Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не е лошо да се копне там, хора са живяли, оставили са някаква интересна култура, чийто следи могат да се видят се още по някакъв начин - гробища, тук там някой темел. Кой ще ги направи тия разкопки обаче... незнам... Горе по върхарите тоя ислям, бая народен ще да е бил с разните юруци дето са кръстосвали планината. Вторият камък е много интересен, за пръв път виждам такъв с подобни орнаменти отгоре...

    Comment


      Ако не е поредната изцепка на лъжливото овчарче, би било доста интересно - открили тюрбето на османския военачалник превзел Перперакион.

      Мавзолей (тюрбе) на вероятния османски завоевател на Перперикон от 14 век разкри при разкопките на скалния град екипът на професор Николай Овчаров...


      лично мен, ме смущават няколко неща - как местните турци не са знаели за подобно тюрбе, ако е било факт. Смущава ме и следното твърдение - "Скелетът в саркофага е положен по мюсюлманския начин на погребение в посока север-юг.", а както е известно, мюсюлманите се погребват по посока Мека, което означава югоизток-северозапад.

      "Според проф. Овчаров структурата на подобно селище, допълнена с култовия комплекс, е нещо непознато не само на Балканите и в Европа, но и в света. Пишем важни щрихи от ранноосманската история, убеден е археологът".
      Аз пък съм убеден, че археологът просто си търси нови източните на финансиране.

      Comment


        Да не говорим, че турците дет са имали мерак да направят тюрбе, обикновено го докарват и до нагробен камък с надпис. Както знаем преди време същият мастит архиеолог откри един такъв камък от 20 в. наоколо и го обяви за римски милеарен камък. Та нали знаеш приказката за лъжливото овчарче, аз на тоя за 5 пари не вярвам, щото те гледа в очите и лъже най-нагло, а освен това е цар да произведе фантасмагория от една кора диня. Като оставим настрана "летописеца Шейх Бедр-Ед-Дин" и пазача на крепостта "Су баша", които може да са творение и на очевидно още по-тъпия журналист, информацията за Орханови монети ми хвана окото. Ама кат знам как нашето момче датира турския камък от 20 в., та се чудя как се оправи с монетите, та и това може е кьор фишек. Въобще тоя се е докарал дотам, че "добър ден" да ти каже се обръщаш да видиш дали няма луна зад теб. Да не говорим, че той май ще е откривател и на първото овално тюрбе Иначе е весело

        Comment


          И аз за Орхановите монети се въодушевих.
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Ама кат знам как нашето момче датира турския камък от 20 в., та се чудя как се оправи с монетите, та и това може е кьор фишек.
            Монетите от обекта ги обработва К.Дочев, който е сериозен нумизмат. Та на определянето може да се вярва. Друг е въпросът дали трябва да се вярва, че са от обекта...

            Comment


              Чобанчик да си мръдне загорелия ... корков шлем(или туй беше на другия "Индиана Джоунс" на главата") и да иде десетина километра след Перперек, щом сега допря до османските гробове.
              Матриял бол:










              И да побърза, да открие за човечеството, изгубеният град на Синдбад мореплавателя, преди да се е дигнало нивото, че пак ще иде под вода ...

              Comment


                Stan написа Виж мнение
                Смущава ме и следното твърдение - "Скелетът в саркофага е положен по мюсюлманския начин на погребение в посока север-юг.", а както е известно, мюсюлманите се погребват по посока Мека, което означава югоизток-северозапад.
                Доколкото знам, а аз знам малко, мюсюлманите се погребват така, че лицето им да е обърнато към Мека. В такъв случай ориентацията на тялото трябва да е североизток - югозопад...
                "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                Comment


                  Попче, нещо не излазят тез картинки, па ма заинтригува, ша мога ли да та замола да ги пуснеш наново.
                  Иначе, жив да си, че ме светна за хамама в Говедарци , интересна работа, още не съм измислил кой е бея, нито мога да кажа нещо по-определено като дата от онова, което е останало, но прилича на ранно. Този път не можах да ти се обадя като бях Хаскьоя, но пък пих кафе с един твой приятел та се научих на клюките. Пусни моля пак снимките и ако може дай някакви по-така ТТ данни.

                  Монетите от обекта ги обработва К.Дочев, който е сериозен нумизмат. Та на определянето може да се вярва. Друг е въпросът дали трябва да се вярва, че са от обекта...
                  Това вече е кофти, щото си спомням, че с Татул верно имаше някаква такава история, дето някой му дал монетата, пък тя уж била намерена там и хайде иди ги оправяй. От друга страна какъв точно му е келепира пък да ги подмята тези монети на Орхан, съвсем реално може да са намерени там. Ясно е, че крепостта е взета по някое време и че сигурно също е имало и гарнизонче, ако няма данни да е била разрушена на момента, та бива да пуснат и артефакти. Това разбира се никак не прави еди какво си тюрбе

                  Comment


                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    . От друга страна какъв точно му е келепира пък да ги подмята тези монети на Орхан, съвсем реално може да са намерени там. Ясно е, че крепостта е взета по някое време и че сигурно също е имало и гарнизонче, ако няма данни да е била разрушена на момента, та бива да пуснат и артефакти. Това разбира се никак не прави еди какво си тюрбе
                    Eх, аджамия, аджамия. Злите езици, разправят, че много "от сензационните" находки на този обект, са откупки от иманяри вилнеещи из цялата околност. А колкото за "келепира" - ами ясно е, Н. Овч. се кани да смени хранилката, особенно, след като аверчето му Гоце сдава поста. След като там се откираха най-важните неща от българската история, крайно време е да се открият и най-важните неща от османската, барем агите се излъжат да дадат някой лев, грешка - лира. Въобще няма да се изненадам ако до края на сезона открие чибука на Баязид Илдъръм или косъм от брадата на Пророка.

