Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската история започва много по рано от 681 г !

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Българската история започва много по рано от 681 г !

    Искам да отправя към вас една доста сериозна критика.Като гледам така вашият форум за българска история за най-раннен период се определя средновековието . Българската история е била доста велика и в Античността , но специализиран такъв форум няма, мисля че ще си вземете бележка и ще направите нещо по въпроса.

    А сега темата по която искам да говорим :
    ХУНИТЕ !

    Доколкото съм чел и преглеждал ранната българска история винаги , редом с името "българи" съм срещал и "хуни" .Тези две думички ми се виждат доста еднакви и не напразно винаги ги бъркат тогавашните историци.Някак си е явно , че между българите и хуните е имало родственна връзка , имайки напревид "Именника на българските канове" , както и многоброийните писмени извори оставени от онова време.Тази теза някак си е удобрена по света и като търся в "гоогъл" българските племена уногондури,кутригури,берсили,огури и тнт. се считат за останките от хуните и насякъде като напиша Хуни ми се появяват сайтове на чужди езици , свързани с историята на България.
    Защо тогава тук в България не се говори много по тази тема , да не говорим че в учебниците по история изобщо не се споменава за хуни . Безпорен факт е , българите се явяват като продъжители на Хунската Империя , като основават Велика България, която наричали "Земята на хуните".Византийските хронисти , наричат Кубрат "вожда на хуните" чак до 11 век , доколкото си спомням.(не винаги разбира се). Мисълта ми е , че не случайно тогавашните българи са се определяли като хуни и изглежда невъзможно хуни и българи да са няали нищо общо по между си при положение , че толкова година са воювали заедно и са имали ръководна роля в империята.Също така за родството между хуни и българи се говори и в летописите на ВОлжките българи.Не ме разбирайте погрешно , аз не съм някакъв върл привърженик , който иска да препише друга история на народа си. Просто наблюдавам хипотезите , фактити и сам преценявам кое е истината.

    Ще помоля за по обстоен коментар.Благодаря!

