Съобщение

Collapse
No announcement yet.

3 юни 1395г. - 610г. посичането на цар Иван Шишман.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Айде пак почнахте с изводите с нова дата ,през 1371 -14и т н никой не е знаел какво ще е бъдещето.По това време турците не са изградили нито държавата нито народа си ,те са ДИВИ ВАРВАРИ.
    www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

    "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

    Comment


      #32
      Galahad написа
      През първите 15г. от управлението на Иван Александър България е била по-голяма отколкото днес - простирала се е от Морава кажи-речи до Одрин. Стопанското състояние на България също е било изключително добро - това се потвърждава от всички източници - български, турски, гръцки, литински, а също от големия брой монети, показващи значителен стокооборот. Културния разцвет по времето на Иван Александър въобще не може да се сравнява с времето на Тертеровци (сещам се само за евангелието на цар Георги ²², като книжнина свързана пряко с централната власт).

      - все пак са се разпростряли само на два континента (и то предимно в степи, джунгли и тайги), докато турците на три.
      При Светослав Тертер България е заемала същите територии плюс южна Бесарабия, която е осигурявала контрол над устиетата на Дунав и Днестър и потокът от стоки през тях. Икономически България също е била стабилна и даже процъфтяваща. Като Светослав Тертер я издига до това ниво от разпокъсан и разорен татарски васал и то за няколко години. Проблемите започват след катастрофата при Велбъжд. Освен това за разлика от Иван Александър той не оставя на сина си разделена на части държава.
      Макар че не е много хитро да се сравняват различни народи от различни периоди от време, за пример за сравнение между турци и монголи мога да дам сблъсъкът на Баязид с Тамерлан, резултатът е ясен.
      (\_/)
      (°_°)
      (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

      Comment


        #33
        При Светослав Тертер България е заемала същите територии плюс южна Бесарабия
        - същите на север от Балкана, на юг дори при Светослав границата е било доста по на север. А за Бесарабия първо не е много сигурно, второ тя не е била част от България, а от Джучи - Светослав я е имал като феодално владение, както напр. анг. крал е имал Бретан като феод. владение във Франция (като негов владелец се явявал васал на фр. крал).

        Освен това за разлика от Иван Александър той не оставя на сина си разделена на части държава.
        - Ами то е трудно да се каже, династията на Тертеровци приключила съвсем наскоро след смъртта на Светослав.

        Comment


          #34
          Това е защото енергичният и войнствен син на Светослав - Георги Тертер ²² (който превзема Пловдив) умира много бързо от някаква болест

          и след това непредвидено нещастие, Михаил Шишман които явно е бил най-силния и влиятелен болярин, се възползва и завзема властта. Възходът продължава и при него, той също води поредица от успешни войни, но до 1330 г. когато при Велбъжд прекалено наивно се доверява на сърбите и византийците. Последствията са много тежки.
          Last edited by Warlord; 24-06-2005, 22:51. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
          (\_/)
          (°_°)
          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

          Comment


            #35
            Това е защото енергичният и войнствен син на Светослав - Георги Тертер ²² (който превзема Пловдив) умира много бързо от някаква болест
            - те и на Иван Александър 2-та най-големи сина са починали.

            :wall: Та както се вижда нито само един син, нито повече от един.

            Всъщност Тертеровци (и по специално Светослав) управлявали когато татарската мощ залязвала (внукът на Ногай и син на Чака е служел като наемник при деспот Шишман), а Шишмановци (и по-специално когато управлявали Иван Александър и Иван Шишман) когато османската империя била във възход - тепърва и предстояло да се простре на три континента и да щурмува Виена, Малта и Италия. А когато дъшъл на власт първия Тертеровец битката при Лигнице вече се е била случила и татарското настъпление кам Европа било спряло.

            Comment


              #36
              Всъщност незнам защо трябва да се правят такива сравнения и защо ги започнахме - безмислени са. В случая на кантара се поставят много и различни по смисъл и значение факти и събития, и краен резултат не може да има. Както казваше учителката ми по математика навремето: Това е като да умножаваш крави по кокошки. Какво получаваш?
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                #37
                Урвичката крепост е била свързана с другата витошката крепост - "Батил" - над село Бояна, с един хубав за времето си път. Крепостта е била много силно укрепена, следи от нея се откриват и досега около 21-я км по пътя София - Самоков. В народната памет тя е свързана с името на цар Ясен и цар Иван Шишман. Паисий в "История славянобългарска" бележи, че цар Иван Шишман, като не могъл да се задържи нито в Търново, нито в Загорието, нито в Стара планина, дошъл в София и се настанил в крепостта Урвич. тук преживял с велможите и войските си седем години, докато най-после турците успели да го прогонят...
                УРВИЧКАТА КРЕПОСТ КРАЙ СОФИЯ

                Населението от цялата околност е строило каменната крепост над стръмната урва. Турците били удивени от храбростта на защитниците й и дирели път как да завладеят тая твърдина. Нейното превземане откривало път към София, затова султанът бързал и често пришпорвал пашата. като не могли чрез бой и победа, решили с хитрост да опитат или чрез предателство някакво.

