен и потвърден. Там Слав стана човек на императора и се закле да му бъде верен и лоялен занапред като на свой законен господар.
Споменаване на Слав при договора от Перуджа между бароните на Латинската империя и йерусалимския крал Жан дьо Бриен:
"И да се знае, че във властта на краля ще бъде да вземе, каквото пожелае за своите наследници: или цялата земя, която е отвъд протока и някога са владеели латини и гърци, или цялата земя която владее Комнин чак до околностите на Димотика и на Адрианопол и цялото херцогство на Филипопол, от когото и да бъде владяно, и цялата земя на Слав / et totam terram Sclave/.."
Записал съм последното, на латиница, защото и днес край Мелник има село Склаве и явно произходът на топонима е свързан с името на Слав/Sclave.
В Синодикът на българската църква - "Борилов синодик" се пее "вечна памет" на Слав и името му е редом до това на севастократор Александър, брат на цар Йоан Асен II и до севастократор Стрез, брат на Борил:
"И на деспот Слав, вечна му памет"
Това имам. Мисля , че е от полза да се препрочитат источниците
Comment
-
resavsky написаОтносно името Алексей има вероятност бъдещият деспот Слав да е роден в перидоа 1180 - 83 г. по време на управлението на Алексей ²² Комнин и да е кръстен в чест на действащия император.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Мисля,че Слав е бил син на Петър,но това се е пазело в строга тайна.Сигурен съм,че латинския импераор или някой от благородниците му не е и подозирал.А хората на Слав в десподството му са знаели.Ето какво казва самия слаф на Анри според Анри дьо Валансиен
"Аз съм човек твърде богат със земя и съкровища от злато и сребро и в моята страна ме почитат доста за благородник."Значи се прави,че е само благородник човека,а имал доста злато и сребро,а освен това го почитали доста повече.На мен това ми изглежда като реална хвалба за богатството и силите му,но нарочно не е казал,че е от царска кръв.Ако беше казал Анри щеше да го екзекутира абсолютно веднага.Last edited by владетелят на шумер; 13-03-2008, 00:03. Причина: Автоматично сливане на двойно мнениеНека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.
Comment
-
владетелят на шумер написаМисля,че Слав е бил син на Петър,но това се е пазело в строга тайна.Сигурен съм,че латинския импераор или някой от благородниците му не е и подозирал.А хората на Слав в десподството му са знаели.По късно ще го докажа.
Мисля,че Слав е бил син на Петър,но това се е пазело в строга тайна.Сигурен съм,че латинския импераор или някой от благородниците му не е и подозирал.А хората на Слав в десподството му са знаели.
Мисля,че Слав е бил син на Петър,но това се е пазело в строга тайна.Сигурен съм,че латинския импераор или някой от благородниците му не е и подозирал.А хората на Слав в десподството му са знаели.Ето какво казва самия слаф на Анри според Анри дьо Валансиен
"Аз съм човек твърде богат със земя и съкровища от злато и сребро и в моята страна ме почитат доста за благородник."Значи се прави,че е само благородник човека,а имал доста злато и сребро,а освен това го почитали доста повече.На мен това ми изглежда като реална хвалба за богатството и силите му,но нарочно не е казал,че е от царска кръв.Ако беше казал Анри щеше да го екзекутира абсолютно веднага.
Comment
-
Добре де пуснах го накриво,признавам.Оправих го.А мойта теория не е толкова лесно да я опровергаеш като я пратиш в "Майтапи"
ПП А и ако не е вярно,че е излъгал пред Анри,тогава е обикновен феодал ,а не човек с претенции за трона.Last edited by владетелят на шумер; 13-03-2008, 00:21.Нека духът ти живее и нека ти който,обичаш Тива,да прекараш милиони години ,обърнал лице към северния вятар,докато очите ти съзерцават щастието.
Надпис от чашата с пожелания от гробницата на Тутанкхамон.
Comment
Comment