    #2
    Добре дошъл при нас!
    Въпросът е , че ние до този момент се придържаме към Официалната теория и разглеждаме българският етнос от създаването на Кубратова България до ден днешен.
    Съвсем скоро ще бъде пуснат сайт на преподавателите от Търновският Университет в който всеки от тях ще представи своите трудове. Също така в този сайт са дали заявки за участие и няколко преподаватели от Гръцки, Турски, Румънски и Испански Университети, които пишат за Балканите най-вече! така че в най-скоро време ще имаме най-сетне Истинската Информация по въпроса кой сме ние и откъде идваме, а не писанията на издателство ТанКра.
    Ако имаш наистина сериозни познания по въпроса кой сме ние Българите и откъде идваме-моля сподели ги с нас! Ние сме отворени към всички.
    Чест и Почитания!
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Здравей съименнико!
      Май ще трябва да си сложа името и рода си, та да могат да ни различават
      Надявах се, аз първи да ти отговоря, но нямах нет и ето - Парабелум ме е изпреварил!.. :shrug:
      Да обсъдим:
      Доколкото съм чел и преглеждал ранната българска история винаги , редом с името "българи" съм срещал и "хуни" .Тези две думички ми се виждат доста еднакви и не напразно винаги ги бъркат тогавашните историци
      Прочети по - обща световна история, ще се убедиш, че тогавашните "историци" бъркат много често имена и народи, слагат ги в различни области на обитание, хронологически грешки.. и т.н..
      Нищо чудно имената "Българи" и "Хуни" да се преплитат вследствие на:
      Поставянето под общ знаменател на група народи идваща от изток, заемане на едни и същи географски райони /миграция/, сходният начин на воюване на конните народи, пребиваването в определен отрязък от време на различни племена и народи в някаква форма на държавно обединение, съвместни /понякога/ воени действия /знаем срещу кого /...
      Някак си е явно , че между българите и хуните е имало родственна връзка , имайки напревид "Именника на българските канове"
      Ами те.. именати на кановете и годините са записани на език които се различава от хунския.. Български!..
      както и многоброийните писмени извори оставени от онова време.
      Е!.. чак пък многобройни.. :o
      Тази теза някак си е удобрена по света и като търся в "гоогъл" българските племена уногондури,кутригури,берсили,огури и тнт. се считат за останките от хуните и насякъде като напиша Хуни ми се появяват сайтове на чужди езици , свързани с историята на България.
      Да.. разпространена е.. донякъде.. Един актьор преди около 25 години бе произнесъл фразата:"Няма една истина за всички времена!"
      Напиши в Гугъла -"Папата, атентат, българи"- и ще откриеш много, ама много странници със тях.. И то на една и съща тема.. Това автоматично ли потвърждава участието на българите в атентата срещу папата?..
      Защо тогава тук в България не се говори много по тази тема , да не говорим че в учебниците по история изобщо не се споменава за хуни
      Не съм съгласен с това. Когато аз ходех на училище, историята която изучавахме се въртеше около следно: Дошли прабългарите или по - точно хунобългари - малка чергарска, 10 - 15 хилядна орда, победили Византия с помоща на славяните, основали държава носеща тяхното име и след 150 - 200 години напълно се претопили в "огромното" славянско "море".. Като последният и окончателен удар върху прабългарските култура, бил нанесен от покръстването..
      като основават Велика България, която наричали "Земята на хуните".
      това, както и следващото..
      е не случайно тогавашните българи са се определяли като хуни
      ...извинавай, но за първи път, сега от теб, срещам информация, че тогавашните българи са се самоопределяли така!..
      изглежда невъзможно хуни и българи да са няали нищо общо по между си при положение , че толкова година са воювали заедно и са имали ръководна роля в империята.
      Хмм.. сещам се за Римската или Персийската империи. Там столетия, различни народи воюват заедно, под единно командване, но докаква степен това ги сближава!?..
      п.п. Интересно е да посетим "градовете" на хуните.. Къде са те!?.. Дали имат нещо което да сравним с камените стени и кули на градовете построени от българите през тяхното странстване?.. А надписите оставени от хуните?.. Или да погледнем в писмените извори на народи контактували с Българи и Хуни. Към Българите често се обръщат с думи: "благородни, мъдри, образовани" /разбира се, обръщам внимание, че византийските хронисти често са "омаскарявали" нашите предци - по знайни нам причини! :twak: :sm202: /
      Интересно ми е, в кои описания на хуните от тогава ще срещнем това: "благородни, мъдри, образовани"!!.. :sm186:

      .
      ..И кажи ми ти страннико,
      чувал ли си звук,
      по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

      Comment


        #4
        BAGA_TUR написа
        Здравей съименнико!
        Май ще трябва да си сложа името и рода си, та да могат да ни различават
        Надявах се, аз първи да ти отговоря, но нямах нет и ето - Парабелум ме е изпреварил!.. :shrug:
        Да обсъдим:

        Прочети по - обща световна история, ще се убедиш, че тогавашните "историци" бъркат много често имена и народи, слагат ги в различни области на обитание, хронологически грешки.. и т.н..
        Нищо чудно имената "Българи" и "Хуни" да се преплитат вследствие на:
        Поставянето под общ знаменател на група народи идваща от изток, заемане на едни и същи географски райони /миграция/, сходният начин на воюване на конните народи, пребиваването в определен отрязък от време на различни племена и народи в някаква форма на държавно обединение, съвместни /понякога/ воени действия /знаем срещу кого /...

        Ами те.. именати на кановете и годините са записани на език които се различава от хунския.. Български!..

        Е!.. чак пък многобройни.. :o

        Да.. разпространена е.. донякъде.. Един актьор преди около 25 години бе произнесъл фразата:"Няма една истина за всички времена!"
        Напиши в Гугъла -"Папата, атентат, българи"- и ще откриеш много, ама много странници със тях.. И то на една и съща тема.. Това автоматично ли потвърждава участието на българите в атентата срещу папата?..

