Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    хубави снимки, има ги и в История на Харманли на Недялко Димов, но поради печата далеч по-кофти на външен вид

    Добре би било да пускаш два-три реда информация за сградите, които слагаш, иначе трупаме картинки. Не, че и то не е ценно само по себе си, но илюстрация придружена от кратка информация би било далеч по-стойностно.

    Comment


      Харманлииската джамия е построена около 1510 г. с голям кервансараи.Била е както я наричат пътешественниците,,красива джамия и много хубав кервансарай, построени един срещу друг — съвсем нови, покрити с олово и изградени от хубав камък с вар и пясък,,.След заметресението от 1929 г. стените и са силно напукани и тогавашната управа решават да я съборят през 1939 г.Сега е останала само една малка част от кервансарая
      Last edited by saladin; 16-03-2012, 21:35.

      Comment


        [QUOTE=saladin;289748],.След заметресението от 1929 г. стените и са силно напукани и тогавашната управа решават да я съборят през 1939 г.

        Comment


          Поп Първане, гледам ги пак тези дребни снимки на чифте хамам и не искам да повярвам, че е баня строена през 90-те години на ХХ в. Много не ми се връзват нещата. Че кой ще седне да прави такава баня по това време като има по-модерна концепция. Сумата, която уж била изразходвана "около триста хиляди златни франка" е направо колосална. Баня на 40 години си е направо нова, как така до 30-те години се е била вече обърнала на руина. Има много нелогични неща около тази теза. От друга страна като гледам пак какво се вижда на снимките бе има бая проблеми и османска баня да е - кубета, прозорци и т.н. Не знам аз залагам на реконструкция от Х²Х в. и чакам да видим ти какво ще извадиш някой ден.

          Comment


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Ето още една сграда, чието състояние буди притеснения относно нейното бъдеще. Намира се в старата част на Ловеч - Вароша, съвсем близо до реката, на стотина метра от прочутия мост. Това е хамамът на Яхия паша, известен на местна почва като Дели хамам...
            В изследването на Любомир Миков "Османски обществени бани по Българските земи ХV-ХХ век" се посочва че първото сведение за банята е от Евлия Челеби "... В града има две бани а Дели хамам е извънредно приятна и стара сграда и е вакъф на Арабджамия в Галата..." М.Кийл обаче не се съобразява със сведението на Евлия Челеби и пише че Дели Хамам е построена от Яхя паша и я датира първото десетилетие на ХV² век. От това следва че или Евлия Челеби греши или вакъфа на Яхя паша е била другата баня в Ловеч.

            KIZIL DELI написа Виж мнение
            ...При прокарването на съвременната улична мрежа във Вароша, някой архитект е решил, че улицата трябва да прореже хамама, какво да се прави модернизация, ще кажеш мястото е кът там.
            Не се забелязва прорязване на хамама, пък и във Вароша уличната мрежа е предимно стара

            Има и добра новина, според редица публикации, например на sever.bg от 27.07.2011
            “Община Ловеч може да се похвали със спечелен проект за реконструкцията на крепостта Хисаря и римската баня "Дели Хамам" на стойност 4 358 180,78 лева. Финансирането ще бъде осигурено по ОП "Регионално развитие" в перото "Подкрепа за развитието на природни, културни и исторически атракции".Продължителността на проекта е 24 месеца и дейностите предвиждат не само ремонтни и възстановителни работи, но и изграждане на уникални аудиовизуални и виртуални спектакли.
            В частта за римската баня, проектното предложение предвижда да бъде запазен автентичния образ на сградата. Ще бъде реставриран локомобилът, който е използван като котел за подгряване на водата.
            Ще бъде изградена електроинсталация, която ще спомогне за създаването на първата в Европа виртуална експозиция на тема "Вода". Чрез мултимедийните продукти и разработените програми, старата градска баня "Дели Хамам" ще се превърне в уникален виртуален музей.
            Посетителите ще могат да разберат как са използвали водата нашите предци векове назад, начините за довеждането и затоплянето и с претенции да бъде включен като обект на "Световното виртуално историческо наследство". Програмата за банята ще бъде разработена в дневна и вечерна части...”

