Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Османски паметници на територията на България

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Hayy Ibn Yakzan написа Виж мнение
    В този ред на мисли се сещам за още един подобен архитектурен ансамбъл от региона на Пловдив - Конушкият вакъф на джамията и имарета на "Мехмед бей, син на Минет бей" от първата половина на 15 в., свързаните с него демографски процеси и административни промени...
    Хи-хи аз точно Миннетовия комплекс имах на ум.

    Слагам 2 снимки от мястото, където се е намирал - някогашното село турски Конуш или Конуш мюслим.


    Мислим дека работата да е била (ако следваме какво казва Герлах) във водата на север от синята таратайка

    Comment


      Каква нива... и с този прут (язовир) кипи селскостопанско оживление... . То Конуш ако не се лъжа е някаде край р. Сушица... Не съм преглеждал обстойно пътеписците, но някои от тях дават интересни и понякога доста подробни описания на архитектурните комплекси които им правят впечатление. Те биха могли да се използват и с цел реконструкция (скици, модели). Махиел Кийл в статията си "Развитието на градовете в България през османския период: мястото на турската архитектура в процеса" е предоставил доста интересна реконструкция на комплекса на Каниели Дамат Сиявуш паша от втр. пол. на 16 в. в Харманли.

      Comment


        KIZIL DELI написа Виж мнение
        Хи-хи аз точно Миннетовия комплекс имах на ум.

        Слагам 2 снимки от мястото, където се е намирал - някогашното село турски Конуш или Конуш мюслим.
        Ха, кардешлар, за тоз, "минетовия компллекс", да знайте нещо ... резервации трябват ли, предварително, или е който дойде

        Туй си беше майтап, ама щото гледам, че се завъртате в един район Конуш, Папазли и околните, та ще ви замоля, като стигнете района Каяли, Карапазарли, Семихче да вземете да ми подадете наличното инфо за присъствието на Кору чешме(сегашното Горски извор) в наличната ви литература. Не е баш по темата, ама на мен ми трябва, та да си кажа де ... Към Делията ми стана каса бира и тава джигер хесапа до тук, ще го увелича с още

        Comment


          поп_Първан написа Виж мнение
          Ха, кардешлар, за тоз, "минетовия компллекс", да знайте нещо ... резервации трябват ли, предварително, или е който дойде
          няма резервации всеки е добре дошъл, после като дойде до плащане то от името се разбира, че е лесна работа. Едно време Б. Цветкова казвала - не мога да разбера защо се смеят студентите когато говоря за Миннет Бей.


          поп_Първан написа Виж мнение
          ... гледам, че се завъртате в един район Конуш, Папазли и околните, та ще ви замоля, като стигнете района Каяли, Карапазарли, Семихче да вземете да ми подадете наличното инфо за присъствието на Кору чешме(сегашното Горски извор) в наличната ви литература.
          Какво ти трябва за Горски извор и най-вече за кой период. Има публикация, която касае Чирменския санджак, но е 15-16 век, пък ти си се заровил в по-късните доби. Тук съм правил извадки в една друга тема цък. Не е каквото ти трябва, но е в твоя вилает , пиши ми на лично за какво точно се бориш.

          Comment


            KIZIL DELI написа Виж мнение
            Какво ти трябва за Горски извор и най-вече за кой период. Има публикация, която касае Чирменския санджак, но е 15-16 век, пък ти си се заровил в по-късните доби. Тук съм правил извадки в една друга тема цък. Не е каквото ти трябва, но е в твоя вилает , пиши ми на лично за какво точно се бориш.
            Супер!
            Макар и да е за комшийските села, то ми е твърде интересно (даже и опитите за налучкване на някои знайни неща).
            А за Горски извор - ами всичко, тук не са ми интересите само в късния период, а въобще, от първата му поява в регистрите, та до края на 60-те ... от там насам вече помня
            Почнах и нахвърлях суров материал преди време за Горски извор в Уикито, ама след туй не се върнах да го подредя и така си остана ...

            Comment


              с. Оброчище текето "на" ак язълъ баба XVIв.