        Не съм съгласен с това. Когато аз ходех на училище, историята която изучавахме се въртеше около следно: Дошли прабългарите или по - точно хунобългари - малка чергарска, 10 - 15 хилядна орда, победили Византия с помоща на славяните, основали държава носеща тяхното име и след 150 - 200 години напълно се претопили в "огромното" славянско "море".. Като последният и окончателен удар върху прабългарските култура, бил нанесен от покръстването..

        това, както и следващото..

        ...извинавай, но за първи път, сега от теб, срещам информация, че тогавашните българи са се самоопределяли така!..

        Хмм.. сещам се за Римската или Персийската империи. Там столетия, различни народи воюват заедно, под единно командване, но докаква степен това ги сближава!?..
        п.п. Интересно е да посетим "градовете" на хуните.. Къде са те!?.. Дали имат нещо което да сравним с камените стени и кули на градовете построени от българите през тяхното странстване?.. А надписите оставени от хуните?.. Или да погледнем в писмените извори на народи контактували с Българи и Хуни. Към Българите често се обръщат с думи: "благородни, мъдри, образовани" /разбира се, обръщам внимание, че византийските хронисти често са "омаскарявали" нашите предци - по знайни нам причини! :twak: :sm202: /
        Интересно ми е, в кои описания на хуните от тогава ще срещнем това: "благородни, мъдри, образовани"!!.. :sm186:

        .

        Нищо чудно имената "Българи" и "Хуни" да се преплитат вследствие на:
        Поставянето под общ знаменател на група народи идваща от изток, заемане на едни и същи географски райони /миграция/, сходният начин на воюване на конните народи, пребиваването в определен отрязък от време на различни племена и народи в някаква форма на държавно обединение, съвместни /понякога/ воени действия /знаем срещу кого /...

        Нищо чудно имената "българи" и "хуни" да се преплитат в следствие на родова връзка ! нали?
        ДОбре как ще докажеш примерно , че даже и отначало да са били коренно различни племената "българи" и "хуни" , в последствие да са се омешели частично и воала...
        Изглежда ми твърде невъзможно два толкова еднакви народа (по бит,култура,нрав, обичай,душевност и тнт) да са си били напълно автономни един от друг и да е нямало примерно смесени бракове.Не мислиш ли?
        Едно е сигурно обаче , че българите са участвали активно в хунската империя и явно са имали голяма заслуга за разрастването и.

        В днешните учебници мога да те уверя , че не се споменава нищо за хуни! Обаче ми става много забавно като прочета в учебника думичката "асимилирани" за прабългарите. Както беше казал някакъв историк "Като смесиш 60 г сребро с 40 гр злато, не се получава 100г сребро нали?

        Ами те.. именати на кановете и годините са записани на език които се различава от хунския.. Български!.. - ама са записани нали? :rock:

        "Интересно ми е, в кои описания на хуните от тогава ще срещнем това: "благородни, мъдри, образовани"!!.." - Ами да , доказано е че хуните са били доста мъдри и войственни хора. (поне така дадоха по Дискавърито :rock: )

        Comment


          #5
          Здравей bagatur ,радвам се че срещам човек с моето мислене.Доказано е че българите идват в европа около 170г/за по раншната им история се водят спорове/.Карам по памет. Образуват държава в предкавказието за която се знае съвсем малко.Един ромейски автор пише че през 555 те все още имали градове,но ги споменава и като номадски народ на север,отделно тези подчинени на хуните/преди 375 когато минават р,Дон/.Ясно е че част са били номади,а други уседнали.Че са част от хуните когато те се изтеглят на изток няма съмнение,колкото до асимилацията то е ясно кой-кого днес има българи,не хуни.
          www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

          "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

          Comment


            #6
            поне така дадоха по Дискавърито
            По "Дискавъри" често отразяват нещата едностранчиво!.. :|

            .
            ..И кажи ми ти страннико,
            чувал ли си звук,
            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

            Comment


              #7
              Baga-Tur написа
              ...поне така дадоха по "Discovery channel"...
              Снощи, в бара, някой каза, че...
              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

              Comment


                #8
                Идеята не е лоша в българската история да се постави темата Античност. Най-малкото еко ние не говорим за траките, кой да го стори тогава? Защото за траките хич не ми се вярва чак пък толкова да са се елинизирали и ромеизирали, освен ако някой бърка последните две с християнизирали. Много от народите попаднали в пределите на Източната Римска империя са запазили своята самобитност, вкл. и българите в периода между - и ²² БЦ.

