Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    KIZIL DELI написа Виж мнение
    И незабавната, леко параноична реакция на OFFNews - http://offnews.bg/index.php/229973/t...ii-v-balgariya
    Чак параноична... ? Мисля, дословно цитират Анадолската агенция.....
    "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
    И. В. Сталин

    Comment


      На някои места още в петък, а в БНР - обедния бюлетин днес 12 ч. с подробности...за обиколката по османските паметници, за вечерята в Пловдив, за списъка, изказванията и пр.
      Last edited by pehotinec; 10-08-2013, 13:28.
      "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

      Comment


        pehotinec написа Виж мнение
        На някои места още в петък, а в БНР - обедния бюлетин днес 12 ч. с подробности...за обиколката по османските паметници, за вечерята в Пловдив, за списъка, изказванията и пр.
        Благодарности, аз съм скъсал синджира и не следя внимателно медиите в България.
        piston, прав си разбира се, аз нямам претенции към медията, но така казано излиза, че имам. Най-вече визирам
        БНР цитира Деница Сачева от ДСБ, която предупреждава за възможните тайни договорки между двете страни:
        “Вицепремиерът на Турция подари на българските си домакини многотомен опис на вакъфските имоти в България. Поведението на политиците, особено от такъв ранг, е знаково. В България се случват неща, които са меко казано притеснителни, защото паралелно с посещението на този господин в България, ние имаме информация, която излиза по медиите затова, че мюфтийството иска 1 500 имота, същевременно на 16 юли е внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията, с който обекти с национално значение могат да бъдат предоставени на съответните религиозни вероизповедания и както например БАН в тяхното становище споменаха, това на практика отваря врата да речем Националният археологически музей утре трябва да се премести”, заявява тя.
        "Многотомният опис на вакъфските имоти" се състои от три тома и не е опис на вакъфските имоти, а колекция от вакфиета (актове за основаване на благотворителни фондации, демек вакъфи), които се намират в архива на вакъфите в Анкара. Това е прясна и бих казал прилична (с много грешки вътре) публикация, която едва ли обхваща и 1/3 от вакъфите някога съществували на територията на дн. България. Изданието е луксозно и е направено точно с цел да се раздава по такива поводи. Издава го IRCICA (една ислямска фондация в Истанбул) и е платено от държавата, което си е вече културна политика на Турция. По начина, по който го споменава госпожата едва ли не излиза, че е списък с реститутски имоти. А мюфтийството ще поеме контрол над някогашните вакъфски имоти (аз и не виждам по коя точно причина мюфтийството трябва да се пише собственик) точно когато върнат имотите на бежанците от Тракия или с други думи кога цъфнат налъмите. Ваденето на тези скелети от гардероба и размахването им е нещото, на което казвам истерична реакция. В дадената ситуация България може само да спечели. Така и така сгради архитектурни паметници на културата се рушат от десетилетия, ако не налеят турците пари вероятно много от тях ще продължат да се рушат (доказано е, че на българската държава й е все тая), т.е. много за губене няма. Да не говорим, че в България няма подготвени майстори да направят една читава реставрация и вероятно пак ще потрябва работна ръка от Турция, най-вече визирам оловната облицовка на кубетата. Въпросът е при какви условия Турция би дала парите? Дали просто ще търси културно влияние и сериозно присъствие чрез серия от актове на благотворителност, което би донесло дивиденти в дългосрочен план или ще пробва да настисне България и реализира директно определени свои интереси. Комбинацията от безскрупулни религиозни фундаменталисти с пари от едната страна и политически елит, който би продал и майка си за дребни облаги от другата е сигнал, поне за мен, за особено внимание.

        Comment


          KIZIL DELI написа Виж мнение
          Да не говорим, че в България няма подготвени майстори да направят една читава реставрация и вероятно пак ще потрябва работна ръка от Турция, най-вече визирам оловната облицовка на кубетата.
          А кой прави реставрациите в България, тогава?
          Last edited by piston; 14-08-2013, 12:58.
          "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
          И. В. Сталин

          Comment


            Баня строена от султан Сюлейман I (1520-1566).
            Акве Калиде-сега Бургаски Минерални бани.Последният път когато ходих , банята не беше реставрирана
            по този начин, но нямах фотоапарат да я заснема.

