Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българска аристокрация след XIV век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    княз Стратемирович написа
    Николай,
    Квинтилиан е казал, че историята не се доказва, а се разказва. В крайна сметка, когато говорим аз фамилните си истории за нас не би трябвало да е от занчение кой, как и защо ни вярва. Важното е ние да вярваме в тях. Хората от добри семейства, които познавам спазват този принцип.
    Съгласен, но тогава и дума не може да става за "доказани" факти, произход и т.н. По-скоро можем да говорим за семейни легенди, които наистина са нещо хубаво, интересно, но са безкрайно далеч от самото понятие "история", както го схващам аз поне.

    Comment


      #62
      Честно казано не разбирам какво точно имаш предвид под доказателства. Моето семейство например имаме изключително богато родословно дърво, което достига до 17 век. През този период неколкократно представители на фамилията са влияели върху исторически събития и техните имена са споменавани в различни извори и съвременни исторически изследвания. Имаме и преданието (запазено в три напълно независими един от друг източника) за царския произход. Имаме и косвените аргументи идващи от пътешественици като Любенау и Бусбек, оит османски данъчни регистри, които говорят за това, че царски потомци в България през 16-17 век има. Това всичкото приемаш ли го за доказателство???

      Comment


        #63
        Ще ти отговоря откровено - не. Родословно дърво до 17 век - това е ОК. Но оттам до края на 14 и началото на 15 век ? Предание - хубаво, на как според теб в османски регистър от 17 век ще се говори за потомци на български царе ??? В кой точно регистър? Кои са точно тия косвени доказателства при Любенау и Бусбек? А иначе родът Шишманови през Възраждането никой не спори, че е известен, но пак повтарям оттам до 14-15 век си зее огромна дупка от едно десетина поколения.
        Виж, уважавам най-искрено гордостта ти от това, че произхождаш от известен възрожденски род, не бих възразил нищо ако беше писал - "В семейството ми има предание, че..." Легенди и предания в България много и все интересни и достойни за слушане... Но ти говориш - "безспорно е доказано, исторически е потвърдено" - а това въобще не е вярно.
        На твое място вместо да се вглеждам в семейни легенди, бих написал нещичко за проф. Шишманов, за възрожденците в рода, за офицерите от рода, паднали по бойните полета. Това са исторически доказани личности с принос към българската история. И на всички ще ни е интересно да узнаем нещо повече за тях.
        Аз например както споменах произлизам от общо взето скромен род на селяни, овчари, занятчии, по-късно имал и доста музиканти, военни. Но си знам родословието за последните 2-3 века, и си се гордея не с някаква семейна легенда, а с двамата ми прадядовци, паднали за България през войните, с покойния ми чичо Стефан, ученик на знаменития италианска композитор Маскани и дълги години диригент на градския оркестър на Хасково... Ей, такива скромни нещица.

        Comment


          #64
          княз Стратемирович написа
          Хората от добри семейства...
          Какво значи това словосъчетание? Ето няколко възможни отговора (ако не е някой от тях, моля за разяснение):
          - Аристократичните семейства
          - Семействата само от един определен кръг
          - Семействата със специалин произход
          - Семействата от елита
          - Богоизбрани семейства
          - Богатите семейства
          - Семействата с минимум 5 професора в рода
          - Семействата с прадеди-герои
          - Нещо друго

          П.П. Княз Стратемирович, когато си разказвал на приятели за твоя произход, навярно си срещал само безрезервно одобрение. Тук обаче явно не е така поради няколко причини:
          1. Повечето участници в този форум (съдейки по скромния си опит) желаят всяко изказвано твърдение да бъде подплатено с доказателства.
          2. Българския народ, в по-голямата си част, изпитва генетична неприязън към аристокрацията, често пъти неосъзнана (не казвам, че това е хубаво).
          http://mamkamu.blog.bg/
          http://gledam.blogspot.bg/

          Comment


            #65
            Николай,
            Гордея се със своя род в неговата цялост. Гордея се и с професорите, и с министрите, и с писателите, и с банкерите и с простите селяни, и с воените... Научен съм да уважавам всеки клон на рода си. Научен съм и да вярвам в семейното предание и да тача тази част от родословието, която е в мъгла. Няколко пъти казвам - не изпитвам желание да доказвам кой знае какво. Видях темата в профила и реших да дам сведения, които имам. Надявах се да получа и друга информация, защото съдбата на старата аристокрация (а и въобще фамилните истории) ме интересува живо. За жалост от десетина дена (когато се регистрирах) единствено отговарям на въпроси.
            Том,
            като лазгледах форума не останах с впечатление, че всички тук очакват сериозни доказателства. напротив. Ширят се мнения за ролята на рода Дуло през 18 век и други подобни... Що се отнася до добри семейства - трудно ми е да дам дефиниция. Мисля, че това се чувства по някакъв начин.

