"Хранените" хора са си баш родова аристокрация, остатък от родово-общинния строй, когато съседско-териториалната община не е имала възможност да излъчи свои представители при управляващата върхушка. Това е нормален процес/етап, през който преминават повечето племена. Друг е въпросът защо това явление се наблюдава с различна интензивност, кои са неговите катализатори и т.н.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
За понятието "държава" употребено по адрес на средновековна България
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Абе не е имало феодален строй през ПБЦ и това си е. А на аристокрацията нищо не й пречи да е и "служебна", и "родова", като последното не означава непременно "наследствена", в смисъл като "наследяване на определено владение, град, крепост и др."A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
[QUOTE=Юлиан Август]Мдам, ясно е как- с по-хубави жени. Неусетно дори и хановете си кръщават децата със славянски именца... Титли се славянизират, езици налагат, ужас- на какво ли не са способни женорята, като си усетят силата :sm113: :mhehe: Те цяла религия домъкнаха на Вечния град, че и на вас, камо ли горните дреболии.
Ирония усещам
Нека си спомним за Омуртаговия син-Маламир
или за децата на Сондоке-Михаил, Велегнев, Богомила, Каля, Марта, Елена, Мария....
А вземането на славянки няма нужда от кой знае какви доказателства.Човещинка е
Само че това е води до асимилация, а смесване на двата(или повече) народа...
Съжалявам все пак за офтопика.
подкрепям Ги-в България феодализъм започва да се промъква с византийското владичество
Comment
-
А на аристокрацията нищо не й пречи да е и "служебна", и "родова", като последното не означава непременно "наследствена", в смисъл като "наследяване на определено владение, град, крепост и др."
А феодализацията е бавен процес, който започва точно през ПБЦ и се развива през годините на византийското владичество, за да се прояви в развита форма през ВБЦ. Такава е постановката, която се е утвърдила и може да бъде прочетена навсякъде. Ако някои има претенциите да я оборва, то с тритредни постове едва ли е начина, а форума- мястото, където би било удачно да го стори.Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
resavsky написаНе надписите са доста повече но всъщност са само от два владетеля.
За прабългарската аристокрация: Най-високо в йерархията тя е била потомствена. Но съществуват данни и за благородници по заслуги, чието благородство се "купува с кръвта на неприятеля".
За Кубратова България: Според мен, тя може с еднакъв успех да мине и за племенно обединение, и за държава в най-ранен етап на развитие. А причините за нейното разпадане са по-скоро ударите на хазарите, а не толкова нетрайните междуплеменни връзки, макар че в "Джагфар Тарих" пише друго.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
Юлиан Август написаА феодализацията е бавен процес, който започва точно през ПБЦ и се развива през годините на византийското владичество, за да се прояви в развита форма през ВБЦ. Такава е постановката, която се е утвърдила и може да бъде прочетена навсякъде. Ако някои има претенциите да я оборва, то с тритредни постове едва ли е начина, а форума- мястото, където би било удачно да го стори.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
-
Определението "хранени" подсказва, че въпросните хора са получавали средствата си за живот (и позицията) от владетеля, а не от някакъв друг източник, т.е. не става въпрос за някакъв тип родова аристокрация.А не означава ли, че те имат специалната привилегия да се хранят заедно с него ?
Comment
-
Guy de Mont Ferrand написаВиж това, че средновековна България не била държава, не го пише никъде другаде, само във форума...
a_godumov написа"Храня" на сторобългарски не е ли означавало "пазя" (от там в съвременния език "охранявам"), съответно "хранени хора" - хора, които са (по някакъв начин) под закрилата на владетеля?Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 01-12-2007, 04:29. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
За прабългарската аристокрация: Най-високо в йерархията тя е била потомствена. Но съществуват данни и за благородници по заслуги, чието благородство се "купува с кръвта на неприятеля".
Е, как? В похвалното слово за Теодорих го пише дословно, че купуват благородството си именно с кръвта на неприятеля. Някои историци свързват този тип благородство с багаините, които са били средното съсловие.
Впрочем, как произвеждат рицарите на западНе 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Само да уточня, че това го пише единствено в постовете на двама-трима души. Защото някой може да си помисли, че това е някаква общовалидна за целия форум теза
Това към мене ли беше адресирано?Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
Леле, едва сега прочетох тази глупост, дадена ми от тонев. леле-мале, ако с това ще си доказваме тезите...
по темата - както се оказа - поне аз не отричам съществуването на държавно образувание на предшествениците на българите по тези земи - ПБЦ и ВБЦ. Проблемът беше само и единствено в неправилната интерпретация на "държава" като феномен на съвременността, какъвто, както става ясно от постовете на почти всички тук, сме съгласни, че България по онова време не е.
Comment
-
Служебна аристокрация в ПБЦ несъмнено е имало и генезисът й е най-вероятно свързан с централизацията, макар че е твърде естествено владетелят да избира при назначение (примерно - за комитите) представители на родовата аристокрация. Това обстоятелство обаче не изключва появата на homines novi, а по-скоро го предполага, като имаме предвид резултатите от кризата през VIII век, а и избиването на разбунтувалите се боили през 865/6г.
Comment
Comment