Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данни за размисъл относно турското робство

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Е най накрая призна че съм прав ,в османската империя явно има някаква прослойка потомци на старите боляри чийто статут е по различен от този на раите(основната маса хора).Галахаде,според теб как е най правилно да бъдат наричани тези хора,......царе,князе,боляри,воеводи,християнски бегове,управители,велможи,кметове или другакси.
    Вече бях почнал да мисля че си от ония учени от бан дето като не са измислили нещо те почват да реват колкото могат,,това са глупости,, независимо за какво иде реч.
    За застоя си прав,но това не бива да се абсолютизира,живота си тече и хората малко или много се променят,ако щеш дори и само под влияние на турците с които общуват всеки ден.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    Comment


      #32
      Сега съм си взел т. 10 от ИБИ, който съдържа данъчни регистри от 15в. Християнски имена сред правоимащите се срещат само за войнуците. Но владелците на тимари са все с турски имена.

      Иначе тези велможи сега по книгите ги пишат християни-спахии. Но специално за Фружин се среща княз. В регистъра на Вид. санджак, където пише за него има и християни владелци на тимари. Там се говори за кнезове, които имали практори, а по-рано са имали и ратаи (навярно от "рат"-войска,т.е. феодална дружина). С времето обаче тези кнезове стават нещо като кметове. В този си последен вид тях ги има и през 19в. търновския кнез хаджи Параскев да речем се е бил забъркал в гръцката завера "Фелики етерия".

      Но както виждаш по облеклото арбанашкия ктитор Георги е очевидно заможен човек.

      Comment


        #33
        Е точно за това говоря,впрочем има ли ги Богдан жупан,ктитор Георги и другите от такива извори в османските данъчни регистри.Преди време говорих с (забравих и името) ,която е превеждала данъчните регистри на никополски санджак,тя каза ,че такива богати хора не е срещала.
        Дали тия хора не са били като ,,друга държава,, с отделен статут и затова да липсват.
        www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

        "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

        Comment


          #34
          Едва ли, ако формално са били отделни държави те със сигурност са били васални на султана и са му плащали данък, така че пак щяха да ги отбележат в регистрите. Иначе да си призная за тях не съм чел информация в оригинален текст.
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #35
            На Никополския санджак от ХV в. превода е правен от Бистра Цветкова и Вера Мутафчиева. Не всички регистри са били запазени. Част от архивите са били претопени като вторични суровини. Всъщност доста от турските архиви, които днес са в Ориенталския документ на НБ са били взети като вторични суровини и докато се усетят какво точно са купили, заминали няколко вагона. Но именно сред тези, за които се усетили май бяха протоколите от процеса срещу В. Левски.
            Така че в регистрите няма всичко. Георгевците и Богдан не съм ги срещал.

            Comment


              #36
              Жената е от карлово и май се казваше Петя,доколкото разбрах е уточнявала превода и е превеждала нещо новонамерено ,явно в архива,за търново.Тя ми разказа надълго и широко ама нямаше нищо ново.
              www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

              "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

              Comment


                #37
                За Карлово има нещо интересно, което исках да го сложа на моята страница, но за съжаление тома, в който е публикувано се е изпарил от нашата библиотека :cry: - Акт на завещание от Карловския тавлиет, написан от първи ден на месец шабан от 801г. (8 април 1399г) ИИД,²²²,1911г. Не го знам какво точно представлява, но все пак е от 14в. и ми се вижда интересно. Завещание от самото начало на робството.

                А за този Петя не се сещам. Може би е някакъв ном превод, който не е издаден. Ня поредицата ИБИ продължава да излиза с нови томове с нови неща.
                Last edited by ; 27-09-2005, 22:38. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #38
                  Warlord написа
                  Етническият и културен облик на Влашко, Трансилвания и Молдова започва да губи българския си характер някъде от края на Х²²² век с татарските нашествия, тогава България изпуска контрола над тези земи... Не може да се каже обаче, че в днешно време румънците са българи.
                  Определено и българският етнически елемент има участие (и то не малко) във формирането на техния народ. Само, че той е силно смесен с всякакви номадски племена, които преминават непрекъснато от там, а части от тях усядат в тези земи - това са маджари, печенеги, кумани, узи, татари...
                  Нека не забравяме, че българския етнос е не по-малко динамичма категория. Същите тези нашествия имат голямо влияние върху етническата композиция на българите. В днешна България се заселват не по-малко узи, печенеги, кумани и прочие. Татарите са също така едно доста мъгляво понятие, макар и тва да е отделна тема. От една страна уж са монголските орди, от друга страна са един погрешен етноним, натресен на волжските българи, които след монголските нашествия се пръскат и участват в сформирането на други държави като например Кримското ханство.

