Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    ето една чешма от шумен. пстроена през 1700 и някоя (забрайх, а ме марзи ся да смятам)
    за жалост направих 3-4 бързи снимки



    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
    - МУСТАФА ШАРКОВ -

    ---------------------------------------------------------------------


    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

    Comment


      #77
      MOHAXA написа Виж мнение
      Някой може ли да ми отговори, защо този намазгях или михрабно-балдахинна стена се намира насред овошките т.е. в нищото, в покрайнините на София?
      Ми не, че съм спец по намазгяхите (ама и мн.ч.), но си мисля, че те все по краищата на градовете трябва да са пребивавали. Фукцията им доколкото ми стига акъла е да предложат молитвено място на хората, които по една или друга причина не могат да го направят в легитимните за целта джамии и месджиди. Първото и логично нещо, за което се сещам е липса на място поради присъствието на войска в/край града и нуждата да си събере народа за петъчната молитва и проповед. При достатъчно количество войска вярвам джамиите са окъсявали, а войската както знаем никому не е полезна в центъра на града.
      Ето един запазен намазгях край Гелиболу (Галиполи) от книгата на Godfrey Goodwin. A History of Ottoman Architecture


      terzi,
      1188 по Хиджра = 1774-1775 г.

      argonavt,
      а на този гръцки надпис на чешмата дали не му се намира и година? Иначе, ще ме прощаваш ама до 1928 г. може да се е купувала питейна вода (както и на много други места), но тоя хамам, за да работи не са го пълни с туби от кладенеца до Слъчнев бряг.
      Кое става за култура и кое не си е въпрос на лична гледна точка и предпочитание. Уважавам твоята, но мисля си, че всяка употреба е по-добра от пълната разруха.

      Хора, никой ли не е минавал наскоро през Кюстендил, за да ми каже дали нещо се прави по джамията или си е все така като на снимките?

      Comment


        #78
        Миналия месец си беше така. Като си ходя до родния град, ще питам директора на музея - той би трябвало да знае.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #79
          Thorn написа Виж мнение
          Миналия месец си беше така. Като си ходя до родния град, ще питам директора на музея - той би трябвало да знае.
          хайди бакалъм! Дано да правят нещо и да не си е останало просто на хартия, мерси ти предварително, ако научиш нещо пусни го.

          Comment


            #80
            ето на кого дължим запазването на св седмочисленици , макар и като христянски храм

            .....В същото време големият български държавник Петко Каравелов, лансира идеята вместо да се строи нова църква, самата Черна джамия да бъде преустроена на такава. В вестник “Пряпорец” бр.39 от 21 септември 1900г. той пише: “Като узнахме, че се готви нова църква да се построи в Алигина махала, близо до Черната джамия, ние настояваме самата Черна джамия, едно прекрасно монументално здание, да се превърне в църква. Хубавата сграда на джамията ще се запази от разрушение и с малко пари ще се обърне във великолепен храм, какъвто няма по цяла България, когато проектираната нова църква поради липса на достатъчно средства не ще се построи скоро и ще бъде малка и няма да се отличава от другите наши църкви. Нам ни трябват високи, светли храмове, да повдигат религиозното чувство – тесни, тъмни подземия имаме и тъй достатъчно”.
            "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
            - МУСТАФА ШАРКОВ -

            ---------------------------------------------------------------------


            www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

            Comment


              #81
              Ха-ха-ха , нито аз съм прав за чешмата нито terzi.

              Днес говорих с бившия шеф на музея в Несебър и научих нещо много любопитно. Чешмата е строена през ..... 1965 г. Това е някакво копие на каптажна чешма , като за разкрасяване са сложили бронзава отливка на плоча /гръцка/ намираща се в Пантократор. Включена е към водопровода и тече ... чиста камчийска вода. Да живеят паметниците на КОМУНИЗЪМА и НИПК !

              Това за водопровода и турските бани и той го потвърди. Течаща вода в Несебър има от 1928 г. /изключвам водопроводите от римско време, които не са действали/. Водата са я носили от кладенците.

              Comment


                #82
                хахахха честито
                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                ---------------------------------------------------------------------


                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                Comment


                  #83
                  Знам и за друг подобен случай и пак е чешма.Става въпрос за кинаджийски реквизит в с.Ковачевица, останал след снимките на Мера според Мера.А туристите си снимат

                  Comment


                    #84
                    Корекция на датата на Фатих джамия в Кюстендил, моя грешка

                    Comment


                      #85
                      не знам дали знаете за тази джамия във варна. много трудна за снимане, отникъде няма място..

                      """Джамията Хайрие се намира в старата част на града - на ъгъла на улиците "Дунав" и "Цариброд". Построена е от Деливер паша през 1251 г. от егира, т.е 1835 г., след оттеглянето на руските войски след войната от 1828-29 г. До джамията било построено и медресе - турско училище. """





                      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                      - МУСТАФА ШАРКОВ -

                      ---------------------------------------------------------------------


                      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                      Comment


                        #86
                        terzi, добро попадение, но за мен повечето неща от 19 век са нови така или иначе.
                        От това което мога да прочета от китабето излиза, че е построена от някой си Дилявер паша през 1251 по. Х. (1835-36 г.), което съдейки от вида на сградата ми се видя абсурд, но по-долу надписа продължава и казва, че със средства на джемаата е поправена през 1345 (1926-1927 г.), ха така по-бива.

                        Comment


                          #87
                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          terzi, добро попадение, но за мен повечето неща от 19 век са нови така или иначе.
                          От това което мога да прочета от китабето излиза, че е построена от някой си Дилявер паша през 1251 по. Х. (1835-36 г.), което съдейки от вида на сградата ми се видя абсурд, но по-долу надписа продължава и казва, че със средства на джемаата е поправена през 1345 (1926-1927 г.), ха така по-бива.
                          аз съм поснал тая информация със снимките : )
                          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                          - МУСТАФА ШАРКОВ -

                          ---------------------------------------------------------------------


                          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                          Comment


                            #88
                            Мда верно, напоследък хич ме няма с главата.

                            Comment


                              #89
                              град каварна.
                              минавах от там и реших да видя музея, но за жалост беше през уикенда.

                              чешмата до музея




                              бившата баня, сега градския музей( за жалост бърза една снимка : ( )
                              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                              - МУСТАФА ШАРКОВ -

                              ---------------------------------------------------------------------


                              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                              Comment


                                #90
                                Това е част от чешма строена по времето на мурад II. сега е негов мемориален паметник сложен на могилата където е бил по време на битката при варна

                                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                                ---------------------------------------------------------------------


                                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                                Comment

                                Working...
                                X