                За прабългарите - това за ²-²² век иде от две доста мъглави и съмнителни схващания: едното криви сметки по Именника, другото е притъкмяване на едни бу-гу на българи. Но от ²V-Vв. имаме достатъчно сведения за българите. Но това си е краят на Античността и началото на Средновековието. По същество е второто, тъй като е свързано с Великото преселение на народите, макар и да хваща формалната граница - падането на Рим.
                Иначе не винаги хуни и българи означава едно и също, но при съпоставка на източниците и в самия източник може долу-горе да се отделят някои моменти за бълг. история.

                Comment


                  #9
                  Frujin Assen написа
                  Здравей bagatur ,радвам се че срещам човек с моето мислене.Доказано е че българите идват в европа около 170г/за по раншната им история се водят спорове/.Карам по памет. Образуват държава в предкавказието за която се знае съвсем малко.Един ромейски автор пише че през 555 те все още имали градове,но ги споменава и като номадски народ на север,отделно тези подчинени на хуните/преди 375 когато минават р,Дон/.Ясно е че част са били номади,а други уседнали.Че са част от хуните когато те се изтеглят на изток няма съмнение,колкото до асимилацията то е ясно кой-кого днес има българи,не хуни.
                  Точно това имах впредвид драги ми Фружин.Ето и линк в който можеш да видиш по-подробно написана същата тази информация :
                  Bulgars, Proto-Bulgarians, Caucasus, Dagestan, Kutrigurs, Utigurs, Kubrat, Asparukh, Asparuh

                  ето и целият сайт: http://www.kroraina.com/p_bulgar

                  Искам също така да дискутираме за изскуственната деформация на черепи , което повечето историци свързват с българите или сходните им племена.

                  Това звучи доста правоподобно.Сред многобройните бъгларски племена явно е имало такива хуно-български, който действително са живеели по номадски тип, без да са имали каменни градове.

                  Comment


                    #10
                    Искам също така да дискутираме за изскуственната деформация на черепи , което повечето историци свързват с българите или сходните им племена.
                    Такава деформация на черепите се срещаше и някъде в Америка - Централна или Южна (там са си мумифицирали отрязани глави с такива черепи и са ги окачвали на въже, като са им пробивали дупка). Така че черепите не е чак толкова спецефичен и надежден белег.

                    Comment


                      #11
                      Ето малко хунска история През 453/след смъртта на Атила/ срещу тях въстават гепидите и остготите/те от 451/ с тях са скирите,ругиите,сарматите,българите,садилите.Владе тели са им Дингезих,Ирник и Ернах.При Недао/453/ хуните са смазани,а Дингезих е убит.С тях остават само българите/част от хуните се подчиняват на секулите ,а от българите на гепидите/.Хуните/ и българите/ се изтеглят до р. Волга където са разбити от угорите.От там Ирник и Ернах образуват държава в добруджа а братовчедите им Емендзар и Узиндур превземат осъм,искър и лом.След това имат война с византия ,две войни с остготите и една с гепидите.През 466 Ернах отново воюва с Византия,Ирник има,,домашна,,война.През 469 ромейският пълководец Анагаст смазва хуните и убива Ернах.Ирник се изтегля на север и изчезва от изворите.Захарий Ритор-555г,,Зад прохода народа БУРГАР един варварски,езически народ със свой език който живее в градове,,След това изброява аланите и планинците,след тях в степта помества 13 ,,хунски,,народа ,сред тях БУЛГАР/BULGAR/ КУРТАРГИР И САРАГУР.В неговият списък ги няма утигурите/те са отвъд р. Дон/ и панонските българи подчинени на гепидите.
                      www.bgnauka.com/forum ТУК Е ИСТИНАТА!!!