                    Comment


                      Stan написа Виж мнение
                      Въобще няма да се изненадам ако до края на сезона открие чибука на Баязид Илдъръм или косъм от брадата на Пророка.
                      А може и овалното тюрбе да се окаже истинският гроб на Йенихан баба, покорителят на Родопите!

                      Comment


                        KIZIL DELI написа Виж мнение
                        Попче, нещо не излазят тез картинки, па ма заинтригува, ша мога ли да та замола да ги пуснеш наново.
                        Иначе, жив да си, че ме светна за хамама в Говедарци , интересна работа, още не съм измислил кой е бея, нито мога да кажа нещо по-определено като дата от онова, което е останало, но прилича на ранно. Този път не можах да ти се обадя като бях Хаскьоя, но пък пих кафе с един твой приятел та се научих на клюките. Пусни моля пак снимките и ако може дай някакви по-така ТТ данни.


                        Това вече е кофти, щото си спомням, че с Татул верно имаше някаква такава история, дето някой му дал монетата, пък тя уж била намерена там и хайде иди ги оправяй. От друга страна какъв точно му е келепира пък да ги подмята тези монети на Орхан, съвсем реално може да са намерени там. Ясно е, че крепостта е взета по някое време и че сигурно също е имало и гарнизонче, ако няма данни да е била разрушена на момента, та бива да пуснат и артефакти. Това разбира се никак не прави еди какво си тюрбе
                        Големанци, джанъм ...
                        Картинките си излизат, не виждам проблем? Ако още ги няма, то щракни с десния, вади им от пропъртисите адреса и ги гледай директно. Като те втресе, ще ти пусна и подробности, ако искаш може и на пощата, че май има още кадри ...
                        Ам чи то ... от приятели какво ли можеш да научиш, ама добре че ги има, та да ме похвалят, сигур ...

                        От Косьо по- по- в тая област все още няма, тъй че каквото каже - вярно е, ама то зависи и кой какво ще му поднесе за определяне.
                        За сбирщайнските находки на Чобанчик говорят не само злите езици, ами всички, които зад езика си имат нормално функциониращ мозък.
                        При оная случка с "уникалната" монета от Татул Дочев кабает няма - туй му дадоха, това определи. После обаче суперИнди тъй го разкраси, че надали и Дочев е познал в легендите краткото си описание на монетата. Същата беше историята и с "уникалната" статуетка на "Орфей с лира", която си беше селска отливка на Аполон Китаред, ама оня не се котираше и за това го прекръстиха. И малко истина, под формата на клюка: парата, за която си думаме, тая с Орфей уж, седя повече от 10 години в един мастит производител на кетчуп, купил си я беше от Филибето, когато сбирките бяха още в пресечката на Вазов, до стоматологичния, през 90-те. И като си ровил в кутиите с боклуците, та да се чисти от неща, които биха му докарали беля по новите закони за изтребление на колекционерите, взел че я зърнал, та после я и харизал при една разходка на оня с корковата глава. Той обаче си доразви легендата, че била намерена навремето на склона, докато си чоплели тютюня местните. Същия цирк са и статуетките ... Те се появиха, за да позапълнят празнината, след като стана трудно доказумо "измъкването на мраморни саркофази с хеликоптери от ДС" ...
                        Абе де са иконите за смешки, че не мога да си изразя хиленето ...

                        Comment


                          http://hotelkazanlak-bg.com/bg/cafe.html#

                          На това на най-крайната снимка някои казанлъчани му викат "Тракийската гробница"...

                          Пази боже, сляпо да прогледа!
                          "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

                          Comment


                            НВС написа Виж мнение
                            Пази боже, сляпо да прогледа!
                            Де ще да прогледа?!
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              KIZIL DELI написа Виж мнение
                              Ха това е много интересно, като отидеш да го видиш гледай и апарат да имаш на ръка
                              Да имаш идея къде е оригиналният надпис, който е стоял над вратата на имарет джамия и е публикуван от Татарлъ? Трябва да е някъде из музеите и защо оригиналът е бил свален, а по-късният до него оставен, идеи?
                              Ето за какво говоря
                              Докарах се дотам, че вече сам да си отговарям на въпросите

                              Хубавото е, че надписът се е появил. Лежи в предверието на джамията. Според чистачката бил там от поне едно 6 месеца. За жалост нямаше идея как се е взел там и от къде е дошъл. Имамът го нямаше, та трябва пак да ида някой ден да го питам. Лошите новини са, че от където и да е дошъл надписът сега е счупен и липсват части. За зла участ липсва точно парчето, на което пише Шихаббедин , но го гледах внимателно и няма никакво съмнение, че това е оригиналният надпис на джамията публикуван навремето от Елезович и после и от Татарлъ.

                              Ей го на на какъв хал е в момента. Абе музейните работници и др. не можем ли да спретнем една коалиция та баре да залепим парчетата, че утре някой ще си подпре нещо с някое парче и иди го търси.

                              Comment


                                тц, тц, язък! Не е чудно някое от липсващите парчета да подпира сега я врата, шкаф или бъчва с джиби - буре морно облегнало се възнък върху името на Шихабеддин. Дано имама да знае нещо и да се посъберат частите от надписа. Едно време имаше бял цимент от мраморен прах и замазките ставаха досущ като мрамора. Как е възможно такова отношение към културни-историческите паметници. Хептен затъваме вече!

                                Comment

                                Working...
                                X