                Една жена от село Бистрица пасла стадото си и с гордост поглеждала към Урвичката крепост - сама работила дълго време на укрепителната стена и знаела тайната врата, през която нощно време слизали към Искъра да налеят вода и да я занесат на смелите бранители на крепостта. Всички строители се клели да не издават тайната врата, дори и на страшни мъки да ги подложат.

                Жената държала в ръцете си невръстно дете, което заплакало. Тъкмо тогава пашата обикалял тия места и оглеждал твърдата крепост, що му задавала толкова грижи и ядове. По рева на детето той открил овчарката. Поздравил я той с добър ден, а тя му отвърнала с дал бог добро. После пашата рекъл:

                - Не бой се, булка, нищо лошо няма да ти сторя, ако ми кажеш истината - ти помага ли, когато поправяхте стените на Урвич?

                - Па помагах, целият народ помага и работи там.

                - Посочи ми тогава вратата, през която слизат нощя за вода на Искъра.

                Стреснала се жената. Тръпки я побили при мисълта да престъпи клетвата, която дала - да запази в тайна вратата към Искъра.

                - Ако не ми кажеш, ще те блъсна заедно с детето ти в пропастта - заплашил я пашата.

                - Не знам, аго, не мога да кажа, клела съм се да пазя тайна - проплакала жената.

                - Не знаеш, не искаш, клела си се! - извикал свирепо пашата и заповядал на войниците си да я хвърлят в пропастта.

                - Стойте! Ще кажа, бог да ме убие - извикала жената и посочила витата скала. - Ей оттам...

                Пашата наредил да пуснат жената и се спуснал надолу по сипея, а след него и войниците му.

                Ведена, така се казвала овчарката, останала горе при стадото си, притискала детето до гърдите си и се молела Богу да прости греха, който сторила заради детето си. Цяла нощ не мигнала, а сутринта чула страшни писъци и олелия откъм крепостта.

                Войските на българския цар, защитниците на крепостта, доловили навреме предателството и успели да се измъкнат през нощта из обсадата. По стръмната пътека за манастира "Архангел Михаил" забегнали към Самоков и Доспейското кале, което и досега се знае като "Шишмановото кале", а върхът - Шишманица, уж там загинал Иван Шишман. А турците превзели и разбили Урвичката крепост - останали само руините. Предателката Ведена се вкаменила с детето си над самия бряг на реката, която оттогава нарекли Ведина река.

                В село Бистрица, което днес е квартал на София, и досега разказват за предателството на някогашната им съселянка Ведена. Според техния спомен, когато Ведена предала калето, цар Шишман и войниците му усетили, че ще се случи нещо лошо - от няколко дни турците били спрели натиска. Съгледвачите на царя, които обикаляли из полето да узнаят силите на нападателите и намеренията им, видели пашата да разговаря с овчарката и тя с ръка да сочи към крепостта. Разбрали предателството и побързали да се вмъкнат по тайния път в Урвич, та донесли видяното на царя. Той повикал болярите си и им рекъл:

                - Не ще можем повече да държим Урвичката крепост, защото е предадена на турците тайната врата към Искъра. Ако я залостим, ще удържим крепостта още някой и друг ден, но ще измрем за вода. Трябва да бягаме и да се спасяваме, да спасим и войниците. Затова тайно ще се измъкнем в тъмното, ще се изтеглим към Самоков и там ще дадем силен отпор на турците.

                Болярите се съгласили с думите на цар Иван Шишман. Взели царските съкровища и знаци и ги закопали в скалата под Градището, а после пробили планината и пуснали водите на река Искър да минават направо. Водата заляла дупката със съкровищата, заличила я напълно. Царят заедно с всички защитници се измъкнал тайно и избягали, но накъде - никой не знае. По тия места повече боеве не са се водили. Може турците да са ги настигнали някъде из планината и там да са посекли царя, да са разбили цялата царска войска и да са завладели България.
                Войната е лека за зрителите...

                Comment


                  #38
                  Не мога да се начудя какъв са го дирели турците из планините. Имало е доста крепости високо из планините, самия поход натам е бил доста опасен: чуждо и враждебно настроено население, неограничени възможности за засада, непозната и чужда земя... Непонятно ми е как са успявали!