            Click image for larger version

Name:	DSC_7381.jpg
Views:	1
Size:	716.7 КБ
ID:	536988
            Click image for larger version

Name:	DSC_7379.jpg
Views:	1
Size:	290.8 КБ
ID:	536989
            Attached Files

            Comment


              piston написа Виж мнение
              А кой прави реставрациите в България, тогава?
              Ами право казано в последните 20 години, поне що се отнася до османски сгради на практика никой. Последната истинска реставрация на османска голяма сграда (която аз знам) Джумая джамия в Пловдив беше направена изцяло от турци, като изключим общите работници. Резултатите в случая са добри. Как се импровизира с оловен покрив у нас можеш да погледнеш на снимките на c12h24o11 (благодарности!!!) или пък Дервиш баня в Кюстендил. Това, че няма кой да работи олово го знам тъкмо от реставратори, с които съм говорил. По тяхно мнение в България има абсолютно грешна политика по въпроса, като се подготвят архитекти и инжинери, но не и квалифицирани работници (старите кадри вече са си отишли), което поражда сериозни проблеми.

              В крайна сметка нека не обръщаме темата към политиката на Турция и правителството на Ердоган изобщо, а да следим за събитията, имащи отношение към османското архитектурно наследство.

              Comment


                Само да сложим точка на горните ексцесии...

                Турският посланик официално отрече страната му да има претенции към имоти в България
                http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/...tranata_mu_da/
                Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

                Comment


                  Наскоро бях в Родопите и четох за Енихан баба. Имам няколко въпроса:
                  1. бил ли е историческа личност?
                  2. Действиетелно ли е той покорителят на Розопите заедно с двамата си братя?
                  3. Има ли някаква възможност някой да даде по-подробна информация, така че да се отграничат легендите и митовете от действителния персонаж?
                  П.В.

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Ами право казано в последните 20 години, поне що се отнася до османски сгради на практика никой.
                    Имах предвид реставрациите въобще....
                    "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
                    И. В. Сталин

                    Comment


                      De Ruyeter написа Виж мнение
                      Наскоро бях в Родопите и четох за Енихан баба. Имам няколко въпроса:
                      1. бил ли е историческа личност?
                      2. Действиетелно ли е той покорителят на Розопите заедно с двамата си братя?
                      3. Има ли някаква възможност някой да даде по-подробна информация, така че да се отграничат легендите и митовете от действителния персонаж?
                      Въпрос 1 и 2 - НЕ
                      Въпрос 3 - има разни етноложки изследвания, но толкова.

                      Comment


                        piston написа Виж мнение
                        А кой прави реставрациите в България, тогава?
                        По принцип реставрациите за Балканите ги прави -ТИКА,това е една турска фондация.

                        Comment


                          saladin написа Виж мнение
                          По принцип реставрациите за Балканите ги прави -ТИКА,това е една турска фондация.
                          Брат ми ТИКА не е фондация, а държавна агенция директно менажирана от вицепремиера, един вид има разлика нали . Иначе поне в България, доколкото аз знам, тях никакви ги няма. Пловдивската джамия, например, беше реставрирана с пари на Истанбулската община и т.н. Не че в крайна сметка всички пътища не водят до пет мустака на върха, но все пак има разлика, а често и значение.

                          Comment


                            De Ruyeter написа Виж мнение
                            Наскоро бях в Родопите и четох за Енихан баба. Имам няколко въпроса:
                            1. бил ли е историческа личност?
                            2. Действиетелно ли е той покорителят на Розопите заедно с двамата си братя?
                            3. Има ли някаква възможност някой да даде по-подробна информация, така че да се отграничат легендите и митовете от действителния персонаж?
                            По скоро е бил лечител,помагал е на хората,бил е нещо като дервиш ,като суфи.Затова е почитан както от мюсюлмани, така и от християни.Комунистите няколко пъти взривяват и разрушават гроба му,но родопчани си имат устната традиция предавана от баща на син.
                            Click image for larger version

Name:	åíèõàíáàáà.jpg
Views:	1
Size:	146.3 КБ
ID:	537055

                            Comment


                              13. Турска агенция за международно сътрудничество и развитие (TIKA) – 2007 г. - „Проект за реставрация на "Макбул Ибрахим паша" Джамия в гр. Разград;
                              ЕКСА извършва: инженеринг, комплексно проектиране и строителство на банкови, търговски и жилищни сгради, инфраструктурни обекти и храмове; реконструкция, функционално изменение, реставриране и консервация на стари сгради и паметници на културата. - Проекти

                              В момента ТИКА финансира и реставрацията на джамията Баня башъ в София.
                              Главното мюфтийство води съдебни дела да си възстанови собствеността на 13 джамии, които са паметници на културата. Сред тях са храмовете в Кюстендил и Гоце Делчев, които са пред срутване, джамиите в Самоков, Дупница и Разград, които стоят затворени, "Хамза бей" (или Ески джамия) в Стара Загора, която през 2011 г. се превръща в Музей на религиите, "Ахмед бей" в Разград.

                              Comment


                                Балканска война - Пловдив,пленници до Народната библиотека по ул. "Септември" на път към комендантското управление.
                                Click image for larger version

Name:	imaret mosque.jpg
Views:	1
Size:	97.4 КБ
ID:	537056

                                Comment

                                Working...
                                X