Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Битката при Никопол 1396 г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Носили са особена униформа, която била с нещо като шалче на врата и от там идват френската и немската дума за вратовръзка: Crawatte.
    Всъщност и вратовръзката идва от там.
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    Comment


      #17
      От какъв зор са се спешили след като преследват конници, много глупав ход!?? Я кажи повече подробности по случая.
      Сигизмунд и Мирчо настоявали някой от тях да извърши първия налет срещу турците, защото познавали начина им на воюване. За Жан дьо Невер обече представата за турците май повече се опирала на легендите за шепа рицари, които громят хиляди мюсюлмани. За него първия налет бил чест, тъй като очаквал, че още с него ще обърне турците в бягство и за ддругите няма да остане нищо от славата. Затова самоволно атакувал с бургундците турския център и попаднал в капан. Зад първия ред имало набити колове и след като турците се оттеглили зад коловете, рицарската конница била блокирана (именно в тази връзка Фроасар разказва за битката при Никопол). Това наложило бургундците да се спешат и да пуснат конете си. В интерес на истината пешком се били добре и Баязид със сърцераздирателна реч едва удържал войниците си от бягство. Сигизмунд също влязал в бой с останалата войска. В това време обаче бургундсите коне без ездачи се втурнали в християнските редици и предизвикали паника. Последвало масово бягство и то направо към реката. Бил изоставен и немърливо охранявания лагер. При това положение Баязид нанесъл съкрушителния удар - атакувала прочутата сръбска конница (тежката сръбска конница поради добрата си екипираност била елитно звено в иначе доста зле въоръжената турска армия).

      Малко се поразкъса описанието, но в началото Батко Чарли е дал линк с описание на цялата битка - там има хубава карта, къдато са показани и колчетата.

      Comment


        #18
        Да, това пропуснах да го спомена горе. И аз разполагам с един малко по-груб план на битката където е отбелязана отбранителна линия от набити колове, зад които се изтегля авангарда и конницата след първия удар на рицарите.
        Като цяло обаче християнската войска е била с доста по-големи шансове, а и в един момент победата е била на кантар, но западноевропейските рицари опропастяват всичко по безумно глупав начин!
        (\_/)
        (°_°)
        (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

        Comment


          #19
          Тва за спешаването ми се струва направо невероятно. Каква стръв за бой трябва да те гони, за да си предадеш бойното предимство? Защо например да не се прегрупират и избегнат коловете? Та коловете са там именно за да не ти разрешат да си ползваш конницата, ама нямат ефект ако си я отдръпнеш и не нападнеш от тази страна... Ако не се лъжа римляните скрояват подобен номер на Атила при битката на Каталонскитв полета. Заемат позиции на хълмове, където конницата не може да се впусне в атака и принуждават хуните да се спешат... Най-големияте добродетели в такива ситуации са търпение и самообладание. Вярно, игра на нерви и много адреналин, ама така се печелят и губят битки.
          Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

          Злобата крепи човека, а мързела го грози!
          (собствен патент)

          Comment


            #20
            "На война всичко е просто, но и най-простото е в голяма степен трудно."
            Карл Клаузевиц
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              #21
              Тва за спешаването ми се струва направо невероятно. Каква стръв за бой трябва да те гони, за да си предадеш бойното предимство?
              Ами след като Жан така глупаво се е наврял капана е имало 2 възможности: 1. да се спешат и 2. "Назад, братя". Но второто било съвсем неприемливо за нахаканите рицари.
              Дори и спешени, те били добре бронирани и били сериозен проблем за зле въоръжените турци. Големия гаф обаче идва от изтърваните коне, които обърнали в бягство останалите. Малобройната, но добре екипирана сръбска конница била безсилна срещу също добре екипираната кръстоносна войска, но останалите сами бургундци вече не били сериозен проблем.

              Comment


                #22
                Вижте на какво се натъкнах, търсейки нещо друго.