                  Warlord написа
                  войводата Момчил например заслужават почит, защото са се борели с всички възможни средства и сили срещу нашествениците и загиват достойно и до последния момент не прекланят глава пред врага.
                  А не беше ли Момчил, който загива в бой настрана на турците? Или беше Крали Марко?
                  Last edited by Batko Charly; 23-11-2005, 17:43. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                  Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                  (собствен патент)

                  Comment


                    #39
                    В град Велико Търново е Трапезица. Легенда разказва, че в крепостта била царската монетарница. Намирала се до южния вход при Царева стъпка. Под нея имало подземие, в което се пазело царското съкровище. Ходникът бил покрит с каменна плоча. Надолу водели стълби до желязна врата. Само царят и пазителят на хазната знаели тайната на вратата. Пред нея имало ниши. В тях стояли скрити стражите. Когато турците нахлули, Шишман заповядал всичко да бъде пренесено в подземието. Машините за сечене на пари, суровото злато и златните и сребърните монети. Пълната съкровищница била затворена. Царят заповядал да се срине монетарницата. На мястото останали само купища камъни. Входът бил под камък на ос. Той се завъртал и се откривала каменната плоча. Под нея били стълбите към желязната врата. Тайната за камъка знаел само Шишман...
                    Войната е лека за зрителите...

                    Comment


                      #40
                      Матанов - това не е ли оня разколник дето го отлъчиха от църквата
                      .
                      Галахад, тва за пръв път го чувам от теб. Проф. д.и.н. Хр. Матанов в ист. факултет на СУ., Специализирал е средновековна история на Балканите и история на Византия в Германия, САЩ и Гърция. Бил е библиографски кореспондент на списанието Byzantinoslavica и секретар на редколегията на списание Etudes balkaniques. Фружин ми беше казвал некъв слух, че бил обвиняван за връзки с мафията, ама аз де да знам...не се връзвам много много.

                      Сега малко уточнение за Петър Ников(1883-1938г.) е първият, който чете лекции по византийска история в новосъздадената катедра в Софийският университет за история на Източна Европа и Византия.той се явява нещо като приемник на Златарски в интересът към Византийската история в България. Благодарение именно на изследванията на Златарски се открива такава катедра в СУ. А Васил Златарски (1866- 1935)....абе сега ме мързи да говоря за него, но няма значение. Само исках да ви кажа, че живеят и умират горе долу по едно и също време, макар Ников да е бил по-младичък.

                      А не беше ли Момчил, който загива в бой настрана на турците? Или беше Крали Марко?
                      Крали Марко е! Кво да правиш фолклор..... :shrug:

                      THE LABARUM


                      sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                      ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                      ,sevogorob eht erew ysmim llA
                      .ebargtuo shtar emom eht dnA

                      Бе сгладне и честлинните комбурси
                      тарляха се и сврецваха във плите;
                      съвсем окласни бяха тук щурпите
                      и отма равапсатваха прасурси.

                      Comment


                        #41
                        Матанов беше и шеф на агенцията на вероизповеданията по най-разколническото време - времето на Фори Светулката със светещия неонов кръст и сините великденски яйца и мартеници.

                        Иван Александър е владеел Тракия, само защото се е намесил в гражданската война във Византия на страната на Апокавк и получил девет крепости, включително Пловдив. Обаче Кантакузин повикал турските си съюзници /не османци, а от емирата Айдън/ и българската армия била разбита. Престолонаследникът Михаил Асен загинал.

                        Бесарабия вероятно е загубена по негово време - чел съм дата 1359, но не знам на какво се основава.

                        Влахия не е ясно кога е загубена окончателно. Източната и част вероятно е владяна от татарите още от 40те години на 13 век, но българска /видинска/ власт в Олтения има и в началото на 14 век /май/. Впрочем унгарците успешно воюват там и Иванко Басараб утвърждава властта си в боеве с унгарци и татари, не и с българи.

                        Обаче баща му се е казвал Тихомир и може и да се е смятал или да е смятан за български болярин.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #42
                          Koi ot Shishmanovci poluchavashe titla i vladenie v Malaaziq ot osmancite? Sracimir li beshe? Neshto beglo si spomnqm, trqbva da vidq utre.

                          A ima edna bitka ot 17 vek m/u polqcite i turcite, vodeni ot nqkoi si shisman bei. Utre shte napisha po-podrobno che sega she spa, a i ne mi se pishe na latinica
                          "Щом не щеш мира, на ти секира"

                          Comment


                            #43
                            Синчето на Иван Шишман Александър приема исляма, става Искандер бей и загива в бой на служба на султана потушавайки един бунт в Анадола.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #44
                              Здр.

                              Ще си позволя едно уточнение. Престолонаследника Александър приема исляма и загива в анадола потушавайки бунт. Втория син на Иван-Шишман донякъде отмива позора. Княз Фружин.

                              Сполай Ви!

                              Comment


                                #45
                                Ще си позволя едно уточнение. Престолонаследника Александър приема исляма и загива в анадола потушавайки бунт. Втория син на Иван-Шишман донякъде отмива позора. Княз Фружин.

                                Шейх Бедредин Симави 1416 г.

                                Comment

                                Working...
                                X