            Почти година след спечелването на проекта състоянието на Дели Хамам е следното :
            - външен вид с помощни постройки

            - вътрешен вид

            - хипокауст

            - локомобил


            Надявам се че въпреки забавянето проекта ще бъде изпълнен и сградата подходящо реставрирана, все пак това е най старата запазена сграда в Ловешко.
            Може би сте забелязали в публикацията странното съчетание "римската баня Дели хамам", оставям го без коментар, като куриоз
            Last edited by cven; 22-03-2012, 14:04.

            Comment


              cven, благодаря за пресните снимки. Да римската баня Дели хамам е весела, но честа комбинация. Имам съображения относно тезата на Миков, но ще трябва да седна и да пиша малко по-подробно, днес-утре надявам се. Да ти кажа, ако ще и марсианска баня да й викат, ако я реставрират като хората, пак сме добре.

              Comment


                Kizil Deli ,имаш ли инфо за тази джамии-


                втората е от ,,ретробългария,,

                Comment


                  Ако това е Бургас, нищо не знам

                  Comment


                    Рисунка на известния Узунджовски панаир,в дъно се вижда част от часовникова кула и част от кервансарая

                    Comment


                      saladin написа Виж мнение
                      Kizil Deli ,имаш ли инфо за тази джамии-


                      втората е от ,,ретробългария,,

                      През 1829 година в Бургас е имало две джамии.Турската махала и гробища били до пристанището.Първа е била издигната джамията Калъч Али Паша, която е бла разположена на ъгъла на улиците "Черноморска " и "Лавеле"
                      Втората джамия е била в района на гарата.

                      Данните са от книгата на Митко Иванов "Загадъчният град"

                      Comment


                        [QUOTE=KIZIL DELI;289646] много ме развесели с тоя лаф, Артик ще да се е казвала само в главата на някой съвременен хасковлия.
                        Много смях,ама..........Виж как я описва Евлия Челеби,и наи вече надписа на входа.А пък може да се отнася и за джамията в двора на ,,Смирненски,,все пак годината е 1580

                        Last edited by saladin; 20-04-2012, 17:37.

                        Comment


                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          Така и така сме на тема чифте хамам в Хасково . Най-вероятно банята на Умур бей (с оглед на времето на строеж) би следвало да е по-малката баня до реката, спомената от Евлия. Ако може някой запознат с топографията/историята на Хасково да каже къде се е намирала тази баня е дали пасва за баня на старата джамия.

                          ляво.
                          Ето каде се е намирала и втората баня в града,по спомени на Коста Арнаудов,

                          Comment


                            [QUOTE=saladin;292089]
                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            много ме развесели с тоя лаф, Артик ще да се е казвала само в главата на някой съвременен хасковлия.
                            Много смях,ама..........Виж как я описва Евлия Челеби,и наи вече надписа на входа.А пък може да се отнася и за джамията в двора на ,,Смирненски,,все пак годината е 1580
                            Джанъм, тва да не е Хаскьой в района на Едирне аджеба? И кво общо има с артика?

                            Comment


                              saladin написа Виж мнение
                              Ето каде се е намирала и втората баня в града,по спомени на Коста Арнаудов,

                              Ако имаш на ръка дали не можеш да пуснеш нялата статия, много интересно четиво.

                              Comment


                                [QUOTE=KIZIL DELI

                                Джанъм, тва да не е Хаскьой в района на Едирне аджеба? И кво общо има с артика? [/QUOTE]

                                Тои пише че се отнася за Хасково-,,описание на оживения град Хасково,, мисля че това е именно онази джамия в двора на Смирненски защото покривите на другите джамии в града не са били оловни,годината е 1580,по модерно строителство за времето си,жалко че нямаме снимки от нея.Конака които стои и до днес-беше коменданство-в стените има отлято олово.Пред автогарата е имало построика, в която в самите тухли е имало дупки и били пълни с олово.Много зор са видяли докато я съборят.Поп Първан може нещо да каже по темата.А артик е другар,приятел.А надписа гласи-,,Имаики искренни намерения като единствен другар...........и н.т.Абе знае ли се.

                                А от втория пост-това е книга на Коста Арнаудов-,,Спомени за Хасково и хасковци,,
                                Ето още едно фото на хамама

                                Comment

                                Working...
                                X