            Сър Грей,
            не знам дали прочетохте цялата кореспонденция нагоре. Още в началото подчертах, че единствената претенция, която имам е, че произхождам от семейство, което в края на 17 век е твърдяло, че има царски произход. Това е неотменимата истина. А дали наистина има такъв прпоизход - това е легенда, в която всеки вярва ако иска.
            Но, че в България има много семейства с аристокартичен произход аз лично съм се убедил, тъй като познавам лично много от тях.
            Last edited by княз Стратемирович; 03-08-2006, 12:31. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #66
              По повод последната забележка на Сър Грей към Хана ви препоръчвам да разгледате следните страници, в които се вижда колко интересни връзки се откриват в генеалогията:


              Comment


                #67
                Николай,
                Много ти благодаря за линковете, които си ми пратил. Честно казано чак сега ги видях. Връзката Асеневци - Ласкарис - Орлеан е много красива. Виждал съм много по-измъчено родословно дърво от това. Връзката на Батенберг с Комитопулите малко ме съмнява, най-вече, защото Катун - дъщерята на Самуил не е засвидетелствана в никои извори. Принадлежността й към Комитопулите е предположение на унгарските историци. Но иначе има сигурна връзка на Комитопулите със Сакскобургготската династия.

                Comment


                  #68
                  княз Стратемирович написа
                  Николай,
                  Много ти благодаря за линковете, които си ми пратил. Честно казано чак сега ги видях. Връзката Асеневци - Ласкарис - Орлеан е много красива. Виждал съм много по-измъчено родословно дърво от това. Връзката на Батенберг с Комитопулите малко ме съмнява, най-вече, защото Катун - дъщерята на Самуил не е засвидетелствана в никои извори. Принадлежността й към Комитопулите е предположение на унгарските историци. Но иначе има сигурна връзка на Комитопулите със Сакскобургготската династия.
                  За човек като теб, който се интересува от генеалогия, сайта наистина ще е много интересен. Самите автори обаче отбелязват, че информацията в него е неофициална. За Фердинандовата далечна връзка с Асеневци знаех отпреди. В един от предишните ми постове бях пообъркал точно връзките, та трябваше наново да се консултирам. За Батенберг обаче научих оттам. Аз също се учудих, защото не можех да си спомня Самуилова дъщеря да е била женени в унгарския кралски двор. Знаех за това, че синът и наследникът му Гаврил Радомир е бил женен за унгарска принцеса.

                  Comment


                    #69
                    Виждал ли си сайтът на сръбската династия Караджорджевичи - разкошен е и има много представена връзката между Неманичите и Карагеоргиевичите. Жалко, че Симеон ²² или семейството му не положат някакви усилия в тази посока. Българската династия май е с най-смотаното присъствие в прежата от това, което аз съм видял.

                    Comment


                      #70
                      княз Стратемирович написа
                      Виждал ли си сайтът на сръбската династия Караджорджевичи - разкошен е и има много представена връзката между Неманичите и Карагеоргиевичите.
                      Това според мен си е сръбска научна фантастика. Последните Неманичи са някъде в началото на 15 век, а Караджордже Петрович се ражда през 1745 в семейството на беден селянин, чийто предци са били търговци на свине. Абсолютна фантасмагория!

                      Comment


                        #71
                        Връзката не е директна. Тя преминава през румънските Хохенцолерни. Виж го: http://www.royalfamily.org/history/r...manic_srp.html

                        Comment


                          #72
                          Стратемирович,аз съм си профан по темата.На базата на познанията ми с представители на турският народ и горе -долу на езика им "Шишманоглу" означава "син на дебелак" от шишко - човек с наднормено тегло.Извини ме,ако съм те засегнал!
                          Друго ме накара да се замисля - аристократите изместени от чорбаджиити,чорбаджиите изместени от еснафите, еснафите от пролетариата.После демокрация,борци кои все още живи,кои не.Нови чорбаджии работещи с методите на мафията и лансиращи вероятно нови публични личности,които официално да станат лицето на начията а не официално да им лижат задните части. Жалко за България.Вероятно аристократите,новите, ще оцелеят. Ще си купят индулгенции и като старите ще се променят до там,че поколението им да не знаят кои са им корените.
                          Яд ме е на военните.Познай защо.Те вече за нищо не стават.Упората на нацията я няма.И вероятно скоро време няма да има нация.

                          Comment


                            #73
                            княз Стратемирович написа
                            Връзката не е директна. Тя преминава през румънските Хохенцолерни. Виж го: http://www.royalfamily.org/history/r...manic_srp.html
                            Е, да, обаче това е връзка от 20 век. Ако имам щастието да се оженя за шведската принцеса (по-малката за предпочитане), например също бих могъл да кажа, че ние от Аскьой имаме връзка с Хабсбургите да речем, щото все някъде в родословието старата австрийска династия се е свързала с тия парвенюта, Бернадотите...

                            Comment


                              #74
                              Здравейте,
                              Може би въпросът ми не е точно за тук, но аз да си питам.
                              Бих искал да направя проучване за корените на моето семейство. За съжаление родовата памет стига някъде до пра-пра-пра дядо ми, което е около средата на XIX век.
                              Може ли да ми препоръчате методи по които да направя проучването отвъд това.
                              Споменахте тези т.нар. "османски данъчни регистри". Къде се намират те и достъпни ли са за реодивите хора? До какви други архиви мога да се допитам?

                              Много ви благодаря предварително!
                              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                              Comment


                                #75
                                Някаква част от Османските архиви и по-специално, данъчните регистри, навремето (средата на 90-те) бяха преснимани и ги имаше на микрофилми в ориенталския отдел на НБКМ. Но не знам да са превеждани, така че става въпрос за оригинали - не мисля че на някого тук те биха му свършили работа, а и се съмнявам, че са със свободен достъп.

                                Comment

                                Working...
                                X