Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските историци, които уважавам...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Че е патриот - спор няма, но чел ли си "Пътят на България"?

    Comment


      #17
      Да но това не ми пречи да го уважавам.Нима в трудовете на Златарски няма груби грешки?

      Comment


        #18
        Не бих се нагърбил да дефинирам "грубостта" на грешките.
        У Съсълов има много силно политическо влияние върху науката - а това аз смятам за недопустимо по презумпция. Четейки тази негова книга, през цялото време имах усещането, че пишейки за българо-византийските отношения, той си мисли за Балканския пакт.

        Comment


          #19
          Какво ви е мнението за Димитър Овчаров - баща на Николай Овчаров ?
          Той упорито твърди, че прабългарите имат тюркси произход и не иска да приеме новите тези.
          ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
          И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
          ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
          НА ИЛИНДЕН

          Паметна плоча, Крушево,
          ИЛИНДЕН 1953

          Comment


            #20
            Добро. Археологическите му приноси не са така гръмки като тия на сина му, но са значими. Наличието на погрешни схващания не променя това.

            Comment


              #21
              Аз да добавя и Геза Фехер за приноса му към Плиска и Мадарския комплекс.
              Не 7, а 77 пъти по 7...

              http://www.mathematicalanthropology.org/

              Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

              Comment


                #22
                batbayan написа
                Какво ви е мнението за Димитър Овчаров - баща на Николай Овчаров ?
                Той упорито твърди, че прабългарите имат тюркси произход и не иска да приеме новите тези.
                1. "Нови тези" не означава непременно "Верни тези".
                2. Имам чувството, че не си съвсем наясно какво мисли Димитър Овчаров по въпроса за произхода на прабългарите. А може би на мен така ми се струва само?:sm186:

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  #23
                  Николай Генчев, светла му памет.

                  Comment


                    #24
                    Комай само Христо Матанов си струва. Ей, честит Осми на студентстващите!!! След малко отивам да се освиня
                    Луд на шарено се радва - цивилен блог

                    Comment


                      #25
                      Пламен Павлов, покойния Рашо Рашев ( мой преподавател по Българска средновековна история) и др.
                      Иван Михайлов (26. VIII.1896 - 5. IX. 1990)
                      "Нека утрешните поколения знаят, защото времето отминава, а нашата преходност е налице, че ние направихме ВМРО не за да правим две Българии, а защото нямаме една целокупна!"

                      Comment


                        #26
                        Археологическите му приноси не са така гръмки като тия на сина му
                        Приносите на Николай Овчаров са гръмки, защото сам ги прави такива. Не съм виждал друг археолог или историк, който да страда от по-патологична форма на мания за величие. Опитите му за привличане на медийно внимание са толкова жалки, още повече, че аз лично съм бил свидетел как обира славата на друг, не по-малко талантлив, но далеч по-скромен археолог. При това без кракът му да е стъпил на мястото, за което се надуваше като пуяк, че е разработвал. Археологията в крайна сметка е наука, а не поле за изявяване на личните амбиции за център на общественото внимание.
                        "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                        Comment


                          #27
                          Андрей Пантев и Пламен Павлов

                          Comment


                            #28
                            Васил Златарски, Иван Дуйчев, Димитър Ангелов, Иван Божилов, Андрей Пантев, Радослав Попов.

                            Comment


                              #29
                              Петър Мутавчиев, Вера Мутавчиева с нейните четри биографични тома, за съжаление не се сещтам за заглавието, което е еднакво и за четрите.
                              Димитър Съслеков ме обърка, в добрия смисъл. Книгата издадена от сина му след неговата смърт Пътя на България я прочетох в Испания и немога да опиша в какво състояние испаднах и колко пъти я препрочитах. Винаги съм се гордял, че съм българин и най-вече в чужбина.
                              Името Геза Фехер срещнах в мнение и не мога да кажа, дали е същата унгарска историчка, но прочетох една много хубава книга Оръжиета на прабългарите (мисля, че от нея).В тази книга тя прави паралел и доказва еднаквоста във въоръжението и тактиката - способите на водене на битки, между прабългари и маджари.

                              Comment


                                #30
                                gincho написа Виж мнение
                                Петър Мутавчиев, Вера Мутавчиева с нейните четри биографични тома, за съжаление не се сещтам за заглавието, което е еднакво и за четрите.
                                Димитър Съслеков ме обърка, в добрия смисъл. Книгата издадена от сина му след неговата смърт Пътя на България я прочетох в Испания и немога да опиша в какво състояние испаднах и колко пъти я препрочитах. Винаги съм се гордял, че съм българин и най-вече в чужбина.
                                Името Геза Фехер срещнах в мнение и не мога да кажа, дали е същата унгарска историчка, но прочетох една много хубава книга Оръжиета на прабългарите (мисля, че от нея).В тази книга тя прави паралел и доказва еднаквоста във въоръжението и тактиката - способите на водене на битки, между прабългари и маджари.
                                Само няколко мънички, но важни поправчици, няма да се сърдиш. Първо Мутафчиеви се пише. Второ - няма четири биографични тома на В. Мутафчиева с едно и също заглавие, а има 4 издадени тома от предвидените 13 тома избрани нейни съчинения. Трето и последно - Геза Фехер е мъж.

                                Comment

                                Working...
                                X