Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гагаузите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    [в страни оттемата]
    Стан, хубаво си цитирал целия ми пост, но след това пишеш неща, които предполагат, че не си го прочел целия . По ред:
    Стан написа
    Цитиранато "изследавне" на въпросня Мудрак е именно на таково ниво
    Какво "изследване на Мудак" е цитирал Кухулин? Става въпрос за публична лекция, организирана то полит.ру пред неспециалисти (както останалите им публични лекции). На такива събития се подбират примери за илюстрация и съм убеден, че далеч не винаги са подходящи или пък от област, която авторът внимателно е проучил преди това, т.е. са като подобни примери, които се дават пред неспециалисти за да се "осветли" някакъв аспект от това, на което е посветена лекцията.
    Виж, ако ставаше въпрос за статия в специализирано списание или монография, то тогава ще се съглася, че има място за директна критика.

    Стан написа
    Ето и един пример, ти лично ще приемеш ли на сериозно "учен" лингвист, който твърди, че може много точно да датира появата на диалекта на българите в Бесарабия (примерно с. Комрат) +/- 10 години и ти твърди че това е станало през 1396 г., защото тогава е завладяна България от османците е това е прекъснало връзките между българите на юг от Дунав с тези в Бесарабия? Предполагам, че в момента в който видиш такова писание, веднага ще затвориш въпросното "изследване" и просто няма да си губиш времото с четене на глупости.
    Стан, въпросът е другаде. Ако отворя подобен труд и в него прочета, че въз основа на лингвистичните методи за реконструкция се доказва, че, да речем, диалектът Х се е появил еди кога си, то, ако допуснем, че съм професионален историк и се занимавам с този период, това ще е за мен достатъчно основание да потърся какви могат да бъдат причините. Т.е. всяка наука допълва според силите и възможностите си - лингвистът датира дадено наречие или диалект или най-общо някаква промяна, а историкът я връзва с историческите събития.
    Очевидно е, че един лингвист - особено достатъчно тесен специалист, ще е любител извън собствената си област. Същото важи и за историк или друг учен.
    Въпросът е да приемаме нещата там, където съответните хора са професионалисти, а не там, където не са.
    Да речем, отварям исторически труд на академик Фоменко и е ясно, че няма да очаквам нещо професионално, т.е. наука . Предполагам, че трудовете по специалността му обаче са си ок.

    Бен Гагаузин, това е съществената особеност на науката - всяко положение се приема за вярно до момента, в който се намерят убедителни доказателства срещу него. Въпросът е, че рядко се случва нещо да си "замине" изцяло, затова и примерът с ТО едва ли е много удачен (появата и приемането й в научен оборот съвсем не премахват Нютоновата физика - напротив, само я коригира и допълва; съвсем същото би било дори и да се окаже, че в някакви специфични условия скоростта на светлината не е предел (като на квантово ниво, да речем)). Да не бъркаме нещата - едно е някаква теза, "при3ета по политически причини" (това не е наука), съвсем друго е същностния за науката процес на приемане, отхвърляне и корекция на градивните елементи на "постройката".
    [край на отклонението и на философстванията ]

    Comment


      Според Мудрак предците на гагузите от (.....) до около 1600 година говорят на анатолийски турски, и след тази дата, езикът им започва да се обособява в различен, от този на турците.

      Comment


        gollum написа Виж мнение
        [в страни оттемата]
        Какво "изследване на Мудак" е цитирал Кухулин? Става въпрос за публична лекция, организирана то полит.ру пред неспециалисти (както останалите им публични лекции). На такива събития се подбират примери за илюстрация и съм убеден, че далеч не винаги са подходящи или пък от област, която авторът внимателно е проучил преди това, т.е. са като подобни примери, които се дават пред неспециалисти за да се "осветли" някакъв аспект от това, на което е посветена лекцията.
        Ясно, значи коментираме нещо от типа "една жена каза на пазара".

        Аз съм твърде далеч да коментирам методиката на лингвистиката, но мисля, че ако някои нейни представители боравят с погрешна фактология, няма как изводите да им са верни.

        ПП - Възможно ли е, друг път, когато става въпрос за аргументация с подобен тип "изследвания", "публични лекции" и т.н., да се слага някакъв знак пред тях, че да е ясно от далеч че става въпрос за пунта мара работа, та да не се хабим въобще да ги коментираме?

        Comment


          Възможно ли е, друг път, когато става въпрос за аргументация с подобен тип "изследвания", "публични лекции" и т.н., да се слага някакъв знак пред тях, че да е ясно от далеч че става въпрос за пунта мара работа, та да не се хабим въобще да ги коментираме?
          НЕ знам дали е необходимо, след като е достатъчно просто да последваш връзката, приведена от Кухулин, за да видиш за какво става въпрос - няма нищо скрито.

          Comment


            Eто една от версиите за Гагаузите : http://gagauzia.ru/news/proiskhozhdenie_gagauzov/1-0-1

            Comment


              Това не е версия, а фентъзи алтернативна история.

              Comment


                Телеграф написа Виж мнение
                Това не е версия, а фентъзи алтернативна история.
                Tелеграф, явно темата те влече и си имаш мнение по въпроса...Може ли все пак да изложиш/споделиш/ малко...моля. Че то, само с едното отрицание на всичко...

