Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    За KIZIL DELI:
    Click image for larger version

Name:	94V26.jpg
Views:	1
Size:	967.8 КБ
ID:	531162

    Както казах, снимката е правена между лятото на 1937 до лятото на 1940 г. (най-късно), но ако трябва да залагам пари бих казал 38 - 39та.
    Last edited by 1951; 03-10-2012, 05:37.
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    Comment


      С турски пари реставрират джамията в Кюстендил
      05.10.2012, 12:16 (обновена 05.10.2012, 12:24)
      Нора Виткова
      Коментари (3)

      © wikipedia.org
      Джамията "Фетих Мехмед" в Кюстендил е в критично състояние, вследствие на безстопанствено отношение.

      Обектът е загубил основни характеристики и е с понижена архитектурна стойност.

      Това заяви министърът на културата по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос на Мая Манолова за реставрацията на джамията.

      Тъй като в момента състоянието й е тежко и за множеството проблеми са необходими значителни средства, това е накарало Министерство на културата да търси алтернативни решения.

      Затова джамията ще бъде възстановена по съвместен проект с турската страна.

      Практическата работа по обекта ще се извърши от 2013 г до 2016 г., а турската страна ще осигури финансирането по тези дейности.

      Депутатът Мая Манолова сподели мнението на кюстендилци, които искат джамията да бъде реставрирана като културно-историческо и мултирелигиозно средище, което да привлича туристи, а не като действаща джамия.

      Министър Рашидов обясни побаче, че дали джамията ще бъде действаща не се решава от Министерството културата, което само дава статут на паметници.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Ей растгеле, явно от проекта, който бях пуснал назад в темата нещо не е излезнало. Съдейки по работата върху Джумая джамия в Пловдив, турците не са лош вариант, те напоследък се научиха да правят реставрациите доста свястно. Дано да хванат правилните хора и най-вече дано да стане цялата работа. А дали ще я правят на музей или действаща джамия ми е право казано абсолютно все тая. Бива да се реши според конкретните нужди на града.

        Comment


          1951 написа Виж мнение
          Както казах, снимката е правена между лятото на 1937 до лятото на 1940 г. (най-късно), но ако трябва да залагам пари бих казал 38 - 39та.
          Мерси за снимката, не съм я виждал Онова, което мен ме интересува обаче е останало наляво (изток) извън кадъра.

          Comment


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Ей растгеле, явно от проекта, който бях пуснал назад в темата нещо не е излезнало. Съдейки по работата върху Джумая джамия в Пловдив, турците не са лош вариант, те напоследък се научиха да правят реставрациите доста свястно. Дано да хванат правилните хора и най-вече дано да стане цялата работа. А дали ще я правят на музей или действаща джамия ми е право казано абсолютно все тая. Бива да се реши според конкретните нужди на града.

            Искаш ли честно мнение от кюстендилец, влюбен в историята и в историческите паметници?

            Ако ще я правят действаща джамия, по добре да си остава в сегашното състояние и да си се руши! А ако питаш кюстендилците, които не са влюбени в историята като мен - да се събори!


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Аз верно казах според нуждите на града, ама не съм си и помислял, че трябва да се взема мнението на кюстендилците по този въпрос
              Антиислямизмът направо ти пречи да мислиш

              Comment


                Байрактар джамия в Силистра,построената в началото на 18 век , разрушена през 1940 година след силно земетресение.


                Джумая джамия в Пловдив,благодарение на http://www.4coolpics.com/

                Comment


                  Да и аз и видях тази снимка на Джумая джамия от пролетта, евала на фотографчията!

                  Comment


                    Да имате повече инфо за Аква Калиде в Бургас? А някакви данни повече за хипокауста?

                    Comment


                      реставрираната баня от Свиленград


                      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                      - МУСТАФА ШАРКОВ -

                      ---------------------------------------------------------------------


                      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                      Comment


                        Добре изглежда, макар и по мой вкус малко повече измазана. Все пак нали е на крака и служи за нещо, а не печална руина, бравос. Мерси за снимките!

                        Comment


                          Куршумлу джамия през 1965.
                          "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                          - МУСТАФА ШАРКОВ -

                          ---------------------------------------------------------------------


                          www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                          Comment


                            Намериха се десетина снимки от времето на събарянето на хасковския "Чифте хамам".



                            И един план има ...

                            Comment


                              Ха ха жив да си попе!!! Значи Миков в крайна сметка е прав за това, че банята е следосвобожденски ориентализъм. Сто пъти чок мерси и е крайно време за обмен на идеи лице в лице (джигерът от теб, бирите от мен)

                              Comment


                                В унисон с общия дух от последните месеци и аз да донеса една добра новина (поне веднъж). Двете бани/каплъджи в с. Баня (Разложко) се реставрират и то сериозно.
                                Ще излезе, че дорде сме плювали по кмета на Баня и на община Разлог през 2010 г., та са извадили строително разрешение


                                ето ги старите постове за старата баня и тази на хаджи Захо в с. Баня

                                после, година по-късно LuBe ни пусна снимки от банята увита като болно прасе с найлони и това бяха последните форумни хабери.

                                Пресните новини са, че се работи на пълна пара по реставрацията на баните. Работата е доста напреднала и на съвсем прилично ниво (поне доколкото аз разбирам).

                                Ето я старата баня


                                при един вид разкопки е разкрита съблекалня, която е по-късна добавка. Районът наоколо, че се обърне на парк с пари по Регионално развитие. С две думи на пролет мястото ще изглежда съвсем човешки.

                                Като част от същата програма, хаджи Заховата баня (Захови били голям Разложки род и до днес, по информация на местни хора) също е в процес на реставрация и районът около нея се социализира.



                                Има светлина в тунела , ще стане работата, да живее ски туризма

                                Comment

                                Working...
                                X