                      "...защото езикът на селянина му е даден, не за да плещи, а за да лиже ботуша на господаря...и ако той не лиже този ботуш, който трябва, този език следва да бъде изтръгнат....

                      Comment


                        #12
                        Както споменах някъде, сега съм в процес на четене и изучаване книгата "История на България" от Димитър Съсълов. Там той много подробно разглежда връзката м/у хуни и българи, като основно взима сведения от китайски извори. Заключението му за така наречените български племена,( утигури, оногондури, кутригури и др. подобни) са всъщност различни войскови формирования т.е. "орди" със специфични задачи и функции. Държавната и войскова организация на "хунорската империя", както я нарича Съсълов, е коренно различна от всички познати за времето си системи. За основа са имали делението на три, което произтича от религиозните им виждания, а те от своя страна са повлични от звездоведението т.е. наблюдението на звездите. Центрър с две крила е познатото ни и от организацията на нашите прадеди. Такова деление е имало както в бойните единици така и в държавната уредба. Поради това деление и поради установения закон за наследяването на "трона", много рядко е имало неразбории свързани с наследяването или заемането на ръководното положение в страната им, това на "кхан-ю"(от китайски извори) или "кхана-сювиги" - по нашенски. Кхан-ю е имал двама помощници, кавхан а на другия ми убягва названието. Наследника на кхана винаги е заемал управлението на лявата (източната) орда, със своите двама помощници. Следващите по ред са били ръководителите на дясната (западната) орда със своя кхан и помощниците му. Общо в устройството се наброяват 24 кхана и само един кхан-ю. Реда на наследяване е бил строго съблюдаван, за разлика от монголите, при които ако не е бил определен наследник от владетеля, е трябвало всички предводители на орди да се съберат в средищната облас и на събрание да изберат наследник. Благодарение на това Европа не е завладяна от монголите.
                        Деленето на хунорската империя на три често, ако не и редовно, е заблуждавало околните, че става въпрос за отделни държавни формирования. И то поради факта, че всяка част е имала относително самостоятелно управление и съществуване, но винаги съгласувано с останалите две главни "орди".
                        Различните подразделения са имали свои наименования. "Сакси" или "сакчи" - охранители по пътищата, "англи" - охранители по водните граници и пътища, имало е лека и тежка конница, погранични отряди(орди), средищни (централни подчинени на кхана на съответната орда) и други на които не помня спецификациите .
                        Според китайските извори, войската е била иключително от конници, т.е без пехота, за разлика от китайската, предимно пехотна, с която най-често са си имали вземане-даване.
                        Затруднението да се определи родовата или племенна принадлежност идва от това, че са приемали различните формирования за отделни племена.
                        За българите, като отделна нация започва да се говори едва след окончателното разгромяване на хунорската империя. Българите са били водачи на средищната орда на дясното (западното) крило, и като такива сравнително рядко се споменават директно в китайските извори. Причината е, че китайците рядко са стигали до средищната орда на западното крило. Много по-често са били спирани от пограничните орди или от съответното крило на западната орда, срещу което са се изправяли. В състава на западната осда в различни периоди са били и "готите", наричани от китайците "гоат-си". Това подкрепя теорията и проучванията на Фрицлер, за общия произход на "баварци" и "българи". Още не съм сравнил периодите, за които става дума, и дали това отговаря на действителноста. Тезата на Фрицлер е, че около 200-300 години(не поня точно) пр.Хр., "готи" и "българи" се настанили в Европа като основали град Толес, Туле или Тулуза. Прави съпоставка м/у думи термини, устройство, правораздаване и обичаи. (например "пеперуда" и обявяването т.е. предизвикване на двубой).
                        Ето линка за да го разгледате: http://manfred-roeder.narod.ru/Frizler.htm
                        А иначе е интересно да се проучи по-задълбочено книгата на Съсълов и да се направят съответните съпоставки с дръги източници. Издадоха я наскоро на съвременен български правопис(първото издание е от 1936г.)
                        ??? ИСТИНАТА ???