                Макар, че страницата ми се струва, че малко куца, имаше две-три интересни неща написани. Едното беше, че при битката на Косово ( не на Косово Поле) Вълкашин изправя сърбо-българска войска(???) от около 70 000. Турците с по-малко войска обаче надделяват чрез атаки преди изгрев и чрез отравяне на конете на противника???

                После се говори за битката при Никопол. Тука авторите твърдят, че Османлиите прилъгвали френски и български "рицари", като привидно искали да се преговарят, а ги хващали в плен и ги убивали. После се говори и за избитите войници, след като са се предали. Баязид избива бая народ тогава, но мисля, че тва беше свързано с превземането и разграбването на Рахова от кръстоносците. Рахова всъщност така и не разбрах къде е и какво му е истинското име. Тука интересното е, че се говори едно за българско участие и две за пленяване на хора при преговори, за което досега не бях чувал. Нещо да кажете по въпроса?
                Last edited by Batko Charly; 02-10-2005, 10:13.
                Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                (собствен патент)

                Comment


                  #23
                  Объркали са битката при Черномен с тази на Косово.

                  Май и за останалото доста са се пооплели.

                  Рахова е Оряхово. Запазила се е доста доста добре до днес една кула от крепостта. Някъде из форумите спорихме за числеността на гарнизона й. Всъщност май спорихме за това в Дир.БГ.

                  Comment


                    #24
                    Галахад,
                    Между другото чувал ли си, че "татарски" отряди са ни били добри съюзници и имат заслугата за може би единствената наша победа срещу турците? Натъкват се някъде на турски отряд и го избиват до крак. Чел съм за тва в друг форум, но бях доста озадъчен.
                    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                    (собствен патент)

                    Comment


                      #25
                      Синът на цар Чака постъпва на служба при Шишмановци. Михаил Шишман е имал татари в армията си при Велбъжд.
                      А другото и аз съм го чел на някакъв форум, но не помня къде. Но другаде не съм го срещал. Беше много общо и не можах да разбера за какво точно се говори.
                      Но и турците са били ползвани като наемници срещу византийците.

                      Comment


                        #26
                        [QUOTE=Batko Charly]Тва за спешаването ми се струва направо невероятно. Каква стръв за бой трябва да те гони, за да си предадеш бойното предимство? Защо например да не се прегрупират и избегнат коловете?
                        Колкото и да е странно но по това време на Запад в почти всички сражения, дори и без колове, рицарите се спешават, феномен но е истина.
                        Има идея, че тук западняците за пръв път се сблъскват с колове, а човек участвал в битката по-късно съветва Хенри при Азенкур да направи същото.

                        Comment


                          #27
                          Дълбоко се съмнявам. Дори първобитните племена от каменната ера са използвали подобни капани за лов на по-едър дивеч.
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            #28
                            [QUOTE=Warlord]Дълбоко се съмнявам. Дори първобитните племена от каменната ера са използвали подобни капани за лов на по-едър дивеч.
                            Това не е капан, а използване в сходна бойна обстановка, почти по едно време на нещо еднакво, на 2000 км. далечина. намери друг пример по ранен от Азенкур, на Запад.

                            Comment


                              #29
                              Ами в линка дето го е дал Батко Чарли за коловете е написано "Hоrse trap".
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                #30
                                Има идея, че тук западняците за пръв път се сблъскват с колове, а човек участвал в битката по-късно съветва Хенри при Азенкур да направи същото.
                                Фроасар разказва за Никополската битка именно във връзка със сражението при Аженкур.
                                Трябвало е да слязат, защото конете налитайки на коловете, правели беля. Прегрупирането пък означавало отстъпление при това след като така самонадеяно са се навряли между шамарите. А и при наличието на колове не можели да се възползват много от предимството си. Лошото е, че бургундците не са мислели как да си взаимодействат с останалата част от армията, а са очаквали другите просто да ги следват, независимо каква каша са забъркали.

                                Comment

                                Working...
                                X