Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Hayy Ibn Yakzan написа Виж мнение
    От доста време си каня да се поинтересувам как върви работата със Шахабединовия комплекс след Освобождението. И даже ако остане време ще ида до Архива в Пловдив
    Ако научиш нещо ще се радвам да споделиш. Аз не знам до кога точно работи имарета, че е функционирал при Освобождението е извън всяко съмнение. Владимир Балчев е "човекът Пловдивски архив", него търси там, ако искаш да намериш нещо .

    Comment


      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Ако научиш нещо ще се радвам да споделиш. Аз не знам до кога точно работи имарета, че е функционирал при Освобождението е извън всяко съмнение. Владимир Балчев е "човекът Пловдивски архив", него търси там, ако искаш да намериш нещо .
      Задължително! Видя ли се във време, ще се отбия там! Трябва да е останало нещо интересно.

      Comment


        Възникване и облик на Кюстендилския санджак (XV-XVI век) -Христо Матанов

        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
        - МУСТАФА ШАРКОВ -

        ---------------------------------------------------------------------


        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

        Comment


          KIZIL DELI написа Виж мнение

          Ако говорим за едно и също (ей то се видя, че доктора няма да ги снима тези надписи, та аз обещавам да го направя щом се видя в Пловдив и да ги сложа) това са 2 надписа от някаква чешма, строена в 19-тия век в махалата Зинджирли Пънар (Синджирли Бунар), която се е намирала на североизток от Трихълмието, най-общо между Чифте Баня и Хаджи Хасан махала, днешната Хаджисан маала.
          Другата седмица най-късно ще ги снимам. Обещавам. Интересното обаче е, че двата надписа са постъпили в музея в различно време, а се отнасят за едно и също, щом казваш. Първият е със сигурно отдавна постъпил в музея, а по-новопостъпилия аз съм го носил и е намерен в уличката между Главната, залата за временни изложби на ГХГ и бившия Булгарплод. Беше някъд 2005-2006, преди да почна да уча османски. Досега не съм се зачитал, но ще пробвам; бездруго съм по-свободен. Този месец М. Калицин ме пощади от домашно и имам периметър да се зверя.

          Comment


            d-r V. написа Виж мнение
            Другата седмица най-късно ще ги снимам. Обещавам. Интересното обаче е, че двата надписа са постъпили в музея в различно време, а се отнасят за едно и също, щом казваш... Досега не съм се зачитал, но ще пробвам; бездруго съм по-свободен. Този месец М. Калицин ме пощади от домашно и имам периметър да се зверя.
            Хайде бакалъм . Абе ще се помъчим, помъчим и накрая кат не можем да ги прочетем ще ги дадем на Екатерина Венедикова да каже кво пише

            Comment


              Пускам снимки от една много закъсала баня в Сливен, които ми изпрати преди време съфорумецът neznaiko3
              Аз трябваше да науча нещо повече за хамама освен информацията от сайта на общината:
              Турската баня от началото на 18 век се намира в центъра на Сливен сред модерни административни и жилищни сгради. Централната й зала е квадратна с куполно покритие и отвори за светлина и вентилация. Около нея са разположени 4 малки зали с директна връзка към централната зала. Имотът е реституиран и това създава проблеми за опазването й.
              За съжаление от тогава нищо не съм направил по въпросния хамам и пускам част от снимките с надежда, че някой знае нещо повече и ще сподели. Мисля, че няма нужда от обяснения колко е закъсала работата









              [IMG=http://img718.imageshack.us/img718/3232/50352732.jpg][/IMG]





              Comment


                айдемир http://www.facebook.com/?ref=logo#!/...754667&theater
                Last edited by terzi; 09-03-2011, 17:16.
                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                ---------------------------------------------------------------------


                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                Comment


                  Някаква информация има ли за тази сграда? Така като я гледам спокойно може да е от по-ново време?

                  Comment


                    чакам отговор от автора

                    Учен разкри тайната на появата на масоните в България в символи в шуменската "Томбул джамия"

                    Учени и дарители се обединиха, за да запазят за поколенията уникални символи, открити във втория по големина мюсюлмански храм на Балканите – шуменската...
                    Last edited by terzi; 15-03-2011, 16:30.
                    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                    - МУСТАФА ШАРКОВ -

                    ---------------------------------------------------------------------


                    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                    Comment


                      джамията била в село АРЧАР, видинско

                      тая е в белоградчик:
                      Джамия „Хаджи Хюсейн”: Джамията „Хаджи Хюсейн” е построена през 1751 год. В изработването на тавана майстор Стойне е защитил родните резбарски традиции.

                      Last edited by terzi; 15-03-2011, 16:44.
                      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                      - МУСТАФА ШАРКОВ -

                      ---------------------------------------------------------------------


                      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                      Comment


                        terzi написа Виж мнение
                        В изработването на тавана майстор Стойне е защитил родните резбарски традиции.
                        Какво ли ще е някой ден да вземат и да я отключат, че да ги видим тези родни резбарски традиции, че отвън е трудна работа

                        Comment


                          KIZIL DELI написа Виж мнение
                          Какво ли ще е някой ден да вземат и да я отключат, че да ги видим тези родни резбарски традиции, че отвън е трудна работа
                          Ашколсум на майстор Стойне

                          Comment


                            Ей ги на надписите от мавзолея! Барабар с коритото от баня Марица и още един надпис от вътрешния двор. На последния има има бая за четене, аз досега не се бях заглеждал и не знам от какъв тип е.
                            Attached Files

                            Comment


                              Eее имало полза да те подкачам постоянно
                              Последният надпис не се чете на снимката, но е 100% надгробен камък, така като гледам от Х²Х в. Зад имарет джамия има една купчина такива, за които съм сигурен, че знаеш. Тях периодично ги гледам от 10-тина години как стават все по-малко и купчината се смалява
                              Иначе надписът е същият, който Рудлоф е снимал през 30-те на чешмата, значи до бая късно е съществувала. Ето я снимката:


                              Подозирам, че е имало още един надпис, освен запазените два, който още на времето е бил счупен.


                              "Махмуд хан" и "1248 г./1832 г." оставят малко съмнение за времето, когато е строена чешмата. Между другото на един от прозорците в тюрбето на Шихабеддин също имаше един счупен надпис, ако те напъва към епиграфските паметници.

                              Еее докторе на това ли казваш корито, изнежени сте вие днешната младеж, че как няма да го метне стареца в Запорожеца. Под корито аз си представях нещо бая по-голямо

                              Comment


                                Като гледам раничко ми е още за епиграфиката, но и да там се надявам да стигна. Мисля че си заслужава да се направи един корпус на османските епиграфски паметници в Пловдив. Сигурен съм, че бая нещо има в Археологическия, а при нас в Историческия например има, не знам колко, но със сигурност поне стотина, че съм ги виждал, османски печати. Като се добавят към това и документите от фондовете, които почти никой не ги е поглеждал, тук си имаме един малък неразработен Ориенталски отдел. Та работа бол! Само да има желание.
                                И аз мислих, че е надгробен камъкът от двора, но нищо не се чете, направен е от някакъв ронлив пясъчник и понеже нямам никакъв опит в тая насока - то си трябват познания и рутина, каквито ми липсват - реших да не правя предположения.

                                Comment

                                Working...
                                X