                Comment


                  Че то, само с едното отрицание на всичко...
                  "
                  Нищо не отричам, няма какво да се отрича - Държава през 14 век на тюркоезични траки в Добруджа, ала-бала.
                  Това условно можем да го наречем - "комратски македонизъм". Ония в Скопие са същите кукувейници.
                  Last edited by Телеграф; 20-07-2012, 23:59.

                  Comment


                    Форума и темата не са за политиканстване, нито съм постнал линка, защото е "истата истина". Интересуваше ме каква ти е тезата за гагаузите. А сравнението на Комрат със Скопие, най-малкото показва невежество относно геополитиките в постсъветското пространство

                    Comment


                      Нито отричаме нито спорим, то няма и за какво...Каква да ни е тезата за гагаузите ? Тюркоезични дошли ок.10-12 век, но православни, трудолюбиви хора...чиято интелигенция е щедро финансирана от разни места. А относно политиканстването , то цялата тази история напоследък е политически продукт от Комратското постсъветско пространство. Знам много добре за какво става въпрос .., имам и информация - и впечатления....Само не мога да разбера, защо хем те интересува каква ни е тезата за гагаузите, хем като не ти хареса, реагираш остро и коментарите се изтриват...Не бива така. А за тракийския произход какво да се говори? Нали в материала пише, че има 21 теории за произхода? Още повече, че основното там е не това,а картата с " гагаузкото княжество" на Добротица, чийто флот доминирал в Черно море и пр. за което вече се писа и спори...и се три...все пак за тракийския произход ще е любопитно ако представиш някаква по-подробна теза.
                      Last edited by pehotinec; 21-07-2012, 07:50.
                      "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                      Comment


                        pehotinec написа Виж мнение
                        Нито отричаме нито спорим, то няма и за какво...Каква да ни е тезата за гагаузите ? Тюркоезични дошли ок.10-12 век, но православни, трудолюбиви хора...чиято интелигенция е щедро финансирана от разни места. А относно политиканстването , то цялата тази история напоследък е политически продукт от Комратското постсъветско пространство. Знам много добре за какво става въпрос .., имам и информация - и впечатления....Само не мога да разбера, защо хем те интересува каква ни е тезата за гагаузите, хем като не ти хареса, реагираш остро и коментарите се изтриват...Не бива така. А за тракийския произход какво да се говори? Нали в материала пише, че има 21 теории за произхода? Още повече, че основното там е не това,а картата с " гагаузкото княжество" на Добротица, чийто флот доминирал в Черно море и пр. за което вече се писа и спори...и се три...все пак за тракийския произход ще е любопитно ако представиш някаква по-подробна теза.
                        С Телеграф 2 в 1 или 1 в 2 сте ? Никой не реагира остро на добре аргументирани тези и не трие интересно поднесени хипотези...дори да не е съгласен с тях. Трият се атаки в стил "Атака" .
                        Като цяло за българите също има по тази логика 25-27 тези, иначе щеше да е скучно... . За "гагаузкото деспотство" се сърдете на Г. Атанасов и Пл. Павлов . А за тракийската теза се обръщайте към гръцките гагаузи и Хр. Козарис, но не знаят български Ако ще обсъждаме нещо интересно от интересуващата ви ? страна на въпроса: АТО Гагаузия/макар, че Комрат не е "темата-gagauzi"/, кажете защо флага на Гагаузия е един от четирите панславянски? Аз съм "гагаузки ентелегент", а никой не ме финансира, камо ли щедро...защото се финансират щедро 5% от учените и 100 % политиците и журналистите/изпълнителни са/ .

                        Comment


                          Нищо не стана ясно от това, което си написал. На кого и за какво трябва да се сърдя? Понеже отворихте приказка за тракийски произход , Козарис , за флага на АТО Гагаузия, и пр. неизвестни за нас неща ,помислих, че наместо полит. квалификации и "етикетчета" ще изложите нещо като резюме или ще дадете някаква насока към тези както казвате "интересно поднесени хипотези".
                          "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                          Comment


                            Mисля, че съм пределно ясен. Христос Козарис и флага са факти, "тракийския" произход на 100% е интересен, но аз също не го приемам, както и селджукския. Моите тези, интересни или не, "съживиха" темата, че и "родиха" нови:"Гагаузкия език" например. Очаквам нови, чужди, интересни мнения и тези...
                            Last edited by Ben Gagauzum; 24-07-2012, 14:43.

                            Comment


                              Пишете по темата!
                              За другото имате възможност да си разменяте Лични съобщения.
                              Горното да се счита за последна забележка
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                АТО Гагаузия заедно и едновременно! с Приднестровието са функция на Русия,флага също и са с антиюниониска насоченост, но не към България, а към Румъния. Затова продължава да ме учудва сравняването на гагаузите с "македонците" и паралела на Комрат със Скопие. Моля администрацията да не е толкова строга към споровете, защото, ако се включат повече мнения е по-добре за темата. Иначе "умира"...
                                Last edited by Ben Gagauzum; 24-07-2012, 14:45.

                                Comment

                                Working...
                                X