              снимането се заплаща - 5 лв една снимка , ама аз си изпросих безплатно

              споявано с олово

              казват ,, че това са тракийски символи (навреметое имало тракийско светилище тук)


              манастира. няма възможност за различни ъглъ за снимане












              много хубав комплекс, а и се поддържа
              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                жамията в гр балчик (тука ще ни светне съсдателя на темата)
                за жалост няма много възможности за снимане




                беше заключена : (




                една чошмичка




                "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                - МУСТАФА ШАРКОВ -

                ---------------------------------------------------------------------


                www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                Comment


                  ще видя какво мога да намеря за джамията в Балчик, поздравления и благодарности за снимките.

                  Comment


                    леко са напрайх на фотограф
                    "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                    - МУСТАФА ШАРКОВ -

                    ---------------------------------------------------------------------


                    www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                    Comment


                      terzi написа Виж мнение
                      с. Оброчище текето "на" ак язълъ баба XVIв.


                      снимането се заплаща - 5 лв една снимка , ама аз си изпросих безплатно
                      уф, като ги видя тези навеси и ми се повдига. Изключително грозно нещо, което сигурен съм е иницатива на местно ниво без каквато и да е съгласуваност с НИПК и т.н. Дано се вземат мерки и накарат онзи, който го е инсталирал да го демонтира незабавно. Автентичният вид на тюрбето, който можеше да се види до скоро е направо унищожен от въпросната ламарина. Колкото до снимките и петте лева, които напоследък се научиха да искат разни кретени тук и там в България (точно по схемата чул, ама не разбрал) няма какво да го обсъждаме, просто трябва да бъдат игнорирани, а ако са особено настоятелни да им се показва тоягата.

                      Comment


                        леко да не дигнеш кръвно

                        снимка на царевец от 1927г. ясно си личат останки от джамията
                        "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                        - МУСТАФА ШАРКОВ -

                        ---------------------------------------------------------------------


                        www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                        Comment


                          шивачо, чудна снимка - поклони за попадението! Това би трябвало да е Фируз Бей джамия.

                          Comment


                            [QUOTE=KIZIL DELI;263480]Това са останките от хамама, който се е намирал срещу стария мост в Пловдив.

                            Мислех, че от този хамам не е останало нищо, пък съм пловдивчанин, при това музеен работник! Човек се учи, докато е жив! Едно от коритата на тази баня се намира в отдел ХV-Х²Х век нашия музей в къща Георгиади. Дари ни го един дядо, който при разрушаването на сградата го замъкнал сам и го качил в багажника на запорожец! После си го отнесъл на вилата в село. Как го е носил сам представа нямам, той беше доста дребничък човек, а ние - трима млади, здрави, едри мъже едва го дотъркаляхме до микробуса. Преди три четири години в непосредствена близост до главната улица на П-в при изкопни работи беше открита строшена мраморна плоча на османски или арабски - вероятно строителен надпис, като го сравнявам по ортографията с други подобни. За съдържанието не знам, тогава още не бях започнал да уча османски и все нямам време да го разгледам подробно и да опитам да разчета нещо (тепърва ми предстои да навлизам в сложната проблематика на епиграфските източници). Ако проявяваш интерес, а и всеки друг, надписът се намира там, където и коритото - във фоайето на къща Георгиади на приземния етаж, вдясно от входа. Със сигурност е интересен, най-малкото защото досега не е публикуван. Открит е съвсем близо до картинната галерия и оттам уредниците го прибрали, след което се обадиха на нас, и аз с един колега пак бая се поизкилихме да го домъкнем до стария град, че дотам с автомобил не можеше да се стигне. Въобще събирателската и изобщо музейната работа майката си трака - хем малко плащат, хем камъни носиш

                            Comment


                              може да качиш снимки

                              а за фируз бей , бях гледал някаде няква фреска на някав патешественик...ама не я намерх
                              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                              - МУСТАФА ШАРКОВ -

                              ---------------------------------------------------------------------


                              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                              Comment


                                terzi написа Виж мнение
                                може да качиш снимки
                                трудно е да кача снимки от нещо, което не съм виждал, щото е разрушено и го няма. Нали шегичка ми пускаш? .

                                Comment

                                Working...
                                X