                  Никой не претендира, че днешните румънци са българи, а, че имат тежко българско етническо и културно наследство, което те всячески се опитват да избегнат и ако могат да заличат. Освен азбуката, официалния им език до 17 век и говора им бъкан с български думи, те имат много сходни или еднакви фолклорни обичаи.

                  Последното което научих за тях беше, че покрай войните на Наполеон те изведнъж започват да се смятат за римски наследници.
                  Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                  Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                  (собствен патент)

                  Comment


                    #39
                    Galahad написа
                    За Карлово има нещо интересно, което исках да го сложа на моята страница, но за съжаление тома, в който е публикувано се е изпарил от нашата библиотека :cry: - Акт на завещание от Карловския тавлиет, написан от първи ден на месец шабан от 801г. (8 април 1399г) ИИД,²²²,1911г. Не го знам какво точно представлява, но все пак е от 14в. и ми се вижда интересно. Завещание от самото начало на робството.
                    Ей това ще е интересно.

                    Batko Charly написа
                    Никой не претендира, че днешните румънци са българи, а, че имат тежко българско етническо и културно наследство, което те всячески се опитват да избегнат и ако могат да заличат. Освен азбуката, официалния им език до 17 век и говора им бъкан с български думи, те имат много сходни или еднакви фолклорни обичаи.
                    То и сега езикът им прилича на българския въпреки, че е изкуствено романизиран и вече използва латиницата. Самият строеж почти не е променен (това щеше да е доста трудно) например числата след 10 се образуват по-същия начин като в българския - 11 - един над десет, 12 - два над десет. Така че по принцип за един българин не е трудно да научи румънски (една изкуствена разновидност на собствения му език) както и обратното. А народната им музика съвсем прилича на нашата, нея просто е нямало как да изменят.
                    Last edited by Warlord; 28-09-2005, 11:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                    (\_/)
                    (°_°)
                    (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                    Comment


                      #40
                      Независимо от произхода на думи като "мангал" (и други подобни) в момента имат очевидно обидно звучене. Така че дайте да не замърсяваме форума с глупости - използвайте или "цигани" (вярно че и то не се приема от самите тях в много случаи, но мисля, че все пак е приемливо) или официалното "роми".

                      Comment


                        #41
                        БЕШЕ,ама се разводни както става винаги,за циганите според мен е време да се издигне лозунга ,,циганите на сатурн,,или кадето ще да е другаде,ама не и в българия.
                        www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                        "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                        Comment


                          #42
                          Frujin Assen, мисля си, че колкото и да се е разводнила темата, определено не е мястото в нея за подобни лозунги. Всеки има право на собствено мнение по въпроса, но някак по-добре да го пази за себе си. То тъй или инак сигурно ако се продължи в тая посока ще има модераторска намеса, но по-добре да минем без нея.

                          Comment


                            #43
                            Warlord написа
                            То и сега езикът им прилича на българския въпреки, че е изкуствено романизиран и вече използва латиницата. Самият строеж почти не е променен (това щеше да е доста трудно) например числата след 10 се образуват по-същия начин като в българския - 11 - един над десет, 12 - два над десет. Така че по принцип за един българин не е трудно да научи румънски (една изкуствена разновидност на собствения му език) както и обратното.
                            Ти въобще слушал ли си румънска реч? Щото аз в Румъния съм бил 7 пъти... Езикът им си е от групата на романските. Има доста думи от славянски произход, но структурата и по-голямата част от лексиката са си от латински произход.
                            Айде малко по-сериозно..

                            Comment


                              #44
                              Слушал съм румънци да шпрехат и нищо не им разбирам. Това е именно защото езикът им е силно видоизменен в романски стил, но някои неща са се запазили.
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                #45
                                Warlord написа
                                Слушал съм румънци да шпрехат и нищо не им разбирам. Това е именно защото езикът им е силно видоизменен в романски стил, но някои неща са се запазили.
                                Чакай сега - нали беше диалект на българския и бе лесно да се учи от българи... :sm186:

                                Comment

                                Working...
                                X