                        Comment


                          #13
                          ВИHГИ МИ Е БИЛО ИНТЕРЕСНО ЗАЩО ВСЕКИ ПРИЕМА ХУНИТЕ ЗА ПЛЕМЕ,ПО РАЗЛИЧХО ОТ БЪЛГАРСКОТО....ВСЕ ПАК КАТО ЕДИННА НАЦИЯ МИСЛЯ ЧЕ СЕ ОТВЪРЖДАВАМЕ ПО ВРЕМЕТО НА ЦАР СИМЕОН 1.....ЧАК ТОГАВА ЕДНА РЕЛИГИЯ ЕДИН НАРОД ЕДНО САМОСАЗНАНИЕ....НО ДА СЕ ВЪРНА НА МИСЪЛТА ,ЧЕ ПРЕДИ ТОВА ИМЕТО "БЪЛГАРИ " Е ОБЕДИНИТЕЛНО ЗА ПЛЕМЕНАТА ....утигури, оногондури, кутригури И Т.Н. ПИТАМ АЗ......ЗАЩО ДА НЕ СЕ ВПИШЕ И ИМЕТО НА ХУНИТЕ В ТАЗИ РЕДИЦА..?! ВСЕ ПАК ВСЕКИ ЗНАЕ ЧЕ СЪВМЕСТНИ ДЕИСТВИЯ СА ИМАЛИ И ТО НЕ ВЕДНЪЖ.ЗА МЕНЕ ТЕ СА БИЛИ ЧАСТ ОТ ЕДИН ГОЛЯМ ПЛЕМЕНЕН СЪЮЗ!(НЕЩО КАТО СЕГАШНИТЕ ФЕДЕРАЦИИ)НО ОЩЕ ПО ИНТЕРЕСЕНО МИ Е ВПЕЧАТЛЕНИЕТО,КОЕТО ПРАВЯТ ТЕЗИ ДУМИ У НЯКОИ ХОРА,ВЕДНАГА "ВЪСТАВАТ" :ТОВА Е НЕВЪЗМОЖНО,СЯКАШ ГОВОРЯ ЗА ОБЩ ПРОИЗХОД МЕЖДУ БЪЛГАРИ И АРТАРКСКИТЕ ПИНГВИНИ,АПЪК ВСЕКИ ПРИЕМА ЗА ДАДЕНОСТ ОБЕДИНЕНИЕТО МЕЖДУ СЛАВЯНИ И БЪЛГАРИ....ВСЕ ПАК МИСЛЯ ,ЧЕ ТРЯБВА ВСЕ ПОВЕЧЕ ХОРА ДА СЕ ЗАМИСЛЯТ НАД ТОВА!ТАКА ,ЧЕ МНОГО ТРУДНО МОГА Д АБАДЕ УБЕДЕН ,ЧЕ НАШАТА ИСТОРИЯ ЗАПОЧВА С ЛЕТО 681.......УВИ ДАНО СЕ НАМЕРИ НАЧИН МНОЗИНСТВОТО ОТ ХОРА ДА ПРОМЕНЯТ НАЧИНА СИ НА МИСЛЕНЕ....(НЯМА ДА Е ЛЕСНО) НО ЕДНО АВТОРИТЕТНО ИЗКАЗВАНЕ МИСЛЯ ,ЧЕ БИ СВЪРШИЛО РАБОТА ЗА ДА СЕ ПРЕНАПИШАТ УЧЕБНИЦИТЕ!
                          АЗ ЮВИГИ КХАНЪТ:..........КАЗАХ!

                          Comment


                            #14
                            YUVIGII, всичко това е много хубаво, но защо с тези главни букви? Все едно викаш....освен че и болят очите да те чете човек. Би ли могъл да го промениш към размер по-удобен за четене. Предварително ти благодаря.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #15
                              Galahad написа
                              Идеята не е лоша в българската история да се постави темата Античност. Най-малкото - защото ние не говорим за траките...
                              Хм... не си ли чел темата

                              "Българската военна история" - в раздел обща БГ история?!
                              Last edited by mellisa; 03-06-2005, 10:05.
                              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                              Comment

                              Working...
                              X